Se soočate z obrabo sklepa? Ali ste se kdaj spraševali, kako dolgotrajna obremenitev sklepov privede do poškodb hrustanca? Morda se sprašujete, ali obstajajo učinkoviti načini zdravljenja in obvladovanja teh simptomov, ki bi vam omogočili povrnitev svobodo gibanja.
Hrustanec je vezivno tkivo, ki ga najdemo v številnih delih telesa. Čeprav gre za trdno in prilagodljivo snov, se relativno enostavno poškoduje.
Obraba hrustanca, ki omogoča nemoteno delovanje sklepov, je pogosto degenerativno stanje, ki se lahko pojavi zaradi različnih dejavnikov. Ta proces postaja vse bolj pomemben, saj se število ljudi s težavami sklepov vsako leto povečuje, bodisi zaradi staranja prebivalstva ali vpliva sodobnega življenjskega sloga.
Ali ste vedeli, da je najpogosteje pride do obrabe hrustanca v kolenskem sklepu? Obraba kolena, tekom življenja, doleti približno 50% vseh ljudi.
V tem članku bomo raziskali mehanizme, ki stojijo za obrabo hrustanca, ter raznolike metode zdravljenja, ki omogočajo obvladovanje simptomov in ohranjanje zdravja sklepov. V kliniki Medicofit je zdravljenje vedno individualno prilagojeno, kar pripomore k izboljšanju kvalitete življenja in doseganju boljšega funkcijskega stanja naših pacientov.
Naročite se na zdravljenje obrabe hrustanca
Kaj je hrustanec in kako se obrabi?
Obraba hrustanca, imenovana tudi artroza, je degenerativna bolezen sklepov, pri kateri hrustanec, tanek in gladek sloj, postopoma izgublja svojo strukturo in funkcijo.
Hrustanec deluje kot blažilec in omogoča nemoteno gibanje sklepov. Pri obrabi hrustanca ta zaščitna plast postane tanjša, groba ter izgubi elastičnost, kar vodi v bolečino, vnetje in omejitve gibljivosti.
Hrustanec ima več funkcij v človeškem telesu:
- Zmanjšuje trenje in deluje kot blazina med sklepi, pomaga tudi pri podpori telesne teže med tekom, upogibanjem in raztezanjem.
- Povezuje kosti – na primer kosti prsnega koša.
- Nekateri deli telesa so skoraj v celoti sestavljeni iz hrustanca, na primer zunanji deli naših ušes.
Ali ste vedeli, da hrustanec nima svojega krvnega obtoka? Zaradi tega poškodbe hrustanca potrebujejo veliko več časa za celjenje v primerjavi z drugimi tkivi, ki so oskrbovana s krvjo.
Ko hrustanec propada, kosti postanejo bolj izpostavljene neposrednemu stiku med seboj. Na drgnjenje kosti med gibanjem, se telo odzove s tvorbo dodatnega kostnega tkiva v obliki izrastkov (osteofitov), značilnih za osteoartritis. Ti izrastki so poskus telesa, da omeji premikanje sklepa in zagotovi dodatno podporo.
Naročite se na zdravljenje obrabe hrustanca
Simptomi obrabe hrustanca
Bolniki z obrabo hrustanca v sklepu, običajno opisujejo :
- Vnetje – Eden od značilnih simptomov poškodb hrustanca je vnetje prizadetega območja. Oteklina se pojavi kot odziv na poškodbo in je lahko spremljana s povečano občutljivostjo, bolečino ter občutkom toplote na prizadetem mestu.
- Okorelost sklepa – Togost se lahko poslabša po obdobjih mirovanja, kot je spanje ali dolgotrajno sedenje, in lahko predstavlja izziv pri vzdrževanju gibljivosti sklepa.
- Omejitev gibljivosti – Poškodba hrustanca lahko vodi v postopno omejitev gibljivosti prizadetega sklepa. Bolniki opažajo, da se sklelov, ne premikajo tako svobodno in enostavno, kar močno vpliva na vsakodnevne aktivnosti.
Obraba hrustanca se najpogosteje pojavi v kolenih, vendar pa lahko prizadene tudi komolec, zapestje, gleženj, rame in kolčni sklep.
Zakaj pride do obrabe hrustanca
Hrustanec omogoča nemoteno delovanje našega gibalnega sistema. Kljub njegovi pomembnosti pa se s staranjem in vplivom različnih dejavnikov lahko soočimo z izzivi, povezanimi z obrabo hrustanca.
- Poškodba – če sklep dobi močan udarec, na primer med padcem ali prometno nesrečo, se lahko poškoduje hrustanec. Športniki imajo večje tveganje za poškodbe sklepov, zlasti tisti, ki sodelujejo v športih z visoko obremenitvijo, kot so ameriški nogomet, ragbi in rokoborba.
- Obremenitev – sklep, ki doživlja dolgotrajno obremenitev, se lahko poškoduje. Posamezniki s prekomerno težo so bolj nagnjeni k poškodbam kolena v obdobju 20 let kot oseba normalne teže, preprosto zato, ker je telo pod večjim fizičnim stresom.
- Pomanjkanje gibanja – sklepi morajo redno premikati, da ostanejo zdravi. Dolga obdobja neaktivnosti ali nepremičnosti povečajo tveganje poškodb hrustanca.
Razumevanje vzrokov te obrabe je ključno za oblikovanje učinkovitih preventivnih ukrepov in terapevtskih pristopov.
Naročite se na zdravljenje obrabe hrustanca
Kako diagnosticiramo obrabo hrustanca?
Postaviti razliko med obrabo hrustanca in zvini ali poškodbami vezi ni vedno enostavno, saj se simptomi lahko zdijo podobni. Vendar sodobni diagnostični postopki nalogo olajšajo, bolj kot je bilo to v preteklosti.
Po opravljenem fizičnem pregledu lahko zdravnik predpiše naslednje:
- Magnetna resonanca (MRI) – naprava uporablja magnetno polje in radijske valove za ustvarjanje podrobnih slik telesa. MRI vedno ne zazna obrabnih poškodb hrustanca.
- Artroskopija – minimalno invaziven poseg omogoča pregled in morebitno popravilo. Ta postopek lahko pomaga določiti obseg poškodbe hrustanca – najpogosteje izvajani sta artroskopija kolena in artroskopija ramena.
Poškodbe hrustanca se razvrščajo glede na 4 stopnje resnosti: od blage poškodbe do popolne obrabe. Zdravljenje se prilagaja glede na stopnjo poškodbe in v večini primerov vključuje konzervativne metode, kot so vaje in zdravila, ter v primeru hudih poškodb tudi kirurške posege.
Konservativno zdravljenje obrabe hrustanca
Obraba hrustanca predstavlja kompleksen izziv, vendar obstajajo konzervativne metode zdravljenja, ki lahko ublažijo simptome in upočasnijo nadaljnjo degeneracijo.
Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID)
NSAID, kot so ibuprofen ali naproksen, se uporabljajo za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetja v sklepu. Ta zdravila delujejo tako, da zavirajo encime, odgovorne za vnetne procese, kar olajša gibanje in zmanjša nelagodje.
Steroidne injekcije
V primerih močnejših bolečin lahko zdravnik predpiše injekcije kortikosteroidov neposredno v prizadeti sklep. Steroidi delujejo protivnetno in pomagajo zmanjšati otekline, kar prinese hitro olajšanje simptomov. Vendar je pomembno, da se te injekcije uporabljajo zmerno, saj imajo lahko neželene učinke na dolgi rok.
Fizioterapija in kineziologija
Fizioterapija igra ključno vlogo pri celostnem pristopu k obvladovanju obrabe hrustanca v sklepih. V kliniki Medicofit uporabljamo sodobne terapevtske pristope, kot so manualna terapija, TECAR terapija, laserska terapija in elektroterapija, ki se lahko uporabljajo za zmanjšanje bolečin, izboljšanje gibljivosti ter krepitev mišic. Fizioterapevt individualno prilagodi program terapije glede na specifične potrebe posameznika.
Vključitev ciljane kineziološke vadbe, predvsem vadbe za krepitve mišic okoli prizadetega sklepa, lahko pomaga stabilizirati sklep in zmanjšati obremenitev hrustanca. Pravilno izvedene terapevtske vaje prispevajo k povečanju moči, gibljivosti ter vzdržljivosti sklepov.
Poleg tega se s kardiovaskularno vadbo in splošno telesno aktivnostjo lahko doseže tudi učinkovito obvladovanje telesne mase, kar je ključno pri zmanjševanju obremenitve na sklepe.
Ključno je strokovno vodenje ter individualno prilagajanje terapije glede na stopnjo obrabe in potrebe posameznega bolnika. Kako poteka celostno zdravljenje v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v članku »osteoartroza«.
Naročite se na zdravljenje obrabe hrustanca
Kirurške možnosti zdravljenja obrabe hrustanca
Operativne metode zdravljenja hrustančnih poškodb vključujejo različne pristope, od katerih je ena najpogosteje uporabljanih »mikrofrakturiranje«. Ta tehnika se izvaja artroskopsko, kjer se s posebnimi instumenti naredijo majhne luknjice v subhondralni kosti pod hrustancem.
Kako deluje mikrofrakturiranje? Majhne luknjice v kosti omogočijo pronicanje kostnega mozga iz kosti v sklepni hrustanec. Kostni mozeg vsebuje matične celice, ki spodbudijo rast novega hrustanca.
Druga operativna možnost je mozaikoplastika, ki vključuje prenašanje hrustančno-kostnih čepkov iz neobremenjenih predelov sklepa na obremenjene dele, kjer je prisotna poškodba. Kljub učinkovitosti te metode ima nekaj omejitev, kot je potreba po odprti operaciji in možnost kritja manjših defektov.
Ali ste vedeli, da se uporabljajo tudi metode, kot je zgladitev z brivnikom? Poškodovan hrustanec se zgladi in odstranijo se ohlapni robovi, da se prepreči trenje in draženje drugih delov sklepa.
Izbira med operativnimi metodami je odvisna od velikosti, lokacije in resnosti poškodbe hrustanca, pa tudi od individualnih značilnosti pacienta. Ko vse možnosti zdravljenja odpovejo, preostane le še menjava sklepa – totalna endoproteza.
Ključno je, da se bolniki posvetujejo s strokovnjaki za ortopedijo, ki bodo priporočili najboljši pristop glede na specifične potrebe in okoliščine posameznega primera.
Preventiva in samopomoč sta ključna za ohranjanje zdravja hrustanca ter preprečevanje njegove obrabe. Naslednji nasveti vključujejo preproste ukrepe, ki jih lahko vključite v svoj vsakdan:
- Redna telesna aktivnost: Izvajajte vadbe za krepitev mišic okoli sklepov, saj močne mišice pomagajo razbremeniti obremenitev hrustanca.
- Pravilna telesna teža: Skrbite za zdravo telesno težo, saj prekomerna obremenitev zaradi prekomerne teže povečuje tveganje za obrabo hrustanca, zlasti v kolenskih sklepih.
- Pravilna telesna drža: Ohranjajte pravilno držo med hojo in sedenjem, da zmanjšate neenakomerno obremenitev sklepov.
- Izogibanje prekomernim obremenitvam: Pri športnih aktivnostih in dvigovanju uteži uporabljajte pravilno tehniko, da preprečite nenadne obremenitve sklepov.
- Vzdrževanje gibljivosti sklepov: Redno izvajajte vaje za ohranjanje gibljivosti sklepov, s čimer preprečujete togost in omejitve gibanja.
- Izogibanje škodljivim navadam: Omejite uživanje alkohola in opustite kajenje, saj imata lahko negativen vpliv na zdravje sklepov.
S spoštovanjem teh smernic lahko okrepite svoje sklepe, zmanjšate tveganje za poškodbe hrustanca ter ohranjate njihovo zdravje v daljšem obdobju. Redna skrb za svoje telo igra ključno vlogo pri preprečevanju obrabe hrustanca in ohranjanju funkcionalnosti sklepov. Več nasvetov vam bodo z veseljem predali naši strokovnjaki klinike Medicofit.
Martel-Pelletier, J., Barr, A. J., Cicuttini, F. M., Conaghan, P. G., Cooper, C., Goldring, M. B., Goldring, S. R., Jones, G., Teichtahl, A. J., & Pelletier, J. P. (2016). Osteoarthritis. Nature reviews. Disease primers, 2, 16072. https://doi.org/10.1038/nrdp.2016.72
Cartilage damage: Symptoms, causes, diagnosis, and treatment. (n.d.). Retrieved November 22, 2023, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/171780
Carballo, C. B., Nakagawa, Y., Sekiya, I., & Rodeo, S. A. (2017). Basic Science of Articular Cartilage. Clinics in sports medicine, 36(3), 413–425. https://doi.org/10.1016/j.csm.2017.02.001
Buckwalter, J. A., Martin, J., & Mankin, H. J. (2000). Synovial joint degeneration and the syndrome of osteoarthritis. Instructional course lectures, 49, 481–489.
Hurwitz, D. E., Sumner, D. R., & Block, J. A. (2001). Bone density, dynamic joint loading and joint degeneration. A review. Cells, tissues, organs, 169(3), 201–209. https://doi.org/10.1159/000047883
Degenerative Joint Disease. Retrieved November 22, 2023, from https://www.aapmr.org/about-physiatry/conditions-treatments/pain-neuromuscular-medicine-rehabilitation/degenerative-joint-disease