Ali vas muči bolečina v sprednjem delu stopala? Boste morda presenečeni, a to je lahko znak metatarzalgije – stanja, ki lahko resno ovira vašo sposobnost gibanja in kakovost življenja.
Metatarzalgija je pojem, ki opisuje bolečino, ki se pojavi v predelu blazinic na sprednjem delu stopala, kjer so locirane metatarzalne kosti – stopalnice, v kombinaciji z bolečimi otiščanci, ki se razvijejo neposredno pod glavicami stopalnic.
Bolečine v stopalu se običajno pojavijo ob hoji, zlasti pri nošenju neprimerne obutve, čevljev z visokimi petami ali pri prekomerni obremenitvi stopala. Še posebej izrazite so v poletnih mesecih, ko se večinoma uporabljajo natikači in sandali, ki pogosto ne zagotavljajo ustrezne podpore in kakovosti.
Razumevanje vzrokov in možnosti zdravljenja metatarzalgije je ključno za lajšanje vašega nelagodja in izboljšanje kakovosti življenja. V kliniki Medicofit smo specializirani za zdravljenje te nadležne težave in vam lahko pomagamo pri ponovni vzpostavitvi udobja in gibljivosti stopala.
Naročite se na zdravljenje metatarzalgije
Metatarzalgija, ali vnetje glavic stopalnic, predstavlja pojav bolečine v sprednjem delu stopala, ki je lahko izjemno intenziven.
Bolečina v stopalu pri metatarzalgiji je posledica prevelikega pritiska na eno točko. Pogosto je posledica udarcev, ki jih stopala doživljajo pri športih z velikim naporom.
Nastanek metatarzalgije je pogosto povezan s spuščenim prečnim stopalnim lokom, ki je lahko posledica degenerativnih procesov v telesu ali pa izhaja iz osnovnih bolezni ali nepravilne oblike stopala. Včasih se metatarzalgija pojavlja hkrati s težavami kot so:
- kratka prva metatarzalna kost ali dolga druga metatarzalna kost
- izstopajoče glavice metatarzalnih kosti
- napete mišice iztegovalke ali šibke upogibalke prstov
- deformacija kladivastih prstov
- deformacija hallux valgus
Bolečine v blazinicah na stopalih običajno nastopijo v srednjih letih. Dejavniki tveganja za nastanek metatarzalgije so tudi pretirana pronacija (gibanje stopala vstran med hojo ali tekom), neprimerna športna obutev, prekomerna telesna teža, artritis, stresni zlomi stopalnice ali poškodbe vezi v stopalu.
Ali ste vedeli, da stanje, znano kot Mortonov nevrom (interdigitalni nevrom), prav tako povzroča simptome, podobne metatarzalgiji? Okoli živca, običajno med 3. in 4. prstom, se nabere dodatno tkivo. Razdražen in vnet živec povzroča v blazinicah na stopalih. Mortonov nevrom lahko poleg bolečine v sprednjem delu stopala povzroči tudi odrevenelost prstov.
Naročite se na zdravljenje metatarzalgije
Glavni simptom metatarzalgije so bolečine v blazinicah na stopalih – na koncu ene ali več metatarzalnih kosti. To so kosti na stopalu, ki se nahajajo najbližje prstom na nogi.
- Bolečina je lahko ostra, topa ali pekoča.
- Lahko imate občutek, kot da ste stopili na kamenček.
- Bolečina je običajno močnejša, ko hodite ali tečete.
- V prstih na nogah lahko občutite mravljinčenje ali odrevenelost.
Športniki, ki se ukvarjajo z aktivnostmi z velikimi obremenitvami in imajo pogosto prisotno tudi vnetno stanje, kot je burzitis, kjer se pojavi bolj razširjena bolečina v mezincu in sredini stopala.
Najpogosteje se bolečina pojavi v obdobju več mesecev in ne nenadoma, zato vam priporočamo, da nikar ne prezrete prvih opozorilnih znakov, saj si lahko s pravočasnim pričetkom terapije močno skrajšate čas rehabilitacije, potreben do popolnega okrevanja!
Naročite se na zdravljenje metatarzalgije
Za obravnavo metatarzalgije je potrebno celostno pristopiti k problemu. V primerih, ko je razvoj težav povezan z biomehaniko stopala, so v začetni fazi koristni ortopedski vložki, ki omogočajo ustrezno podporo stopalu in zmanjšujejo pritisk na prizadeto območje.
Potrebna bo specialna fizioterapija, ki vključuje terapevtske vaje za krepitev mišic stopala in izboljšanje ravnotežja ter stabilnosti. Pomembno je tudi, da se izberejo ustrezni čevlji, ki nudijo dobro oblazinjenje in podporo stopalu, kar lahko pomembno zmanjša tveganje za ponovno pojavljanje bolečin v stopalu.
Ste že slišali za diagnostično terapijo? V kliniki Medicofit se zdravljenje prične s sodobno metodo diagnostične terapije, ki predstavlja preboj v fizioterapevtskem zdravljenju. Naš pristop združuje strokovnost diagnostičnega pregleda z učinkovitimi terapevtskimi ukrepi, ki omogočajo pacientom visoko uspešnost zdravljenja!
Diagnostična terapija vključuje široko paleto terapevtskih metod. S pomočjo biostimulativne in protibolečinske terapije pacienti že ob prvem obisku spoznajo ključne postopke zgodnjega zdravljenja bolečine v stopalu.
Metatarzalgija nastane kot posledica neravnovesja nadzora obremenitve stopala, zato izvajamo vaje za krepitev intrinzičnih mišic, ki posledično prispevajo k stabilnosti stopalnega loka v fazi odriva prstov s tal.
Če je delovanje prstov na nogi slabo, se prsti v fazi odriva od tal ne morejo trdno odlepiti od tal, zato se prekomerno obremenjuje področje stopalnic. S treningom funkcije prstov na nogi lahko prsti pokrijejo obremenitev na področje ploskve, kar zmanjša obremenitev pri vsakem koraku in zmanjša bolečine.
Problematični je tudi ekvinusni položaj gležnja zaradi krčenja pete in mišic meč. V tem primeru se izvajamo raztezanje zadnjih golenskih mišic, da se zmanjša pritisk na sprednji del stopala in izboljša vaše stanje.
Ali je kdaj indicirana operacija? Poseg je potreben le kadar se bolečina po zdravljenju z zgoraj navedenimi metodami ne izboljša. Vrsta operacije je odvisna od osnovne etiologije, vendar se je potrebno čim bolj izogibati nepotrebnim kirurškim posegom.
Nezdravljena metatarzalgija lahko povzroči hujše težave, če je ne zdravite pravilno. Zaradi bolečine v stopalu se spremenili način hoje, saj želimo razbremeniti boleče mesto, kar lahko povzroči nastanek bolečine na drugih delih stopala, vse do spodnjega dela hrbta ali bokov.
C.Nicole Swiner, MD . (2022). Metatarsalgia. Available from: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/metatarsalgia . [Accessed: 26/2/2024].
Amaha K, Arimoto T, Kitamura N. Effect of toe exercises and toe grip strength on the treatment of primary metatarsalgia. J Orthop Surg Res. 2020; 15(1): 580.
Federer AE, Tainter DM, Adams SB, et al. Conservative management of metatarsalgia and lesser toe deformities. Foot Ankle Clin. 2018; 23(1): 9-20.
Amaha K. Conservative Treatment for Primary Metatarsalgia J Orthopedics & Orthopedic Surg. 2021;2(1):22-25 https://www.orthojournal.org/articles/conservative-treatment-for-primary-metatarsalgia.pdf