Izpah pogačice je stanje, pri katerem pogačica – kost, ki se nahaja na sprednji strani kolena, zdrsne iz svojega običajnega mesta. Najpogosteje gre za lateralni izpah, kjer pogačica zdrsne proti zunanji strani kolena.
Ta poškodba je pogosta pri mladih, aktivnih posameznikih, zlasti pri športnikih. Pojavi se lahko zaradi nenadnega zasuka kolena ali neposrednega udarca, vendar pa obstajajo tudi anatomski in biomehanski dejavniki, ki povečujejo tveganje za tovrstne poškodbe.
Čeprav je lahko izpah sprva lahko videti kot nedolžna poškodba, lahko ponavljajoči se izpahi vodijo do kronične nestabilnosti kolena in zgodnjega nastanka osteoartroze.
Izpah pogačice je resna poškodba, ki lahko bistveno vpliva na posameznikovo gibljivost. Zgodnja in ustrezna obravnava, vključno z natančno diagnozo, pravočasnim zdravljenjem ter temeljito rehabilitacijo, je ključnega pomena za preprečevanje ponovnih poškodb in dolgoročnih zapletov.
Naročite se na zdravljenje izpaha pogačice
Vzroki in mehanizem izpaha pogačice
Izpah pogačice lahko nastane zaradi različnih vzrokov, ki so lahko prirojeni ali pridobljeni.
Med prirojenimi vzroki so najpogostejši abnormalni stegnenični žleb, ki je lahko neraven ali plitek, ter nepravilna lega pogačice, ki je lahko nameščena previsoko (patella alta) ali prenizko (patella baja) v stegneničnem žlebu in šibkost mišic – zlasti vastus medialis obliquus (VMO), ki je ključna mišica pri stabilizaciji pogačice.
Med travmatske vzroke spadajo nenadni gibi, kot so zasuki kolena ali direktni udarci v koleno.
Q-kot je pomemben anatomski parameter, ki vpliva na stabilnost pogačice v kolenu. Predstavlja kot, ki ga tvori linija med dvema točkama: točko na kolčnici in sredino pogačice, ter linijo, ki poteka od sredine pogačice do izbokline na golenici. Večji kot pomeni, da je pogačica bolj nagnjena k temu, da se premakne proti zunanji strani kolena, kar povečuje tveganje za izpah.
Pri ženskah je Q-kot pogosto večji zaradi širše medenice, kar prispeva k večjemu tveganju za nestabilnost pogačice, še posebej v situacijah, kjer je obremenitev na koleno visoka, na primer pri športih z veliko spremembami smeri ali obremenitvami kolena.
Poleg anatomskih dejavnikov lahko tudi biomehanski dejavniki, kot so nepravilna hoja ali tekaška tehnika, prispevajo k povečanju tveganja za izpah pogačice. Slaba moč in nadzor nad mišicami kvadricepsa ter slaba gibljivost kolka in gležnja so prav tako dejavniki, ki povečujejo tveganje za to poškodbo.
Simptomi in diagnostika izpaha pogačice
Bolniki z izpahom pogačice pogosto opisujejo nenadno bolečino v kolenu po specifičnem gibu ali poškodbi, ki jo spremlja občutek, da je “pogačica skočila ven”.
Poškodbo pogosto spremlja otekanje kolena, včasih pa tudi hemartroza (krvavitev v koleno). Bolniki pogosto ne zmorejo normalne hoje ali obremenitve prizadetega kolena.
V nekaterih primerih pogačica ne izpade povsem, temveč delno zdrsne iz svojega položaja in se nato vrne nazaj. To stanje, znano kot subluksacija, pogosto povzroča podobne simptome kot popolni izpah, kot so bolečina, oteklina in občutek nestabilnosti.
Kako poteka diagnostika? Ob kliničnem pregledu je pomembno preveriti položaj pogačice in oceno stabilnosti kolenskega sklepa. Običajno je potrebna radiološka preiskava, kot je RTG, da se potrdi izpah in izključi prisotnost zlomov.
Magnetna resonanca (MRI) je koristna za oceno poškodb mehkih tkiv, zlasti medialnega patelofemoralnega ligamenta (MPFL), ki je ključna struktura pri stabilizaciji pogačice. Poškodba MPFL je pogosta pri lateralnih izpahih pogačice in lahko zahteva kirurško rekonstrukcijo, če gre za obsežno poškodbo.
Naročite se na zdravljenje izpaha pogačice
Zdravljenje izpaha pogačice
Zdravljenje izpaha pogačice je lahko konzervativno ali kirurško, odvisno od narave in resnosti poškodbe ter prisotnosti dejavnikov, ki povečujejo tveganje za ponovitev izpaha. Vas zanima kako poteka?
Neposredna repozicija pogačice: Pogačico se običajno lahko premesti nazaj v normalen položaj s pomočjo manualnih tehnik, pogosto pod sedacijo ali anestezijo – neredko pogačica nazajv pravilno lego zdrsne kar sama.
Imobilizacija in počitek: Po repoziciji se koleno običajno imobilizira z opornico za obdobje od 2 do 6 tednov, da se omogoči celjenje poškodovanih struktur.
Fizioterapija: Ko se bolečina in oteklina zmanjšata, pričnemo z rehabilitacijo, ki vključuje vaje za krepitev mišic kvadricepsa, zlasti mišice VMO, ki pomaga stabilizirati pogačico in preprečuje njen premik, ter vaje za izboljšanje stabilnosti kolena in biomehanike gibanja.
V večini primerov se najboljše rezultate doseže s specializirano fizioterapijo in rehabilitacijsko vadbo.
- V prvi fazi se osredotočimo na razbremenitev kolena in obvladovanje simptomov s terapevtskimi tehnikami.
- V drugi fazi se izvaja progresivni program krepitve stegenskih mišic, ki vključuje korekcijo mišičnih neravnovesij in biomehanike kolena.
- Za izboljšanje nadzora nad kolenom in preprečevanje ponovnih poškodb v rehabilitacijo vključimo proprioceptivne vaje.
- Postopno vračanje k aktivnostim: Športniki morajo postopoma povečati intenzivnost treninga, da preprečijo prezgodnjo ponovitev poškodbe.
Časovno trajanje zdravljenja poškodbe v Kliniki Medicofit je odvisno od prisotnosti strukturnih poškodb kolenskega sklepa. Če pri izpahu pogačice ni prišlo do strukturnih poškodb, zdravljenje običajno traja med 10 in 12 tedni.
V primeru resnejših poškodb, ki zahtevajo operativno zdravljenje (npr. ruptura MPFL), lahko rehabilitacija traja od 15 tednov do enega leta, preden se koleno povrne v polno funkcijo.
Ali je vedno potrebna operacija? Kirurško zdravljenje se običajno uporablja v primerih:
- Ponavljajočih se izpahov pogačice.
- Prisotnosti osteohondralnih fragmentov (odlomljenih koščkov kosti ali hrustanca), ki lahko povzročijo bolečino in omejujejo gibanje.
- Izrazitih anatomskih nepravilnosti, ki povečujejo tveganje za ponovitev izpaha.
- Obsežne poškodbe MPFL, kjer je potrebna rekonstrukcija ligamenta.
Kirurški posegi lahko vključujejo rekonstrukcijo MPFL, lateralno sprostitev (poseg, pri katerem se sprosti napetost lateralnih struktur, da se zmanjša tveganje za ponovni izpah), ali osteotomijo, kjer se spremeni os kolena, da se izboljša poravnava pogačice.
Dolgoročna prognoza izpaha pogačice
Rehabilitacija po izpahu pogačice je ključna za zmanjšanje tveganja za ponovitev poškodbe in za povrnitev funkcije kolena.
Prognoza po izpahu pogačice je na splošno dobra, vendar je tveganje za ponovitev visoko, zlasti pri posameznikih z neustrezno rehabilitacijo ali z nezdravljenimi anatomskimi dejavniki.
Po nekaterih raziskavah je tveganje za ponovitev izpaha pogačice med 20 in 40 %, kar pomeni, da je dolgotrajna rehabilitacija in skrb za koleno ključnega pomena!
Športniki morajo upoštevati priporočila glede uporabe opornic ali trakov med treningi in tekmovanji, zlasti če so že imeli težave z izpahom pogačice.
Prav tako je pomembno, da bolniki, ki so nagnjeni k izpahu pogačice, izboljšajo svojo tekaško tehniko in biomehaniko gibanja, kjer je ključno sodelovanje s fizioterapevti, specializiranimi za zdravljenje športnih poškodb kolena. Športnikom, ki so se vključili v program Klinike Medicofit, smo omogočili optimalno vrnitev k športni aktivnosti!
NCBI. (2023). Patella Dislocation. StatPearls. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538288/
Arendt, E. A., & Dejour, D. (2013). Patella instability: the Lyon experience. Proceedings of the Institution of Mechanical Engineers, Part H: Journal of Engineering in Medicine, 227(6), 664-678.
Nomura, E., Inoue, M., & Osada, N. (2003). Anatomical analysis of the medial patellofemoral ligament of the knee, especially the femoral attachment. Journal of Bone and Joint Surgery, 85(5), 863-867.
Fithian, D. C., Paxton, E. W., & Cohen, A. B. (2004). Indications in the treatment of patellar instability. Journal of Knee Surgery, 17(2), 47-56. Retrieved from https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0363546503260724/
Stefanik, J. J., Zumwalt, A. C., & Chaisson, C. E. (2012). Association between patella alta and structural features of patellofemoral joint osteoarthritis: The multicenter osteoarthritis study. Journal of Bone and Joint Surgery, 94(10), 1235-1242. Retrieved from https://journals.lww.com/jbjsjournal/Abstract/2012/10010/