Išias je pogosta težava, s katero se vsaj enkrat v življenju sreča kar polovica ljudi. Gre za bolečino v križu, ki izhaja iz stiskanja ali draženja išiasnega živca – največjega živca v našem telesu. Ta bolečina se lahko širi od spodnjega dela hrbta, preko zadnjice, vse do prstov na nogi.
Čeprav se išias pogosto začne kot blaga nelagodnost, lahko hitro preraste v hudo in omejujočo kronično bolečino, ki onemogoči povsem preproste aktivnosti.
Kaj točno je išias?
Ishiadični oz. išiadični živec (nervus ischiadicus) je najdaljši in najdebelejši živec v našem telesu, katerega izvor živčnih korenin je v ledveni hrbtenici in poteka skozi medenico do stopal na obeh straneh telesa.
Išiadični živec je senzorični in motorični živec, kar pomeni, da prenaša sporočila o občutenju na koži (celotna zadnja stran noge, zunanja stran stopala, podplat) in o gibanju mišic spodnjega dela telesa (kolk, koleno, gleženj, stopalo). Lokacija utesnitve živca povzroča senzorični in motorični izpad različnih delov spodnjega dela telesa.
Išias / išijas je izraz za skupek simptomov, ki jih povzroča utesnitev išiadičnega oz. ishiadičnega živca (nervus ischiadicus).
Značilni simptomi išiasa so akutne in zbadajoče bolečine, ki se širijo iz ledvene hrbtenice čez zadnjico po zadnji strani ene ali obeh nog. Prisotna je tudi izolirana bolečina izključno v nogi oz. nogah. Išias običajno prizadane le eno stran telesa.
Simptomi Išiasa in kako ga prepoznamo?
Išias simptomi se odražajo po intenzivnosti glede na lokacijo utesnitve išiadnega živca in stopnjo same utesnitve živca. Najpogosteje se občutijo:
- Ostra in pekoča bolečina, ki se širi skozi zadnjico vse do prstov na nogi,
- Bolečina je občasno prisotna zgolj/izolirano le v spodnji okončini,
- Bolečina se tipično poslabša med sedenjem,
- Občutek mravljinčenja in otrpelosti (kakor zbadanje s tisočimi iglicami)
- Mišična šibkost v spodnjih okončinah (otežuje hojo, dolgotrajno stojo in dvigovanje predmetov)
- Zmanjšana gibljivost in mobilnost v hrbtenici in spodnjem delu telesa,
- Izguba senzoričnih in/ali motoričnih refleksov v spodnjem delu telesa.
Šibkost v prizadeti spodnji okončini in težave pri premikanju noge ter stopala so tipični simptomi, ki lahko, kot omenjeno zgoraj, v kasnejših fazah preidejo v večje nevrološke patologije.
Pri progresivnih oblikah simptomov išiasa lahko pride do padajočega stopala oz. izgube nevrološke funkcije stopala.
Huda utesnitev/kompresija išiadnega živca povzroči težave s sečnim mehurjem, kar vodi v urinsko inkontinenco oziroma težave z uriniranjem.
Ali ste vedeli, da se Išias le redko pojavi pred 20. letom starosti medtem ko se najpogosteje pojavi med 40. in 50. letom starosti?
KDAJ SE ODLOČITI ZA OBISK DIAGNOSTIČNE TERAPIJE MEDICOFIT
- Vztrajna bolečina v križu, ki se širi v eno ali obe nogi.
- Prisotnost nevroloških simptomov, kot so šibkost, otrplost, ali mravljinčenje v nogah.
- Če ste že prej imeli težave z bolečino v križu in se simptomi ponavljajo, nakazuje, da bolečina v križu ni bila primerno sanirana.
V Kliniki Medicofit za hernijo diska pacientom omogočamo znanstveno podprto specialistično fizioterapijo, ki se prične z naročilom termina diagnostične terapije.
Naročite se na zdravljenje bolečine v križu
Kako nastane išias?
Išias nastane kadar pride do utesnitve živčnih korenin ischiadičnega oz. išiadičnega živca zaradi različnih dejavnikov:
- Hernija diskusa je izbočenje mehke sredice medvretenčne ploščice v fibrozen obroč, ki ga obdaja (mehko sredico) in nato pritisne na izstopajočo živčno korenino.
- Spinalna stenoza je bolezensko stanje, ki povzroči zooženje hrbtenjače (centralni živčni sistem), kar povzroči utesnitev išiadnega živca.
- Degenerativne spremembe medvretenčne ploščice, ki so najpogosteje posledica staranja povzročijo sesedanje vretenc, kar utesni išiadni živec in povzroči išias bolečine.
- Spondilolisteza je premik oziroma zdrs vretenca naprej, kar pomeni, da se poruši linija z ostalimi vretenci. Zdrs vretenca povzroči utesnitev išiadnega živca in posledično išias bolečine.
- Piriformis sindrom opisuje zakrčenost in vnetje mišice piriformis, ki se nahaja globoko v glutealnem predelu. Išiadni živec poteka skozi ali ob mišici piriformis in ob zakrčenosti se živec utesni, kar povzroči išias bolečine.
- Travmatska poškodba (padec, prometna nesreča, direkten udarec v hrbtenico, športna poškodba) povzroči utesnitev išiadnega živca.
- Išias v nosečnosti je pogosto stanje, ki prizadane nosečnice zaradi hormonskih sprememb, patologij hrbtenice, prevelike telesne teže in prehitrega povečanja maternice.
Pravi vzrok za nastanek išiasa se odkrije med uvodnim diagnostičnim pregledom, ki je osnova za določitev individualnega programa zdravljenja išias bolečine.