Stillova bolezen, redko vnetno obolenje, je izziv za bolnike in zdravstvene strokovnjake. Bolezen, ki prizadene približno enega na 100.000 ljudi letno, se pojavlja pri otrocih in odraslih.
Klinični znaki vključujejo visoko vročino, izpuščaje in vnetje sklepov, kar lahko privede do trajnih poškodb sklepov in drugih organov, če bolezni ne obvladamo ustrezno.
Neustrezna rehabilitacija pri Stillovi bolezni predstavlja pomembno past, saj lahko pomanjkanje pravilne obravnave vodi do poslabšanja simptomov, omejene gibljivosti sklepov in zmanjšane kakovosti življenja.
Pomanjkanje specifičnega pristopa k zdravljenju pogosto pomeni, da pacienti ne dobijo optimalne oskrbe, kar poudarja potrebo po specializiranih programih.
S celovitim pristopom k rehabilitaciji, ki vključuje individualno prilagojene vaje in sodobne terapevtske tehnike, Klinika Medicofit pomaga bolnikom s Stillovo boleznijo doseči boljšo gibljivost, zmanjšanje bolečin in izboljšanje splošne kakovosti življenja.
Fizioterapija ne le lajša simptome, ampak tudi preprečuje dolgotrajne poškodbe in omogoča bolnikom ohranjanje optimalne funkcije sklepov.
Naročite se na zdravljenje Stillove bolezni
Simptomi Stillove bolezni
Značilni so simptomi podobni drugim vrstam artritisa, kot so vsakodnevna povišana telesna temperatura z različnimi sklepnimi simptomi, pogosto se pojavijo tudi kožni izpuščaji, predvsem na trupu in zgornjih okončinah.
Ali ste vedeli, da se Stillova bolezen pogosto prezentira kot poliartritis? To pomeni, da se artritis pojavi v številnih sklepih hkrati.
Artritis pri Stillovi bolezni se pogosto kaže z otečenimi in bolečimi sklepi, kar je posledica vnetja sinovialne membrane – sinovitisa. To vnetje je običajno poliartrikularno, kar pomeni, da prizadene več sklepov hkrati.
Najpogosteje so prizadeti veliki sklepi, kot so kolena, zapestja, gležnji in komolci, lahko pa so vključeni tudi manjši sklepi rok in stopal.
Značilno je, da vnetje sklepov ni simetrično, kar pomeni, da lahko prizadene sklepe na eni strani telesa bolj kot na drugi. V začetnih fazah bolezni se lahko artritis pojavi intermitentno, s simptomi, ki se pojavijo in izginejo, vendar postane stanje brez ustreznega zdravljenja kronično in privede do trajnih deformacij sklepov ter izgube funkcije.
Pacienti z Stillovo boleznijo tožijo tudi po bolečem grlu, v laboratorijskih izvidih pa so prisotni patološki jetrni testi. Zaradi zavajajočih simptomov je pogosto pravilna diagnoza znana šele po letu in pol do štirih letih od prvega pojava simptomov.
Naročite se na zdravljenje Stillove bolezni
Ali je vzrok za nastanek Stillove bolezni znan?
Vzroki Stillove bolezni še niso znani, nakazuje pa na to, da naj bi na njen razvoj vplivala genetska predispozicija z različnimi infekcijskimi sprožilci. Pomembna naj bi bila povezava med različnimi povzročitelji okužb in pojavom Stillove bolezni, kot so rdečke in HPV virus.
Pogosto naj bi se Stillova bolezen razvila po cepljenjih, na primer pri cepivu za gripo ali COVID-19.
Najpogosteje bolezen diagnosticirajo s pomočjo izključitvene diagnoze in z različnimi laboratorijskimi testi, kjer so značilna povišanja hitrosti sedimentacije eritrocitov (ESR), C-reaktivni protein (CRP) in število belih krvnih celic. Pri diagnozi prav tako pomaga negativni revmatoidni faktor (RF).
Kako poteka zdravljenje Stillove bolezni?
Raziskave v zadnjih desetletjih so pripomogle k boljšemu razumevanju bolezni in revolucionarnem napredku pri poteku zdravljenja.
Glavni cilj zdravljenja so:
- obvladovanje simptomov in znakov vnetja,
- preprečevanje nadaljnjih poškodb notranjih organov in sklepov in
- zmanjšanje tveganja za neželene učinke zdravljenja.
Prva izbira farmakološke terapije so nesteroidni antirevmatiki (NSAR) in kortikosteroidi, ki so učinkoviti pri približno 20-60 % pacientov. Za paciente s Stillovo boleznijo je poleg jemanja zdravil ključnega pomena tudi nefarmakološka terapija – redna fizioterapija.
Klinika Medicofit po temeljiti diagnostični terapiji, v akutni fazi ponuja protibolečinsko terapijo, protivnetno terapijo in vaje za pridobivanje polnih obsegov gibov, ki bodo pomagale pri zmanjševanju sklepnih bolečin in omogočile povrnitev gibljivosti prizadetih sklepov.
Sledila bo faza kinezioterapije, kjer bodo izurjeni fizioterapevti nadaljevali z vajami za sklepno mobilizacijo. V fazi preventivnega vzdrževanja pa bodo skrbeli za fazo post rehabilitacije in dolgotrajno vzdrževanje sklepne moči.
Pri obvladovanju Stillove bolezni so napredne fizioterapevtske tehnike, ki jih nudimo v Kliniki Medicofit, ključne za lajšanje simptomov in izboljšanje funkcionalnosti sklepov. Med temi tehnikami so TECAR terapija, terapevtski laser, elektroterapija HiTop in diamagnetoterapija, ki ponujajo različne mehanizme delovanja za obvladovanje bolečine in vnetja ter pospeševanje regeneracije tkiv.
Pri Stillovi bolezni je koristna TECAR terapija, ki poveča lokalni krvni pretok, izboljša celično presnovo in pospeši odvajanje vnetnih mediatorjev. S tem zmanjšuje bolečino in oteklino v prizadetih sklepih, kar omogoča boljšo gibljivost in hitrejše okrevanje.
Uporabljamo tudi terapevtski laser, ki prodre globoko v tkivo, kjer pospešuje celjenje in zmanjšuje bolečino. Prav tako zmanjšuje togost sklepov in izboljšuje splošno funkcijo sklepov. Podobno deluje HiTop elektroterapija, ki prav tako spodbuja celično presnovo in pomaga pri regeneraciji poškodovanih tkiv, kar je ključno za bolnike z vnetnimi boleznimi sklepov.
Vsaka od biostimulativnih terapij ponuja edinstvene prednosti za bolnike s Stillovo boleznijo, z integriranim pristopom v kombinaciji s terapevtsko vadbo, pa je mogoče doseči optimalne rezultate pri obvladovanju simptomov in izboljšanju kakovosti vašega življenja.
Pod vodstvom izkušenih strokovnjakov in s pristopom, ki je individualno prilagojen vsakemu bolniku, je Medicofit vodilna izbira za tiste, ki iščejo učinkovito in trajno rešitev za obvladovanje Stillove bolezni.
Ahmed, M., Husain, K., Husain, A., Syed, S., Haque, M. Z. in Meysami, A. (2024). Coincidence or association: Adult‐onset Still’s disease following HPV vaccine. Clinical Case Reports, 12(7), e9030. https://doi.org/10.1002/ccr3.9030/
Castañeda, S., Blanco, R. in González-Gay, M. A. (2016). Adult-onset Still’s disease: Advances in the treatment. Best Practice & Research Clinical Rheumatology, 30(2), 222–238. https://doi.org/10.1016/j.berh.2016.08.003/
Gerfaud-Valentin, M., Jamilloux, Y., Iwaz, J. in Sève, P. (2014). Adult-onset Still’s disease. Autoimmunity Reviews, 13(7), 708–722. https://doi.org/10.1016/j.autrev.2014.01.058/
Gurcay, E. in Akinci, A. (2017). Autoinflammatory Diseases and Physical Therapy. Mediterranean Journal of Rheumatology, 28(4), Art. 4.
Kourilovitch, M., Galarza-Maldonado, C. in Ortiz-Prado, E. (2014). Diagnosis and classification of rheumatoid arthritis. Journal of Autoimmunity, 48–49, 26–30. https://doi.org/10.1016/j.jaut.2014.01.027
Tomaras, S., Goetzke, C. C., Kallinich, T. in Feist, E. (2021). Adult-Onset Still’s Disease: Clinical Aspects and Therapeutic Approach. Journal of Clinical Medicine, 10(4), 733. https://doi.org/10.3390/jcm10040733