Dolgotrajne bolečine v mišicah so lahko izredno moteče in vplivajo na kakovost življenja posameznika. Čeprav so kratkotrajne mišične bolečine pogosto povezane s preobremenitvijo ali naporom, lahko trajne bolečine kažejo na prisotnost osnovnega stanja ali motnje.
Mialgija je medicinski izraz za bolečino v mišicah. Dolgotrajne bolečine v mišicah prizadenejo do 24% odstotkov svetovnega prebivalstva. Starejši ljudje so bolj pogosto tarče dolgotrajnih bolečin v mišicah in pogosto poročajo o zmanjšani produktivnosti.
Kako nastane kronična bolečina? Bolečinski dražljaji so posredovani preko prostih živčnih končičev, ki se nahajajo v mišici ob stenah arterij. Ti živci potujejo skozi hrbtenjačo do več možganskih struktur, ki so odgovorne za obdelavo mišičnih bolečin. Ob dolgotrajni bolečini pride do senzibilizacije perifernih receptorjev in centralnih struktur za zaznavo bolečine, ki »prekomerno« zaznavajo bolečino.
V tem članku bomo raziskali možne vzroke dolgotrajnih bolečin v mišicah, od običajnih mišičnih težav do resnejših zdravstvenih pogojev. Razumevanje teh vzrokov je ključno za pravilno diagnozo in ustrezno obravnavo, ki lahko prinese olajšanje in izboljša kakovost življenja posameznika.
Naročite se na zdravljenje bolečine v mišicah
Fibromialgija
Fibromialgija je kompleksna kronična bolečinska motnja, ki se kaže z dolgotrajnimi bolečinami v mišicah in vezeh, utrujenostjo ter kognitivnimi simptomi.
Natančen vzrok fibromialgije ni popolnoma jasen, vendar pa je bilo ugotovljeno, da nastopijo motnje v percepciji bolečine in regulaciji nevrotransmiterjev v možganih. Poleg tega se domneva, da lahko vplivajo tudi določeni genetski, okoljski in psihološki dejavniki.
Glavni simptom fibromialgije je difuzna, dolgotrajna bolečina v mišicah in vezeh, ki jo pacienti pogosto opisujejo kot stalno in pekočo. Poleg tega lahko posamezniki doživijo tudi druge simptome, kot so utrujenost, motnje spanja, težave s koncentracijo, depresija in anksioznost.
Zdravljenje fibromialgije je usmerjeno v lajšanje simptomov in izboljšanje kakovosti življenja. Kljub razvoju številnih novih farmakoloških učinkovin, še vedno ne poznamo idealnega zdravila za fibriomialgijo.
Največje uspehe vidimo pri dolgoročni specialni fizioterapiji. Fizioterapija lahko prispeva k zmanjšanju bolečin, izboljšanju gibljivosti in mišične moči ter povečanju splošnega občutka blaginje.
Miofascialna bolečina
Sindrom miofascialne bolečine je bolečinska motnja, ki jo povzročajo sprožilne točke v mišici. Sprožilne točke so tesni pasovi mišice ali fascije (tkiva okoli mišic), ki se občutijo kot majhni vozli pod kožo.
Sprožilne točke so lahko občutljive na dotik. Prav tako lahko povzročijo streljajoče bolečine v druge dele telesa (znane kot prenesena bolečina).
Ali veste kje je najpogosteje sprožila točka? Pogosta sprožilna točka je v zgornjih trapizoidnih mišicah, ki se nahajajo na zadnji strani vratu nad vsako ramo. Te sprožilne točke lahko povzročijo globoko bolečino ali pekoč občutek v hrbtu ali strani glave.
Izredno učinkovito je miofascialno sproščanje in terapija sprožilnih točk, ki vključuje pritisk na sprožilne točke s prsti, valjčkom za masažo ali masažno žogo.
Pomembno je, da se pri fizioterapevtskem zdravljenju obravnavajo tako sprožilne točke kot tudi drugi dejavniki, ki lahko prispevajo k nastanku in vzdrževanju bolečine v mišicah.
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis (RA) je kronična avtoimunska bolezen, ki prizadene predvsem sklepe, kljub temu pa lahko revmatoidni artritis povzroča tudi dolgotrajne bolečine v mišicah.
Gre za avtoimunsko motnjo, kjer imunski sistem zmotno napade lastne celice oz. sklepna tkiva. Bolečina v mišicah pri revmatoidnem artritisu je običajno prisotna po celotnem telesu – podobno kot pri gripi. Poleg tega lahko revmatoidni artritis povzroči tudi blago vročino, izgubo telesne teže in utrujenost.
Natančnega vzroka za nastanek bolezni ne poznamo, vendar so verjetno vključeni genetski in okoljski dejavniki – znano je protitelo revmatoidni faktor (RF), ki je prisoten pri do 90% bolnikov. Zdravila za popolno ozdravitev ne poznamo, uporabljajo se predvsem zdravila za lajšanje simptomov in sklepnega vnetja, kot so kortikosteroidi ali nesteroidni antirevmatiki.
Vsem pacientom se priporoča specialna fizioterapija za ohranjanje optimalnega zdravja sklepov!
Revmatična polimialgija
Revmatična polimialgija je vnetna revmatska bolezen, ki se običajno pojavlja pri odraslih v njihovih 50. in 60. letih. Bolezen povzroča bolečine v mišicah ramen, zgornjih delov rok, bokov, stegen ter v zadnjem delu vratu.
Poleg dolgotrajnih bolečin v mišicah se lahko pojavijo tudi utrujenost, izguba telesne teže, izredno slabo razpoloženje in vročina.
Natančen vzrok revmatične polimialgije ni znan, vendar pa se domneva, da je povezan z imunskim odzivom telesa. Diagnoza običajno temelji na kliničnih simptomih, kot so bolečine in okorelost, ter na izključitvi drugih vzrokov.
Zdravljenje je dolgotrajno in zelo omejeno. Potrebna je dolgoročna raba kortikosteroidov, ki povzročijo resne stranske učinke zaradi podaljšanega zatiranja imunskega sistema.
Fizioterapija in redna telesna aktivnost sta pomembni za ohranjanje gibljivosti in moči mišic. Ob pravočasnem zdravljenju in upravljanju simptomov je prognoza običajno ugodna
Vnetne miopatije
Vnetne miopatije so skupina avtoimunskih bolezni, ki jih odlikuje počasna, vendar progresivna oslabelost mišic. Nekateri ljudje z miopatijo imajo tudi občutljivost ali dolgotrajne bolečine mišic ob dotiku.
Izraz miopatija se nanaša na motnjo v delovanju mipičnega sistema. Najbolj znana predstavnika sta polimiozitis (ki prizadene mišice na več delih telesa) in dermatomiozitis (ki povzroča bolečine v mišicah in izpuščaj na koži).
Gre za bolezni, ki povzročajo vnetje mišic, kar se kaže z bolečinami, šibkostjo, togostjo mišic, težavami pri vsakodnevnih aktivnostih in splošno utrujenostjo.
Zdravljenje teh miopatij lahko vključuje uporabo protivnetnih zdravil in v hujših primerih tudi imunosupresivov. Ključna sta fzioterapija in ustrezno prilagojen režim vadbe, da se upočasni napredovanje bolezni in izboljša gibalna funkcija.
Pomembno je poudariti, da se lahko simptomi in resnost miopatij razlikujejo med posamezniki, zato je ključno, da se bolniki posvetujejo z zdravnikom, da se postavi natančna diagnoza in določi najprimernejši načrt zdravljenja za njihovo specifično situacijo.
Naročite se na zdravljenje bolečine v mišicah
Simptomi dolgotrajnih bolečin v mišicah so lahko raznoliki in se razlikujejo glede na vzrok ter posameznikove značilnosti. Glavni simptom je bolečina v mišicah, ki se lahko kaže na različne načine:
- Globoka mišična bolečina: Bolečina se lahko pojavi lokalno v določenem območju ali pa se razširi po celotnem telesu.
- Topa ali ostra bolečine: Mišična bolečina se lahko kaže kot topa, stalna bolečina ali kot ostra, pekoča, intenzivna bolečina.
- Blaga do huda bolečina: Intenzivnost bolečine se lahko giblje od blage do hude in lahko traja le nekaj minut ali pa je stalno prisotna.
- Bolečina v mirovanju ali pri gibanju: Bolečina se lahko pojavi tako med počitkom kot tudi med gibanjem.
Poleg glavnega simptoma bolečine v mišicah se lahko pri mialgiji pojavijo tudi dodatni simptomi, med katerimi so:
- Vročina in mrzlica: Če gre za sistemsko bolezen, se lahko pojavijo simptomi, kot so vročina in mrzlica.
- Bolečine v sklepih: Pogosto so bolečine v mišicah povezane z bolečinami v sklepih, še posebej pri revmatičnih boleznih.
- Utrujenost: Občutek izčrpanosti in utrujenosti, ki lahko ovira normalno vsakodnevno aktivnost.
- Depresija: Če je bolečina stalna in moteča, se lahko pojavijo znaki depresije.
Zdravnik lahko na podlagi pregleda in dodatnih preiskav postavi diagnozo ter predpiše ustrezno zdravljenje, ki običajno vključuje zdravila, fizioterapijo in spremembe življenjskega sloga.
Naročite se na zdravljenje bolečine v mišicah
Fizioterapija je pomemben del celostnega pristopa pri obravnavi dolgotrajnih bolečin v mišicah. Namen fizioterapevtskega pristopa v kliniki Medicofit je zmanjšanje bolečine, izboljšanje funkcionalnosti in kakovosti življenja ter preprečevanje ponovnih poškodb.
Pri zdravljenju uporabljamo različne tehnike in terapevtske postopke, ki so prilagojeni posamezniku in njegovim specifičnim potrebam.
Prvi korak k obvladovanju bolečin v mišicah je diagnostični pristop, ki smo ga razvili v kliniki Medicofit in ga izvajamo edini v Sloveniji, imenovan diagnostična terapija. Ta pristop zajema temeljit diagnostični pregled, med katerim ocenimo gibalno biomehaniko, mišično moč in druge pomembne dejavnike. Poleg tega pri prvem pregledu izvajamo tudi akutne protibolečinske terapije, ki omogočajo takojšnje zdravljenje bolečin v mišicah ter lajšanje simptomov že od samega začetka.
- Terapevtske vaje: Fizioterapevt vam bo predpisal različne vaje za krepitev mišic, izboljšanje gibljivosti in stabilnosti sklepov ter izboljšanje telesne drže. Te vaje se prilagajajo posameznikovim potrebam in sposobnostim ter postopno napredujejo glede na dosežene rezultate.
- Miofascialno sproščanje: Masaža je lahko učinkovita pri sproščanju napetosti v mišicah, izboljšanju cirkulacije krvi ter zmanjšanju bolečine. Različne tehnike se lahko uporabljajo glede na vrsto in lokacijo bolečine.
- Instrumentalne terapije, kot je Hitop visokotonska stimulacija, diamaganetoterapija PERISO, TECAR terapija, terapevtski ultrazvok in laser, se lahko uporabljajo za zmanjšanje bolečine, izboljšanje mišične funkcije, povečanje prekrvavitve in pospešitev celjenja.
- Izobraževanje in samoupravljanje: Bolniku se lahko zagotovi izobraževanje o pravilnih tehnikah gibanja in raztezanja, preprečevanju poškodb ter samoupravljanju bolečine. To lahko vključuje tudi nasvete glede prilagoditve delovnega okolja ali življenjskega sloga.
Fizioterapija pri dolgotrajnih bolečinah v mišicah ima lahko pomemben vpliv na izboljšanje funkcionalnosti in zmanjšanje bolečine ter lahko pripomore k boljši kakovosti življenja bolnikov.
Pomembno je, da se terapija izvaja pod nadzorom usposobljenega fizioterapevta in da se upoštevajo individualne potrebe vsakega posameznika.
Cook Lindsay. (2023). Causes of Muscle Pain. Available from: https://www.verywellhealth.com/muscle-pain-what-you-should-know-190093 . [Accessed: 7/3/2024].
Alana Biggers MD. (2023). What You Need to Know About Muscle Aches and Pains. Available from: https://www.healthline.com/health/muscle-aches . [Accessed: 7/3/2024]
Gregory, N. S., & Sluka, K. A. (2014). Anatomical and physiological factors contributing to chronic muscle pain. Current topics in behavioral neurosciences, 20, 327–348. https://doi.org/10.1007/7854_2014_294
Olufade Oluseun MD. (2023). Myalgia: Causes and Treatments for Muscle Pain. Available from: https://www.verywellhealth.com/myalgia-overview-4584594 . [Accessed: 7/3/2024].