Podjetništvo je način življenja, ki zahteva konstanto zbranost, motiviranost ter psihično in čustveno stabilnost. Posedovati je potrebno vrhunske psihofizične sposobnosti s katerimi lahko podjetnik kljubuje vsakodnevnemu stresu, ki ga njegov način dela prinaša. Izziv vsakega podjetnika je doseči ravnovesje med zasebno in poslovno sfero življenja, vzdrževati zdravje in kakovostne odnose. Ne pozabite, kvaliteta vaših odnosov z drugimi določa kakovost vašega življenja.
Prekomernemu stresu, ki ga prinaša delo uspešno kljubujete kadar je organizem dobro telesno pripravljen, torej kadar redno vadite. Izhajamo iz dejstva, da vrhunsko podjetništvo hodi z roko v roki z vrhunsko fizično pripravo, saj le tako lahko dosežete visok nivo stresne odpornosti. Kombinacija telesne neaktivnosti in stresnega življenjskega sloga nosi tveganja za razvoj bolezni in vnetij. Najpogosteje se pretiran stres manifestira kot bolečina v hrbtenici, vratu in ramenih ter v glavobolih. Sedeče delo povzroča mišična nesorazmerja in slabšo kakovost vezivnega tkiva, kar pomeni, da je vaše telo bolj dovzetno za poškodbe in bolečine sklepov. Za visoko stopnjo stresa je značilno tudi slabšanje telesne drže. Našteti efekti stresnega življenjskega sloga vodijo v zmanjšano delovno produktivnost, dokazano manjšo uspešnost v poslovnem svetu ter psihološke patologije, kot so kronično nezadovoljstvo, anksioznost in depresija.
Ne bomo zatrjevali, da je gibanje edina rešitev za soočanje z vsemi naštetimi patologijami vendar iz lastnih izkušenj oz. uspešnih praks dela vemo, da kakovostni gibalni programi zaradi svojega močnega vpliva na hormonski in imunski sistem predstavljajo najboljše orožje za boj proti stresu.
Podjetništvo je vrhunski šport
Podjetništvo lahko do določene mere enačimo s sfero vrhunskega športnika. V obeh primerih je potrebno vložiti veliko količino sistemskega dela, ki se prej ali slej izrazi kot doseganje zastavljenih ciljev. Tako v vrhunskem športu kot tudi v podjetništvu se je potrebno obdati z zaupanjem vredno ekipo, na katero se lahko zanesete v ključnih situacijah. Na obeh področjih je prisotno veliko število fizičnih in psihičnih stresorjev, ki jim je za dolgoročni uspeh potrebno uspešno kljubovati na dnevni bazi. Pri elitnem športu in podjetništvu se zahtevata profesionalnost, vrhunskost ter konsistentnost.
»Kaj je ključ do uspeha na področju vrhunskega podjetništva in vrhunskega športa? Za obe področji je potrebno biti optimalno telesno in psihično pripravljen.«
Vrhunski športniki lahko poleg svojega športa (posla) porabijo ogromno število ur za odpravljanje svojih šibkih področij, se ukvarjajo z neskončnimi sredstvi regeneracije in se kujejo v drugih športnih aktivnostih, s čimer dopolnjujejo svojo sestavljanko uspeha. V elitnem svetu podjetništva tako ne sme biti nič drugače, saj uspeh v poslu ni v osnovi nič drugačen kot športno tekmovanje – cilj je zmaga. Ključna podobnost med športom in poslom je tudi dolgoročna strategija, poslovna tekma je maraton, tek na dolge proge, kompleksna sestavljanka katero gradijo tudi vaša družina, prijatelji in številni drugi odnosi, sekanta pa sta vaša moč in fokus, ki balansirata celotno sestavljanko. Medtem, ko ima športnik preprostejši življenjski slog in na voljo več časa za regeneracijo, pa je podjetniško življenje bolj kompleksno in zahteva dobro premišljeno strategijo vadbe, prehrane in regeneracije. Močni temelji so osnova strukture, ki omogoča uspešno prihodnost in eden najpomembnejših temeljev za podjetnika je fizična funkcionalnost njegovega telesa.
Ker ima elitno podjetništvo veliko vzporednic z elitnim športom, s seboj prav tako prinaša določena tveganja in nevarnosti. Šport je boj za obstanek in prebijanje skozi tekmovalno selekcijo tako kot je podjetnišvo boj za preživetje na trgu in boj za pridobivanje čim večjega tržnega deleža. Največji nevarnosti podjetnikov sta nedvomno konstanten psihofizični stres in neizogiben sedeč življenjski slog.
Prav sedeč življenjski slog je glavni vzrok za kronične bolezni, kot so debelost, povišan krvni tlak in sladkorna bolezen, poveča pa tudi nevarnost srčne kapi (Doku idr., 2019). Omenjene bolezni so v sodobnem svetu krive za kar 70% smrti (Sardarinia idr., 2016), številka pa se v zadnjih letih še povečuje. Življenjski slog podjetnika poveča tudi tveganja za preobremenitvene poškodbe, kot so degeneracije zapestja in prstov, saj zajema veliko dela z računalnikom (Gallagher in Heberger, 2013). Pri podjetnikih je opazna tudi visoka pojavnost bolečin v predelu hrbtenice, kot so kronične bolečine v vratu in križu. Bolečine v križu so vsakoletno najpogostejši razlog za bolniške odsotnosti od delovnega mesta in najdražji zdravstveni problem podjetji.
Za podjetnike je značilna visoka psihična obremenitev, ki skupaj s telesno neaktivnostjo lahko še dodatno poveča tveganje za kronične bolezni, predvsem za povišan krvni tlak (Ganesh Kumar in Deivanai Sundaram, 2014) in nevarnost srčne kapi. Psihični stres se ob neprimerni telesni pripravljenosti odraža bistveno bolj destruktivno in potencira nastajanje spremnih motenj kot so hormonska neravnovesja, anksioznost, depresija in nemotiviranost.
»Ni nenavadno, da v današnjem svetu elitnega podjetništva vrhunsko pripravljeno in zdravo telo predstavlja ”tekmovalno” prednost, normo in temelj zdravja ter dolgoročnemu uspeha.«
Prednosti redne individualne vadbe v poslovnem svetu
Kakšne so torej prednosti rednega individualnega treninga v sferi posla in ali te odtehtajo »izgubljen čas«, ki bi ga drugače podjetnik lahko namenil razvoju svojega podjetja? Da, vsekakor. V nadaljevanju opišemo zakaj.
Preprečevanje kroničnih bolezni in manj bolniške odsotnosti
Znanstvena literatura kaže na to, da je najboljši način preprečevanja naštetih kroničnih bolezni preventiva skozi spremembe življenjskega sloga, ki zajemajo dvig stopnje telesne aktivnosti, čemur dodamo redno vadbo za moč in mobilnost sklepov (Whelton idr., 2002). Kaj to pomeni v praksi? V praksi se manj kroničnih bolezni kaže kot manj bolniške odsotnosti, ter posledično manj stroškov, povezanih z zdravjem.
Izboljšanje hormonskega ravnovesja
Redna vadba, predvsem vadba za moč, močno pripomore k boljšemu hormonskemu ravnovesju. Ob redni vadbi se na novo vzpostavi anabolično-katabolično ravnovesje v telesu in sicer v prid anaboličnemu stanju. Prevladujejo torej anabolni hormoni, kot so inzulin, rastni hormon in inzulinu podobni rastni faktor IGF-1, ki sicer pozitivno vplivajo na rast mišične mase, odgovorni pa so tudi za boljšo regeneracijo telesa in pomlajevanje tkiv. Ob vadbi se sproščajo tudi endorfini, ki poskrbijo za občutek sreče in zadovoljstva.
Prvi vadbi moči se pospešeno sprošča moški spolni hormon testosteron, ki je ključen za rast mišične mase, ne igra pa le te vloge. Za ustrezno delovanje organizma je nujna zadostna koncentracija prostega testosterona v krvi, v nasprotnem primeru namreč tvegamo nižji spolni libido in nižjo stopnjo motivacije ter posledično nižjo produktivnosti, ki negativno vpliva na uspešnost v poslu. Vemo, da je spolna energija odvisna predvsem od hormonskega ravnovesja v telesu in da je ta lahko katalizator naše uspešnosti v poslu saj je sama po sebi najmočnejša ustvarjalna sila žive narave. Čeprav prejšnji stavek zveni že nekoliko poduhovljeno ne moremo zanikati pomena vadbe pri balansiranju hormonskega stanja in pospeševanju metabolizma telesa.
Preprečevanje bolečin v predelu hrbtenice
Stres in velika količina sedenja pogosto pospešita pojav bolečin v hrbtenici. Tako so pri podjetnikih zelo pogoste kronične bolečine v križu in v predelu vratu, ki predstavljajo zapleten biopsihosocialni pojav. V večini primerov je bolečina posledica stresa in porušene telesne drže zaradi mišičnih nesorazmerij. Največkrat so zaradi sedenja šibke mišice zadnje kinetične verige, mišice sprednje kinetične verige pa so skrajšane, kar hrbtenico dodatno obremenjuje. Bolečine v področju hrbtenice negativno vplivajo na splošno stopnjo energije ter kvaliteto spanca – posledica so kronična vnetja in več bolniške odsotnosti z dela.
Za odpravljanje bolečin hrbtenice je znanstveno dokazano najboljše sredstvo postopna aplikacija vadbe za moč, ki jo spremljata zadostna stopnja telesne aktivnost in ergonomske prilagoditve delovnega mesta (Balagué idr., 2012)
Povečanje produktivnosti in kreativnosti
V kontekstu bolečin v hrbtenici lahko dodamo še, da kronične bolečine v vratu dokazano poslabšajo produktivnost (Pereira idr., 2019). Avtorji študije navajajo, da je kombinacija ergonomskih prilagoditev delovnega mesta in redne vadbe odlično sredstvo za odpravljanje bolečin, s čimer se povečata produktivnost in kreativnost na delovnem mestu posameznika.
Povečanje uspešnosti podjetja
Znanstveno dokazana je tudi povezava med ustrezno telesno pripravljenostjo, številom poškodb in uspešnostjo podjetja. V uspešnih manjših podjetjih je tako pojavnost poškodb na delovnem mestu kar 4x manjša kot v manj uspešnih podjetjih (Holizki idr., 2006). Med vzroke za manjšo uspešnost avtorji navajajo predvsem odsotnost z dela zaradi bolezni in/ali bolečin skeleta, manjši občutek motivacije in manjšo produktivnost, ki so povezane s slabšo telesno pripravljenostjo in nižjo stopnjo telesne aktivnosti. Medtem na drugi strani vidimo, da podjetja, ki so bolj uspešna, skrbijo za telesno pripravljenost zaposlenih. ”Vojaki morajo biti spočiti in dobro hranjeni ter fizično pripravljeni za bitko. Predstavljajte si vojsko, ki jo sestavljajo kronični bolniki, ki trpijo z bolečinami kolkov in hrbtenice na prvi bojni liniji. Dobra fizična forma je podlage visoke morale v poslu”
Kot navedeno, je reden trening za zdravje dokazano pomemben dejavnik in temelj delovne produktivnosti, delovnega zadovoljstva ter posledično večje uspešnosti podjetja. Vsekakor je smiselno del svojega dneva kot podjetnik nameniti vzdrževanju telesne kondicije z vadbo. Človeško telo je kompleksna struktura, kjer med telesnim in kognitivnim obstaja neločljiva povezava. Skladnost v skrbi za fizične ter mentalne kapacitete je pot do celovitega uspeha posameznika.
Kako se treninga lotiti, če ste podjetnik?
V kontekstu članka se lahko še malo vrnemo na prispodobo podjetništva kot vrhunskega športa. Trening, ki se ga podjetnikom priporoča, se v svoji osnovi namreč ne razlikuje močno od treningov, ki jih predpisujemo športnikom. S tem ciljamo na to, da mora kot prvo trening zajemati vse vidike vadbe, torej vadbo za moč, vzdržljivost in gibljivost, s čimer celostno podpiramo zdravje organizma. Trening mora biti individualno prilagojen, saj je napredek le tako lahko optimalen in z njim ne »izgubljamo nepotrebnega časa«.
Ključna razlika v treningu med športnikom in podjetnikom je, da pri fizični pripravi podjetnika ne želimo zahajati pregloboko v cono funkcionalnega preobremenjevanja telesa, saj podjetnika dnevno čakajo glavni izzivi v pisarni, zato fizična izčrpanost predstavlja kontraindikacijo. Trening podjetnika mora ravno dovolj stimulirati vse ključne procese telesa, da osvojimo maksimalne pozitivne učinke vadbe in hkrati ne povzročimo pretirane utrujenosti.
Kot omenjeno na začetku članka, velika količina sedenja, ki podjetništvo nedvomno spremlja, vpliva na pojav različnih mišičnih nesorazmerij in kroničnih bolečin. Ta nesorazmerja najbolj uspešno odpravljamo z vadbo moči in mobilnosti, ki sta prilagojeni specifičnim patološkim stanjem telesa klienta. Okrepiti je potrebno šibke mišice in raztezati skrajšane strukture.
Pomemben del treninga podjetnikov predstavlja tudi umirjanje. Skozi različne tehnike se namreč lahko naučite zavestne aktivacije parasimpatičnega živčnega sistema, s čimer se organizem umiri in odklopi od stresorjev poslovnega sveta. To se pozitivno odraža na kvaliteti spanca in regeneraciji ter večji kreativnosti in produktivnosti, kar dolgoročno nedvomno poveča poslovno uspešnost.
Sodobni svet podjetništva lahko primerjate s svetom vrhunskega športa, če ne kar s sodobnim gladiatorstvom, kjer sta visoko cenjeni kompetenci sposobnost dela v stresnih okoliščinah in sposobnost hitrega prilagajanja trgu dela. Stranski učinek prinaša konstanten psihični in fizični stres, ki mu je potrebno uspešno kljubovati. Efektivno se lahko borite le ob ustrezni telesni pripravi, ki jo dosegate z redno individualizirano vadbo.
Individualna vadba zmanjša tveganje za kronične bolezni sodobnega časa, bolečinske sindrome in vnetja v predelu hrbtenice in ostalih sklepov, poleg tega poveča produktivnost, kreativnost in dolgoročno uspešnost v poslu. Za podjetnika je tako vsekakor smiselno del dneva nameniti vadbi. Ne pozabite tudi na pomen zdrave in močne drže, ki simbolizira vašo trdnost in zdravje.
»Ekipa Medicofit ima pripravljen program individualnih vadb za podjetnike, ki temeljijo na večletnih izkušnjah strokovnega kadra, ki se specializira za zdravljenje poškodb in kondicijsko pripravo poslovne klientele.«
Zakaj bi podjetniki sodelovali prav z nami? Ker v našem centru ponujamo najvišjo kakovost storitve, zasebnosti in zdravja, s čimer lahko pripomoremo k vašemu uspehu v svetu posla.
Balagué, F., Mannion, A. F., Pellisé, F. in Cedraschi, C. (2012) Non-specific low back pain. Lancet, 379(9814): 482-491.
Doku, A. O., Moses, M. O., Acheampong, I. K. in Deku, P. D. (2019). Physiological, anthropometric parameters, and balance skill response of healthy bankers to fitness training. Journal of exercise rehabilitation, 15(2): 242–248.
Gallagher, S. in Heberger, J. R. (2013). Examining the interaction of force and repetition on musculoskeletal disorder risk: a systematic literature review. Human factors, 55(1): 108–124.
Ganesh Kumar, S., & Deivanai Sundaram, N. (2014). Prevalence and risk factors of hypertension among bank employees in urban Puducherry, India. The international journal of occupational and environmental medicine, 5(2): 94–100.
Holizki, T., Nelson, L. in McDonald, R. (2006). Injury rate as an indicator of business success. Industrial health, 44(1): 166–168.
Pereira, M., Comans, T., Sjøgaard, G. in Johnston, V. (2019). The impact of workplace ergonomics and neck-specific exercise versus ergonomics and health promotion interventions on office worker productivity: A cluster-randomized trial. Scandinavian journal of work, environment & health, 45(1): 42–52.
Sardarinia, M., Akbarpour, S., Lotfaliany, M. in Hadaegh, F. (2016). Risk Factors for Incidence of Cardiovascular Diseases and All-Cause Mortality in a Middle Eastern Population over a Decade Follow-up: Tehran Lipid and Glucose Study. PloS one, 11(12): e0167623.
Whelton, S. P., Chin, A., Xin, X. in He, J. (2002). Effect of aerobic exercise on blood pressure: a meta-analysis of randomized, controlled trials. Annals of internal medicine, 136(7): 493–503.