Ahilova tetiva je najmočnejša in najdaljša tetiva v telesu, vendar je hkrati tudi najbolj nagnjena k poškodbam. Približno 30% kroničnih poškodb pri tekačih je povezanih s poškodbami te tetive.
Tendinoza Ahilove tetive predstavlja kronično degenerativno stanje, za katero je značilna zadebeljena Ahilova tetiva. To stanje predstavlja izziv tako za športnike kot tudi za splošno populacijo, saj lahko povzroči bolečino, omejeno gibljivost in zmanjšano kakovost življenja.
Pri obremenitvi lahko Ahilova tetiva prenese kar 12-kratno silo telesne teže. Nahaja se na posebno oblikovanem delu petnice in je sestavljena iz medialnega in lateralnega snopa. Zdrava tetiva vsebuje predvsem vlakna kolagena tipa I, medtem ko je pri kronični tendinozi povečana prisotnost kolagena tipa III.
Tendinoza, tendinitis ali tendinopatija – kakšna je razlika? Tendinoza opisuje znotraj tetivno degeneracijo, ki nastane kot posledica staranja, mikropoškodb in slabše prekrvavitve. Tendinitis pomeni vnetje Ahilove tetive– gre za simptomatsko degeneracijo tetive, ki se na poškodbo odzove z vnetjem in tvorbo novih žil.
Pogosto se uporablja se tudi izraz tendinopatija, ki pa ne opisuje histoloških sprememb, temveč je zgolj degenerativni deskriptor za preobremenitveni proces v tetivi. V tem članku bomo podrobno raziskali tendinozo Ahilove tetive, vključno z njenimi vzroki, simptomi, diagnostičnimi metodami in možnostmi zdravljenja.
Naročite se na zdravljenje tendinoze Ahilove tetive
Zakaj se pojavi zadebeljena Ahilova tetiva?
Tendinoza Ahilove tetive predstavlja razširjeno patološko stanje, ki izhaja iz kroničnega degenerativnega procesa znotraj strukture tetive. Spremembe v tetivi se pojavijo zaradi akumulacije mikropoškodb kolagenskih vlaken, ki se običajno intenzivirajo pri daljših obdobjih in ponavljajočih se obremenitvah med športnimi aktivnostmi.
Obstaja povezava med razvojem tendinoze in omejitvami v prožnosti mišič meč. Postopoma se tetiva izgubja svojo elastičnost, kar lahko v poznejših fazah privede tudi do nastanka kostnega izrastka v območju tetivnega narastišča na petnico – Haglundova deformacija.
Ali se zadebeljena Ahilova tetiva pojavi nenadoma? Degenerativne spremembe tetive ne nastanejo čez noč. Razvijajo se postopoma in se običajno kažejo v nelagodnem občutku, ko zjutraj prvič stopimo na nogo.
Tendinozo Ahilove tetive prepoznamo po značilni bolečini v predelu pete (v poteku celotne tetive). Vidna je zadebelitev Ahilove tetive, ki je tudi nekoliko slabše prožna. Gibljivost gležnja je lahko močno omejena – predvsem gib stopala navzgor (zaradi slabše prožnosti).
Naši pacienti pogosto navajajo težave pri teku, odrivu ali hoji v hrib – težave lahko po nekaj minutah ogrevanja minejo, ob napredovanju stanja, pa je lahko tek tudi popolnoma onemogočen.
Naročite se na zdravljenje tendinoze Ahilove tetive
Kako diagnosticiramo tendinozo Ahilove tetive?
Diagnoza tendinoze Ahilove tetive zahteva celovito diagnostično obravnavo. Začetno je ključen natančen klinični pregled, ki vključuje oceno celovitosti in teksture tetive, identifikacijo morebitnih deformacij tetive ter primerjalno oceno občutljivosti in prisotnosti kostnih naplastitev na petnici (Haglundova peta).
Nadaljnja ocena vključuje preverjanje bolečine v stopalu, burzi, mišičnega tonusa, zadebeljenosti tetice ter splošno oceno trofičnih sprememb in prekrvavitve tkiva.
Poleg tega je pomembno upoštevati morebitna nevrološka stanja, ki so lahko povezana s poškodbami Ahilove tetive, kot so polinevropatije, Chacotovo stopalo.
Za oceno napredovanja degenerativnega procesa se pogosto uporabljata rentgenski posnetek in ultrazvok za oceno strukturnih sprememb, medtem ko je za podrobnejšo analizo pogosto potrebna magnetna resonanca (MR) tetive.
Naročite se na zdravljenje tendinoze Ahilove tetive
Fizioterapevtsko zdravljenje tendinoze Ahilove tetive
Rehabilitacija poškodbe Ahilove tetive je lahko precej dolgotrajen proces. V kliniki Medicofit se zdravljenje prične z diagnostično terapijo – inovativno metodo, ki združuje diagnostični pregled z aplikacijo protibolečinske in biostimulativne terapije. V naši kliniki za fizioterapijo imate priložnost sodelovanja s strokovnjakom specializiranim za zdravljenje vašega specifičnega stanja.
Zdravljenje Ahilove tendinopatije skoraj vedno sledi konzervativnemu pristopu, ki v kliniki Medicofit, obsega kombinacijo instrumentalnih fizioterapevtskih metod, predvsem globinskih udarnih valov, v povezavi z vadbo za krepitev plantarnih fleksorjev gležnja. Pri tej vadbi se poudarek daje predvsem na izvajanju ekscentričnih vaj ali vaj po metodi heavy slow resistance.
Poleg vadbe in terapije z ESWT, lahko dodamo tudi terapijo z visokointenzivnim laserjem in TECAR terapijo, ki lahko pospešita doseganje želenih rezultatov. Te dodatne tehnike lahko dopolnijo terapevtski proces in prispevajo k hitrejšemu okrevanju pacienta.
Prognoza za tendinozo Ahilove tetive je običajno ugodna, zlasti če se zdravljenje začne zgodaj. V primeru dolgotrajno kronične oblike stanja je prognoza slabša, zdravljenje pa je pogosto precej daljše.
Pomembno je, da se zdravljenje izvaja celostno, s poudarkom na postopnem povečevanju obremenitvene kapacitete tetive s pomočjo individualnega pristop.
Matjaž Vogrin, Zmago Krajnc, Robi Kelc. Gleženj in stopalo v ortopediji (2016), Mariborsko ortopedsko srečanje. Univerzitetni klinični center. http://www.ortopedija-mb.si/Zbornik_2016.pdf
Medina Pabón MA, Naqvi U. Achilles Tendinopathy. [Updated 2023 Aug 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538149/
Longo, U. G., Ronga, M., & Maffulli, N. (2018). Achilles Tendinopathy. Sports medicine and arthroscopy review, 26(1), 16–30. https://doi.org/10.1097/JSA.0000000000000185
Medina Pabón, M. A., & Naqvi, U. (2023). Achilles Tendinopathy. In StatPearls. StatPearls Publishing.