Severjeva bolezen (znana tudi kot apofizitis petnice) je eden najpogostejših vzrokov za bolečine v peti pri odraščajočih otrocih, zlasti pri otrocih, ki so fizično visoko aktivni. Gre za vnetje rastne ploščice v petni kosti.
Severjeva bolezen je posledica ponavljajočih se obremenitev pete. Najpogosteje se pojavi v času hitre rasti, ko se kosti, mišice, kite in druge strukture hitro spreminjajo.
Otroci in mladostniki, ki se ukvarjajo z atletiko, zlasti s tekom in skoki, so izpostavljeni večjemu tveganju za to bolezen. Vendar se lahko ta težava pojavi tudi pri manj aktivnih mladostnikih, če nosijo čevlje s povem ravnim podplatom.
V večini primerov Severjeve bolezni zadostujejo konservativni ukrepi, kot sta počitek in specialistična fizioterapija Medicofit, ki pomaga zmanjšati obremenitev pete ter otroku omogoči vrnitev k vsakodnevnim dejavnostim.
Naročite se na zdravljenje Severjeve bolezni
Kaj povzroča Severjevo bolezen?
Kosti otrok in mladostnikov imajo posebno območje, kjer kost raste, imenovano rastna plošča. Rastne plošče so območja hrustanca, ki se nahajajo v bližini koncev kosti. Ko otrok popolnoma zraste, se rastne ploščice zaprejo in jih nadomesti trdna kost. Dokler se to ne zgodi, so rastne ploščice šibkejše od bližnjih kit in vezi ter so zelo občutljive na poškodbe.
Severjeva bolezen prizadene del rastne plošče na zadnji strani pete. To rastno območje služi kot pritrdilna točka za Ahilovo tetivo – močan pas tkiva, ki povezuje mišice na zadnjem delu goleni s peto.
Ponavljajoče se obremenitve pri teku, skakanju in drugih dejavnostih z velikimi obremenitvami lahko povzročijo vnetje in bolečino v peti. Dodatna obremenitev zaradi raztezanja Ahilove tetive na mestu narastišča, lahko še dodatno razdraži to področje.
Severjevo bolezen lahko povzroči več faktorjev, najpogosteje pa se pojavi v obdobju hitre rasti, ko tkiva, kosti, hrustanec, kite in mišice hitro raztezajo.
Dečki so nekoliko bolj ogroženi kot deklice, najpogosteje pa se pojavi v starosti od 8 do 14 let. Dejavniki tveganja vključujejo sodelovanje pri športih z velikimi obremenitvami, kot so odbojka, košarka, gimnastika, ali pogosto tekanje in skakanje, še posebej po trdih površinah.
Na nastanek vplivajo tudi:
- Povečan obseg ali intenzivnost teka, treninga in treninga
- Slaba biomehanika stopala
- Športi z visoko obremenitvijo pete
- Ponavljajoče se obremenitve Ahilove tetive
- Prekomerna telesna teža
Naročite se na zdravljenje Severjevi bolezni
Simptomi Severjeve bolezni
Pri Severjevi bolezni so postopno pojavijo bolečine v peti na mestu, kjer se Ahilova tetiva prirašča v kost. Pojavi se lahko tudi lokalna oteklina in občutljivost na palpacijo. Pogosto se pojavlja na obeh petah hkrati.
Opazite lahko, da otrok hodi po prstih in se izogiba stiku s peto. Bolečina in občutljivost se po navadi poslabšata pri obremenjujočih dejavnostih in se izboljšata s počitkom.
Glavni simptomi so:
- Bolečine v peti ob obremenitvi
- Lokalizirano otekanje
- Občutljivost pete na pritisk
- Poslabšanje bolečine pri športni dejavnostih
Simptome Severjeve bolezni pri mladostnikih učinkovito obvladujemo v okviru specialistične fizioterapije v Kliniki Medicofit, kjer se vašemu otroku posveti fizioterapevt specializiran za zdravljenje patologij stopala.
Naročite se na zdravljenje Severjeve bolezni
Diagnostika in zdravljenje Severjeve bolezni
S fizičnim pregledom in testiranjem gibanja se ocenijo moč, refleksi in reprodukcija simptomov z gibanjem. S palpacijo, pri kateri rahlo pritisnemo na peto in stopalo vašega otroka, bo fizioterapevt določil natančen izvor bolečine. Pri nejasnih primerih, bo morda potrebno nadaljnje testiranje, ki lahko vključuje rentgensko slikanje ali magnetno resonanco.
Pri Kliniki Medicofit se osredotočamo na celostno obravnavo Severjeve bolezni z visoko strokovnostjo in prilagojenim terapevtskim pristopom za vsakega posameznega pacienta. Ob prvem obisku izvedemo diagnostično terapijo, kjer pridobimo natančen vpogled in pripravimo individualni načrt zdravljenja, ki je prilagojen otrokovi specifični poškodbi in funkcionalnim potrebam.
V akutni fazi Severjeve bolezni se osredotočamo na zmanjšanje intenzivnosti športne aktivnosti, saj je ključno za obvladovanje vnetja in preprečevanje nadaljnjih poškodb.
V terapevtski proces vključujemo manualno terapijo za sprostitev mišic in tetiv ter mobilizacijo sklepov gležnja in stopala, s čimer zmanjšamo obremenitev rastne plošče v peti. Instrumentalna terapija lahko vključuje različne tehnike, kot so elektroterapija HiTop, terapevtski ultrazvok, SUMMUS Laser ali terapija z udarnimi valovi ESWT, ki dokazano prispevajo k zmanjšanju vnetja in pospeševanju procesa celjenja.
Ko se vnetje rastne ploščice zmanjša, se v zdravljenje vključijo kinezioterapevtske vaje za krepitev mišic v predelu goleni, kolku in jedru, ki so pogosto oslabljene zaradi hitre rasti.
Raztezanje celotnega spodnjega uda, zlasti goleni in stopala, je ključno za ohranjanje pravilne biomehanike in preprečevanje dodatnih obremenitev na prizadeti del telesa. S pravilno tehniko raztezanja lahko zmanjšamo napetost mišic, izboljšamo gibljivost sklepov in zmanjšamo tveganje za ponovne poškodbe – stanje se namreč brez pravilne obravnave pogosto ponovi.
S celostnim terapevtskim pristopom in strokovno obravnavo v Kliniki Medicofit bomo poskrbeli za optimalno okrevanje vašega otroka in preprečili morebitne ponovitve težav povezanih s Severjevo boleznijo.
Smith JM, Varacallo M. Sever Disease (Calcaneal Apophysitis) [Updated 2024 Jan 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441928/
Fares, M. Y., Salhab, H. A., Khachfe, H. H., Fares, J., Haidar, R., & Musharrafieh, U. (2021). Sever’s Disease of the Pediatric Population: Clinical, Pathologic, and Therapeutic Considerations. Clinical medicine & research, 19(3), 132–137. https://doi.org/10.3121/cmr.2021.1639/
OrthoInfo. (2019). Sever’s Disease. Available from: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/severs-disease/ . [Accessed: 27/4/2024].
PhysioPedia. (2018). Sever’s Disease. Available from: https://www.physio-pedia.com/Sever%27s_Disease . [Accessed: 27/4/2024].