Haglundovo peto je leta 1927 prvič opisal Patrick Haglund. Znana je tudi kot retrokalkanealna eksostoza ali Haglundova deformacija. Gre za zelo pogosto klinično stanje, ki pa je še vedno zelo slabo poznano.
Haglundova peta je nepravilnost kosti in mehkih tkiv v peti. To stanje povzroči nastanek kostnega izrastka pete, na mestu, kjer se prirašča Ahilova tetiva. Mehka tkiva ob zadnjem delu pete se nato dražijo, ko se kostni izrastek drgne ob čevlje.
Najpogosteje se pojavi pri ženskah srednjih let, pogosto na obeh petah hkrati. Sicer se lahko pojavi pri aktivnih ljudeh vseh starosti, še posebej pa pri tistih, ki nosijo togo obutev med aktivnostmi z veliko obremenitvijo, kot so hokejisti ali umetnostni drsalci.
Klinična značilnost tega stanja je bolečina v peti v zadnjem delu, ki je močnejša po dolgotrajnem počitku. Za postavitev diagnoze Haglundovega sindroma večinoma zadostujeta klinična ocena in stranski rentgenski posnetek gležnja.
Haglundova deformacija zahteva konzervativno fizioterapevtsko obravnavo, ki je izredno uspešna, zato je kirurška ekscizija kostnih eksostoz potrebna le v redkih, zelo odpornih primerih.
Naročite se na zdravljenje Haglundove pete
Vzroki za Haglundovo deformacijo
Strokovnjaki ne vedo zagotovo, kaj povzroča Haglundovo deformacijo. Študije so pokazale, da bi lahko bila prisotna genetska komponenta ( tveganje za nastanek kostnega izrastka prenaša se skozi generacije v družini).
Drugi vzroki za nastanek so lahko tudi:
- Draženje in pritisk čevljev
- Prekomerna obremenitev pete (zlasti pri športnikih, kot so tekači)
- Visok stopalni lok
- Napete Ahilove tetive
- Nekatere motnje hoje, ki vplivajo na biomehaniko stopala.
Haglundova peta se pojavi ob pogostem pritisku na hrbtni del pete. Nastane lahko zaradi nošenja čevljev, ki so v peti pretesni ali zelo trdni. Ker se pogosto pojavi pri ženskah, ki nosijo visoke pete, se Haglundova peta v tuji literaturi imenuje kar “pump bump”.
Naročite se na zdravljenje Haglundove pete
Haglundova peta se lahko pojavi na enem ali obeh stopalih. Simptomi se kažejo kot:
- Kostna izboklina na zadnji strani pete
- Močne bolečine v peti, kjer se Ahilova tetiva pritrdi na petnico
- Vnetje in otekanje burze, ki leži pod Ahilovo tetivo
- Rdečica v bližini ali nad vnetim tkivom.
Ali je Haglundova peta enako kot trn v peti?
Haglundova deformacija in trn v peti sta stanji, kjer nastane kostni izrastek na petni kosti.
Trn v peti se oblikuje na spodnji strani stopala, kjer se peta povezuje z vezjo med peto in stopalom (plantarno fascijo – plantarni petni trn). Haglundov kostni izrastek pa se vedno oblikuje na zadnji strani pete, kjer se pritrdi Ahilova tetiva – včasih rečemo Haglundovi peti tudi dorzalni petni trn.
Na srečo je zdravljenje Haglundove deformacije in trna v peti zelo podobno. Ne glede na to, kaj povzroča bolečine v peti, je potreben posvet s fizioterapevtom.
Naročite se na zdravljenje Haglundove pete
Diagnostika Haglundove pete
Haglundovo peto je včasih težko diagnosticirati, saj so simptomi podobni tistim, ki so povezani z drugimi težavami s stopali, vključno z vnetjem Ahilove tetive ali burzitisom.
Stanje se diagnosticira na podlagi videza vaše pete. Če zdravnik meni, da imate Haglundovo deformacijo, vas lahko napoti rentgensko slikanje pete, kjer se dobro vidi kostni izrastek.
Rentgenski posnetek lahko pomaga tudi pri izdelavi ortopedskih vložkov za lajšanje bolečin v peti.
Zdravljenje Haglundove pete
Pri zdravljenju Haglundove pete se osredotočimo na lajšanje bolečin in zmanjšanje pritiska na kostni izrastek.
Fizioterapevtsko zdravljenje Haglundove deformacije je lahko koristno za lajšanje simptomov in izboljšanje funkcionalnosti stopala.
Fizioterapevt najprej izvede temeljito oceno, da ugotovi obseg kostne eksostoze, stopnjo bolečine in morebitne druge povezane dejavnike, kot so omejena gibljivost sklepov ali prisotnost burzitisa.
Tehnike, kot so elektroterapija Hitop ali terapevtski ultrazvok, TECAR terapija in udarni valovi (ESWT) lahko pomagajo zmanjšati bolečino in vnetje v območju pete.
Specifične vaje za raztezanje in krepitev mišic v stopalu, gležnju in meč so pomembne za izboljšanje ravnotežja, stabilnosti in preprečevanje nadaljnjih bolečin v peti.
Priporočimo vam lahko tudi vložke ali ortopedske čevlje, ki pomagajo pri korekciji nepravilne biomehanike stopala in zmanjšujejo pritisk na kostno eksostozo.
Fizioterapevtsko zdravljenje Haglundove deformacije v Kliniki Medicofit je individualno prilagojeno glede na specifične potrebe in značilnosti vsakega posameznega bolnika. Redno sodelovanje s fizioterapevtom in dosledno izvajanje predpisanih vaj pripomore k izboljšanju simptomov in kakovosti življenja pri ljudeh s to težavo.
Če neinvazivne metode ne pomagajo, se lahko Haglundova deformacija zdravi tudi s kirurškim posegom. Med operacijo bo zdravnik odstranil odvečno kost s pete. Kost se lahko zgladi in spili – s tem se zmanjša pritisk na retrokalkanelano burzo in drugo mehko tkivo.
Ali lahko Haglundovo peto preprečimo?
Tveganje za nastanek Haglundove deformacije lahko zmanjšate tako, da skrbite za svoja stopala:
- Izogibajte se čevljem s tesnimi in trdimi petami.
- Ob bolečini v peti, se izogibajte se teku po trdih površinah ali v hrib.
- Nosite čevlje z odprtim hrbtom (predvsem poleti).
- Nosite nogavice z nedrsečim podplatom.
- Redno izvajajte raztezne vaje, da preprečite napetost Ahilove tetive.
V kolikor se pojavijo bolečine v peti, vam priporočamo, da se obrnete na strokovnjake klinike Medicofit!
Vaishya, R., Agarwal, A. K., Azizi, A. T., & Vijay, V. (2016). Haglund’s Syndrome: A Commonly Seen Mysterious Condition. Cureus, 8(10), e820. https://doi.org/10.7759/cureus.820
William Morrison. (2019). Haglund’s Deformity. Available from: https://www.healthline.com/health/haglund-deformity . [Accessed: 14/4/2024].
Cleveland Clinic. (2020). Haglund’s Deformity. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/25134-haglunds-deformity. [Accessed: 14/4/2024].