Imate bolečine v komolcu, ki se pri aktivnostih samo še povečujejo? S težavo nosite vrečke iz trgovine, odpirate vrata ali si umivate zobe?
Bolečine v komolcu vplivajo na vsakodnevne dejavnosti pacientov, saj jim otežujejo izvajanje že najbolj osnovnih dejavnosti, kot so pospravljanje, delo na vrtu in uporaba račulanika.
Boleč komolec nastane zaradi travmatske poškodbe (padca, udarca, prometne nesreče itd.), športne poškodbe, ponavljajočih obremenitev (delovno mesto) ali drugih bolezni, ki povzročijo bolečino.
Najpogostejši vzroki za pojav bolečine v komolcu, ki jih uspešno zdravimo v kliniki Medicofit so teniški komolec, golferski komolec, tendinopatija tricepsa, distalna tendinopatija bicepsa, plezalski komolec in burzitis v komolcu.
Ali ste vedeli, da se bolečina v komolcu pojavi pri kar 15-25% svetovne populacije zaradi ene oblike bolečine (npr. pekoča bolečina v komolcu, bolečine v komolcu na notranji strani, vnetje komolca)?
Celostno zdravljenje bolečin v komolcu v kliniki Medicofit se prične z diagnostičnim pregledom, ki je osnova za pripravo fizioterapevtskega programa zdravljenja in kasneje specialnega kineziološkega programa.
Kako vas specialisti za bolečine v komolcu v kliniki Medicofit vodijo do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu komolcu povrnejo polno moč in gibalno funkcijo vam razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje bolečine v komolcu
Anatomska sestava komolca
Komolec je kompleksni sklep, ki povezuje nadlaktno kost (lat. Humerus) s podlaktnima kostema (lat. Radius in Ulna). Sklep omogoča gib upogiba in iztega, kakor tudi pronacijo in supinacijo podlakti.
Ligamenti v komolcu zagotavljajo statično stabilnost in zaustavljajo gibanje. V njem imamo medialni kolateralni ligament (MCL – zagotavlja stabilnost na notranji strani komolca), lateralni kolateralni ligament (LCL – zagotavlja stabilnost na zunanji strani komolca) in anularni ligament (zagotavlja stabilnost med izvajanjem pronacije in supinacije v podlakti).
Mišice, ki obdajajo komolčni sklep zagotavljajo dinamično stabilnost in izvajajo gibanje (mišica Biceps Brachii, Triceps Brachii, Brachialis, Brachioradialis, ekstenzorji zapestja in fleksorji zapestja).
Ob komolčnemu sklepu potekajo radialni, medialni in ulnarni živec, ki oživčujejo podlaket in zapestje.
Vzroki za nastanek bolečine v komolcu
Najpogostejši vzroki za nastanek bolečin v komolcu teniški komolec, golferski komolec, tendinopatija tricepsa, distalna tendinopatija bicepsa, plezalski komolec in burzitis v komolcu.
Naročite se na zdravljenje bolečine v komolcu
Distalna tendinopatija bicepsa
Distalna tendinopatija bicepsa je preobremenitvena poškodba, ki prizadene tetivo dvoglave nadlaktne mišice (m.Biceps Brahii), ki se narašča na podlaket. Glavna funkcija mišice je upogib komolca in supinacija (gib dlani obrnjen proti stropu) podlakti.
Tipičen simptom je bolečina, ki se poslabša ob aktivnostih, ki zahtevajo upogibanje komolca (še posebej proti uporu oziroma z obremenitvami). Bolečina se občasno širi v podlaket proti zapestju. Pogosto sta prisotna tudi oteklina in vnetje.
Distalna tendinopatija bicepsa najpogosteje nastane zaradi kronične preobremenitve mišice, ki nastane pri dvigovanju uteži in športih, kot so gimnastika, golf in bowling.
Ali ste vedeli, da se pogosteje pojavi tendinopatija bicepsa v ramenskem delu kakor v distalnem (pri podlakti)?
Celostno zdravljenje distalne tendinopatije bicepsa vključuje diagnostični pregled, kjer specialist medicine na podlagi klinične slike in s pomočjo slikovne diagnostike potrdi diagnozo.
Fizioterapevtsko zdravljenje vključuje program individualizirane progresivne vadbe za mišice upogibalke komolca in tehnike instrumentalne fizioterapije.
Tendinopatija tricepsa
Tendinopatija distalne tricepsove tetive je bolezensko stanje, ki prizadene prirastiče tetive na olecranon ali pa mišično-tetivni stik.
Glavni simptom tendinoatije distalne tricepsove tetive je bolečina pri komolcu, ki se poslabša ob pritisku (občutljivost na dotik). Občasno se bolečina širi proti ramenskemu sklepu in proti zapestju. Čez čas se prične izgubljati mišična moč in pride do atrofije mišice tricepsa.
Tendinopatija tricepsa nastane zaradi kroničnega preobremenjevanja tetive zaradi ponavljajočih in sunkovitih iztegov komolca, kar vodi do degeneracije tkiva. Tendinopatijo sprožijo tudi travmatske poškodbe, metabolični sindrom, endokrina obolenja in sladkorna bolezen.
Ali ste vedeli, da se tendinopatija tricepsa najpogosteje pojavi pri dvigalcih uteži in športih, ki zahtevajo hitre kontrakcije mišice tricepsa (npr. downhill kolesarstvo in motociklizem).
Trajanje fizioterapevtskega zdravljenja tendinopatije tricepsa je odvisno od stopnje razvoja bolezni in prisotnih simptomov.
Burzitis v komolcu
Burzitis v komolcu je bolezensko stanje, kjer pride do vnetje burze oziroma sluznika (manjših žekov), ki se nahajajo med kito mišice in kostjo. Njihova naloga je, da zmanjšujejo trenje med kitami, mišicami in preostalimi sklepnmimi strukturami.
Komolčni burzitis oziroma olekranonski burzitis povzroči nabiranje tekočine za komolcem, kjer leži komolčna burza.
Pacienti najpogosteje poročajo o oteklini na hrbtu komolca, ki se nenadno pojavi. Pojavijo se tudi vnetje, bolečina in občutljivost na dotik. Občutek nelagodja se povečuje med raztezanjem in obremenitvijo komolčnega sklepa.
Vzrok nastanka burzitisa v komolcu nam je trenutno še nepoznan vendar se najpogosteje pojavi zaradi kroničnih in fizičnih preobremenitev ali travmatske poškodbe komolčnega sklepa.
Ali ste vedeli, da burzitis v komolcu najpogosteje prizadene moško populacijo med 30 in 60 letom starosti?
Priporoča se izvajati fizioterapevtsko zdravljenje, ki vključuje specialno vadbo za odpravo asimetričnih vzorcev obkomolčnih mišic in izvajanje manualnih tehnik (frikcijska masaža) ter uporabo instrumentalnih naprav (laserska terapija).
Naročite se na zdravljenje bolečine v komolcu
Celostno zdravljenje bolečin v komolcu
Celostno zdravljenje pri zasebni fizioterapiji Medicofit zajema štiri faze, ki se pričnejo z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo in nadaljujejo v postakutno kineziologijo in postkineziološki program.
Izvaja se aktivna fizioterapija, kjer so vsi pacienti z bolečinami v komolcu aktivno vključeni v proces zdravljenja.
Izvaja se individualna obravnava, kjer ima vsak pacient 60 minutno individualno terapijo s strokovnjakom fizioterapije in 30 minutno instrumentalno terapijo.
Naročite se na zdravljenje bolečine v komolcu
Diagnostika
Začetek fizioterapevtskega zdravljenja se prične z diagnostičnim pregledom, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi informacije o vaši bolezni in bolečinah v komolcu.
Izvede se začetni pogovor in anamneza zdravstvenih izvidov, prav tako vam fizioterapevt diagnostik obrazloži specialistični izvid, če že imate potrjeno diagnozo s strani specialista medicine.
Medicinsko diagnozo bolečine v komolcu postavi zgolj specialist medicine.
Fizioterapevt diagnostik nato izvede klinični pregled, kamor je vključena inspekcija in palpacija komolca (občutljivost na dotik, vidna atrofija mišic, oteklina, temperatura in barva kože) in izvede se klinično testiranje komolca.
Opravijo se nevrodinamični testi za živčevje (morebiten izpad senzorike in motorike) ter testira se obremenilno kapaciteto komolca (sposobnost komolca prenašanja obremenitev).
Izvede se merjenje mišičnih simetrij mišic zgornjega uda in opravijo se meritve gibljivosti in artrokinematike. Prav tako se opravi analiza in ocena mobilnosti komolca.
Izvedejo se specifični testi za ugotavljanje vzroka bolečine v komolcu in ocena dejavnikov tveganja za bolečine.
Na podlagi diagnostičnega poročila se pripravi program celostnega zdravljenja bolečin v komolcu.
Akutna fizioterapija
Strokovnjaki fizioterapije v primarni fazi izvedejo kontrolo simptomov, kjer vam zmanjšajo bolečino v komolcu, zmanjšajo vnetje in oteklino, povečajo obseg gibljivosti in mišično moč.
Izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk, frikcijsko masažo in sklepno mobilizacijo za zmanjšanje mišične napetosti, povečanja obsega gibljivosti in zmanjšanja bolečine.
Izvaja se instrumentalna terapija za spodbuditev celičnega metabolizma, pospeševanje procesov celjenja v telesu in zmanjšanja bolečine. Pri svojem delu uporabljajo:
Ključnega pomena je izvajati prilagojeno specialno fizioterapevtsko vadbo, z namenom vzpostavitve ustrezne obremenilne kapacitete hrbtenice in mišične simetrije.
Pri tendinopatiji tricepsa je pomembno okrepiti vse tri glave tricepsa, kjer izvajamo kombinacijo vaj iztega komolca v različnih položajih ramenske fleksije (upogiba) oziroma ekstenzije (iztega). Mišico triceps krepimo tudi indirektno skozi gibalni vzorec ekstenzije ramenskega sklepa z ekstendiranim komolcem.
Postakutna kineziologija
Po uspešno opravljeni akutni fizioterapiji vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije in vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialen kineziološki program vključuje krepitveno vadbo za upogibalke in iztegovalke komolca, z namenom dosega popolne simetrije v delovanju mišic.
Izvaja se vadba za gibljivost in vadba za propriocepcijo (zaznavo v prostoru). Ob zadostnem napredku se prične vključevati poškodovan predel v kompleksnejšo izvedbo motorične vadbe.
Pri športni rehabilitaciji tendinopatije tricepsa na koncu zdravljenja opravimo pliometrično fazo obremenitve znotraj katere tetivo tricepsa pripravimo na hitre koncentrično-ekscentrične (krčenja-raztezanja) obremenitve.
Pred zaključkom zdravljenja se izvede aplikacija TESTNE BATERIJE za komolec, ki prikaže gibalno učinkovitost in pripravljenost komolca na prenašanja obremenitev.
Postkineziološki program
Po zaključenem zdravljenju smo v kliniki Medicofit pripravili postkineziološki program, katerega se udeležijo pacienti po uspešni rehabilitaciji bolečin v komolcu.
Izvaja se krepitvena vadba, ki pripravi vaše telo na vsakodnevne obremenitve in zmanjša možnost ponovnega pojava starih bolečin.
Ker verjamemo v celotno zdravljenje vas vodimo od bolečin v komolcu do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu komolcu povrnemo polno moč, gibljivost in odpornost!
- Albishi, Waleed MBBS, MSc, FRCSC1; Agenor, Aouod MD, MSc2,a; Lam, Jason J. MD2; Elmaraghy, Amr MD, FRCSC3. Distal Biceps Tendon Tears: Diagnosis and Treatment Algorithm. JBJS Reviews 9(7):e20.00151, July 2021. | DOI: 10.2106/JBJS.RVW.20.00151
- Quach, T., Jazayeri, R., Sherman, O. H., & Rosen, J. E. (2010). Distal biceps tendon injuries–current treatment options. Bulletin of the NYU hospital for joint diseases, 68(2), 103–111.
- Pangia J, Rizvi TJ. Olecranon Bursitis. [Updated 2022 Jul 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470291/
- Walker, C. M., & Noonan, T. J. (2020). Distal Triceps Tendon Injuries. Clinics in sports medicine, 39(3), 673–685. https://doi.org/10.1016/j.csm.2020.03.003
- Lappen, S., Geyer, S., Scheiderer, B. et al.Distal triceps tendinopathies. Obere Extremität 15, 268–272 (2020). https://doi.org/10.1007/s11678-020-00601-0