Ste kdaj občutili nenadno bolečino v spodnjem delu hrbta ali v medenici, ki se kar noče umiriti? Morda se vzrok skriva v sakroiliakalnem sklepu, ki ga mnogi sploh ne poznajo, dokler ne začne povzročati težav.
Sakroiliakalni sklep (v nadaljevanju SIS) je sklep, ki povezuje križnico in črevnico in je ključen pri prenosu sil iz hrbtenice na spodnji ud. Prav tako prenaša težo trupa, rok in glave, zato lahko pride do povečane napetosti v tem predelu. Samo stabilnost SIS sklepa zagotavljajo glutealne mišice in mišice iztegovalke hrbtenice.
Krivec za bolečino v SIS sklepu so med drugim lahko njegova hiper ali hipomobilnost, zunanje sile, mikro ali makro zlomi, poškodbe mehkih tkiv, nosečnost itd.
Zanimivost! Ali ste vedeli, da je v 80 % vzrok za bolečino v spodnjem delu hrbta (v nadaljevanju BSH) kriva degeneracija medvretenčnih ploščic, v 20 % pa SIS!
Pomembno! Če ob bolečinah v SIS ne obiščemo kvalitetnega fizioterapevta se lahko stanje postopoma poslabša. To vodi do nastanka kronične bolečine, poslabšanje drže in prenos obremenitev na druge sklepe!
V tem članku bomo raziskali, kaj prav za prav povzroča bolečine v SIS sklepu, kako jih prepoznamo in katere metode zdravljenja so učinkovite, da spet lahko zaživite življenje brez bolečin!
Vzroki za nastanek sakroiliakalnega sindroma (SIS)
Vzrokov za razvoj sakroiliakalnega sindroma (SIS) je več, med najpogostejše sodijo travmatske poškodbe, poškodbe zaradi ponavljajočih se obremenitev, degenerativne spremembe v sklepih in težave, ki nastanejo po porodu. Mehanizem poškodbe pri SIS običajno vključuje nenadno kompresijsko obremenitev v kombinaciji s hitro rotacijo, kar povečuje napetost in obremenitve v sakroiliakalnem sklepu.
Pojav bolečine zaradi sakroiliakalnega sindroma je pogostejši pri posameznikih z določenimi dejavniki tveganja, med katere sodijo:
- starejše ženske,
- športniki, ki izvajajo ponavljajoče ali asimetrične gibe,
- nosečnice,
- osebe z višjim indeksom telesne mase (debelost),
- sedentarni posamezniki,
- posamezniki s prekomerno gibljivostjo sklepov (hipermobilnostjo),
- osebe z različno dolžino nog in
- posamezniki z degenerativnimi obolenji sklepov.
Razumevanje teh dejavnikov tveganja je ključnega pomena za pravočasno prepoznavanje in učinkovito obvladovanje sakroiliakalnega sindroma.
Značilni simptomi sakroiliakalnega sindroma
Pri sakroiliakalnem sindromu (SIS) je pogosto težko ločiti simptome, ki izvirajo neposredno iz sklepa, od tistih, ki izhajajo iz okoliških tkiv. Kljub temu pa se pri večini pacientov pojavljajo podobni simptomi, ki vključujejo:
- postopno naraščajočo bolečino v predelu križa in medenice,
- občutek “klikanja” ali preskakovanja v sklepu,
- omejeno gibljivost, kar otežuje hojo, vstajanje, počepanje in obračanje v postelji,
- motnje spanja zaradi bolečine ali neugodja,
- nepravilne vzorce dihanja.
Ti simptomi lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja, zato je pravočasno prepoznavanje in obravnava ključna za uspešno obvladovanje težav povezanih s SIS.
Naročite se na rehabilitacijo SI sklepa
Diagnostika in zdravljenje bolečine v sakroiliakalnem sklepu
Diagnoza se začne z začetno anamnezo, kjer se pregleda pretekle izvide in zajame vse potrebne informacije o poškodbi. V zdravstveni zgodovini pacient omenja, da se bolečina poslabša ob hoji po stopnicah navzdol.
Nato je potrebno ugotoviti ali gre za SIS, kolk ali hrbtenico. Ti so v funkciji soodvisni in, če bo problem v eni se bodo težave kazale tudi v drugih dveh. Poznamo nabor 5 testov, kjer v primeru, da so 3 pozitivni to nakazuje na problem v SIS!
Specialni ortopedski testi:
- Test distrakcije,
- Kompresija preko stegna,
- Maksimalni upogib kolka,
- Na boku kompresija na črevnični greben in
- Na trebuhu pritisk na križnico.
Pri patologijah SIS ni smiselna uporaba slikovne diagnostike, uporablja se zgolj ob sumu na morebitne zlome.
Sledi posvet in na podlagi zastavljenih ciljev izdelava individualnega načrta zdravljenja.
Zdravljenje bolečine v sakroiliakalnem sklepu
Zdravljenje je v večini primerov konzervativno, osredotočeno na nošnjo medeničnega pasu, fizioterapijo in medikamentozno terapijo z uporabo nesteroidnih antirevmatikov (NSAR).
Zdravila se uporabljajo na začetku za obvladovanje bolečine pred pričetkom intenzivnega programa fizioterapije. V primeru, da konzervativna obravnava v več mesecih ni bila uspešna, se svetuje infiltracij kortikoisteroidnih injekcij. Redko se ortopedi odločijo za operativno zdravljenje.
Akutna faza v Kliniki Medicofit ponuja instrumentalno terapijo, ki bo olajšala vaše nelagodne simptome. Za zmanjšanje bolečine bodo fizioterapevti uporabili Wintercare Tecar terapijo, SUMMUS Laser, PERISO terapijo in ultrazvok.
Pomembna je tudi sklepna mobilizacija z mobilizacijo – izvajanjem gibov nutacije in kontranutacije (gibanjem križnice) za zagotovitev gibljivosti v sklepu. Začne se tudi uvajanje osnovnih vaj za mišično-vezivno moč in za propriocepcijo. Pomembne so tudi dihalne vaje, saj imajo pacienti z bolečino v SIS velikokrat nepravilen vzorec dihanja.
Sledeča faza se nadaljuje s progresivnimi vajami na področju propriocepcije in sklepne stabilizacije. Ne smemo pozabiti na kineziološke vaje za hrbtenico in za moč jedra. Izrednega pomena ima tudi izvajanje vaj za mišice medeničnega dna (MMD). V tej fazi kineziologi pacienta naučijo pravilnih vzorcev gibanja in z vajami pomagajo izboljšati držo.
Preventivno vzdrževanje pa ima poudarek na edukaciji pacienta o drži in pravilnemu dvigovanju bremen. Razloži se napotke za izboljšanje življenjskega sloga z redno vadbo in primerno prehrano. Strokovnjaki si prizadevajo dolgoročno ohranjanje preventivne moči in funkcionalnosti SIS in okoliških sklepov.
Redno izvajanje vaj in prilagoditev vsakodnevnih aktivnosti pomagata preprečiti ponovitev težav in podpirata zdravje SIS!
Prognoza in čas okrevanja
Prognoza pri bolečinah v SIS je na splošno ugodna, še posebej pri pravočasnem in pravilnem zdravljenju. Večina pacientov s sledenjem rehabilitacije doseže izboljšanje simptomov in večjo funkcionalnost sklepa!
Okviren čas rehabilitacije se razlikuje glede na resnost stanja in posameznikovega odziva na terapijo, ta v povprečju traja 8 – 12 tednov.
S celostnim pristopom, ki ga nudi Klinika Medicofit – fizioterapijo, prilagojenimi vajami in edukacijo lahko dosežemo dolgotrajno olajšanje bolečin in vrnitev k normalnemu življenju!
Al-subahi, M., Alayat, M., Alshehri, M. A., Helal, O., Alhasan, H., Alalawi, A., Takrouni, A. in Alfaqeh, A. (2017). The effectiveness of physiotherapy interventions for sacroiliac joint dysfunction: a systematic review. Journal of Physical Therapy Science, 29(9), 1689–1694. https://doi.org/10.1589/jpts.29.1689
Cohen, S. P., Chen, Y. in Neufeld, N. J. (2013). Sacroiliac joint pain: a comprehensive review of epidemiology, diagnosis and treatment. Expert Review of Neurotherapeutics, 13(1), 99–116. https://doi.org/10.1586/ern.12.148
Gartenberg, A., Nessim, A. in Cho, W. (2021). Sacroiliac joint dysfunction: pathophysiology, diagnosis, and treatment. European Spine Journal, 30(10), 2936–2943. https://doi.org/10.1007/s00586-021-06927-9
Siahaan, Y. M. T. in Hartoyo, V. (b. d.). Sacroiliac Joint Pain: A Study of Predisposing Factors in an Indonesian Hospital. https://doi.org/10.2174/1876386301912010001