Bolečina v peti lahko resno vpliva na kakovost življenja, in to ne zgolj zaradi omejitve pri nošenju visokih pet. Mravljinci v stopalu ali vztrajno pekoč občutek lahko ne le ovira vašo dnevno rekreacijo, ampak tudi otežuje vašo hojo.
Morda se bolečina v peti pojavi zjutraj, ko naredite nekaj prvih korakov, ali pa se vsak večer po delu vračate domov s hujšo bolečino kot zjutraj.
Bolečina v peti je ena najpogostejših težav s stopali, zaradi katere ljudje poiščejo fizioterapevtsko pomoč. Dejstvo je, da približno 10% ljudi doživi vsaj eno epizodo bolečine v peti tekom svojega življenja.
Ste se kdaj spraševali, zakaj nastane bolečina v peti pri hoji? No, hoja postavlja določen pritisk na stopala kar pa ni vedno negativno – vaša stopala postajajo močnejša s vsakim prehojenim kilometrom, saj imajo strukturo primerno za prenašanje bremena.
Vendar pa, če stopalom naložite več pritiska, kot so pripravljena vzdržati, lahko to nedvomno vodi v nastanek bolečine v peti pri hoji. Vas zanima kje se skriva vzrok vaših težav?
Naročite se na zdravljenje bolečine v peti pri hoji
Plantarni fasciitis
Plantarna fascija je debel trak tkiva, ki poteka po dnu stopala, povezuje petno kost s prsti in je odgovoren za vzdrževanje stopalnega loka.
Plantarni fasciitis je biomehanična motnja, ki jo povzroča izjemno in stalno pritiskanje na fascijo, ki poškoduje to vezivno tkivo in povzroči vnetje, bolečino ali togost v stopalu.
Pogosto se pojavlja pri tekačih in se kaže kot ostra bolečina v peti pri hoji, ki je najbolj izrazita prav zjturaj ob prvih korakih ali po obdobju mirovanja.
Tendinopatija Ahilove tetive
Ahilova tetiva se nahaja zadaj na gležnju in je največja in najmočnejša tetiva v našem telesu. Povezuje mišice spodnjega dela meč v stopalo ter zagotavlja moč, ki jo potrebujete pri potiskanju pri hoji ali teku.
Tendinitis Ahilove tetive, imenovan tudi tendinopatija, je ponavadi posledica prekomerne obremenitve, na primer preveč intenzivnega treninga, brez dovolj časa za okrevanje tetive. Ob vnetju tetive se tipično pojavi bolečina v peti pri hoji, ki je izrazita predvsem na zadnji strani, kjer se tetiva prirašča v petnico.
Lahko se poslabša tudi zaradi drugih dejavnikov, kot so neustrezna obutev, mehke površine za tek ali tek v hrib za daljša obdobja.
Burzitis
Retrokalanealni burzitis je tesno povezan z vnetjem Ahilove tetive – gre za stanje, ki ga povzroča vnetje burze, s tekočino napolnjene vrečke, ki se nahaja na zadnjem delu petne kosti.
Burza se nahaja na meste, kjer se Ahilova tetiva povezuje z mišicami meč in petno kostjo. Ko burza postane vneta ali razdražena (običajno zaradi prekomerne obremenitve), lahko povzroči oteklino, bolečino v peti pri hoji in občutljivost na zadnjem delu pete.
Trn v peti
Kronični plantarni fasciitis ali Ahilov tendinitis lahko povzročita nastanek kalcijeve obloge, ki jo imenujemo trn v peti – nastane na mestu, kjer se tkivo fascije povezuje s petno kostjo (plantarni petni trn) ali na mestu narastišča Ahilove tetive (Haglundova deformacija).
Trni v peti običajno nastajajo počasi v nekaj mesecih in so še posebej pogosti med športniki, ki veliko tečejo in skačejo. Kostni izrastki sami po sebi niso nevarni, čeprav lahko za nekatere ljudi, zaradi sočasnega vnetja, prispevajo k bolečinam v peti pri hoji.
Sindrom maščobne blazinice
Bolečine pri sindromu peta blazinice pogosto napačno pripisujejo plantarnemu fasciitisu. Sindrom maščobne blazinice pete se kaže z globoko bolečino, podobno modrici, običajno v sredini pete, ki jo je mogoče reproducirati s trdim otipom.
Hoja po trdih površinah ali brez obutve običajno poslabša bolečino. Običajno nastane zaradi akutne poškodbe ali atrofije blazinice (zmanjšanje elastičnosti s staranjem), ki se kaže z bolečino v peti pri hoji.
Naročite se na zdravljenje bolečine v peti pri hoji
Fizioterapija ima pomemben pomen pri zdravljenju bolečine v peti med hojo. Fizioterapevt skozi različne terapevtske pristope in tehnike poskrbi za lajšanje simptomov ter pospešitev okrevanja vzrokov bolečine v peti med hojo.
V kliniki Medicofit najprej izvedemo diagnostično terapijo, kjer ocenimo vaše stanje, vključno z analizo biomehanike hoje, oceno mišične moči in gibljivosti gležnja in stopala ter preučitvijo morebitnih strukturnih nepravilnosti in deformacij.
Sledi razvoj individualiziranega programa kinezioterapevtskih vaj, ki krepijo mišice stopala, gležnja in meč ter izboljšujejo stabilnost in vaše ravnotežje. Te vaje lahko pripomorejo k zmanjšanju pritiska na plantarno fascijo ali Ahilovo tetivo ter prispevajo k boljši podpori stopalnega loka med hojo.
Uporaba razteznih vaj za plantarno fascijo in Ahilovo tetivo zmanjšajo togost in napetost v teh območjih ter omogočijo boljšo gibljivost.
Uporabljamo terapevtske tehnike, kot so miofascialno sproščanje, elektroterapija HiTop, terapevtski laser, TECAR terapija in izredno učinkovite udarne globinske valove, za lajšanje bolečin, zmanjšanje vnetja in pospešitev celjenja tkiva.
Skozi individualiziran pristop in redno sodelovanje s fizioterapevtom specializiranim za zdravljenje patologij stopala naši bolniki dosežejo olajšanje simptomov, izboljšajo funkcionalnost stopala in preprečijo ponovitev bolečine v peti med hojo v prihodnosti.
Maryke Louw. (2019). Pain at the back of the heel? How to figure out what’s causing it and what to do about it. Available from: https://www.treatmyachilles.com/post/pain-at-the-back-of-the-heel-how-to-figure-out-what-s-causing-it-and-what-to-do-about-it . [Accessed: 3/4/2024].
Tu, P., & Bytomski, J. R. (2011). Diagnosis of heel pain. American family physician, 84(8), 909-916.
Agyekum, E. K., & Ma, K. (2015). Heel pain: A systematic review. Chinese Journal of Traumatology, 18(03), 164-169.
Rosenbaum, A. J., DiPreta, J. A., & Misener, D. (2014). Plantar heel pain. Medical Clinics, 98(2), 339-352.
Hinge Health. (2019). Got Heel Pain When You Walk?. Available from: https://www.hingehealth.com/resources/articles/heel-pain/ . [Accessed: 9/4/2024].