Predstavljajte si, da ob teku v naravi nerodno stopite in občutite zasuk gležnja in bolečino. Kaj storite v takšnem trenutku?
Najverjetneje ste utrpeli zvin gležnja, saj ga uvrščamo med najpogostejše poškodbe spodnjih okončin. Poškodba se pojavi ob nenadnem zasuku ali prekomerni raztegnitvi vezi, ki podpirajo gleženj. To nato vodi do bolečine, otekline in omejitve gibljivosti, simptomov, ki jih velika večina ljudi ne zna pravilno obravnavati.
Ustrezna prva pomoč pri zvinu gležnja ključna za trajno zmanjševanje simptomov in preprečitev sekundarnih zapletov.
Glavni cilj je torej omejiti poškodbe tkiva in pacientu olajšati okrevanje. Zato je potrebno skrbno sledenje korakom in primerna fizioterapevtska obravnava, da se prepreči kronično nestabilnost gležnja.
Kakšni so koraki prve pomoči pri zvinu gležnja?
P-RICE protokol
V klinični praksi je v prvi fazi uveljavljen protokol P-RICE, ki označuje:
- Zaščita (angl. Protection – zaščita gležnja pred nadaljnjimi poškodbami s počitkom in izogibanjem aktivnosti, ki bi lahko stanje poslabšale ali povzročile večjo bolečino).
- Počitek (angl. Rest – počitek 24 h po poškodbi, uporaba bergel za razbremenitev poškodovanega gležnja).
- Hlajenje (angl. Ice – hlajenje področja 15-20 min, 1-3x dnevno).
- Kompresija (angl. Compression – kompresijsko bandažiranje za nadzor otekline, ki je posledica zvina).
- Elevacija (angl. Elevation – dvig gležnja nad nivo srca).
Dolgoročnejši protokol
Prej omenjene kratice so splošno znane, njihova slabost je osredotočanje le na akutno zdravljenje in ne upoštevajo subakutnih in kroničnih faz zdravljenja tkiva.
Zato je v uporabi tudi protokol PEACE&LOVE, ki daje poudarek na edukacijo pacientov in obravnava psihosocialne dejavnike za izboljšanje okrevanja:
- Zaščita (angl. Protection),
- Elevacija (angl. Elevation),
- Izogibanje protivnetnih zdravil (angl. Avoid anti-inflammatories),
- Kompresija (angl. Compression),
- Edukacija (angl. Education – aktivno sodelovanje pri rehabilitaciji),
&
- Obremenitev (angl. Load – postopno obremenjevanje in spodbujanje vsakodnevnih aktivnosti),
- Optimizem (angl. Optimism – ostajamo realistični, vendar optimistični o pacientovi rehabilitaciji),
- Vaskularizacija (angl. Vascularization – spodbujanje aerobne vadbe za izboljšanje funkcije, zmanjšana potreba po protibolečinskih zdravilih),
- Vadba (angl. Exercise – vadba bo obnovila gibljivost, moč in propriocepcijo).
Zakaj je pomemben pregled pri specialistu?
Pregled pri specialistu se svetuje, zaradi izključitve resnejših poškodb, kot so natrganje vezi, zlomi ali poškodbe hrustanca. To hitro ocenimo z natančnim kliničnim pregledom, Ottawa pravili (za izločitev zloma) in slikovno diagnostiko (MRI, RTG).
Smiselno je tudi, da se zares potrdi pravilna diagnoza (določitev vrste in stopnje zvina), kar je pomemben podatek za nadaljnjo rehabilitacijo. Tako preprečimo tudi sekundarne zaplete, saj nepravilno rehabilitiran zvin gležnja lahko vodi do dolgoročnih težav.
Fizioterapevt nato določi pacientu individualno prilagojeno zdravljenje in omogoči hitro in popolno rehabilitacijo.
Kaj lahko gre narobe pri rehabilitaciji zvina gležnja?
Pri rehabilitaciji lahko pride do različnih zapletov, če ta ni ustrezno vodena. Velikokrat se pojavi prehitra vrnitev v šport, kar privede do ponovnih zvinov ali poškodb.
Kronična nestabilnost gležnja je pogost zaplet, ki nastane ko se vezi ne zacelijo pravilno, kar povečuje tveganje za hujše poškodbe.
Osebe, ki utrpijo zvin se lahko prekomerno navadijo na opornice in se preveč zanašajo na njih, kar na dolgotrajni bazi oslabi mišice okrog gležnja. Vse to vodi v nepravilno držo in nepravilen vzorec hoje.
Naročite se na zdravljenje zvina gležnja
Zakaj je ključnega pomena ustrezna fizioterapevtska obravnava?
Za uspešno rehabilitacijo je ključno postopno in načrtovano okrevanje pod strokovnim vodstvom, da se zmanjšajo tveganja za ponovitev te poškodbe!
V Kliniki Medicofit fizioterapevti s pomočjo instrumentalne terapije omilijo simptome kot sta bolečina in oteklina, s progresivnimi vajami za sklepno stabilizacijo in moč omogočijo pacientu obnovitev gibljivosti in ojačitev mišic.
Smiselno je tudi izvajanje vaj za izboljšanje ravnotežja in propriocepcije ter naučitev pravilne tehnike hoje in teka.
V Kliniki Medicofit fizioterapetvska obravnava zagotavlja celostno okrevanje, saj poleg obravnave simptomov, obravnava in išče vzroke zanje!
Ankle Sprain – Physiopedia. (b. d.). Pridobljeno 24. september 2024, s https://www.physio-pedia.com/Ankle_Sprain
Bleakley, C. M., O’Connor, S., Tully, M. A., Rocke, L. G., MacAuley, D. C. in McDonough, S. M. (2007). The PRICE study (Protection Rest Ice Compression Elevation): design of a randomised controlled trial comparing standard versus cryokinetic ice applications in the management of acute ankle sprain [ISRCTN13903946]. BMC Musculoskeletal Disorders, 8(1), 125. https://doi.org/10.1186/1471-2474-8-125
Ivins, D. (2006). Acute Ankle Sprain: An Update. American Family Physician, 74(10), 1714–1720.
Kemler, E., van de Port, I., Backx, F. in van Dijk, C. N. (2011). A Systematic Review on the Treatment of Acute Ankle Sprain. Sports Medicine, 41(3), 185–197. https://doi.org/10.2165/11584370-000000000-00000