Hondromalacija je stanje, kjer se hrustanec, ki pokriva sklepne površine razgrajuje in postaja mehkejši. Najpogostejša oblika hondromalacije pojavlja v kolenskem sklepu – pod pogačico.
Hrustanec, ki je sicer zasnovan tako, da ščiti sklepe in omogoča gladko gibanje, se začne obrabljati, kar povzroča bolečino v kolenu, nelagodje in včasih tudi otekanje kolena.
To stanje je še posebej pogosto pri mlajših športnikih, katerih kolena so pogosto izpostavljena intenzivnim obremenitvam in stresu.
Pogosteje so prizadete ženske, statistika pa poroča o kar 23 % razširjenosti v splošni populaciji.
Stanje je reverzibilno (lahko se povrne v prvotno stanje), vendar se ob neprimerni obravnavi lahko razvije v femoropatelarno artrozo. Zato je izrednega pomena pravilno ukrepanje in sledenje rehabilitacijskem programu.
Poznamo več vzrokov nastanka hondromalacije, med njih uvrščamo:
- Prekomerne obremenitve (ponavljajoče prevelike obremenitve med aktivnostmi kot sta tek ali skakanje),
- predhodne poškodbe (te povzročijo nadaljnjo obrabo hrustanca),
- anatomske nepravilnosti,
- nepravilna poravnava pogačice (če pogačica ni na pravilnem mestu lahko povzroči trenje in poškodbe hrustanca) in
- mišične asimetrije (to posledično vpliva na neenakomerne obremenitve sklepa).
Dejavniki tveganja hondromalacije
Dejavnikov tveganja za nastanek hondromalacije je veliko, med njih prištevamo plosko stopalo, višjo starost, spol (pogosteje se pojavlja pri ženskah), poklic (pogosteje pri poklicih, ki prenašajo večja bremena ali so fizično naporni), višji indeks telesne mase (pogosteje pri prekomerno težkih) in genetiko (če imajo družinski člani težave je tveganje za razvoj hondromalacije večje).
Naročite se na zdravljenje hondromalacije
Pogosto se pojavljajo simptomi kot so postopen pojav bolečine okoli pogačice ali pod njo, predvsem na sprednji strani. Ta se pojavlja med upogibom kolena, hoji po stopnicah gor in dol, teku, počepu ali ob dolgotrajnem sedenju s pokrčenimi nogami nad 90 stopinj.
Pacienti tožijo o značilnih pokih v kolenu, ki se pojavljajo med gibanjem. Prav tako je prisotna oteklina prizadetega sklepa in občutek nestabilnosti.
Ob pojavu simptomov se obrnite na strokovno fizioterapevtsko osebje, ki vam jih bo pomagalo odpraviti!
Naročite se na zdravljenje hondromalacije
Diagnoza hondromalacije pogačice
Diagnostična terapija predstavlja prvo fazo celostnega rehabilitacijskega zdravljenja v Kliniki Medicofit. Pomembna je obsežna anamneza, kjer pacient opiše svojo bolečino, kdaj se pojavlja, kaj jo povzroči, tukaj pogosto prepoznamo tudi psihosocialne dejavnike, ki bi lahko potencialno vplivali na sprejemanje bolečine.
Pri izvedi fizikalnega pregleda pogosto diagnozo hondromalacije ugotovimo z izločevanjem drugih diagnoz. Ne poznamo kliničnega testa, ki bi z zagotovostjo prepoznal to patologijo. Pacienti pa v 80 % poročajo o bolečini pri počepu, pri naprezanju kvadricepsa in ob palpaciji pogačice.
Da bi se zares prepričali, da gre za hondromalacijo je potrebno izvesti slikovno diagnostiko s pomočjo MRI, ki zazna poškodbe hrustanca.
Sledi posvet in predstavitev ugotovitev pregleda in izdelava načrta zdravljenja.
Podrobna diagnoza omogoča ustrezno izbiro zdravljenja, preprečevanje nadaljnjih poškodb in izboljšanje kakovosti življenja!
Naročite se na zdravljenje hondromalacije
Specialno zdravljenje hondromalacije
Študije dokazujejo, da je najučinkovitejše konzervativno zdravljenje z načrtovanim fizioterapevtskim programom. Ta naj bi bil osredotočen na krepitev mišic, ki obdajajo kolenski sklep, predvsem mišice kvadriceps, ter obvladovanje simptomov kot sta bolečina in oteklina.
Z nekaj več počitka je potrebnega ter zmanjšanje aktivnosti, ki povzročajo pretirano bolečino, prav tako hrustancu omogočimo hitrejšo regeneracijo. Pogosta je uporaba opornic ali elastičnih trakov, ki kratkotrajno zmanjšajo bolečino in omogočajo kolenu večji občutek varnosti in stabilnosti s pravilno poravnavo pogačice.
Veliko je v uporabi MCConnell taping kot dopolnilna terapija, ki zmanjšuje lateralni (proti zunanji strani) premik in rotacijo pogačice.
V primerih, ko konzervativno zdravljenje ni učinkovito posežemo po operativnih tehnikah. Najpogosteje se uporablja artroskopija – minimalno invaziven kirurški poseg. Ta omogoča pacientu krajšo hospitalizacijo, manjše po-operativne bolečine, hitrejše okrevanje in manjše tveganje za razvoj okužb operativne rane.
Medicina napreduje in nudi nove sodobne pristope kot sta terapija z matičnimi celicami in intraartikularne (znotrajsklepne) injekcije, katerih učinki morajo biti še dodatno raziskani.
Cilji zdravljenja v akutni fazi so predvsem umiritev simptomov bolečine in otekline s pomočjo Wintercare Tecar terapije in presoterapije. Pred zgodnjim vračanjem v gibanje je potrebna edukacija o prilagoditvi življenskega sloga.
Strokovnjaki priporočajo tudi vadbo BFR – z omejenim krvnim pretokom, saj to spodbuja mišično moč in hkrati zmanjšamo obremenitev na sklep. Poleg tega se uporabljajo različne tehnike manualne terapije, predvsem mehkotkivne tehnike kot sta masaža in trigger point terapija. Začne se uvajanje osnovnih vaj propriocepcije in vaj za mišično-vezivno moč.
V fazi kinezioterapije se predvsem poudarja progresivna vadba z vključevanjem mišic trupa, kolka in kolena. Med nje spadajo progresivne vaje propriocepcije, kineziološke vaje za sklepno stabilizacijo in vaje za mišično-vezivno moč.
Blaga bolečina je lahko prisotna med njihovim izvajanjem. Raztezanje hamstringov (mišic zadnje lože) je prav tako ključnega pomena. Učenje teka in pliometričnih gibanj s povečevanjem kadence (več korakov v eni minuti), saj tako pacienta naučimo izvajanja krajših korakov, ki omogočijo manj sil v kolenu.
V četrti fazi, fazi preventivnega vzdrževanja, fizioterapevti in kineziologi stremijo k dolgoročnem vzdrževanju funkcionalnosti sklepov in vzdrževanju preventivne moči ter fizične kondicije. V tej fazi spodbujamo vrnitev v ljube športne dejavnosti s telesno pripravo na rekreativni šport.
S pravilnim zdravljenjem je mogoče stanje obvladovati z zmanjšanjem simptomov ter tako preprečiti napredovanje bolezni!
Prognoza pri stanju kot je hondromalacija je odvisna od stopnje poškodbe hrustanca, koliko je pacient star, koliko se ukvarja s športom in načinom zdravljenja.
Dolgotrajna prognoza je dobra, če pacient upošteva navodila fizioterapevtov in dosledno sledi rehabilitacijskem programu. Trajanje rehabilitacije se individualno razlikuje, traja od nekaj tednov do nekaj mesecev.
Ne smemo hiteti k visoko intenzivnim športnim aktivnostim, saj to lahko podaljša rehabilitacijo ali trajno poslabša stanje!
Bakhtiary, A. H. in Fatemi, E. (2008). Open versus closed kinetic chain exercises for patellar chondromalacia. British Journal of Sports Medicine, 42(2), 99–102. https://doi.org/10.1136/bjsm.2007.038109
Hodler, J. in Resnick, D. (1992). Chondromalacia patellae. AJR. American journal of roentgenology, 158, 106–107. https://doi.org/10.2214/ajr.158.1.1727334
Hussein, Mohsen (2021). Ortopedija za fizioterapevte. URN:NBN:SI:DOC-W6P9NIHD from http://www.dlib.si
Kusnezov, N., Watts, N., Belmont, P. J., Orr, J. D. in Waterman, B. (2016). Incidence and Risk Factors for Chronic Anterior Knee Pain. The Journal of Knee Surgery, 29(3), 248–253. https://doi.org/10.1055/s-0035-1554921
McMullen, W., Roncarati, A. in Koval, P. (1990). Static and Isokinetic Treatments of Chondromalacia Patella: A Comparative Investigation. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 12(6), 256–266. https://doi.org/10.2519/jospt.1990.12.6.256
Zheng, W., Li, H., Hu, K., Li, L. in Bei, M. (2021). Chondromalacia patellae: current options and emerging cell therapies. Stem Cell Research & Therapy, 12(1), 412. https://doi.org/10.1186/s13287-021-02478-4