Burza je s tekočino napolnjena vrečka, ki jo najdemo na več mestih v človeškem telesu. Služi za mazanje sklepov in telesnih površin, ki so izpostavljene večji obrabi in trenju. Takšno mesto je tudi subakromialni prostor v rami.
Burza v rami blaži območje med kitami rotatorne manšete in akromionom (najvišje točke lopatice). Subakromialna burza opravlja svojo funkcijo tako, da ščiti spodnjo mišico supraspinatus pred tretnjem med glavo humerusa in akromionom. Vendar pa lahko ponavljajoče se dejavnosti povzročijo draženje in burzitis rame.
Ali ste vedeli, da je višina subakromialnega prostora približno od 1,0 do 1,5 cm? To pomeni, da gre že v osnovi za zelo ozek prostor, kjer pride zlahka do utesnitve.
Burzitis rame je zelo dobro obvladljivo stanje. V Kliniki Medicofit vas bomo vodili skozi vse faze rehabilitacije s programom zdravljenja, ki bo prilagojen vašim potrebam.
Naročite se na zdravljenje burzitisa rame
Vzroki za nastanek burzitisa rame
Burzitis rame je najpogostejša lokacija pojava burzitisa in je enako razširjena med obema spoloma. Pogosteje se pojavlja pri posameznikih, ki sodelujejo pri ponavljajočih se dejavnostih nad glavo, kot so športniki, tovarniški delavci in delavci v gradbeništvu.
Starejši posamezniki so bolj nagnjeni k nastanku burzitisa rame, zaradi dolgoletne obrabe in sprememb, ki vodijo do ožjega subakromialnega prostora.
Kakšni so dejavniki tveganja za burzitis rame?
Med najpogostejše dejavnike tveganja za nastanek burzitisa spadajo:
- subakromialna utesnitev (utesnitev lahko nastane zaradi kalcinacije, tendinitis supraspinatusa itd.)
- ponavljajoče se dejavnosti nad glavo
- neposredna poškodba rame (predvsem poškodbe rotatorne manšete)
- kalcinacija v rami
- okužba
- druge bolezni (npr. revmatoidni artritis, protin, odlaganje kalcijev kristalov)
Ne glede na vzrok, je potrebno pri pojavu bolečine v rami takoj ukrepati, saj lahko neprimerno zdravljen burzitis vodi v nastanek kronične bolečine!
Naročite se na zdravljenje burzitisa rame
Simptomi in znaki burzitisa rame
Bolečine v rami zaradi burzitisa se lahko pojavijo nenadoma ali postopoma. Lahko se kažejo kot topa bolečina, ostra bolečina ali zgolj blaga občutljivost.
Pogosto pacienti občutijo bolečino v določenem obsegu gibanja, ko dvignemo roko. V večini primerov je to območje med 70 in 160 stopinjami dviga roke (takrat je burza stisnjena). Nad to točko pa bolečina popusti, kajti ko nadaljujemo z dvigom roke, se burza pomakne bolj navznoter, s čimer se akromion sprosti in omogoči gibanje brez bolečin.
Drugi znaki burzitisa rame so:
- Togost ramena ali občutek otekanja rame.
- Nočne bolečine, ko ležite na prizadeti strani.
- Ostra ali ščipajoča bolečina pri gibih z rokami nad glavo.
Pomembno je, da prve znake burzitisa prepoznamo in ustrezno ukrepamo. Paciente, ki se za zdravljenje ne odločijo pravočasno, čaka precej dolgotrajnejša rehabilitacija.
Naročite se na zdravljenje burzitisa rame
Diagnostika burzitisa rame
Temeljita anamneza in telesna preiskava sta bistvenega pomena, saj je to stanje predvsem klinična diagnoza, ki ne zahteva dodatnih preiskav. Burzitis rame se pri kliničnem pregledu kaže z bolečino v anterolateralnem delu rame.
Bolniki lahko poročajo o poškodbi, kot je padec z neposrednim udarcem v ramo. V anamnezi najdemo tudi ponavljajoče se dejavnosti nad glavo, kot so številni športi, dvigovanje bremen na police itd.
Ko razmišljamo o utesnitvi kot vzroku za burzitis rame, je nujno, da v diferencialno diagnozo vključimo tudi patologijo tetive supraspinatus, saj je lahko sočasno prisoten tendinitis ali raztrganina tetive supraspinatusa.
Pri telesnem pregledu ima bolnik točkovno občutljivost na anterolateralnem delu rame pod akromionom. Bolečina je lokalizirana in običajno ne izžareva v druge dele rame ali roke (če bolečina izžareva, je treba v razmisliti tudi o patologiji vratne hrbtenice).
Zdravljenje burzitisa rame
Konzervativno zdravljenje v obliki fizioterapije je najpogostejši način zdravljenja bolečine v rami. Fizioterapija je zdravljenje izbire pri burzitisu rame, bolečem stanju, ki prizadene veliko število naših pacientov.
Zdravljenje subakromialnega burzitisa s fizioterapijo je namenjeno ohranjanju obsega gibanja, moči ter izboljšanju mobilnosti vratu in zgornjega dela hrbta.
V začetku se osredotočimo na zmanjšanje bolečin in vnetja ter ponovno pridobivanje polnega obsega gibanja v ramenskem sklepu. V zdravljenje vključujemo tudi kinezioterapevtske vaje za burzitis, ki so ključne pri pridobitvi in vzdrževanju optimalne funkcije ramenskega sklepa.
Poslužujemo se najsodobnejših tehnik zdravljenja, kot so SUMMUS laser, TECAR terapija, elektroterapijo Hitop in ultrazvok, ki nam pomagajo zmanjšati vnetje in oblažiti bolečino.
Poleg lajšanja akutnih simptomov bo vaš fizioterapevt, specializiran za zdravljenje rame, poučil o pravilnih posturalnih in ergonomskih dejavnikih, ponovno pridobil nadzor nad lopaticami ter okrepil mišice, ki stabilizirajo ramenski sklep (mišice rotatorne manšete).
Fizioterapija napreduje v pridobivanje športnih ali delovno specifičnih veščin, ko se doseže gibljivost brez bolečin. Rehabilitacija ramena vključuje tudi proprioceptivno in agilno vadbo, ki je koristna predvsem za športno aktivne posameznike.
Faruqi T, Rizvi TJ. Subacromial Bursitis. [Updated 2023 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541096/
Umer M, Qadir I, Azam M. Subacromial impingement syndrome. Orthop Rev (Pavia). 2012 May 09;4(2):e18. [PMC free article]
Hirji Z, Hunjun JS, Choudur HN. Imaging of the bursae. J Clin Imaging Sci. 2011;1:22. [PMC free article]
Santavirta S, Konttinen YT, Antti-Poika I, Nordström D. Inflammation of the subacromial bursa in chronic shoulder pain. Arch Orthop Trauma Surg. 1992;111(6):336-40. [PubMed]