Bolečine v nogah, ki se pojavljajo med mirovanjem, lahko predstavljajo kompleksen izziv in vplivajo na kakovost življenja posameznika.
Ta vrsta bolečine ni le neprijetna, temveč lahko tudi nakazuje na različne zdravstvene težave. Medtem ko so mišični krči in poškodbe mišic ali tetiv pogosti vzroki, je v nekaterih primerih bolečina lahko povezana z resnejšimi stanji, kot so venske težave, arterijske motnje ali nevropatije.
V tem članku bomo raziskali različne vzroke bolečine v nogah v mirovanjem ter poudarili pomen fizioterapije pri njihovem obvladovanju.
V kliniki Medicofit vam, skozi celostni pristop, pomagamo pri diagnozi, zdravljenju in preprečevanju ponovnih bolečin v nogah.
Naročite se na zdravljenje bolečine v nogah v mirovanju
Mišični krči
Ko so mišice utrujene, lahko določeni gibi telesa sprožijo nehotene krče ali spazme. Močni krči so najpogostejši vzrok bolečine v nogah v mirovanju ali spanju – lahko so posledica nemira in obračanja v postelji – največkrat se mišični krči pojavijo v mišicah na zadnji strani goleni.
Zanimivo je, da jih lahko povzroči tudi pomanjkanje aktivnega gibanja, zlasti če dlje časa vztrajate v nekem položaju.
Dehidracija in pomanjkanje elektrolitov v telesnih tekočinah sta prav tako pogosta vzroka za mišične krče. Če ste visoko aktivni in med telovadbo ne nadomeščate tekočinskih izgub, se lahko pojavijo spremembe na elektrolitskem nivoju. Posledica so spremenjeni živčno-mišični signali, ki povzročijo neželeno krčenje vaših mišic.
Vnetje mišic ali tetiv
Mišice in tetive v naših nogah so visoko obremenjene strukture, ki nosijo celotno težo našega telesa. Prav zato se pogosto pojavi vnetje mišic ali tetiv – tendinitis.
Čeprav je počitek pri vnetju pogosto potreben za umiritev vnetja, lahko dolgotrajen počitek dejansko oslabi tetive in povzroči togost, kar še dodatno poslabša bolečine v nogah v mirovanju. Pri tendinitisu je veliko bolj kot počitek, pomembna fizioterapevtska rehabilitacija, kjer okrepimo mišice in tetive ter jim omogočimo optimalen pogoje celjenja.
Pri vnetju tetive so pogosto prisotne tudi bolečine ponoči, zato je pomembna zagotovitev udobnega položaja med spanjem in uporabo hladnih obvez, ki lahko pomagajo zmanjšati simptome.
Putika
Putika oz. protin je vrsta artritisa, ki povzroča močno bolečino in oteklino okoli sklepov (pogosto se začne v palcu na nogi). Sproži jo kemična reakcija, ki povzroči odlaganje uratnih kristalov v prizadetem sklepu.
Napadi se običajno pojavijo, ko uživate določeno hrano in pijačo, ki vsebuje veliko purinov. Pogosto izbruhne, ko ljudje uživajo alkohol in bogato hrano, kot so siri in rdeče meso.
Akutni napad putike povzroči močne bolečine v nogah v mirovanju (spanju) – največkrat se pojavi prav v sklepih stopal ali v kolenu. Akutno sklepno vnetje običajno nastopi ponoči, pacienti se pa zbudijo z močno otečenim, toplim in pordelim sklepom.
Ker protin nastane zaradi neuravnotežene kemične reakcije v sklepu, je za preprečevanje akutnih zagonov potrebno farmakološko zdravljenje. Prav tako pomembno za sklepno zdravje je tudi aktivno gibanje, zato se vsem pacientom priporoča dolgoročna fizioterapija, ki lahko pomaga obdržati bolezen pod nadzorom.
Sindrom nemirnih nog – fibromialgija
Velik odstotek bolnikov s fibromialgijo in bolnikov s krčnimi žilami ima pogosto sindrom nemirnih nog, ki povzroča nemirno gibanje in bolečine v nogah v mirovanju – predvsem ponoči, ko počivamo.
Čeprav to stanje ni povezano z življenjsko nevarnimi simptomi, lahko prekine vzorce spanja in vpliva na vaše vsakdanje življenje. Simptomi vključujejo:
- mravljinčenje in ščemenje
- občutek vlečenja mišic
- pekoč ali zbadajoč občutek
Bolniki s fibromialgijo doživljajo kronične bolečine po celotnem telesu, zato je dober spanec pri teh pacientih še toliko večjega pomena – regeneracijski procesi so namreč med spanjem močno pospešeni.
Nedavne raziskave so dokazale, da je fizioterapija izredno učinkovita pri lajšanju simptomov sindroma nemirnih nog. Učinkovite rezultate dosežemo z različnimi specifičnimi programi vadbe – z uporabo elektroterapije, razteznih in krepilnih vaj ter treninga za moč.
Vaskularne težave
Bolečine v nogah v mirovanju pri starejših osebah lahko znak težav z ožiljem, kot so:
- krčne žile – razširjene majhne površinske vene
- venska insuficienca – gre za slabše delovanje venskih zaklopk, ki pomagajo pri pretoku venske krvi iz nog navzgor proti srcu. Zaradi okvare zaklopk kri zastaja v nogah, kar povzroči oteklino nog.
- periferna arterijska bolezen – gre za zoženje arterij v nogi, ki so odgovorne za dovajanje s kisikom bogate krvi v tkiva. Kadar je zaradi zoženja žil dostava kisika motena, nastopi ishemija. Tipične za arterijsko bolezen so klavdikacijske bolečine v mečih – bolečine se lahko pojavijo pri določeni prehojeni razdalji, v hujših primerih pa že v mirovanju.
V kolikor imate težave z ožiljem, se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom in poskrbite za zdrav življenjski slog.
Naročite se na zdravljenje bolečine v nogah v mirovanju
Bolečine v nogah lahko nastanejo iz več različnih virov: zaradi nepravilne drže stopal in boimehanike hoje, izgube prožnosti v kolku, težav s poravnavo kolena in celo neposredno zaradi stisnjenega živca ali težav v hrbtu.
Za bolečine v nogah ni ene same rešitve ali odgovora, zato je diagnostika in načrt zdravljenja s prilagojeno fizioterapijo najboljši način, za optimalno okrevanje.
V kliniki Medicofit z uporabo različnih fizioterapevtskih tehnik, kot so manualna terapija, elektrotimulacija, TECAR ali LASER terapija, pomagamo pri lajšanju bolečin, zmanjšanju vnetja in pospeševanju procesa celjenja.
Glede na pacientovo specifično poškodbo bo fizioterapevt v kliniki Medicofit pripravil prilagojen načrt zdravljenja, ki bo zasnovan točno glede na vaše specifično stanje.
Ostelo R. W. (2020). Physiotherapy management of sciatica. Journal of physiotherapy, 66(2), 83–88. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.005
The Feet People. (2021). Are you getting aching legs at night? 9 causes of lower leg pain. Available from: https://www.thefeetpeople.com.au/learning-hub/causes-of-lower-leg-pain-at-night/. [Accessed: 26/1/2024].
Aicale, R., Tarantino, D., & Maffulli, N. (2018). Overuse injuries in sport: a comprehensive overview. Journal of orthopaedic surgery and research, 13(1), 309. https://doi.org/10.1186/s13018-018-1017-5
William Morrison MD. (2019). What Causes Leg Pain and How to Treat It. Available from: https://www.healthline.com/health/leg-pain. [Accessed: 24/1/2024].
Zilpah Sheikh, MD . (2023). What’s causing your leg pain?. Available from: https://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-leg-pain-causes. [Accessed: 24/1/2024].