Vas zanima kaj ima kolk opraviti medeničnim dnom? Medenično dno je neposredno povezano z mišicami kolka. Mišica obturator internus, ena od šestih rotatornih mišic kolka, preko mišic medeničnega dna povezuje kolk z medenico.
Mišice medeničnega dna se raztezajo pod medenico kot »viseča mreža« in zagotavljajo oporo medeničnim organom ter pomagajo pri delovanju črevesja, sečil in rodil. Pri mišičnih neravnovesjih lahko pride do bolečin, motenj v delovanju in kompenzacij za vzpostavitev stabilnosti.
Bolečina v medenici in kolku lahko nastane kot posledica številnih vzrokov – mišična neravnovesja, utesnitve živcev, poškodbe kolka ali kot posledica težav z medeničnimi organi.
V nadaljevanju vam predstavljamo pogoste mišično-skeletne težave, ki povzročajo bolečino v medenici in kolku in jih pogosto srečujemo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v medenici in kolku
Sindrom mišice obturator internus
Obturator internus je eden od šestih stranskih rotatorjev kolka (morda ste že slišali za njegovega najbolj priljubljenega sorodnika – pirifomis). Naloga mišice obturator internus je, da pomaga pri rotaciji in stabilizaciji noge na medenici. Poleg vloge, ki jo ima mišica obturator pri gibanju, predstavlja tudi prehod za pudendalni živec in krvne žile, ki si utirajo pot skozi medenico.
Ob preveliki obremenitvi (pri športnikih) ali zaradi šibkosti mišice se lahko pojavi bolečina v medenici in kolku (na zunanji strani). Simptome lahko občutite tudi v spodnjem delu trebuha ali v dimljah. Poleg tega občutite tudi boleče sedenje, pogosto uriniranje, uhajanje urina in/ali spolne motnje.
Zaradi napetosti v mišici lahko pride do utesnitve pudendalnega ali išiasnega živca:
- pudendalni živec – v medenici se pojavi odrevenelost, bolečina, pekoč občutek, bolečina ali draženje v perinealnem/genitalnem predelu.
- išias – pojavi se pekoča bolečina, ki seva v kolk, medenico ali v nogo.
Utesnitveni sindrom kolka
Utesnitveni sindrom kolka oz. femoro-acetabularni impingement (FAI) je stanje, pri katerem zaradi preobremenitve kolka, pride do nepravilne oblike kosti sklepnih ploskev. Gre za pred-artrotične spremembe, ki so prisotne pri kar tretjini odraslih.
Ker se kosti ne prilegajo popolnoma (zaradi izrastkov), se med gibanjem drgnejo druga ob drugo. To trenje lahko sčasoma poškoduje sklep, povzroča bolečine v kolku in medenici, ter omejuje aktivnost.
Artritis kolka
Med bolniki po 50. letu starosti je osteoartritis med najpogostejšimi vzroki bolečine v kolku in medenici. Osteoartritis se pojavi, ko pride do degeneracije hrustanca, ki obdaja sklepne površine stegnenice in kolka.
Bolečina se pojavi, ko pride do stika “kost na kost” brez kakršne koli hrustančne amortizacije. Bolniki z osteoartritisom pogosto občutijo togost in bolečino na sprednji strani kolka ter v medenici in dimljah.
Do osteoartritisa lahko pride zaradi različnih dejavnikov, vključno z družinsko obremenjenostjo, starostno obrabo ali po poškodbi kolka.
Če v kolčnem sklepu opazite bolečino, rdečino, toploto in oteklino, je to lahko znak revmatoidnega artritisa (vnetne bolezni).
Displazija kolka
Displazija kolkov je stanje, kjer kolčna jamica ni pravilno razvita in ne pokriva v celoti krogličnega dela stegnenice. Zaradi tega je omejeno normalno gibanje v sklepu.
Pri večini ljudi z displazijo kolka se to stanje izrazi že ob rojstvu. Če to stanje odkrijemo v zgodnjem otroštvu, lahko težave običajno odpravimo z mehkimi opornicami.
Pri blagi displaziji kolkov se pa lahko simptomi pojavijo šele v najstniških ali mlajših odraslih letih. Displazija kolka lahko privede do poškodb hrustanca, ki obdaja sklep, in poškodbe labruma kolka (mehkega hrustanca), ki obroblja vdolbino kolčnega sklepa.
To lahko privede do bolečin v medenici in kolku ali občutka nestabilnosti med opravljanjem določenih aktivnosti.
Naročite se na zdravljenje bolečine v medenici in kolku
Pri bolečini v medenici in kolku je fizioterapija izredno učinkovit pristop k zdravljenju. Najpogosteje se uporablja pri različnih stanjih, kot je utesnitev živca, artroza kolka, poškodbe mišic in vezi v predelu medenice ter druge težave.
Fizioterapevti v kliniki Medicofit uporabljajo različne tehnike, odvisno od specifičnega primera in vzroka bolečine. Uporablja se različne metode, vključno z vadbo za krepitev mišic, razteznimi vajami, manualno terapijo, elektroterapijo ter uporabo fizioterapevtskih naprav.
Pomembno je, da se pred začetkom fizioterapije posvetujete z našim strokovnjakom za natančno diagnozo in prilagojen načrt zdravljenja.
Vermont, P. Morrison Willes M.S.. (2018). Hip and Pelvic Pain: Everything You Need to Know. Available from: https://www.healthcentral.com/condition/pelvic-pain . [Accessed: 22/1/2024].
Lee, D. W., Lim, C. H., Han, J. Y., & Kim, W. M. (2016). Chronic pelvic pain arising from dysfunctional stabilizing muscles of the hip joint and pelvis. The Korean journal of pain, 29(4), 274–276. https://doi.org/10.3344/kjp.2016.29.4.274
Chamberlain R. (2021). Hip Pain in Adults: Evaluation and Differential Diagnosis. American family physician, 103(2), 81–89.
Andrews J, Yunker A, Reynolds WS, et al. (2012). Noncyclic chronic pelvic pain therapies for women: Comparative effectiveness (Comparative Effectiveness Review No. 41). Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality.
Merck Manual. Pelvic Pain. (https://www.merckmanuals.com/home/women-s-health-issues/symptoms-of-gynecologic-disorders/pelvic-pain?query=pelvic%20pain/ [Accessed: 22/1/2024].
Carolina Pelvic Health Center. (2020). Hip pain & the pelvic floor connection. Available from: https://carolinapelvichealth.com/hip-pain-the-pelvic-floor-connection/ . [Accessed: 22/1/2024].