Se kdaj soočate z nelagodjem ali bolečino v predelu kolka in zadnjice? Ali ste morda že poskusili različne metode za obvladovanje teh težav, vendar niste dosegli želenih rezultatov?
Bolečine v kolku in zadnjici lahko predstavljajo kompleksen izziv za posameznika, saj vplivajo na vsakodnevne aktivnosti in kakovost življenja.
Bolečina se običajno pojavlja v predelu kolka, vendar se izredno pogosto širi tudi v sosednje regije, kot so zadnjica, dimlje ali spodnji del hrbta.
Ti simptomi so pogosto povezani z različnimi vzroki, kot so poškodbe, degenerativne spremembe ali preobremenitveni sindromi. V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše vzroke bolečine, ki jih pri svojim pacientih srečujemo v kliniki Medicofit.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku
Piriformis sindrom
Piriformis sindrom je stanje, pri katerem mišica piriformis, zaradi prevelike aktivnosti in napetosti, povzroči bolečine v zadnjici.
Mišica piriformis lahko draži tudi bližnji išiasni živec in povzroča bolečine, odrevenelost in mravljinčenje po zadnjem delu stegna in noge (podobno kot išias).
Raziskave kažejo, da ima do 20 % bolnikov s kroničnimi bolečinami v kolku in zadnjici, sindrom piriformisa. Klasični simptomi sindroma so:
- ostra, pekoča bolečina v zadnjici
- bolečina, ki se širi po zadnji strani stegna in noge
- odrevenelost, mravljinčenje ali šibkost v zadnjici in/ali nogi
Simptomi piriformis sindroma običajno prizadenejo eno stran telesa in se okrepijo pri dolgotrajnem sedenju in dejavnostih, ki vključujejo gibanje v kolkih, kot so hoja ali vzpenjanje po stopnicah.
Išias
Išias je izraz, ki opisuje bolečino, ki se širi po poti išiasnega živca. Ta živec poteka od spodnjega dela hrbta prek bokov in zadnjice ter po vsaki nogi navzdol.
Do išiasa najpogosteje pride zaradi hernije diska ali kostnih izrastkov hrbtenice, ki pritiskajo na koren živca. To povzroči vnetje, bolečino v kolku in zadnjici ter pogosto tudi odrevenelost v prizadeti nogi.
Čeprav so bolečine, povezane z išiasom, lahko hude, večina primerov s fizioterapevtskim zdravljenjem izzveni v nekaj tednih. Pri osebah, ki imajo hudo bolečino in resno oslabelost nog ali spremembe v delovanju črevesja ali mehurja, bo morda potrebna operacija.
Tendinopatija fleksorjev kolena
Tendinopatija fleksorjev kolena, znana tudi kot »proximal hamstring« tendinopatije (PHT), opisuje vnetje kit na zadnji strani stegna. Običajno se kaže kot globoka bolečina v kolku in zadnjici na vrhu stegenske mišice – tam, kjer se tetive pritrdijo na sedalno kost medenice.
Do tendinopatije zadnje stegenske mišice pride, kadar je tetiva prekomerno obremenjena. Ta proces lahko traja več tednov ali mesecev, lahko pa se zgodi hitreje z eno zelo intenzivno vadbo/aktivnostjo.
Običajno se poslabša pri dejavnostih, kot so hoja v hribe, kolesarjenje ali tek na dolge proge, lahko pa jo povzroči tudi dolgotrajna kompresija zaradi sedenja ali vožnje. Zelo pogosto jo vidimo pri tekačih in, če se ne zdravi pravilno, je lahko težava zelo vztrajna in ponavljajoča.
Tendinopatija gluteus medius
Obstajajo 3 glutealne mišice – gluteus minimus, medius in maximus. Gluteus medius se nahaja ob strani oz. na zadnji strani kolka in je odgovorna za stabilizacijo medenice, ko se gibamo – stojimo, hodimo in tečemo.
Tako kot pri vseh tetivah, lahko tudi pri tetivi gluteus medius pride do okvare funkcije (otekline, draženja ali vnetja). To se najpogosteje zgodi zaradi prehitrega povečanja telesne aktivnosti, stoječega položaja, pri katerem kolk “visi” vstran, ležanja na boku ali pretiranega sedenja s prekrižanimi nogami.
Tudi v tem primeru lahko raztezanje predelu zadnjice to bolečino še poslabša, zato je najbolje, da se s fizioterapevtom posvetujete o najboljših vajah za to težavo.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku
V kliniki Medicofit se fizioterapevtski pristop osredotoča na celostno obravnavo bolnikov z bolečinami v kolku in zadnjici. Strokovnjaki za fizioterapijo izvajajo temeljito oceno, nato pa oblikujejo individualni načrt zdravljenja.
Ta vključuje krepilne in raztezne vaje, manualno terapijo, terapijo s sodobnimi fizioterapevtskimi napravami ter nasvete za samooskrbo.
Cilj je zmanjšati bolečino, izboljšati gibljivost in okrepiti mišice. S poudarkom na prilagojenem pristopu in rednem sodelovanju z bolniki, klinika Medicofit zagotavlja učinkovito rehabilitacijo pri težavah v predelu kolka in zadnjice.
Mayo Clinic. (2020). Sciatica. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435/ . [Accessed: 19/1/2024].
Arth Patel, MD, Sports Medicine Physician. (2023). What is piriformis syndrome?. Available from: https://www.spine-health.com/conditions/sciatica/what-piriformis-syndrome/ . [Accessed: 19/1/2024].
Laura McCrystal, LMC Physio. (2019). Common causes of buttock pain (Posterior Hip Pain). Available from: https://lmcphysio.co.uk/about-us/blog/pain-in-the-bum-common-causes-of-buttock-pain-posterior-hip-pain/ . [Accessed: 19/1/2024].
Complete Physio. (2019). Proximal Hamstring Tendinopathy (PHT) – also known as high hamstring pain.. Available from: https://complete-physio.co.uk/proximal-hamstring-tendinopathy-pht-also-known-as-high-hamstring-pain/ . [Accessed: 19/1/2024].