Se vam je pojavila izboklina sredi trebuha in iz nenada občutite bolečino v trebušni mišici, ko se predklonete, vstanete iz stola ali kadar se vsedete v vozilo? Odgovor se skriva v diastazi rektusov.
Diastaza rektusov je bolezensko stanje, ki prizadene oziroma razmakne trebušno mišico (m. rectus abdominis), ki poteka od prsnega koša do sramnice.
Diastaza trebušnih mišic nakazuje na mišično šibkost in razširitev linea albe (vezivno tkivo, ki poteka po sredini vzporedno z mišico rectus abdominis).
Najpogosteje nastane med nosečnostjo (saj se mišica takrat raztegne zaradi rastoče maternice in otroka), pri otrocih, obdobju pomenopavzi in starejši populaciji. Prav tako je zelo pogosta diastaza po porodu.
Ali ste vedeli, da diastaza rektusov pogosto vodi do stresne inkontinence, bolečin v križu, slabo telesno držo in zdrs medeničnih organov?
Na specialnem diagnostičnem pregledu se ugotovi disfunkcijo trebušne stene in globoke diastaze.
Na podlagi diagnostičnega pregleda se zastavi 12 tedenski individualni program specialne fizioterapije, kjer se prične izvajati specialne stopnjevalne vaje in pravilno obremenjevanje trebušne stene z vajami.
Fizioterapija za ženske s svojimi metodami in tehnikami uspešno zdravi in odpravlja distazo rektusov!
Ali lahko specialne vaje za diastazo rektusov preprečijo operacijo boste izvedeli v nadaljevanju.
Bolezensko stanje diastaze rektusov je povezano s samo anatomsko zgradbo sprednje trebušne stene.
Plasti trebušne stene si sledijo po vrstnem redu od površinske do globoke: najprej je koža, podkožna maščoba, Scarpova fascija, fascija preme trebušne mišice, preperitonealna maščoba in parietalni peritonej.
Sprednja oziroma prema trebušna mišica je po sredini razdeljena na dva dela (kar opazimo kot »6 pack«) in poteka od 5 in 7 rebra do sramne kosti. Njena gibalna funkcija je upogib trupa (fleksija).
Trebušne mišice s svojo aktivacijo stabilizirajo hrbtenico skupaj z medenico, nudijo opora notranjim organom in vzpostavljajo pravilno telesno držo.
Linea alba je fibrozno tkivo, ki poteka od konca prsnice (ksifodinega odrastka) do pubične simfize in razdeljuje premo trebušno mišico na dva vertikalna dela. Omogoča dodatno stabilnost in fleksibilnost celotni trebušni steni (tudi preostalim mišicam – m. transvers abdominis, m. internal oblique, m. external oblique)
Najpogostejši simptomi oziroma znaki diastaze rektusov so
- Vidna izboklina na sredini trebuha,
- Prisotna bolečina, ki se ob določenih aktivnostih poveča,
- Stresna urinska inkontinenca,
- Bolečina v križu (potencialen razvoj hernije)
- Medenična nestabilnost,
- Prolaps oziroma zdrs notranjih organov
Diastaza rektusov pogosto nastane zaradi:
Eden najpogostejših vzrok za nastanek diastaze rektusov je nosečnost zaradi rastoče maternice in otroka – trebušna mišica postane šibkejša in se raztegne.
Ali ste vedeli, da kar od 30 do 60% žensk po porodu razvije diastazo rektusov?
S starostjo in degenerativnimi spremembami postaja trebušna mišica šibkejša, kar vodi do večje tveganosti za nastanek diastaze rektusov.
Globoke in površinske trebušne mišice delujejo v nesorazmerju, kar vodi do pojava diastaze rektusov.
Šibka trebušna mišica se prekomerno raztegne zaradi prevelike teže.
- Slabe posturalne kontrole
Nepravilna telesna drža poveča pritisk na trebušne mišice, katere ga anatomsko niso sposobne vzdrževati in se razvije diastaza rektusov.
- Nepravilne tehnike treniranja in nepravilno dvigovanje bremen
Nepravilno obremenjevanje trebušne mišice povzroči diastazo rektusov.
- Posledica operativnega posega
Diagnostični pregled za diagnozo diastazo rektusov se prične s pogovorom (anamnezo), kjer diagnostik pridobi informacije o simptomih, ki jih posameznik doživlja, ob katerih dejavnostih se stanje poslabša, času trajanja težav in morebitnih pridruženih težavah.
Naslednji korak je fizični pregled, kjer sta ključnega pomena inspekcija in palpacija. Diagnostik s pritiski na lineo albo preveri morebitno izbočenje oziroma protruzijo v mirovanju in med aktivacijo trebušne mišice.
Opravi se poseben funkcijski test za mišico rectus abdominis, ki ga opravi diagnostik, z namenom dodatne potrditve diastaze rektusov. Posameznik leži na hrbtu in dvigne glavo od podlage (s tem se aktivirajo trebušne mišice), diagnostik opravi palpacijo nad popokom (cca 4 cm), pri popku in pod popkom (cca 4 cm) in zatipa robove obeh delov preme trebušne mišice – na takšen način ugotovi, do kolikšnega razmika je prišlo.
Potrebno je opraviti pregled funkcionalnih gibalnih vzorcev, izmeriti obremenilno kapaciteto hrbtenice, vzorce telesne drže in biomehanike hoje.
Občasno je potrebno diagnostično ultrasonografsko slikanje za postavitev diagnoze vendar se ne izključuje tudi te možnosti.
Celostno zdravljenje je sestavljeno iz uvodnega diagnostičnega pregleda, fizioterapije, kineziološke faze rehabilitacije in preventivnega kineziološkega programa.
Na podlagi diagostničnega pregleda se zastavi individualni program zdravljenja, ki se sprotno prilagaja vašim omejitvam in sposobnostim.
Najpomembnejši del aktivne fizioterapije je poleg odprave simptomov tudi odprava vzroka nastanka težav, ki so se pojavile.
Fizioterapevtska faza rehabilitacije
V primarni fazi zdravljenja je ključnega pomena kontrola simptomov, kjer se osredotoča na zmanjšanje bolečine, morebitnega vnetja in otekline.
Strokovnjaki fizioterapije med svojim delom izvajajo manualno terapijo, miofascialno sproščanje in masažo, z namenom zmanjšanja mišične napetosti in bolečine v telesu.
Pri zdravljenju se uporablja najsodobnejše instrumentalne naprave, ki učinkovito pomagajo pri kontroli simptomov:
- TECAR terapija,
- Terapija z LASERJEM,
- Elektroterapija HiTOP,
Ključnega pomena je specialna terapevtska vadba, ki je osredotočena na stabilizacijo jedra trupa. Prema trebušna mišica sodeluje skupaj s preostalim mišičjem pri zagotavljanju glavne stabilizacije jedra trupa. Ob razmiku in prekomernem raztegu se mišica oslabi, kar posledično vodi do manjše stabilizacije v jedru trupa.
Fizioterapevt s primernimi vajami ponovno aktivira in vzpostavlja stabilizacijo jedra trupa. Vaje so specifični usmerjene k krepitvi mišic ledvene hrbtenice, obkolčnih mišic in diafragme (preostale mišice, ki vplivajo na trebušne mišice).
Ključnega pomena je vzpostaviti pravilno mišično razmerje in njihovo skupno delovanje (pravilno sorazmerje med močjo, vzdržljivostjo in medsebojnim krčenjem/raztezanjem).
V primeru ugotovitve, da je premajhna obremenilna kapaciteta hrbtenice se prične z izvajanjem vaj v polnem obsegu gibljivosti (smeri fleksija, antifleksija, ekstenzija, antiekstenzija, lateralna rotacija, antilateralna rotacija, rotacija, antirotacija).
Med izvajanjem vaj se pogosto uporablja nevromišična stimulacija, ki dodatno spodbuja aktivacijo živčevja in mišično aktivacijo trebušne mišice.
Fizioterapevt vam svetuje in vas usmerja pri pravilnem opravljanju vsakodnevnih aktivnosti in pravilnem dvigovanju bremen.
Kineziološka faza rehabilitacije
Dolgoročno uspešnost zdravljenja dosegamo z aktivnim sodelovanjem s kineziologi, ki vas po opravljeni akutni fizioterapevtski rehabilitaciji vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Kineziološki program je osredotočen na vzpostavitev pravilne posturalne kontrole preko aktivacije globokih mišic jedra trupa in pravilnega dihalnega vzorca.
Z aktivacijo globokih mišic in dihanja vplivamo na diafragmo, mišice ledvene hrbtenice, mišice medeničnega dna in trebušne mišice.
V kineziološki fazi rehabilitacije se izvajajo progresivne vaje proti uporu, z namenom krepitve mišične moči in izboljšanja funkcije telesa.
Preventivni kineziološki program
Po zaključenem fizioterapevtskem zdravljenju se priporoča nadaljno izvajanje preventivnega kineziološkega programa.
Preventivni kineziološki program je usmerjen v splošno krepitev celotnega telesa, kjer se pripravlja posameznika na učinkovitejše prenašanje vsakodnevnih obremenitev.
Preventivni kineziološki program učinkovito preprečuje ponovni pojav starih bolezni in možnost nastanka novih.
-
Koliko časa traja fizioterapevtsko zdravljenje?
Celostno fizioterapevtsko zdravljenje traja 12 tednov, kjer se zastavi individualen program rehabilitacije.
-
Ali se diastaza rektusov lahko ponovi?
Da, diastaza rektusov se lahko ponovi, kadar se ne odpravi vzroka za njen nastanek! Glavni cilj aktivne fizioterapije v kliniki Medicofit je zato odprava vzroka nastanka bolezenskega stanja
-
Ali je kdaj prepozno za odpravo diastaze rektusa?
Ne, nikoli ni prepozno za odpravo diastaze rektusa s pomočjo fizioterapevtskega zdravljenja!
- Michalska, A., Rokita, W., Wolder, D., Pogorzelska, J., & Kaczmarczyk, K. (2018). Diastasis recti abdominis – a review of treatment methods. Ginekologia polska, 89(2), 97–101. https://doi.org/10.5603/GP.a2018.0016
- Mota, Patricia & Pascoal, Augusto & Bø, Kari. (2015). Diastasis Recti Abdominis in Pregnancy and Postpartum Period. Risk Factors, Functional Implications and Resolution. Current Women’s Health Reviews. 11. 10.2174/157340481101150914201735.
- Hall H, Sanjaghsaz H. Diastasis Recti Rehabilitation. [Updated 2022 Aug 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK573063/
- Radhakrishnan, M., & Ramamurthy, K. (2022). Efficacy and Challenges in the Treatment of Diastasis Recti Abdominis-A Scoping Review on the Current Trends and Future Perspectives. Diagnostics (Basel, Switzerland), 12(9), 2044. https://doi.org/10.3390/diagnostics12092044