Prsti se lahko premikajo gladko in z veliko natančnostjo v različne smeri zahvaljujoč delovanju mišic in kit, ki so skrbno usklajene z anatomsko zasnovo. Kite drsijo skozi specifične objemke (ang. pulley), ki jih držijo na mestu in omogočajo njihovo učinkovito delovanje.
Včasih pa pride do težave – objemka, ki naj bi skrbela za gladko drsenje kite, se zadebeli, kar povzroči utesnitev in vnetje kite upogibalk prstov. Ta stanje imenujemo trigger finger (sprožilni prst).
Kaj se zgodi pri trigger fingerju? Ko se objemka zadebeli in kite ne morejo več nemoteno drseti, nastane mehanična ovira. Posledica je boleče zaklepanje prsta v upognjenem položaju, ki ga je težko ali celo nemogoče iztegniti brez pomoči druge roke.
V začetnih fazah se težava kaže z blagimi simptomi, kot so bolečina, občutek zatikanja ali klikanje pri premikanju prsta. Sčasoma pa lahko stanje napreduje in vodi v trajne omejitve gibanja.
Kdaj torej postane operacija edina rešitev? Kako vedeti, da je čas za kirurški poseg? V tem članku bomo raziskali, kdaj in zakaj je operacija trigger fingerja potrebna ter kako lahko ta poseg vodi nazaj v nemoteno izvajanje vsakodnevnih aktivnosti.
Zavedati pa se moremo, da je po operaciji je zelo pomemben program fizioterapije, ki bo poskrbel za dobro gibljivost prsta, obvladovanje bolečine, preprečevanje togosti in preprečitev ponovnih težav!
Berite dalje, kjer boste izvedeli vse preprostem in varnem posegu, ki običajno ne zahteva dolgotrajnega okrevanja!
Trigger finger (sprožilni prst) je stanje, pri katerem pride do omejenega in bolečega gibanja enega ali več prstov zaradi vnetja ali zadebelitve kitne objemke (pulley) oziroma kite same.
To povzroča motnje v normalnem drsenju kite skozi objemko, kar vodi do značilnih simptomov. Pogosto je prizadet predel, kjer se prst pridruži dlani, natančneje območje A1 objemke.
- Bolečina v prstu: Bolečina je lahko bolj izrazita pri upogibanju ali iztezanju prsta, še posebej zjutraj ali po dolgotrajni uporabi rok.
- Kliki ali pokanje: Pri premikanju prizadetega prsta pacient pogosto sliši ali čuti klik, ko kite “skoči” skozi zadebeljeno objemko. Ta fenomen je značilen pri poskusu iztega prsta po tem, ko je bil upognjen.
- Zaklepanje prsta: Prst lahko ostane zaklenjen v upognjenem položaju in ga je treba ročno “odkleniti” ali razgibati.
- Tipna zadebelitev: Na bazi prizadetega prsta je pogosto tipljiva manjša trda izboklina ali oteklina (vozlič), ki ustreza zadebeljeni kiti ali vneti objemki.
- Izguba gibljivosti in moči: Postopno lahko pride do omejenega obsega gibanja prsta zaradi kronične zategnjenosti ali brazgotinjenja okoliških tkiv.
V zgodnjih fazah lahko simptomi, kot so blaga bolečina in klikanje, pridejo in gredo. Sčasoma pa se lahko simptomi poslabšajo, prst postane bolj tog, zaklepanje pogostejše, in v napredovalih primerih se lahko prst trajno zaklene v upognjen položaj.
Kako poteka trigger finger operacija?
Imamo več možnosti operativnih posegov, za katerega se odloči kirurg pa je odvisno od resnosti simptomov, splošnega zdravstvenega stanja pacienta in odziva na predhodno zdravljenje. Poznamo tri možnosti operativnih posegov za odpravljanje trigger fingerja.
Ena izmed možnosti je odprt tip operacije v kombinaciji z učinkovito fizioterapevtsko rehabilitacijo, ki omogoča hitro izboljšanje funkcije roke z majhnim tveganjem za zaplete. Operacija poteka tako, da se naredi vzdolžni rez v dlan nad sklepov vpletenega pulija, ki mu sledi sprostitev kit mišice fleksor digitorum superficialis in profundus.
Ali ste vedli, koliko časa traja ta operacija? Operacija je izredno kratka, saj postopek traja le okrog 5 minut!
Druga možnost operativnega posega je endoskopska operacija, ki je manj invazivna in sta potrebna zgolj dva majhna reza za vstavitev endoskopa. Sledi prerez pulija in sprostitev kite upogibalk.
Operacija je prav tako kratkotrajna in čas nelagodja po operaciji je krajši. Prednost te tehnike je, da omogoča popolno vizualizacijo in zmanjšuje poškodbe mehkih tkiv, vendar je relativno draga.
Tretja možnost operacije je perkutana sprostitev, kjer je sklep MCP iztegnjen z dlanjo obrnjeno navzgor, kar raztegne A1 pulij. Nato se skozi kožo v A1 vbode igla. Čas okrevanja je krajši, vendar je možnost poškodbe živcev večja, saj je operacija izvedena na slepo preko anatomskih orientacijskih točk. Nova oblika te tehnike z ultrazvočnim vodenjem pa prepreči te poškodbe.
Kakšni so lahko zapleti po operacijah? Lahko pride do občutljivosti brazgotine, okužbe, hematoma, togosti, poškodbe živcev in ukrivljenosti kite. Vendar so ti relativno redki (3 %).
Kdaj je operacija resnično potrebna?
Operacija je potrebna, ko konzervativno zdravljenje ni bilo uspešno ali so simptomi preveč moteči.
Prav tako je indikacija za operacijo že predhodno (enkrat do dvakrat) injicirane injekcije kortikosteroidov, ki so bile brez trajnih učinkov.
Naročite se na zdravljenje mišičnih spazmov
Kako poteka fizioterapevtska rehabilitacija?
Fizioterapevtska rehabilitacija po operaciji trigger fingerja je ključna za uspešno okrevanje, saj pomaga pri obnovi funkcije prsta, zmanjšanju bolečine in preprečevanju ponovnih težav. Po operaciji je prst lahko še vedno tog, boleč ali omejen v gibanju, zato fizioterapija igra pomembno vlogo.
V akutni fazi je pomembna je vključitev protibolečinske in protivnetne terapije. Svetuje se tudi masaža okoliških mehkih tkiv in brazgotine za lepše celjenje, ki bo omogočilo, da se plasti ne zlepijo.
Lahko se aplicira tudi kineziotaping za zmanjšanje otekline na področju, kjer je bila operacija. Aktivna in pasivna sklepna mobilizacija zagotavlja ohranjanje polne gibljivosti prsta. Začnejo se tudi krepilne vaje za pridobivanje osnovne mišične moči.
V sledeči fazi se vaje otežijo in so osredotočene na moč in pridobivanje mišičnih simetrij. Vključi se uporaba uteži, žogic različnih čvrstosti in drugih pripomočkov. Pomembna je tudi vadba propriocepcije, saj pripomore k obnovi natančnosti in koordinacije gibov prsta, ki sta lahko prizadeta zaradi poškodbe ali operacije.
Funkcionalna vadba je pomembna za ponovno pridobitev fine motorike, ki jo zahteva tipkanje, pincetno prijemanje predmetov in izvajanje natančnih gibov, potrebno v vsakdanjem življenju.
Faza preventivnega vzdrževanja se osredotoča na preprečevanje ponovnih težav, s pravilnimi tehnikami gibanja, izogibanjem prekomernim obremenitvam in prilagoditvi vsakodnevnega življenja. Pomembno je tudi dolgoročno vzdrževanje funkcionalnosti sklepov in moči ter preprečevanje nastanka degenerativnih stanj in kronične bolečine.
Fizioterapevtska rehabilitacija, ki jo nudi Klinika Medicofit, je ključnega pomena za uspešno okrevanje po operaciji trigger fingerja, kjer z ustreznim pristopom pacienti hitro povrnejo izgubljeno funkcionalnost in znova zaživijo polno življenje!
https://doi.org/10.1142/S0218810403001820
Lange-Rieß, D., Schuh, R., Hönle, W. in Schuh, A. (2009). Long-term results of surgical release of trigger finger and trigger thumb in adults. Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery, 129(12), 1617–1619. https://doi.org/10.1007/s00402-008-0802-8
Makkouk, A. H., Oetgen, M. E., Swigart, C. R. in Dodds, S. D. (2008). Trigger finger: etiology, evaluation, and treatment. Current Reviews in Musculoskeletal Medicine, 1(2), 92–96. https://doi.org/10.1007/s12178-007-9012-1
Saito, T., Nakamichi, R., Nakahara, R., Nishida, K. in Ozaki, T. (2023). The Effectiveness of Rehabilitation after Open Surgical Release for Trigger Finger: A Prospective, Randomized, Controlled Study. Journal of Clinical Medicine, 12(22), Art. 22. https://doi.org/10.3390/jcm12227187