Čakate na operacijo kile ali ste trenutno že po operaciji? Ali veste, kako učinkovita rehabilitacija po operaciji kile prepreči ponovni pojav trebušne hernije?
Trebušna kila nastane, kadar del črevesja abnormalno prodre skozi oslabljeno trebušno steno. Najpogosteje prodre (v kar 75%) pri ingvinalnem kanalu, kar imenujemo ingvinalna hernija.
Trebušna kila se pojavi v zgornjem predelu trebušne stene (hiatalna hernija), pri popku (umbilikalna hernija) in na mestu operativnega posega na trebuhu (incizionalna hernija).
Prvi simptom kile se opazi, kot nenavadna izboklina v predelu dimelj in prisoten je občutek bolečine.
Repozicija izbokline je možna zgolj z operacijo kile, saj se v nasprotnem primeru nezdravljenja povečajo simptome kile, kot so bolečina, občutek nelagodja in dodatnih komplikacij (obstrukcija črevesja).
Po podatkih zdravstvenih študij se kar 20% pacientov sooča s komplikacijami, kot so kronične bolečine, ponovitev kile ali dolgotrajna nezmožnost za delo, če ne sledijo pravilnemu programu rehabilitacije.
Pacienti morajo pri okrevanju po operaciji kile, biti pazljivi pri tuširanju (ohranjanje suhe rane), vožnji (odsvetovana prvih nekaj dni po operaciji), telovadbi (pazljivi pri obrementvi in načinu izvedbe vaje) in dieti.
Ali ste vedeli, da so moški 10x bolj dovzetni za nastanek kile oziroma pruha kakor ženske? Vsak 4 moški enkrat v življenju razvije ingvinalno hernijo.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kile
Kako pacienta vodimo od operacije kile do svobodnega gibanja brez bolečin in preprečimo ponovni pojav trebušne kile vam razkrivamo v nadaljevanju.
Trebušna kila nastane zaradi abnormalnega izbočenja trebuha na oslabljenem predelu trebušnih mišic in povzroči izboklino oziroma pruh.
Najpogosteje se trebušna kila pojavi na ingvinalnem predelu, saj je tam šibkost trebušnih mišic največja.
Trebušna kila nastane zaradi dvigovanja težkih bremen (ustvarjanje obremenitve) in ponavljajočega naprezanja, kot je ustvarjanje prevelikega abdominalnega pritiska med odvajanjem blata in urina ter med kroničnim kašljanjem.
Prevelika telesna teža, moški po operaciji prostatektomije in pri pacientih, ki imajo v družini zgodovino bolezni z ingvinalno hernijo imajo povečano možnost nastanka trebušne hernije.
Ali ste vedeli, da so nosečnice bolj podvržene nastanku ingvinalne hernije kakor ženske, ki niso noseče?
Ingvinalna hernija je prirojena, pri kar 5% otrocih, zaradi nepravilnega razvoja ingvinalnega kanala (nepopolna zapora).
Pacienti poročajo o simptomih kile oziroma ingvinalne hernije, kot so:
- Prisotna izboklina na levi ali desni strani pubične kosti,
- Občutek pritiska ob naporu,
- Povečana bolečina ob dodatni obremenitvi, prepogibanju in naprezanju,
- Povečana bolečina ob kašljanju in kihanju
- Občasno širjenje bolečine iz medenice navzdol po nogi
Potrebno se je zavedati, da nimajo vsi pacienti s prisotno trebušno kilo jasno izraženih simptomov ali pa se le ti pojavljajo občasno.
Ingvinalna hernija nastane kot manjša izboklina (težko opazna), ki se čez čas poveča. Izboklina se začasno poveča tudi ob določenih aktivnostih, kot so fizična aktivnost, nošenje obremenitev in kihanje.
KDAJ SE ODLOČITI ZA OBISK DIAGNOSTIČNE TERAPIJE MEDICOFIT?
- Če čakate na operacijo kile priporočamo predčasno naročilo, saj je idealno, da se rehabilitacija prične v prvem tednu po posegu.
- Ste imeli v preteklosti opravljeno operacijo kile in so ostale gibalne omejitve.
- Če se želite vrniti k športnim ali intenzivnejšim fizičnim aktivnostim, je obisk diagnostične terapije nujen.
V Kliniki Medicofit pacientom omogočamo znanstveno podprto specialistično fizioterapijo, ki se prične z naročilom termina diagnostične terapije.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kile
Trebušna kila se razvije v zgornjem delu trebuha (hiatalna hernija), pri popku (umibilikalna hernija), v spodnjem delu trebuha (ingvinalna hernija) ali na mestu operativnega posega trebuha (incizionalna hernija).
Ingvinalna hernija se nahaja tik nad ingvinalnim ligamentom, zato se občasno težko loči od femoralne hernije, ki se nahaja tik pod ingvinalnim ligamentom.
Ingvinalna hernija je direktna (izboklina se nahaja v zadnjem delu dimeljskega kanala), indirektna (izboklina je v dimeljskem obroču), zaprta (hernija se zatakne) ali obstrukturirana (krvni pretok se zaustavi, kar povzroči hudo bolečino, slabost, bruhanje in izboklina se obarva vijolično).
Specialist diagnostik postavi diagnozo (klinični pregled in ultrasonografska preiskava) in določi za katero vrsto hernije gre.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kile
Operativni poseg je pogosto indiciran za zdravljenje ingvinalne hernije, kadar so prisotni simptomi in obstaja možnost nastanka hujših komplikacij. Operacija kile traja slabo uro.
Ingvinalna hernija se najpogosteje operira na način:
- Odprtega zdravljenja kile, kjer se opravi manjši rez v ingvinalnem predelu in izboklino se reponira (potisne nazaj) v abdominalno votlino. Na mestu izbokline se vstavi propilensko mrežico, ki dodatno okrepi oslabljen predel trebušne stene in preprečuje ponovni pojav hernije.
- Laparoskopskega zdravljenja kile, kjer se naredi več manjših rezov na predelu trebuha in se s pomočjo laparoskopa (tanka in fleksibilna cev s kamero) reponira hernijo. Prav tako se vstavi propilensko mrežico za dodatno stabiliacijo in preprečitev ponovnega pojava kile.
Okrevanje in rehabilitacija po operaciji kile traja približno od 6 do 8 tednov pred varno vrnitvijo v vsakodnevne in športne aktivnosti.
S pravilnim fizioterapevtskim zdravljenjem zmanjšamo možnost nastanka sekundarnih tveganj po operaciji in ponovitve kile.
Dolgoročno učinkovite rezultate fizioterapevtskega zdravljenja dosegamo zaradi izvajanja aktivne fizioterapije in individualne obravnave.
Uspešno okrevanje po operaciji kile se izvaja s skupnim sodelovanjem strokovnjakov fizioterapije in kineziologije, ki vas vodijo od operacije do svobodnega gibanja brez bolečin!
Fizioterapevtska faza
Po operaciji kile postane trebušna stena oslabljena in zakrčena, kar zmanjša mobilnost in splošno funkcionalnost pacienta. Glavni cilj je pridobiti mišično moč in mobilnost v telesu.
Največja bolečina se pojavi takoj po operaciji, kar je razumljivo. Postopno se z izvajanjem fizioterapije in splošnim okrevanjem telesa bolečina zmanjša.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo in miofascialno sproščanje za zmanjšanje napetosti in bolečine v dimljah.
V kombinaciji z instrumentalno terapijo primarno uporabljamo:
- Visokoenergijski SUMMUS LASER terapijo, ki učinkovito preprečuje nastanek kaloidne brazgotine (kadar brazgotina preraste in postane večja od velikosti reza) in pospešuje pravilno celjenje brazgotine.
- Visokotonsko elektroterapijo HiTOP, ki vpliva na vzdražene bolečinske receptorje in aktivno zmanjšuje občutek bolečine v dimljah.
Ingvinalna hernija se izboči zaradi šibkosti prečne trebušne mišice in transversalne trebušne mišice.
V akutni postoperativni fizioterapevtski fazi zdravljenja se prične izvajati specialna terapevtska vadba, kjer se pacienta nauči pravilna aktivacija in izometrična kontrakcija trebušnih mišic (m. rectus abdominis, m. transversus abdominis, m. internal oblique in m.external obliques).
Dihalne vaje so ključnega pomena pri fizioterapevtski rehabilitaciji za izboljšanje pljučne funkcije in zmanjšanje po-operativnih komplikacij (kot je pljučnica). Ustrezna dihalna funkcija poveča pretok krvi in kisika ter zmanjša bolečino in vnetje v trebušni votlini.
Kineziološka faza
Po uspešno zaključeni akutni fizioterapevtski fazi se rehabilitacija po operaciji kile nadaljuje v kinezološko fazo.
Progresivna kineziološka vadba se izvaja za povečanje mobilnosti v kolku in medenici. S tem povečanmo krvni pretok in zmanjšamo možnosti nastanka krvnih strdkov.
Izvaja se krepitvena vadba za povečanje mišične moči v trebušnih mišicah, mišicah medenice in obkolčnih mišicah.
Izvajajo se vaje za krepitev mišic medeničnega dna (Keglove vaje), ki izboljšajo moč in vzdržljivost mišic, katere podpirajo sečni mehur, maternico in rektum. Izvajanje vaj za krepitev mišic medeničnega dna aktivno zmanjša možnost nastanka urinske inkontinence po operaciji kile.
Postopno se prične integrirati operiran predel v kompleksnejše motorične vaje in s pripravami na varno vrnitev v vsakdanje aktivnosti.
Kadar je pacient vrhunski ali rekreativni športnik se izvaja tudi pliometrična vadba, ki je usmerjena v izvajanje in pripravo na specifične obremenitve, ki jih zahteva določen šport.
Pred vsakim zaključkom zdravljenja se opravijo posebne meritve, ki jih imenujemo testna baterija, ki pokažejo vašo fizično pripravljenost in gibalno učinkovitost.
NEVARNOSTI IN PASTI ZAMUJENE REHABILITACIJE
Specialisti Medicofit
- Nezadostna rehabilitacija lahko povzroči ponovni izstop kile zaradi oslabitve mišic in nezadostne stabilizacije operiranega področja.
- Pomanjkanje ustreznih vaj lahko vodi do atrofije mišic okoli operiranega področja, kar zmanjšuje funkcionalno sposobnost in stabilnost.
- Zamujena rehabilitacija pogosto vodi v kronično bolečino zaradi nastanka adhezij in brazgotinjenja na mestu operacije.
Neustrezna ali zamujena rehabilitacija resno ogrozi dolgoročno fizično zdravje posameznika in je glavni krivec za neuspešne rezultate ter trajne gibalne omejitve.
Preventivni kineziološki program
Po uspešno zaključenem fizioterapevtskem zdravljenju se pacienti udeležijo preventivnega kineziološkega programa, ki smo ga ustvarili v kliniki za fizioterapijo Medicofit v Ljubljani.
Preventivni kineziološki program je ustvarjen z namenom preprečevanja ponovitve trebušne kile in pripravo na učinkovitejše obvladovanje vsakodnevnih obremenitev, ki se vršijo na telo.
Splošna krepitvena vadba vas učinkovito pripravi na vsakodnevne obremenitve in ohranja vašo odlično telesno pripravljenost. Le tako bo vaša rehabilitacija po operaciji kile uspešna!
V kliniki Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje zato vas vodimo od operativnega posega do odlične telesne pripravljenosti! Vašemu telesu povrnemo polno moč in gibalno funkcijo!
ZAKAJ IZBRATI SPECIALISTIČNO FIZIOTERAPEVTSKO ZDRAVLJENJE?
- Visoka uspešnost zdravljenja in zagotovljeni dolgoročni rezultati.
- Zmanjšano tveganje za ponovno herniacijo.
- Omogočamo najsodobnejše ne-invazivne metode zdravljenja, ki omogočajo optimalne pogoje za popolno regeneracijo.
Celostno rehabilitacijo v Kliniki Medicofit pacientom priporočajo številni priznani specialisti kirurgije.