Psevdoprotin je bolezen, ki povzroča akutno vnetje sklepov zaradi odlaganja kristalov kalcijevega pirofosfata v sklepih. Ta bolezen je pogosto zamenjana s protinom, saj imata oba stanja podobne simptome, kot so nenadna in huda bolečina, oteklina ter rdečina sklepov. Vendar pa je med njima pomembna razlika: medtem ko je protin posledica kopičenja kristalov sečne kisline, psevdoprotin povzročajo kristali kalcijevega pirofosfata.
Psevdoprotin najpogosteje prizadene starejše odrasle, predvsem tiste nad 65 let, pri čemer se tveganje za razvoj bolezni z naraščajočo starostjo povečuje. Dejavniki tveganja vključujejo družinsko obremenjenost, pretekle poškodbe sklepov in številne presnovne motnje.
Kje se najpogosteje pojavi? Značilno je, da psevdoprotin najpogosteje prizadene kolenski sklep, lahko pa se pojavi tudi v drugih sklepih, kot so zapestja, ramena, komolci in gležnji.
Bolezen lahko poteka asimptomatsko, vendar se pri akutnih napadih pojavi nenadna, huda bolečina v prizadetem sklepu, ki jo spremljata oteklina in rdečina. Če se stanje ne zdravi pravilno, lahko privede do kroničnega vnetja in poškodb sklepov, kar vodi v zmanjšano funkcionalnost sklepov in razvoj osteoartritisa.
V Kliniki Medicofit najdete specialiste za zdravljenje bolezni povzročenih s sklepnim vnetjem, ki vam pomagajo zmanjšati akutno vnetje v začetni fazi in preprečijo nastanek resnih posledic.
Naročite se na zdravljenje psevdoprotina
Vzroki in dejavniki tveganja za nastanek psevdoprotina
Večina bolnikov z akutnim psevdoprotinom je starejših od 65 let. Trideset do petdeset odstotkov bolnikov je celo starejših od 85 let. Nekatere bolezni, ki so povezane z razvojem psevdoprotina, so:
- Dedna hemokromatoza, stanje, ki povzroča preobremenitev z železom.
- Prekomerno delovanje obščitnične žleze (hiperparatiroidizem), kar vodi do visokih ravni kalcija v krvi.
- Zmanjšano delovanje ščitnice (hipotiroza)
- Sladkorna bolezen tipa 2
- Osteoartritis
Poškodba sklepa, kot je resna poškodba ali operacija, prav tako poveča tveganje za razvoj psevdoprotina v tem sklepu. V nekaterih družinah imajo družinski člani dedno nagnjenost k razvoju psevdoprotina. Ti ljudje običajno razvijejo psevdoprotin v mlajših letih.
Naročite se na zdravljenje psevdoprotina
Psevdoprotin najpogosteje prizadene kolena, lahko pa prizadene tudi zapestja, ramena, komolce in gležnje.
Pogosto oseba pred napadom psevdoprotina ne doživlja simptomov (to je znano kot asimptomatsko stanje). Vendar pa se ob napadu pojavijo vidni znaki vnetja sklepov, kot so:
- Nenadna, huda bolečina v prizadetem sklepu
- Oteklina in občutljivost sklepa
- Rdečina in toplota v prizadetem sklepu
- Omejena gibljivost sklepa
Bolniki s kroničnim psevdoprotinom, ki se niso pravočasno odločili za zdravljenje, lahko kažejo prekrivajoče manifestacije z revmatoidnim artritisom, kot so jutranja okorelost, lokaliziran edem in zmanjšan obseg gibanja. Pri nekaterih bolnikih se pojavi tudi sindrom karpalnega kanala ali kubitalnega kanala.
Možni zapleti psevdoprotina
Ob prvem pojavu vnetja sklepa je potreben obisk zdravnika, kjer se spelje natančna diagnostika in ugotovi vzrok vaših težav, saj lahko nezdravljena bolezen vodi do:
- Kroničnega vnetja in poškodb sklepov
- Razvoja kroničnega psevdoprotina
- Zmanjšane funkcionalnosti prizadetih sklepov
- Osteoartritisa v prizadetih sklepih, za katerega ne poznamo zdravila.
Naročite se na zdravljenje psevdoprotina
Zdravljenje psevdoprotina
Psevdoprotin je resno vnetno stanje sklepov, ki zahteva ustrezno diagnozo in zdravljenje za preprečevanje dolgoročnih zapletov. Kombinacija medikamentoznega zdravljenja (protivnetne učinkovine, ki jih predpiše zdravnik) in specialne fizioterapije je ključna za uspešno obvladovanje simptomov in izboljšanje kakovosti življenja pacientov.
Fizioterapija je še posebej pomembna pri dolgotrajnem obvladovanju psevdoprotina, saj pomaga izboljšati kakovost življenja pacientov z zmanjševanjem bolečin, povečanjem funkcionalnosti sklepov in preprečevanjem nadaljnjih poškodb.
Fizioterapevtski pristopi v Kliniki Medicofit se osredotočajo na zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti sklepov in preprečevanje nadaljnjih poškodb. Pomemben del zdravljenja predstavljajo kineziološke vaje za gibljivost in raztezanje, ki pomagajo ohraniti in izboljšati obseg gibanja prizadetih sklepov, ter krepilne vaje, ki krepijo mišice okoli prizadetih sklepov, kar prispeva k boljši stabilnosti in manjši obremenitvi sklepov.
Najsodobnejša instrumentalna terapija, ki jo uporabljamo v Kliniki Medicofit, je zasnovana tako, da zmanjšuje vnetje in bolečino, zmanjšuje togost in izboljšuje prekrvavitev v sklepu. Uporabljamo TECAR terapijo, SUMMUS Laser, diamaganetoterapijo PERISO, udarne globinske valove in HiTop elektroterapijo.
Specialisti za manualno terapijo, vključno z masažo in mobilizacijo sklepov in mehkih tkiv, izboljšujejo prekrvavitev, zmanjšuje mišično napetost in togost sklepov.
Poleg tega ohranjanje zdrave telesne teže in redna telesna aktivnost prispevata k boljšemu splošnemu zdravju sklepov in mišic. Celostni fizioterapevtski pristop je bistven za dolgoročno obvladovanje psevdoprotina, saj pomaga zmanjšati simptome, izboljšati funkcionalnost sklepov in kakovost življenja naših bolnikov.
Macmullan, P., & McCarthy, G. (2012). Treatment and management of pseudogout: insights for the clinician. Therapeutic advances in musculoskeletal disease, 4(2), 121–131. https://doi.org/10.1177/1759720X11432559
Arthritis Society Canada. (2020). Pseudogout. Available from: https://arthritis.ca/about-arthritis/arthritis-types-(a-z)/types/pseudogout . [Accessed: 3/6/2024].
Zamora EA, Naik R. Calcium Pyrophosphate Deposition Disease. [Updated 2023 Jun 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK540151/