Zapestje je eden najbolj zapletenih sklepov v našem telesu, saj omogoča široko paleto gibov in nudi stabilnost pri različnih dejavnostih. Toda, kaj se zgodi, ko ta mehanični sistem preneha delovati kot bi moral?
Ena pogostih težav je poškodba TFCC (ang. Triangular fibrocartilage complex) – trikotni fibrohrustančni kompleks, ki se nahaja na notranji strani zapestja med podlahtjo (ulno) in zapestnimi kostmi. Struktura nudi stabilnost zapestju in omogoča gladkost med gibanjem.
Zaradi zapletene anatomije tega območja in kompleksne kinematike prenosa obremenitev je izredno občutljivo za poškodbe. Sama poškodba TFCC brez primerne fizioterapevtske obravnave je velikokrat vzrok bolečine v zapestju in vodi v omejitev gibljivosti, predvsem pri športno aktivnih ljudeh.
Ali ste vedeli, da poškodbe TFCC delimo na degenerativne in travmatične? Te so torej lahko krivec staranja ali enkratnega akutnega dogodka!
V tem članku bomo opisali, kaj je poškodba TFCC, kako nastane, kako jo zdravimo in kako lahko preprečimo dolgotrajne posledice!
Vzroki za nastanek poškodbe TFCC
Do poškodbe navadno pride zaradi aksialne (osne) obremenitve ulnarne deviacije (odklona) zapestja. Najpogosteje se to zgodi med padcem na iztegnjeno roko ali med zamahom z loparjem ali palico.
Drugi pogost vzrok je najverjetneje zaradi prehodne poškodbe, zaradi česar je distalni (končni) del ulne daljši od sklepnega roba.
Dejavniki tveganja za poškodbo
V literaturi je omenjenih veliko različnih dejavnikov tveganja, vendar so nekateri med njimi še posebej izpostavljeni:
- Starost: s staranjem se tkiva degenerirajo, kar povečuje tveganje za poškodbo TFCC (najbolj nagnjeni so ljudje nad 50. letom starosti),
- šport: najpogosteje se pojavlja pri športih kot sta baseball ali gimnastika, zaradi velikih ponavljajočih obremenitev zapestja,
- anatomski dejavniki: nepravilnosti v kosteh, npr., da je ulna daljša od radiusa (koželjnice).
- pretekle poškodbe zapestja: če je oseba utrpela zlom, zvin ali druge poškodbe zapestja,
- poklic: ljudje, ki opravljajo poklice, ki zapestje pogosto obremenjujejo (npr. pisarniško delo in uporaba orodij).
Simptomi se lahko med pacienti nekoliko razlikujejo, vendar se najpogosteje pojavljajo naslednji:
- Bolečina na ulnarni strani zapestja: Bolniki običajno občutijo bolečino na malični (ulnarni) strani zapestja, še posebej pri rotacijskih gibih ali stisku.
- Zmanjšana moč in stabilnost zapestja: Težave se pogosto pojavijo pri dvigovanju težjih predmetov ali stiskanju, saj je stabilnost zapestja ogrožena.
- Otekanje in občutljivost: Lahko se pojavi oteklina okoli zapestja, zlasti na ulnarni strani. Občutljivost se lahko poveča ob pritisku na prizadeto območje.
- Omejena gibljivost zapestja: Poškodba TFCC pogosto omeji obseg gibanja, zlasti pri upogibanju in iztegovanju ter pri rotacijskih gibih podlakti.
- Klikanje ali občutek pokanja v zapestju: Nekateri bolniki poročajo o občutku “klika” ali “pokanja” pri premikih, še posebej pri rotaciji podlakti ali pri prijemu.
V hujših primerih lahko poškodba TFCC vodi do občutka, da je zapestje “ohlapno” ali nestabilno.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe TFCC
Diagnostika in zdravljenje poškodbe TFCC
Klinika Medicofit prične začetni pregled z začetno anamnezo in pregledom specialističnih izvidov. Sledi fizikalni pregled, kjer področje prvo pretipamo, nato pa se osredotočimo še na gibljivost in mišično moč v zapestju.
Pogosto sta v klinični uporabi specialna ortopedska testa:
- TFCC stress test in
- TFCC kompresijski test.
Potrebna je tudi Palmerjeva klasifikacija, ki poškodbo deli na degenerativno ali travmatično. Tip 1 nastane sekundarno zaradi poškodbe, tip 2 pa je degenerativne narave, ki se nadaljnje razvršča v podskupine glede na obseg poškodbe.
Smiselno je tudi rentgensko slikanje, da se izključi morebiten zlom. Lahko pacienta napotimo tudi na MRI za jasnejšo sliko o poškodbi. Fizioterapevt in celoten tim nato sodelujejo pri izdelavi individualnega načrta zdravljenja poškodbe.
Specialno fizioterapevtsko zdravljenje TFCC poškodbe
Te poškodbe se sprva zdravijo s spremembo vsakodnevnih aktivnosti, da se prepreči poslabšanje bolečine in z opustitvijo športnih aktivnosti, ki prekomerno obremenjujejo zapestje. Svetuje se tudi začasna imobilizacija z opornico (3-6 tednov).
Pri zelo simptomatskih pacientih pa se skupaj s fizioterapijo uporabljajo injekcije kortikosteroidov. Kirurško zdravljenje pa se priporoča v primerih, ko konzervativno zdravljenje ne prinese olajšanja.
V začetni fazi se osredotočamo na umiritev simptomov, zato apliciramo Wintercare Tecar terapijo in Sixtus ultrazvočno terapijo. Pomembna je tudi aktivna in pasivna sklepna mobilizacija za ohranitev polne gibljivosti. Pacienta naučimo osnovnih vaj za mišično-vezivno moč, ki jih bo izvajal tudi doma.
V naslednji fazi se izvaja predvsem gibalna terapija, ki temelji na progresivnih vajah za gibljivost, sklepno stabilizacijo in mišično-vezivno moč poškodovanega območja. Vaje bodo vsebovale gibe zapestja – upogibe in iztegovanje, otežene z različnimi pripomočki. V tej fazi tudi začnemo z izometričnimi vajami, ki jih nato stopnjujemo v koncentrične in nazadnje ekscentične.
Pri tej poškodbi pa ne smemo pozabiti tudi na vaje za propriocepcijo, da izboljšamo nadzor na gibanjem zapestja. Vaje naj bodo čimbolj funkcionalne za življenje vsakega posameznika. V primeru, da ste športnik bodo v Kliniki Medicofit poskrbeli za specifične vaje in varen povratek v šport.
Preventivna faza pa stremi k ohranjanju moči in stabilnosti ter preprečevanju poškodb z izogibanjem pretiranim obremenitvam in nepravilnim gibom zapestja.
Prognoza in čas okrevanja
Prognoza pri poškodbi TFCC je na splošno ugodna, vendar je odvisna od resnosti poškodbe, načina zdravljenja in pacientovega sodelovanja pri rehabilitaciji.
Cilj fizioterapije in splošne rehabilitacije je postopno izboljšanje gibljivosti in moči zapestja ter izogibanje ponovnih poškodb. Celoten proces rehabilitacije lahko traja od nekaj tednov do nekaj mesecev.
S pravočasnim zdravljenjem v Kliniki Medicofit se pacienti lahko vrnejo k najljubšim aktivnostim brez bolečin in posebnih omejitev!
Henry, M. H. (2008). Management of Acute Triangular Fibrocartilage Complex Injury of the Wrist. JAAOS – Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 16(6), 320.
Im, J., Kang, S. J. in Lee, S. J. (2021). A Comparative Study between Conservative and Surgical Treatments of Triangular Fibrocartilage Complex Injury of the Wrist with Distal Radius Fractures. Clinics in Orthopedic Surgery, 13(1), 105. https://doi.org/10.4055/cios20117
Jawed, A., Ansari, M. T. in Gupta, V. (2020). TFCC injuries: How we treat? Journal of Clinical Orthopaedics and Trauma, 11(4), 570–579. https://doi.org/10.1016/j.jcot.2020.06.001/
Kirchberger, M. C., Unglaub, F., Mühldorfer-Fodor, M., Pillukat, T., Hahn, P., Müller, L. P. in Spies, C. K. (2015). Update TFCC: histology and pathology, classification, examination and diagnostics. Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery, 135(3), 427–437. https://doi.org/10.1007/s00402-015-2153-6/
Srinivasan, R. C., Shrouder-Henry, J. J., Richard, M. J. in Ruch, D. S. (2021). Open and Arthroscopic Triangular Fibrocartilage Complex (TFCC) Repair. JAAOS – Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 29(12), 518. https://doi.org/10.5435/JAAOS-D-20-00998/