Vsako leto tisoči športnikov in aktivnih posameznikov po vsem svetu občutijo bolečo resničnost poškodb sprednje križne vezi. Ta vrsta poškodbe ne prizanaša nikomur, naj gre za vrhunskega športnika ali rekreativnega navdušenca. Sprednja križna vez je ključna struktura v kolenskem sklepu, ki zagotavlja stabilnost med gibanjem. Ko se poškoduje, so posledice lahko katastrofalne. Predstavljamo ključne informacije, ki jih mora vedeti vsak, ki se sooča s poškodbo sprednje križne vezi.
Najpogosteje pride do poškodbe pri športih, kjer gre za hitre spremembe smeri, pivotiranje na eni nogi in kontaktne udarce: košarka, ameriški nogomet, nogomet, odbojka, rokomet, smučanje, borilne veščine.
Nezdravljene poškodbe sprednje križne vezi prinašajo številna tveganja in zaplete. Brez ustrezne rehabilitacije se lahko vsakodnevne aktivnosti, kot so hoja po stopnicah ali hoja po neravnem terenu spremenijo v bolečo preizkušnjo.
NEVARNOSTI IN PASTI ZAMUJENE REHABILITACIJE
- Dolgotrajna nestabilnost in nepravilna biomehanika kolena lahko pospešita obrabo hrustanca, kar povečuje tveganje za razvoj osteoartritisa v zgodnejši starosti.
- Zamujena rehabilitacija lahko povzroči atrofijo kvadricepsa in drugih mišic okoli kolena, kar vodi do zmanjšane moči.
- Nestabilno koleno poveča tveganje za dodatne poškodbe, kot so poškodbe meniskusa, kolateralnih vezi in drugih mehkotkivnih struktur.
Neustrezna ali zamujena rehabilitacija resno ogrozi dolgoročno fizično zdravje posameznika in je glavni krivec za neuspešne rezultate ter trajne gibalne omejitve.
Statistični podatki so skrb vzbujajoči: Poškodba sprednje križne vezi predstavlja kar 50% vseh poškodb kolenskega sklepa in več kot polovica teh poškodb se zgodi med športnimi aktivnostmi.
Še bolj zaskrbljujoče je, da se več kot 70% vseh poškodb pojavi brez neposrednega kontakta, kar pomeni, da lahko vsak nepreviden oz. neroden korak vodi do te hude poškodbe.
Vendar pa obstaja rešitev – specialistična fizioterapija Medicofit. Zaupajte svoj rehabilitacijski proces v roke strokovnjakom in se izognite dolgoročnim zapletom, ki jih lahko povzroči poškodba sprednje križne vezi.
ZAKAJ IZBRATI SPECIALISTIČNO FIZIOTERAPEVTSKO ZDRAVLJENJE??
- Omogočamo visoko uspešnost zdravljenja in zagotovimo dolgoročne rezultate.
- Tudi do 90% nižje tveganje za ponovno rupturo!
- Omogočamo najsodobnejše ne-invazivne metode zdravljenja, ki omogočajo optimalne pogoje za popolno rehabilitacijo in povratek k aktivnosti.
Celostno rehabilitacijo v Kliniki Medicofit pacientom priporočajo številni priznani specialisti ortopedske kirurgije.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe sprednje križne vezi
Poškodovanec pogosto sliši »pok« v kolenu. Značilen je občutek nestabilnosti kolena, ki se pojavi takoj po nastanku poškodbe in lahko kasneje začasno izgine zaradi povečanega otekanja. Bolečina se običajno 1 teden stopnjuje, nato se postopoma zmanjša.
Značilno je, da noge takoj po poškodbi ne moremo obremeniti. Pojavi se varovalni spazem, ki je značilen za vse poškodbe kolena in povzroča omejeno gibljivost kolenskega sklepa v fleksiji in ekstenziji. Varovalni spazem traja običajno vsaj 4 tedne, prvih 14 dni je intenzivnejši in ostaja vse dokler je koleno nestabilno.
Za poškodbo so najbolj značilni naslednji znaki:
-
Močna bolečina v kolenu.
-
Omejena gibljivost kolena (iztegovanje in upogibanje kolena).
-
Edem oz. oteklina, ki nastane več ur po poškodbi in se postopoma povečuje.
-
Bolečina lahko seva v celotno okončino.
-
Možne krvavitve pod kožo.
-
Občutek nestabilnosti kolena, občutek nihanja, plavanja kolena.
-
Postopna izguba mišične mase štiri glave stegenske mišice, predvsem na njenem notranjem delu.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe sprednje križne vezi
‘’Funkcija sprednje križne vezi je kontrola premikov golenice v smeri naprej, kadar je ACL poškodovana, se poveča premik golenice v smeri naprej glede na stegnenico, ob tem se pojavi ovirana medialna rotacija in nestabilnost kolena.’’
‘’Pogosto imamo po poškodbi, ko se ligament popolnoma ali deloma pretrga občutek, da se naše koleno vdaja oz. kot da naše koleno plava, nekateri pacienti tudi opisujejo občutke praznega kolena. Glavna naloga naših vezi je, da ohranjajo znotraj sklepne premike v varnih amplitudah oz. da držijo naš sklep čvrst.’’
‘’Vsaka poškodba vezi zato pomeni potencialno večje znotraj sklepne premike in manjšo stabilnost kolena. Občutek vdajanja in plavanja kolena pomeni, da čutimo večje premike znotraj sklepa, ki niso naravni in ovirajo normalno sklepno mehaniko. ’’
‘’Za stabilnost naših sklepov so poleg vezi odgovorne tudi mišice, ki so sekundarni stabilizatorji kolena. Stabilnost sklepa, ki ima poškodovano vez bo odvisna predvsem od treniranosti naših mišic’’
Poškodba se potrdi s kliničnimi testi, ki jih izvede fizioterapevt (Lachmanov test, Sprednji predalčni test, Lelli test) ter z magnetno resonančnim slikanjem (MRI), ki potrdi sum na poškodbo ACL in potencialno poškodbo ostalih sklepnih struktur.
Diagnosticiranje je v začetni fazi večkrat ovirano v kolikor ne izvedemo MRI testov nemudoma po poškodbi pred nastankom otekline, sicer moramo najprej zmanjšati otekanje, ki ovira natančno diagnozo. Svetuje se čim hitrejša izvedba MRI slikanja po sumu na poškodbo, saj je natančnost kliničnih testov za oceno sprednje križne vezi v zgodnji fazi po poškodbi vprašljiva zaradi različnih omejitvenih faktorjev kot je otekanje, bolečina in strah poškodovanca.
Magnetno resonančno slikanje je najbolj zanesljiva in primerna metoda za poškodbe, ki kažejo na sprednjo križno vez. Fizioterapevtska diagnostika z zgornjimi testi za sprednjo križno vez primerja razliko v pomiku golenice naprej med obema okončinama. Z magnetno resonančnim slikanjem dobimo natančno oceno notranjosti kolena, pogosto se poleg križne vezi poškodujejo tudi preostale strukture, kot je meniskus, hrustanec, medialna ali lateralna kolateralna vez ipd.
Vedeti moramo, da ni samostojne diagnostične metode, ki bi s stoodstotno natančnostjo podala pravo funkcionalno oceno sklepa ter določila ustrezno zdravljenje, zato je priporočljivo sočasno izvesti več testov na podlagi katerih se nato odločimo o postopku zdravljenja.
Poškodovana ACL levo in zdrava ACL desno
Za konservativno se odločajo v prvi vrsti starejši in športno neaktivni. Ljudje, ki imajo le minimalne obremenitve pri vsakodnevnih aktivnostih in nimajo hujših bolečin ter nestabilnosti kolena, ne potrebujejo kirurškega zdravljenja.
Je pa v primeru, da se za operacijo ne odločimo potreben ustrezen ”management” sklepa s specialno vadbo, ki ohranja tonizirane dotične mišice ter ustrezno simetrijo med njimi.
V primeru izvedbe operativne rekonstrukcije križne vezi je nujno, da se kineziolog oz. fizioterapevt, zdravnik in poškodovanec dogovorijo o planu pred operativne vadbe in odločijo tudi o načrtih glede nadaljevanja športnih aktivnosti po operaciji ter temu ustrezni post operativni vadbi.
Glavni tipi rekonstrukcije križne vezi
Prednosti so manjši rez in nekoliko manjše bolečine. Slabost je počasnejše vraščanje kit v kost, zato je obdobje rehabilitacije daljše. Po operaciji je tudi bistveno zmanjšana mišična moč zadnjih lož, torej moč krčenja kolenskega sklepa.
Ta metoda predstavlja zlati standard, z odličnimi in zelo predvidljivimi rezultati. Glavne slabosti so, da je za odvzem grafta potrebno napraviti na sprednjem delu kolena večji rez, ki pomeni estetsko deformacijo. Bolečine so v zgodnjem post operativnem obdobju intenzivne, večja je možnost pojava vnetja patelarne vezi po operativnem posegu, počasnejše je pridobivanje moči iztega kolena, večja je atrofija sprednje stegenske mišice.
Tetiva kvadricepsa je vez nad pogačico, rez se lahko naredi s koščenim delom ali brez njega. Prednost tega presadka v primerjavi s presadkom iz pogačične vezi je manjša verjetnost pojava kroničnih vnetji in bolečin. Prednost je tudi, da se lahko koščeni del presadka v kanalu kostno vraste.
Anatomska rekonstrukcija ACL z dvojnim snopom (double bundle) zagotavlja delovanje križnih sil bolj zanesljivo in omogoča boljšo kontrolo pri pomiku kolena v anterioposteriorni smeri in pri rotaciji. Najpogosteje se sicer uporablja tehnika rekonstrukcije sprednje križne vezi z enim snopom (metode 1,2,3). V tem primeru pa se ločeno rekonstruira anteromedialni in posterolateralni snop sprednje križne vezi. Na ta način se obnovi normalno anatomijo sprednje križne vezi in izboljša rotacijsko stabilnost kolena.
‘’Kolenski sklep brez križne vezi je v večini primerov nestabilen do te mere, da vsaka športna aktivnost predstavlja tveganje. Kolenski sklep brez križne vezi je v večini primerov nestabilen, kar vodi do različnih anomalij kolenskega sklepa med gibanjem.’’
‘’Najpogostejša posledica pretrgane križne vezi je zvračanje oz. vdajanje kolena med športno aktivnostjo, hojo po stopnicah navzdol in med vsakodnevnimi aktivnostmi. Pogosto gre za občutek, da moramo biti izredno pazljivi s kolenom sicer bo prišlo do vdajanja sklepa. ’’
‘’Pacient s pretrgano križno vezjo lahko normalno funkcionira brez operativnega posega z eliminacijo potencialno rizičnih športnih aktivnosti, vendar ima večje tveganje za poškodbe ostalih kolenskih struktur kot so meniskusi in hrustanec, na dolgi rok se lahko pojavi osteoartritis. Koleno se brez križne vezi v kolikor ni izvajane redne specialne vadbe obrabi in hitreje poškoduje zaradi zvračanja in klecanja kolena, kar je rezultat mikro nestabilnosti, ki vodi v povečane premike znotraj sklepa in preobremenitev preostalih struktur. ’’
‘’Operativni poseg se pogosto svetuje mlajšim in športno aktivnim.’’
Poškodbe ACL so pri otrocih sicer redka poškodba, vendar žal vedno pogostejša v obdobju najstništva zaradi preobremenitve oz. slabe kondicijske pripravljenosti. V kolikor gre za delno rupturo obstaja potencial za regeneracijo, zato praviloma zadostuje konservativno zdravljenje ter krajša faza imobilizacije sklepa. Če je ugotovljena kompletna ruptura z pozitivnim Lachmanovim testom in nestabilnostjo sklepa, pa pride v poštev operativno zdravljenje vezi, ki se redko izvaja pred 10. letom starosti otroka.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe sprednje križne vezi
Faze zdravljenja kolena po poškodbi sprednje križne vezi
Vadba je ključni del uspešne rekonstrukcije sprednje križne vezi. Z vajami začnemo takoj po operaciji, priporoča se tudi pred operativna vadba. Po operaciji se koleno hladi z ledom. Postopno je potrebno koleno razgibati in okrepiti mišično moč, predvsem pa čim prej doseči popolno ekstenzijo kolena.
Pomembna je doslednost pri zdravljenju ter resen pristop bolnika, ki je operiran, in zelo natančno upoštevanje navodil ortopeda, fizioterapevta ter kineziologa. V praksi pacienti pogosto prekinejo zdravljenje preden se rehabilitacija dokončno zaključi, kar predstavlja bistveno večje tveganje za vnovično poškodbo.
Načeloma se že prvi pooperativni dan prične z mobilizacijo ob opori bergel in postopnim obremenjevanjem operirane noge do bolečine. Večina bolnikov uporablja bergle do tri tedne.
Z novimi kirurškimi tehnikami in novimi tehnikami za fiksacijo grafta je možna uporaba pospešenega protokola zdravljenja. Kljub temu pa je rehabilitacija zaključena, ko je graft čvrsto vraščen v kost. Običajno je to po petih do sedmih mesecih po operativnem posegu, odvisno od vrste uporabljenega grafta ter poteka rehabilitacije.
Stara klasifikacija je rehabilitacijo sprednje križne vezi razdelila v 3 faze (izredno ne natančno opredeljen sistem vadbe, ki v praksi pomeni večje tveganje za vnovično poškodbo vezi), moderna klasifikacija upošteva 6 faz rehabilitacije izmed katerih je prva faza pred operativna, druga usmerjena v management akutnega post operativnega stanja, preostalo težo pa nosi specializirana vadba oz. trening.
CELOTNA REHABILITACIJA TRAJA V OBDOBJU 6 – 9 MESECEV KONTINUIRANO S SISTEMATIČNIM MODELOM PROGRESIVNEGA OBREMENJEVANJA KOLENSKEGA SKLEPA.
Prenehanje zdravljenja pred iztekom 6. meseca pomeni dokazano večje zaplete ter možnost vnovične poškodbe vezi. Prvih 6 mesecev je rehabilitacija specifična in jo izvaja za to usposobljen strokovnjak fizioterapevt oz. kineziolog. V kolikor se pojavijo zapleti je možno podaljšanje rehabilitacije.
FAZE REHABILITACIJE SPREDNJE KRIŽNE VEZI – metoda operativnega zdravljenja:
-
PRED OPERATIVNA FAZA (8 – 0 tednov pred opr.)
-
PRVA FAZA PO OPERATIVNEM POSEGU (0 – 3 tedne)
-
DRUGA FAZA PO OPERATIVNEM POSEGU (4 – 6 tednov)
-
TRETJA FAZA PO OPERATIVNEM POSEGU (7 tednov – 3 do 4 mesece)
-
ČETRTA FAZA PO OPERATIVNEM POSEGU (4 – 6 mesecev)
-
PETA FAZA PO OPERATIVNEM POSEGU (6 do 9 – 12 mesecev)
”Vse faze so določene glede na tip operativnega posega, torej izbiro grafta, poškodbe preostalih struktur, starost pacienta in vrsto športnih aktivnosti. Celjenje in ligamentizacija grafta po operaciji sta široko raziskani področji in določata natančen sistem vaj v posameznih fazah rehabilitacije”.
** PRED OPERATIVNA FAZA
Po akutni poškodbi sprednje križne vezi je ne glede na način zdravljenja pomembno s fizioterapevtskimi postopki zmanjšati travmatski edem, normalizirati gibljivost ter okrepiti mišice in propriocepcijo. Zaradi uspešnejše rehabilitacije je priporočljivo izvajati fizioterapijo že pred operacijo.
Cilj predoperativnih obravnav je:
-
Izgraditi zalogo moči in mišične mase, kar v praksi pomeni, da bo absolutna atrofija (izguba mišične mase) po operaciji manjša in posledično rehabilitacija hitrejša.
-
Povečati živčno inervacijo pred operacijo, kar pomeni, da bo pridobivanje aktivacije mišic po posegu potekalo bistveno hitreje
-
Spoznati pacienta z metodami zdravljenja in natančno oceniti funkcionalne sposobnosti mišic in sklepov, kar nam služi kot podlaga za oblikovanje post operativnega plana rehabilitacije
Pred operativna faza je obvezna za vse športnike in zelo pametna investicija za vse preostale poškodovance. Z večanjem stopnje fizične pripravljenosti se obratno sorazmerno manjša verjetnost vnovične poškodbe kolena.
PRVA FAZA ZDRAVLJENJA POŠKODBE SPREDNJE KRIŽNE VEZI (0-3 tedne)
**Prvih 6 tednov se fleksije kolena ne sme forsirati preko kota 90 stopinj!
Cilji:
-
Pridobiti 90 stopinj obsega giba fleksije kolena.
-
Pridobiti polno ekstenzijo kolena.
-
Samostojno aktivirati sprednjo stegensko mišico.
-
Hoja brez bergel do konca drugega tedna.
Cilji faze ter omejitve se lahko razlikujejo glede na spremljajoče poškodbe preostalih struktur v kolenskem sklepu.
DRUGA FAZA ZDRAVLJENJA POŠKODBE SPREDNJE KRIŽNE VEZI (3-6 tednov)
V drugi fazi izvajamo specifične vaje za moč, ki vzpostavijo osnovno kontrolo kolenskega sklepa
Cilji:
-
Pridobiti 120 stopinj fleksije kolena.
-
Naraven vzorec hoje brez šepanja.
-
Normalna hoja po stopnicah z dobro kontrolo kolena.
-
Izboljšanje mišične vzdržljivosti in propriocepcije
TRETJA FAZA ZDRAVLJENJA POŠKODBE SPREDNJE KRIŽNE VEZI (6 tednov – 3 do 4 mesece)
Povečanje intenzivnosti vaj moči, pacient lahko izvaja tudi lateralne dinamične vaje in izokinetične vaje moči. Športniki lahko začnejo z nižje intenzivnimi vajami na koordinacijski lestvi ter pripravo na pliometrijo. Športniki lahko začnejo s tehničnimi osnovami športa.
Cilji:
-
Povečati zaupanje pacienta v svoje koleno.
-
Progresivno povečanje moči ob kolenskih mišic in prehod na osnove pliometrije in teka.
-
Ena telesna teža ekscentričnega spuščanja na eni nogi do pravega kota ali v napravi za potiskanje za športnike in ne športnike.
-
Počep z olimpijsko palico do pravega kota – polovica dodane telesne teže na palici za športnike.
-
Dosežena je 85% bilateralna simetrija v izolirani moči iztega in upogiba kolena.
ČETRTA FAZA ZDRAVLJENJA POŠKODBE SPREDNJE KRIŽNE VEZI (4 – 6 mesecev)
V četrti fazi je cilj doseči maksimalno kapaciteto moči, ki jo klient potrebuje, da se vrne k svojim rednim aktivnostim. Ta faza se bo bistveno razlikovala od športnika do rekreativca ali do gibalno ne aktivnega posameznika. Cilj je osvojiti normalno hitrost teka ter osnove pliometrije kot so skoki, doskoki in odrivi za vse športnike. Za vse športno ne aktivne je cilj četrte faze doseči vrh vzržljivosti v moči ter maksimalne moči. Ob koncu četrte faze bo večina športno ne aktivnih doseglo status končane rehabilitacije.
-
Športnik mora doseči vse kriterije moči za svoj šport (odvisno od specifik posameznega športa).
-
Vsi gibi se izvajajo brez gibalnih kompenzacij v polnem obsegu.
-
Ob koncu faze vsi športno ne aktivni dosežejo status končane rehabilitacije sprednje križne vezi v kolikor ni drugih zapletov.
-
Ob koncu faze se športnik lahko vključi nazaj v športne treninge, vendar zgolj v ne kontaktne trenažne oblike z nizko do srednjo intenzivnostjo, priporoča se delo na tehničnih elementih.
-
Dosežena je normalna hitrost teka.
-
Skoki, doskoki in pospešeno gibanje oz. zaustavljanje ne povzročajo več bolečin.
PETA FAZA ZDRAVLJENJA POŠKODBE SPREDNJE KRIŽNE VEZI (6 do 9 – 12 mesecev)
5 faza je rezervirana za športnike in vse športno ne aktivne, ki so imeli zaplete pri prejšnjih fazah ali pa so na podlagi lastne odločitve rehabilitacijo začeli z zakasnitvijo oz. so jo prekinili.
-
Za vse športno ne aktivne je cilj doseči kriterije iz prejšnjih faz v kolikor niso bili doseženi.
-
Športniki izvajajo zahtevne vaje pliometrije.
-
Športniki razvijajo maksimalno moč.
-
Športniki naredijo tranzicijo v standardno kondicijsko pripravo.
-
Športniki se postopoma vrnejo v polno intenzivnost standardnega treninga.
-
Športniki se po končani fazi lahko vrnejo v tekmovanja v kolikor so bile vse faze izvajane sistematično brez prekinitve in zapletov.
-
Športniki po končani fazi pridobijo status končane rehabilitacije v kolikor ni zapletov.
Rehabilitacija sprednje križne vezi je eden bolj kompleksnih procesov v moderni fizioterapiji in kineziologiji. V jedru gre za postopno adaptacijo pacienta na obremenitev, ki jo izvaja v normalnem ritmu življenja in upoštevanje pravil ligamentizacije grafta. Proces vadbe mora biti načrtovan, izvajan brez prekinitve in spremljam z diagnostiko.
Glavni sodobni problem je iskanje samopomoči na socialnih platformah in samozdravljenje poškodbe. Verjetnost ponovnega pretrganja sprednje križne vezi v prvih dveh letih od operativnega posega je 6x večja. Vsak četrti športnik strga sprednjo križno vez druge, ne poškodovane noge v obdobju 24 mesecev po rekonstrukciji sprednje križne vezi na poškodovani nogi. 9 – 12% vseh pacientov, ki so opravili rekonstrukcijo sprednje križne vezi ponovno strga ligament. Med pacienti mlajšimi od 18 let 31% ponovno pretrga sprednji križni ligament, torej vsak tretji mladoletni športnik lahko pričakuje ponovno rekonstrukcijo.
Zgornja dejstva sem navedel kot opozorilo o nujnosti strokovnega in sistematičnega dela pri postoperativni ali konservativni obravnavi poškodovane sprednje križne vezi. Pogosto se podcenjuje nivo fizične pripravljenosti, ki ga mora pacient doseči za varno gibanje po rekonstrukciji ACL oz. vračanje v šport.
FAZE REHABILITACIJE SPREDNJE KRIŽNE VEZI – metoda operativnega zdravljenja
Konservativno zdravljenje se izvaja s pacienti, ki se ne odločijo za operativni poseg oz. zanj niso primerni kandidati. Odrasli, ki športno niso aktivni ali starejši naj najprej pričnejo s konservativnim zdravljenjem sprednje križne vezi, v kolikor niso poškodovane spremljajoče strukture v kolenskem sklepu.
Standardi, ki jih mora doseči pacient v konservativnem zdravljenju so enaki standardom postoperativne rehabilitacije za vse športno neaktivne posameznike. V prvih tednih po poškodbi se zmanjša oteklino in s terapevtskimi tehnikami omili bolečino sklepa. Postopoma se poveča obseg gibljivosti in progresivno obremeni sklep z osnovnimi vajami moči.
Sklep brez križne vezi ali z delno natrgano vezjo pri osnovnih gibanjih in vajah moči deluje normalno, je pa potrebna pazljivost pri izvajanju pospešenih in rotacijskih gibov, kontaktnim aktivnostim naj se izogiba.
V kolikor se za operacijo sprednje križne vezi ne odločimo, je ključno, da imamo stalen management kolena z vadbo, saj bo večja mišična jakost povečala aktivno stabilizacijo sklepa in imela efekt ‘’ščita’’.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe sprednje križne vezi