Ste že kdaj občutili nenadno ostro bolečino v mišici, kot bi se nekaj pretrgalo? Gre za trenutek, ki si ga noben ne želi doživeti – natrgana mišica. Lahko se zgodi med intenzivnim športnimi aktivnostim ali nepričakovanim nerodnim gibom.
Natrgana mišica je poškodba mišičnega tkiva, kjer pride do delne ali popolne prekinitve mišičnih vlaken.
Zanimivost! Natrganje mišic je med najpogostejšimi poškodbami pri športnikih in atletih ter predstavlja več kot 30 % vseh poškodb pri profesionalnih nogometaših. Najpogosteje se poškodujejo mišice v spodnjih okončinah, npr. zadnje stegenske mišice in mečne mišice.
Kaj sledi? Kako prepoznati resnost poškodbe in kako se izogniti nadaljnjim zapletom in se hitro vrniti v formo?
Vse to boste izvedeli v tem članku, kjer bomo raziskali kaj morate vedeti o natrganih mišicah – od prvih simptomov in vzrokov do najboljših načinov zdravljenja in rehabilitacije, ki jih ponuja Klinika Medicofit!
Naročite se na zdravljenje natrgane mišice
Vzroki za nastanek natrganine mišice
Poškodba nastane, ko mišična vlakna niso kos zahtevam vadbe in preobremenitev. Poškodba se navadno zgodi med ekscentričnim krčenjem ali pri prekomernem raztegu, kjer se mišična vlakna pretrgajo zaradi velike mehanske obremenitve.
Najpogostejši izmed vzrokov so: nenadni in sunkoviti gibi, preobremenitev, slabo ogrevanje, nepravilna tehnika izvedbe ali slaba telesna pripravljenost.
Zmanjšanje tveganja za natrganje mišice je mogoče doseči z ustreznim ogrevanjem, redno vadbo za moč in raztezanje, pravilno tehniko gibanja ter dovolj počitka med vadbo!
Pogosti dejavniki tveganja
Dejavniki tveganja, ki povečajo možnost za pretrganje mišice so:
- Starejša starost,
- moški spol,
- kajenje,
- sladkorna bolezen,
- arterijska hipertenzija,
- športno udejstvovanje in
- prehodna natrganja mišic.
Simptomi, ki spremljajo natrgano mišico
Znaki in simptomi se med stopnjami natrganine lahko razlikujejo, vendar so najizrazitejši:
- Ostra bolečina,
- oteklina,
- občutek nelagodja ob palpaciji,
- zmanjšana funkcija mišice in
- hematom (modrica).
Pravočasno prepoznavanje simptomov je ključno za ustrezno zdravljenje in preprečevanje dolgotrajnih zapletov!
Naročite se na zdravljenje natrgane mišice
Diagnoza in zdravljenje pri natrgani mišici
Vsaka dobra diagnoza se začne z obsežno anamnezo in podrobnim kliničnim pregledom. Pri kliničnem pregledu ocenimo tudi pacientovo hojo in palpiramo poškodovano področje.
Navadno je prisotna tudi zmanjšana mišična moč prizadete mišice. Pri diagnostiki je tudi pomembna opredelitev stopnje poškodbe, saj bo to odločujoč dejavnik za potek nadaljnje rehabilitacije.
Poznamo 3 stopnje natrganja mišic:
- stopnja (blaga natrganina, kjer je prizadeto majhno število mišičnih vlaken),
- stopnja (zmerna natrganina, kjer je poškodovanih približno polovica mišičnih vlaken) in
- stopnja (huda oziroma popolno pretrganje mišice).
Za določitev točne obsežnosti poškodbe si pomagamo z diagnostičnim ultrazvokom, ki je dinamičen in relativno poceni. Drugi obliki slikovne diagnostike, ki sta na voljo sta tudi MRI in CT (redkeje).
Fizioterapevtsko zdravljenje
Fizioterapija ima ključno vlogo pri okrevanju po natrganju mišice, saj skrbi za pospešeno celjenje tkiv, zmanjšanje bolečine, povratek moči in gibljivosti ter preprečitev nadaljnjih poškodb. Če je fizioterapija neučinkovita je indicirana tudi operacija za ojačitev mišice in tetive.
Začetno fazo zdravljenja lahko povzamemo kot protokol PRICE oziroma POLICE. Ta temelji na zaščiti območja, optimalnem obremenjevanju, hlajenju in elevaciji itd.. Smiselno je začetno razgibavanje s aktivno in pasivno sklepno mobilizacijo.
Nežna masaža mehkih tkiv bo pripomogla k boljši prekrvavitvi mišice. V prvi fazi se moramo izogibati prekomernemu raztezanju, ki bi lahko še dodatno poslabšal stanje. Za hitrejši potek celjenje je indiciran tudi ultrazvok in Summus laser.
Druga faza je osredotočena na krepitev v izometriji, koncentriki in ekscentriki. Pomembno je tudi nežno raztezanje, kjer želimo doseč poln obseg giba brez bolečin. Progresivne vaje propriocepcije in ravnotežja bodo izboljšale nadzor mišic, medtem ko je metodična edukacija kompleksnih vzorcev gibanja ključna za preventivo pred novimi poškodbami. Če se ima oseba namen vrniti v šport je potrebna uvedba športno-specifičnih vaj in postopen ter varen povratek k športu.
Preventivno vzdrževanje je namenjeno dolgotrajnemu vzdrževanju funkcionalnosti in preventivne moči ter preprečevanju nastanka kronične bolečine in razvoja degenerativnih stanj.
Pomembno je pacienta poučiti o pomembnosti ogrevanja pred vadbo, rednega raztezanja, zadostnega počitka itd.
Z doslednim upoštevanjem rehabilitacije in preventivnih ukrepov lahko zmanjšate tveganje za natrganje mišic in uživate v telesni aktivnosti brez nepotrebnih poškodb!
Prognoza in čas rehabilitacije
Prognoza pri natrgani mišici je običajno dobra, še posebej, če je ta pravočasno prepoznana in obravnavana.
Trajanje rehabilitacije je pri blažjih poškodbah 2 – 4 tedne, pri zmernih 6 – 8 tednov in pri hujših oblikah 3 mesece ali več.
Z dosledno fizioterapijo, ki jo nudi Klinika Medicofit, lahko pacienti dosežejo popolno okrevanje in zmanjšajo tveganje za ponovne poškodbe!
Best, T. M. (1997). SOFT-TISSUE INJURIES AND MUSCLE TEARS. Clinics in Sports Medicine, 16(3), 419–434. https://doi.org/10.1016/S0278-5919(05)70033-8
Grassi, A., Quaglia, A., Canata, G. L. in Zaffagnini, S. (2016). An update on the grading of muscle injuries: a narrative review from clinical to comprehensive systems. Joints, 04(1), 39–46. https://doi.org/10.11138/jts/2016.4.1.039
Fernandes, T. L., Pedrinelli, A. in Hernandez, A. J. (2011). Muscle injury: physiopathology, diagnostic, treatment and clinical presentation. Revista Brasileira de Ortopedia, 46, 247–255. https://doi.org/10.1590/S0102-36162011000300003
Kuske, B., Hamilton, D. F., Pattle, S. B. in Simpson, A. H. R. W. (2016). Patterns of Hamstring Muscle Tears in the General Population: A Systematic Review. PLOS ONE, 11(5), e0152855. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0152855
Nsitem, V. (2013). Diagnosis and rehabilitation of gastrocnemius muscle tear: a case report. The Journal of the Canadian Chiropractic Association, 57(4), 327–333.
Zhao, J., Luo, M., Liang, G., Wu, M., Pan, J., Zeng, L., Yang, W. in Liu, J. (2021). Risk Factors for Supraspinatus Tears: A Meta-analysis of Observational Studies. Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 9(10), 23259671211042824. https://doi.org/10.1177/23259671211042826