Več o trigger-point terapiji
Trigger point oz. mišični vozli so skoncentrirana področja povečane bolečine v mehkem tkivu, ki so močno občutljiva na palpacijo oz. dotik.
Mišične skupine so zgrajene iz številnih mišičnih vlaken, več vlaken se povezuje v snop, ki jih obdajajo vezivne mišične ovojnice. Sindrom miofascialne bolečine (MPS) je kronična bolečinska motnja, za katero so značilni številni trigger pointi v večih mišičnih skupinah ter večih mišičnih vlaknih sočasno. Trigger pointi oz. mišični vozli so lahko eden primarnih vzrokov za vaše bolečine v hrbtu in vratu, pogosto je bolečina močna in sevajoča tudi v glavo.
Trigger point terapija je specialna tehnika manualne terapije, s katero sprostimo trigger point predele oz. mišične vozle preko mehanizma točkovnega drgnjenja, pritiskanja in drsenja po območju trigger pointa.
Zakaj nastanejo t.i. Trigger point oz. mišični vozli?
Možni vzroki za nastanek trigger točk oz. mišičnih vozlov so dolgotrajna slaba telesna drža, hiter nenaden gib, prevelik razteg mišice ali napačno obremenjevanje mišice.
Omenjeni vzroki povzročijo nenadne refleksne odzive mišice, ki spremenijo fiziološko stanje posameznih mišičnih vlaken. Na anatomski ravni trigger point izgleda kot vlakno oz. trak, ki ima na določenem delu močno skrajšane sarkomere, ki so sekvenčni gradbeni material mišičnih vlaken, na tem predelu je prisotna tudi zadebelitev.
Značilno za Trigger točke je, da preostali del mišičnega vlakna postane prekomerno raztegnjen in podaljšan. Torej, gre za porušeno strukturo sarkomer, ki postanejo na trigger točki ”zlepljene”.
Trigger pointi se pogosto ne sprostijo sami od sebe tudi po obdobjih počitka in lahko ostanejo prisotni kot trajno skrajšano mišično vlakno. Za trigger točke je značilno tudi, da se lokalna disfunkcija mišičnega vlakna lahko prenese na okoliška tkiva, pogosto začnemo zaradi bolečine kompenzirati in dodatno obremenimo tudi okoliške mišične skupine.
V naši kliniki Medicofi trigger point terapijo izvajajo izkušeni fizioterapevti po izvedbi diagnostičnega pregleda telesa na katerem opravijo klinično testiranje sklepov, ter funkcijsko testiranje mišic, oboje je ključno za pravilno izvajano celostne zdravljenje poškodbe, v okviru katerega se izvajajo tudi trigger point terapije.