Več o Kinezio taping-u
Kinezio taping oz. terapija s kineziološkimi trakovi je terapevtska metoda, ki se uporablja pri:
- športnih poškodbah
- kroničnih bolečinah v mišicah, sklepih ter vezivnem tkivu.
Kineziološki trakovi se uporabljajo tudi kot sredstvo preventive pred mišičnimi poškodbami.
V kliniki Medicofit kineziološke trakove uporabljamo v okviru kinezioterapije v kombinaciji z individualno terapevtsko vadbo.
Kakšne težave odpravlja Kinezio taping?
S kinezio taping metodo zmanjšujemo bolečino, mišicam izboljšujemo tonus, preprečujemo zastajanje venske krvi in limfe, izboljšujemo vaskularizacijo, izboljšujemo nepravilnosti v mehaniki sklepov, pozitivno vplivamo na telesno držo.
Pri metodi uporabljamo Kineziološki trak
Kineziološki trak je fin material narejen iz bombaža in elastičnih vlaken ter ima podobne karakteristike kot koža. Z različnimi terapevtskimi tehnikami lepljenja izzovemo željen odziv telesa na mestu aplikacije trakov, s čim zdravimo lokalno prisotno patologijo mišično-skeletnega sistema.
Kineziološki trakovi pozitivno vplivajo na zmanjšanje bolečine in pospeševanje krvne ter limfne cirkulacije na apliciranem mestu. Kineziološki trakovi izboljšujejo tudi propriocepcijo oz. zaznavanje položajev telesa med gibanjem, kar pripomore k boljši preventivi pred poškodbami.
Kineziološki trakovi so zgrajeni iz tanjše plasti bombaža, na katero je naneseno akrilno lepilo v obliki valjev, ki ga ščiti zunanja plast papirja. Kineziološki trakovi imajo podobne značilnosti kot koža in sicer, se raztegujejo samo po dolžini, do 40 % svoje osnovne dolžine. Kinezio taping trakovi so podobne debeline kot koža in tudi vodoodporni.
Pri namestitvi kinezioloških trakov je potrebno poznati smeri, v katere se koža razteza na določenem predelu telesa, saj le tako dosežemo maksimalen terapevtski učinek kinezio taping metode. Kineziološki trak deluje med našim gibanjem in sicer se med spremembo dolžine mišice razteza in krajša tudi trak, ki s tem stimulira receptorje v vseh plasteh kože.
Kineziološki trak s svojimi elastičnimi lastnostmi privzdigne vrhnjo in srednjo plast kože od preostalih struktur ter s tem ustvari več med tkivnega prostora pod njo. Z mehanizmom povečanega med tkivnega volumna se lokalno poveča limfna in krvna cirkulacija, vzdražijo pa se tudi kožni receptorji, ki možganom sporočajo spremembe na poškodovanem predelu v obliki večjega pritiska, kar vodi v hormonske in nevronske odzive, ki izboljšujejo celjenje poškodovanega tkiva.