Mravljinčenje v stopalih je pogost simptom, ki lahko prizadene veliko ljudi in povzroča bolečino, pekoč občutek ali občutek zbadanja iglic. Občutki mravljinčenja lahko izzvenijo, ko spremenite položaj in se premaknete, lahko pa so konstantno prisotni. Vas zanima kje se skriva vzrok vaših težav?
Občutek mravljinčenja je tesno povezan s prenosom informacij po živčnem sistemu. Živci so nežne in zelo občutljive strukture, ki se na vsak atipičen dražljaj ali kompresijo odzovejo s »pošiljanjem« napačne informacije v možgane – to pogosto čutimo kot mravljince.
Včasih so lahko mravljinci v stopalu hudi in stalno prisotni. Spremljajo jih lahko tudi drugi simptomi, kot so bolečine v stopalu, srbenje, odrevenelost in mišična oslabelost.
V teh primerih je lahko mravljinčenje znak poškodbe živcev zaradi različnih vzrokov, kot so travmatične poškodbe, degenerativnih sprememb, določene okužbe ali bolezni, kot je sladkorna bolezen.
V nadaljevanju vam razkrivamo tipične simptome in zdravljenje pogostih, kakor tudi manj znanih, vzrokov za mravljince v stopalu ter ponujamo informacije o tem, kdaj je treba obiskati fizioterapevta.
Naročite se na diagnostično terapijo
Utesnitev živca v hrbtenici
Morda vas bo presenetilo, toda mravljinci v stopalu so pogosto posledica utesnitve živcev v ledvenem delu hrbtenice. Kompresija korenin živcev nastane, če nekaj pritisne ali razdraži živčne korenine, ki v predelu ledvene hrbtenice izstopajo iz hrbtenjače.
Običajna »starostna obraba“, ki povzroča nastanek osteoartritisa hrbtenice, je eden najpogostejših vzrokov za nastanek tovrstne utesnitve. Poškodbe medvretenčnih prostorov, ki povzročijo hernijo diska, lahko prav tako privedejo do podobnih težav.
Vaši živci pošiljajo signale iz možganov v druge dele telesa. Kompresija živčnih korenin lahko povzroči nenavadne signale, ki jih vaše telo prepozna kot mravljinčenje.
Drugi simptomi živčne utesnitve v hrbtenici vključujejo:
- Bolečine v križu
- Občutek otrplosti
- Mišična šibkost
- Izguba refleksov
Mravljinci v stopalu najpogosteje spremljajo bolečino v križu, ki se širi v nogo – to vrsto ledvene bolečine imenujemo išias ter lahko povzroča otrplost in mravljince od zadnjice vse do konca prstov na nogi.
Specialna fizioterapija je ključna pri odpravljanju utesnitve živca, saj vam pomaga zmanjšati vnetje in oteklino, okrepiti hrbtenične mišice ter izboljšati telesno držo – le s pravilno terapevtsko vadbo je možno popolnoma odpraviti tovrstne bolečine.
Hallux valgus
Hallux valgus je ortopedski izraz, ki opisuje deformacijo stopala, pri kateri se palec premakne proti sosednjim prstom, medtem ko se glavica prve metatarzalne kosti (stopalnice) izboči navzven proti notranji strani stopala. Gre za najpogostejšo deformacijo stopala, ki lahko povzroči bolečino v stopalu, oteklino, omejeno gibljivost palca in težave pri hoji – v kolikor pride do kompresije živca se lahko pojavijo tudi mravljinci v stopalu ali prvih dveh prstih.
Hallux valgus je lahko posledica genetske predispozicije, nepravilne obutve, prekomerne ali nepravilne obremenitve stopala, degenerativnih sprememb v sklepih, revmatoidnega artritisa ali drugih revmatičnih bolezni.
Ali ste vedeli, da so ženske kar 15x pogosteje prizadete kot moški? To je deloma posledica nošenja obutve z visokimi petami in ozkim sprednjim delom stopala.
Začetno zdravljenje hallux valgusa sestoji iz nošenja posebnih opornic in specialne fizioterapije, ki okrepi intrinzične in ekstrinzične mišice stopala, umiri vašo bolečinsko simptomatiko, popravi biomehiko hoje in lahko zaustavi napredek deformacije.
V primerih, ko konzervativne metode ne prinesejo zadostnega olajšanja ali ko je prisotna hujša deformacija, se lahko priporoči kirurški poseg za korekcijo deformacije.
Sindrom tarzalnega kanala
Sindrom tarzalnega kanala je stanje, pri katerem pride do utesnitve tibialnega živca, ki potuje skozi ozek kanal v gležnju, in lahko povzroči bolečine in mravljince v stopalu.
Najpogostejši simptomi tarzalnega kanalnega vključujejo mravljinčenje, otrplost in mišično šibkost, ki se običajno pojavijo na dnu stopala.
Za postavitev diagnoze je potreben natančen klinični pregled. Izvedejo se različni testi, kjer upogibate prste, potiskate stopala navzdol in zvijate gleženj navznoter/navzven. Pogosto se priporoča dodatna diagnostika, ki preveri prevodnost po živcu.
Ali se vedeli, da se sindrom pogosteje pojavi pri prekomerni pronaciji stopala? Prekomerna pronacija se pojavi, ko se stopala pretirano zvrnejo navznoter med hojo, kar pogosto vidimo pri ljudeh s ploskimi stopali.
Ortopedski vložki, opornice in čevlji lahko pomagajo zmanjšati prekomerno pronacijo pri nekaterih ljudeh s tarzalnim kanalnim sindromom.
Specialna fizioterapija v kliniki Medicofit je usmerjena v zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti in krepitev mišic. Izvajamo raztezne vaje za razbremenitev pritiska na tibialni živec, terapijo za zmanjšanje vnetja, ter vaje za krepitev mišic okoli gležnja in stopala.
Metatarzalgija
Metatarzalgija predstavlja stanje, ki je značilno po bolečini in vnetju v predelu glavic stopalnic, pogosto spremljano s simptomi, kot so mravljinci v stopalu.
Metatarzalgija pogosto izhaja iz prekomerne obremenitve ali nepravilne porazdelitve teže na predel metatarzalnih glavic, kar lahko vodi v stiskanje in draženje živčnih struktur. Ta sindrom lahko nastane zaradi različnih vzrokov in predstavlja izziv tako pri diagnozi kot tudi pri učinkovitem zdravljenju.
Povzročijo jo lahko tudi degenerativne spremembe v sklepnem tkivu ali mišicah stopala. Artroza sklepov v predelu stopalnic lahko povzroči nepravilno porazdelitev obremenitve, kar lahko vodi v pojav bolečine, živčno utesnitev in mravljince v stopalih.
Fizioterapija vključuje različne terapevtske pristope za lajšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti stopala in okrepitev mišic. Cilj je zmanjšati obremenitev na predel metatarzalnih kosti ter izboljšati funkcionalnost stopala.
Mortonov nevrom
Mortonov nevrom je benigna zadebelitev plantarnega živca v predelu glavic stopalnic – običajno med 2. in 3. ali 3. in 4. prstom stopala. Gre za vnetno stanje, ki je pogosto posledica kroničnega draženja ali stiskanja živčnih vlaken v tem predelu stopala – naši pacienti pogosto opišejo občutek, kot bi »hodili po kamenčku«.
Čeprav je natančen vzrok Mortonovega nevroma včasih težko določiti, pa so med glavnimi dejavniki tveganja ponavljajoča se mikrotravma, neprimerna obutev, prekomerna obremenitev stopal ter nepravilnosti v hoji ali biomehaniki stopala.
V primeru Mortonovega nevroma se lahko pojavijo mravljinci v stopalu, otrplost ali pekoč občutek v spodnjem delu stopala. Te občutke pogosto poslabša hoja ali nošenje obutve, ki prste močno stiska skupaj ali povzroča pritisk na predel, kjer je prizadet živec.
Večino primerov Mortonovega nevroma v kliniki Medicofit uspešno obvladujemo s specialno fizioterapijo za stopala v trajanju 5-10 tednov.
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je sistemsko avtoimunsko obolenje, ki prizadene predvsem sklepno tkivo, vendar lahko vpliva tudi na druge organe in sisteme telesa – zelo pogosto se revmatoidni artritis pojavi tudi v stopalu.
Imunski sistem pri revmatoidnem artritisu napačno prepozna lastno tkivo kot tuje, zato proizvaja avtoprotitelesa – pri tem pride do kronične vnetne reakcije v telesu, ki lahko vpliva na različna tkiva. V sklepu se vnetje razširi na sinovialno membrano, tanko plast tkiva, ki obdaja sklep, kar vodi v povečanje njene debeline, otekanje sklepov in uničenje sklepnega hrustanca.
Vnetje, ki je značilno za revmatoidni artritis, lahko povzroči tudi draženje ali stiskanje živcev, ki potekajo ob sklepih stopal. Posledično se lahko pojavijo parestezije, kot so mravljinci v stopalu. Poleg tega lahko vnetje povzroči tudi motnje v prenosu signalov vzdolž živčnih vlaken, kar lahko prispeva k občutkom otrplosti in bolečine.
Artritisi ko kronične bolezni za katere nimamo zdravila, zato je potrebna dolgoročna skrb za zdravje vaših sklepov. Pomembno je, da se fizioterapija prilagodi posameznim potrebam vsakega posameznika z artritisom, zato je strokovno vodenje in individualiziran pristop ključnega pomena.
Periferna nevropatija
Periferna nevropatija je stanje, ki prizadene periferne živce, torej tiste, ki se nahajajo izven osrednjega živčnega sistema (možganov in hrbtenjače).
Ob poškodbi perifernih živcev noge, se pojavijo različni simptomi, vključno s parestezijami (mravljinci v stopalu, otrplost), bolečino, šibkostjo mišic in težavami s koordinacijo gibanja.
Periferna nevropatija stopal je pogosta in lahko prizadene različne dele stopala, vključno s prsti, podplatom in gležnjem. Najpogostejši vzroki za periferno nevropatijo stopal vključujejo sladkorno bolezen, alkoholizem, pomanjkanje vitaminov (zlasti vitaminov skupine B), travmatične poškodbe stopala, okužbe (npr. herpes zoster), avtoimunske bolezni (npr. revmatoidni artritis), izpostavljenost toksinom (npr. kemoterapija).
Periferni živci v vaših stopalih pošiljajo senzorične informacije v osrednji živčni sistem. Na primer, če živci zaznajo, da so vaše noge hladne, lahko poškodovan živec mraz napačno zazna kot mravljince.
Periferna nevropatija je posebej pogosta med ljudmi s sladkorno boleznijo (prisotna je pri kar polovici). Neobvladljivo visoka raven sladkorja v krvi lahko poškoduje vaše živce in kapilare – majhne krvne žilice, ki oskrbujejo živce.
Drugi simptomi periferne nevropatije vključujejo še:
- Pekoč občutek v stopalu
- Otrplost ali šibkost
- Težave pri zaznavanju sprememb v temperaturi ali bolečini
- Popolna odsotnost zaznavanja dražljajev (pri hujših primerih)
Simptomi se lahko pojavijo na eni ali obeh straneh telesa in je običajno poslabšajo ponoči.
Fizioterapevt vedno prilagodi terapijo posameznim potrebam in simptomom vsakega posameznika ter svetuje glede uporabe pripomočkov za lajšanje simptomov in ohranjanje funkcionalnosti.
Naročite se na diagnostično terapijo stopala
Fizioterapija ima ključno vlogo pri obravnavi mravljincev v stopalu, saj lahko prispeva k zmanjšanju simptomov, izboljšanju funkcionalnosti stopala in zmanjšanju tveganja za nadaljnje poškodbe. Vas zanima kako poteka zdravljenje pri nas?
Zdravljenje se prične z diagnostično terapijo – inovativno metodo, ki združuje diagnostični pregled z aplikacijo protibolečinske in biostimulativne terapije, ki pospešuje celjenje, že ob vašem prvem obisku.
Eden od osrednjih ciljev fizioterapije pri zdravljenju mravljincev v stopalu je izboljšanje biomehanike stopala in zmanjšanje pritiska na živčno tkivo. To se lahko doseže z uporabo različnih tehnik, vključno s terapevtskimi vajami za krepitev mišic stopala in goleni, razteznimi vajami za izboljšanje gibljivosti sklepov ter tehnikami mobilizacije in manipulacije za izboljšanje položaja in funkcije sklepov stopala.
Poleg tega v zdravljenje vključujemo tudi različne terapevtske modalitete, kot so elektroterapija, TECAR terapija, laserska terapija in magnetoterapija, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju bolečine, vnetja in otekline ter izboljšajo prekrvavitev in regeneracijo tkiva.
Pomemben del fizioterapevtske obravnave mravljincev v stopalu je tudi izobraževanje in svetovanje bolnikom o pomenu redne telesne aktivnosti, pravilne tehnike hoje in obutve ter ukrepih za preprečevanje nadaljnjih poškodb.
Bolnike vedno spodbujamo k redni vadbi za krepitev mišic stopala in izboljšanje ravnotežja, saj to prispeva k izboljšanju stabilnosti stopala.