Občutite ostro in zbadajočo bolečino v stopalu, ki izgine ob mirovanju? Se bolečina izboljša po masaži obolelega predela? Velika možnost obstaja, da se je v vašem stopalu razvil Mortonov nevrom.
Mortonov nevrom je bolezensko stanje, pri katerem pride do povečanja oziroma odebelitve živca, kar povzroči boleča stopala.
Najpogosteje se pojavi med tretjim in četrtim prstom ali med drugim in tretjim prstom. Redko kdaj se pojavi med prvim in drugim prstom ali četrtim in petim prstom.
Ali ste vedeli, da se Mortonov nevrom pogosteje pojavi pri ženskah, med 45 in 50 let starosti?
Celostno zdravljenje Mortonovega nevroma se prične z diagnostičnim pregledom, nadaljuje s fizioterapijo in kineziologijo ter konča s postkineziološkim programom.
Specialno fizioterapevtsko zdravljenje Mortonovega nevroma vključuje izvajanje manualne terapije, instrumentalne fizioterapije in specialne fizioterapevtske vadbe.
Kako vodimo paciente od Mortonovega nevroma do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu stopalu povrnemo polno moč in gibalno funkcijo, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Mortonov nevrom je bolezensko stanje plantarnega živca na nogi, kjer se tkivo okoli živca poveča oziroma zadebeli, kar povzroči utesnitev živca.
Različne anatomske strukture povzročijo utesnitev živca, kar ustvari oteklino in poškodbo živca. Ob daljšem obremenjevanju se prične izvajati celjenje živca, kar povzroči zadebelitev fibroznega tkiva, ki se nahaja okoli živca.
Mortonov nevrom se občuti, kakor kamena kroglica na podplatu (med drugim in tretjim prstom).
Najpogostejši simptom Mortonovega nevroma je ostra, pekoča in zbadajoča bolečina v stopalu na mestu zadebelitve.
Ostri bolečini v stopalu je pogosto pridružen občutek mravljinčenja in otopelosti (občutek zbadanja s tisočimi iglicami) zaradi utesnitve živca.
Med hojo se pojavi nelagodje zaradi zadebelitve (pacienti opisujejo občutek, kakor da imajo kroglico v stopalu)
Simptomi se pojavijo občasno, vendar se poslabšajo ob neustreznem zdravljenju in napredovanju bolezni.
Ali ste vedeli, da obstaja 15% možnosti, da se Mortonov nevrom razvije v obeh stopalih?
Točen vzrok nastanka Mortonovega nevroma nam je trenutno še nepoznan vendar poznamo več dejavnikov tveganja, ki vplivajo na njegov razvoj.
Mortonov nevrom opisuje poškodbo plantarnega živca, katera nastane zaradi poškodbe metatarzalne kosti, globokega transversalnega intermetarzalnega ligamenta (njegova funckija je, da med seboj povezuje metatarzalne kosti) in intermetatarsalna burse (mehurček napolnjen s tekočino).
Oblika stopala vpliva na razvoj Mortonovega nevroma, saj so posamezniki s ploskim stopalom ali povišanim stopalnom lokom v večji nevarnosti za njegov razvoj.
Ob preveliki pronaciji stopala (stopalo obrnjeno navznoter), hipermobilnosti (prevelikega gibanja) in povečanem gibu dorzifleksije stopala (poteg stopala k sebi) pride do porušene biomehanike hoje in posledično večjega tveganja za nastanek Mortonovega nevroma.
Pretesna obutev ali visoke pete povzročijo pritisk na prste, kar poveča možnost nastanka nevroma v stopalu.
Aktivnosti, ki povečajo pritisk na stopalo in povečajo iritacijo živca, kot so tek, dolga hoja in ples.
Mortonov nevrom se najpogosteje razvije pri ženskah v starosti od 30 do 50 let.
Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit združuje diagnostiko, fizioterapevtsko zdravljenje, kineziološko fazo in postkineziološko fazo rehabilitacije.
Vsak pacient je obravnavan individualno s popolnoma individualnim programom zdravljenja, ki se prilega vašemu vzroku težav, simptomom in omejitvam telesa.
Diagnostika
Začetek celostnega zdravljenja se prične z diagnostičnim pregledom, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled v funkcionalno stanje vašega telesa.
Pregled se prične z uvodnim pogovorom (poglobljena anamnezo) o času trajanja težav, oceni bolečine in simptomih, ki jih doživljate.
Nadaljuje se s kliničnim pregledom, kateri zajema inspekcijo in palpacijo stopala (povišana telesna temperatura, barva kože, prisotna rdečina ali modrina, vidna oteklina ali vnetje, atrofija mišic).
Ugotovi se, ali so prisotni jasni znaki, ki nakazujejo na Mortonov nevrom (bolečina, pojav parestezij ob obremenitvi stopala s telesno težo).
Izvede se meritve gibljivosti in meritve mišične moči (vpogled, ali mišični sistem deluje v normativnih vrednosti ali v deficitu).
Opravijo se specifični testi, kot so Mulderjev klik (ob palpaciji se začuti preskos), Tineljev znak (bolečina se razširi v prste), kompresijski test (diagnostik stisne metatarzalo in povzroči bolečino), Gauthierjev test (stisk metatarzalne kosti obeh prstov in nato njun premik navzgor in proti tlom za 30s) in Sullivanov znak (test je pozitiven, kadar se ob stoji prizadeti prsti razmaknejo).
Priporoča se opraviti slikovno diagnostiko, kot so rentgen (za izključitev morebitnih težav na kosteh metatarzalnega predela), diagnostični UZ ali MRI (potrdi prisotnost zadebelitve živca).
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi takšen fizioterapevtski program zdravljenja, ki je prilagojen vsakemu pacientu posebej.
Fizioterapija
V akutni fazi zdravljenja se strokovnjaki fizioterapije osredotočijo na kontrolo simptomatike (zmanjšanje bolečine, zmanjšanje otekline in vnetja, povečanje obsega gibljivosti in povečanje mišine moči).
Izvajajo manualno terapijo (miofascialno sproščanje, terapijo prožilnih točk), z namenom zmanjšanja mišične napetosti, povečanja gibljivosti in zmanjšanja bolečine.
V kombinaciji z instrumentalno fizioterapijo uspešno aktivirajo naravne procese zdravljenja v telesu z izvajanjem:
- TECAR WINTECARE terapijo na področju pojava Mortonovega nevroma (globinsko segrevanje tkiva, pospešijo prekrvavitev in celični metabolizem)
- VISOKOENERGIJSKI SUMMUS LASER terapijo na področju Mortonovega nevroma,
- TERAPIJO S FOKUSIRANIMI IN RADIALNIMI GLOBINSKIMI UDARNIMI VALOVI na področju prisotnega Mortonovega nevroma (pospešijo procese celjenja),
- VISOKOTONSKO ELEKTROSTIMULACIJO HITOP (za zmanjšanje bolečine)
Specialna fizioterapevtska vadba se osredotoča na krepitev intrinzičnih mišic stopala in izvajanje vadbe usmerjene v doseganje simetrije stopalnih lokov.
Kineziologija
Po končanem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialna kineziološka vadba se osredotoča na dokončno okrepitev intrinzičnih mišic stopala in dosega popolne simetrije v višini stopalnih lokov.
S kineziološkim programom dosežemo normativne vrednosti miščine moči in vzpostavimo biomehaniko hoje, da se stopalo prične pravilno obremenjevati.
Z napredkom se prične vključevati poškodovan predel v kompleksnejše motorične naloge in proprioceptivno vadbo (zaznava v prostoru).
Postkineziološki program
Po uspešno zaključenem zdravljenju Mortonovega nevroma v kliniki za fizioterapijo Medicofit se pacienti udeležijo postkineziološkega programa, ki uspešno preprečuje povrnitev stare bolezni.
S specialnim postkineziološkim programom vas aktivno pripravimo na vsakodnevne in nepredvidljive obremenitve. Učinkovito preprečujemo nastanek poškodb in novih bolečin.
Ker verjamemo v celostno zdravljenju vašemu stopalu povrnemo polno moč, gibalno funkcijo in odpornost, da bo vaš korak spet lažji! Vodimo vas od Mortonovega nevroma do svobodnega gibanja brez bolečin!