Ste nedavno imeli operacijo kolena in se še vedno soočate z nepojasnjeno bolečino v kolenu, ki vas omejuje pri vsakdanjih aktivnostih? Ali med iztegovanjem kolena slišite nepojasnjeno pokanje? Morda je vzrok za težave Kiklop lezija – redek, a pogosto spregledan vzrok bolečine in zmanjšane gibljivosti sklepa.
Gre za spremembo mehkih tkiv, ki lahko vodi do kroničnih težav, če ne ukrepamo pravočasno. Kiklop lezija je znana tudi pod imenom sprednja artrofibroza. Gre za zaplet po rekonstrukcije sprednje križne vezi (ACL), ki povzroči omejeno gibljivost sklepa.
Zanimivost! Nekatere znanstvene študije navajajo relativno visoko pojavnost Kiklop lezije po operativnem posegu kolena. Prevalenca je pri določenih populacijah kar 10 odstotna.
V nadaljevanju bomo raziskali kaj Kiklop lezija pravzaprav je, kako nastane in kakšne so možnosti zdravljenja, da preprečimo neželene dolgotrajne posledice!
Naročite se na fizioterapevtsko obravnavo Kiklop lezije

Kiklop lezija se pojavi kot posledica kirurškega posega, zlasti po rekonstrukciji sprednje križne vezi oz. ACL.
Glavni vzroki za nastanek so:
- prekomerno brazgotinjenje mehkih tkiv (fibroza),
- vnetje (nenadzorovana rast fibroznega tkiva),
- neprimerna rehabilitacija (predolga imobilizacija in pomanjkanje razteznih vaj),
- pretekle poškodbe kolena (ponavljajoče poškodbe in mikrotravme) in
- nepravilnosti v biomehaniki sklepa (neprimerna obremenitev sklepa).
Zgodnje prepoznavanje dejavnikov tveganja in pravilna fizioterapevtska obravnava sta ključna za preprečevanje dolgoročnih težav in ohranjanje funkcionalnosti sklepa!
Dejavniki tveganja
Mnogi opisujejo naslednje dejavnike tveganja, ki povečajo možnost za nastanek Kiklop lezije:
- spol (pri ženskah se pojavlja pogosteje),
- operacija na kolenu,
- prezgodnja prekinitev rehabilitacije,
- volumen presadka (večji volumen),
- kostna avulzija,
- večkratna rekonstrukcija sprednje križne vezi,
- kontraktura zadnjih stegenskih mišic.
Pravilna in postopna rehabilitacija ter natančno zaznavanje simptomov sta ključni za preprečevanje zapletov pri Kiklop leziji!
Kiklop lezijo spremljajo tudi nekateri značilni simptomi, med katere spadajo naslednji:
- bolečina (največkrat v sprednjem delu kolena),
- zmanjšana gibljivost (predvsem pri iztegu – kiklopski sindrom),
- pokanje v sklepu (krepitacije),
- togost in
- nelagodje pri hoji po stopnicah.
Simptomi se pogosto pojavijo nekaj mesecev po operaciji ACL rekonstrukcije, ko se brazgotinasto tkivo razvije in začne omejevati gibanje kolena!
Naročite se na fizioterapevtsko zdravljenje mielopatije
Diagnoza

Zavedati se moramo, da je diagnoza Kiklop lezije je v približno 93 % primerov postavljena v šestih mesecih po operaciji. Pri določitvi diagnoze si pomagamo z anamnezo in kliničnim pregledom. Pri oceni gibljivosti pogosto zaznamo pomanjkanje ekstenzije kolena in prisotnost bolečine. Pri tem uporabimo tudi specialni ortopedski test – test odboja.
Diagnozo potrdimo na podlagi MR, ki nudi visoko specifičnost in občutljivost.
Zdravljenje
Pri izredno simptomatskih Kiklop lezijah se svetuje kirurška odstranitev lezije, ki povrne normalno biomehaniko v sklepu. Odstranjevanje asimptomatskih lezij pa ni priporočljivo. Pomembna je podporna fizioterapija za lajšanje simptomov ter obnovitev izgubljene gibljivosti. Pri kolenu je izredno pomembno doseči poln izteg – za zagotovitev tega si lahko pomagamo z raznimi vajami.
Zdravljenje se začne v zgodnji fazi s protivnetno terapijo (NSAR) in kratkim počitkom. Nato se svetuje začetek fizioterapije z namenom izboljšanja ekstenzije, krepitve mišic in stabilizacije kolena. Prav tako si lahko z manualno terapijo pomagamo pri povečanju gibljivosti sklepa. V primeru hudih bolečin se kot dopolnilna terapija svetuje tudi Wintecare TECAR terapija, ki z globinskim pregrevanjem deluje protibolečinsko.

Druga faza je namenjena predvsem krepitvi mišic z izvajanjem progresivnih vaj. Specialisti kineziologi vas naučijo tudi individualno prilagijenih vaj za izboljšanje propriocepcije in vaj za mišično vezivno moč. Svetuje se krepitev vseh mišic spodnjih udov, kjer pa je poudarek na zadnjih stegenskih mišicah in kvadricepsu. Prav tako ne smemo pozabiti na vaje za moč jedra ter v kasnejših fazah učenje smiselnih pliometričnih gibanj.
Post rehabilitacija stremi k ohranjanju in izboljšanju obsega giba, krepitvi mišic okrog sklepa in uvedbi preventivnih programov – redne vadbe, prilagojene glede na individualne potrebe.
Z dosledno post rehabilitacijo lahko ohranite funkcionalno koleno in se izognete ponovnim težavam!
Prognoza in trajanje rehabilitacije
Rehabilitacija po operativnem posegu ima dobro prognozo glede povrnitve funkcije in polnega obsega gibanja kolena. Simptomi popolnoma izzvenijo v nekaj tednih po izrezu lezije.
V kliniki Medicofit zagotavljamo strokovno rehabilitacijo za varno in učinkovito okrevanje po Kiklop leziji!
Cyclops Lesion (Knee). (b. d.). Physiopedia. Pridobljeno 6. marec 2025, s https://www.physio-pedia.com/Cyclops_Lesion_(Knee)
Gohil, S., Falconer, T. M., Breidahl, W. in Annear, P. O. (2014). Serial MRI and clinical assessment of cyclops lesions. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy, 22(5), 1090–1096. https://doi.org/10.1007/s00167-013-2480-5
Foissey, C., Abid, H., Freychet, B., Sonnery-Cottet, B., Thaunat, M. in Fayard, J.-M. (2023). Postoperative regular use of a self-rehabilitation mobile application for more than two weeks reduces extension deficit and cyclop syndrome after anterior cruciate ligament reconstruction. Journal of Experimental Orthopaedics, 10(1), 14. https://doi.org/10.1186/s40634-023-00578-z
Kambhampati, S. B. S., Gollamudi, S., Shanmugasundaram, S. in Josyula, V. V. S. (2020). Cyclops Lesions of the Knee: A Narrative Review of the Literature. Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 8(8), 2325967120945671. https://doi.org/10.1177/2325967120945671