Med intenzivno igro rokometa poskušate ujeti žogo, vendar vam ob tem prst nepričakovano obvisi in ne morete več upogniti konice prsta. Drugi scenarij pa se lahko zgodi med vsakdanjimi dejavnostmi ko pride do nenadne iztegnitve prsta med močnim prijemom. Zveni nenavadno, kajne?
Gre za poškodbo imenovano jersey finger, kjer se tetiva fleksor digitorum produndus (FDP) mišice odtrga od narastišča na distalno falango prsta. Najpogosteje je poškodovan prstanec, v kar 75 % primerov.
Zanimivost! Ime jersey finger je dobil iz visoke pojavnosti v športu, kjer se poškodba zgodi med prijemom dresa nasprotnika, medtem ko se ta hitro odmakne!
Če ste utrpeli to poškodbo in se ne odločite za ustrezno zdravljenje, lahko stanje vodi v dolgoročne težave. Med njimi so najpogostejše trajna izguba funkcije prsta, kar nato vpliva na funkcionalnost cele roke pri vsakodnevnih opravilih. Lahko se razvije tudi kronična bolečina in šibkost celotne roke.
Priporočljivo je čim prej začeti s fizioterapijo, saj bo to pripomoglo k obnovitvi gibljivosti, povečanju moči in hitrejšemu okrevanju.
Mehanizem poškodbe je hiperekstenzija distalne falange med maksimalno (ekscentrično) kontrakcijo FDP mišice.
Vzrokov za nastanek poškodbe je kar nekaj, med katerimi se v literaturi najpogosteje pojavljajo kontaktni športi, močni prijemi, preobremenitev tetiv prsta in razne poškodbe pri delu.
Poškodba je najpogostejša pri mladih moških in športnikih, ki uporabljajo roke in prste pri kontaktnih aktivnostih!
Dejavniki tveganja
Dejavniki tveganja, ki povečujejo možnost za nastanek poškodbe so:
- Kontaktni športi (npr. rokomet in rugbi),
- šibke mišice prstov,
- pretekle poškodbe prstov in
- razni poklic (brez uporabe zaščitnih rokavic).
Poškodbo kit upogibalk prepoznamo po tem, da je prizadeti prst v mirovanju bolj iztegnjen v primerjavi z drugimi prsti in se delno ali popolnoma ne more upogniti. Pri poskusu upogiba se pojavi bolečina.
Poškodba kite pogosto spremlja tudi izgubo občutka za dotik, kar nakazuje na sočasno poškodbo živcev, ki potekajo ob kitah. V primeru zaprtih poškodb ali suma na zlom so za natančno oceno poškodbe potrebne slikovne preiskave.
- Bolečina ali oteklina (ni nujno prisotna),
- klikanje prsta,
- omejen obseg giba (upogib prsta),
- deformacija prsta in
- občutek šibkosti.
Jersey finger je resna poškodba prstov, ki zahteva takojšnjo zdravniško oskrbo, saj lahko dolgotrajno odlašanje povzroči trajno izgubo funkcije prsta!
Naročite se na zdravljenje poškodbe Jersey finger
Velikokrat je diagnoza jersey fingerja spregledana, saj pacienti mislijo, da gre za navaden zvin prsta. Posledica tega je, da ne poiščejo zdravniške pomoči takoj, kar vpliva na nadaljnji izid rehabilitacije.
Ob pregledu je potrebna ustrezna ocena prizadetega območja za določitev prisotne rupture. Sledi slikovna diagnostika s pomočjo RTG, da se lahko prepričamo ali je prisoten tudi zlom ali gre zgolj za poškodbo mehkih tkiv. Lahko se tudi uporabi MRI ali UZ za natančno lokalizacijo poškodovane tetive.
Pomembno je ovrednotiti stopnjo poškodbe, saj je to pomembno za nadaljnjo rehabilitacijo. Delimo na 3 stopnje, 1. stopnja- tetiva je rahlo prizadeta, 2. stopnja – tetiva delno pretrgana (najpogostejša) in 3. stopnja – tetiva je popolnoma pretrgana.
Diagnostična terapija v kliniki Medicofit se prične z natančno anamnezo, podrobnim kliničnim pregledom s testiranjem upogibalk zapestja.
Nato glede na vse ugotovitve fizioterapevt pripravi individualen načrt celostnega zdravljenja poškodbe.
Zdravljenje jersey finger-ja
Za ponovno vzpostavitev aktivnega gibanja je prekinjene kite treba kirurško zašiti. Zaradi vleka mišice se konci pretrgane kite lahko razmaknejo za nekaj centimetrov, zato so včasih potrebni dodatni rezi na koži.
Po operaciji opornica postavi prste in zapestje v upognjen položaj, kar zmanjša napetost na mestu šivanja.
V začetni fazi se s specialnimi vajami in opornicami zagotavlja, da kite prosto drsijo skozi kanale, kar preprečuje nastanek adhezij, obenem pa pazimo, da se šivi ne raztrgajo.
Potrebna je nošnja opornice prvih 6 tednov, da se še dodatno zaščiti poškodovano območje. Po operaciji se v akutni fazi spodbuja izvajanje aktivnih ekstenzijskih vaj in pasivnih fleksorskih vaj pod nadzorom fizioterapevta.
Pozor! Opornice ne odstranjujte! Prste lahko iztegujete, vendar jih smete upogniti le s pomočjo druge roke; to velja tudi za zdrave in nepoškodovane prste. Če opornica pritiska ali vam roka močno oteka, obvestite terapevta. Roko čez dan večkrat dvignite nad glavo. Prav tako jo ne spuščajte prenizko oz. jo ohranjajte v rahlo privzdignjenem položaju.
V tej fazi izvajamo nadzor bolečine in otekline s Wintercare Tecar terapijo in terapevtskim ultrazvokom.
Kasnejša faza temelji na progresivnih vajah za sklepno stabilizacijo in vaj za moč v polnih obsegih giba. Pomembno je tudi raztezanje za ohranjanje gibljivosti prsta ter vaje propriocepcije za povrnitev finih motoričnih sposobnosti.
Preventivno vzdrževanje ali faza post rehabilitacije skrbi za dolgoročno vzdrževanje preventivne moči in funkcionalnosti sklepov. Potrebna je tudi edukacija pacienta o lastnem stanju.
Prognoza pri tej poškodbi ima navadno dober funkcionalni izid, vendar je lahko prisotna trajna izguba gibljivosti v smeri iztega. V primeru izgube moči pri stisku pesti pri prizadetem prstu, ostali prsti prevzamejo njegovo vlogo.
Osebe se po uspešni rehabilitaciji se pacienti vračajo v šport po nekaj tednih, v kolikor je prišlo do popolne rupture, pa sama rehabilitacija traja tudi več mesecev.
Fizioterapevtska rehabilitacija je bistvenega pomena za popolno rehabilitacijo prsta in preprečuje dolgoročne funkcionalne omejitve.
Elzinga, K. E. in Chung, K. C. (2017). Finger Injuries in Football and Rugby. Hand Clinics, 33(1), 149–160. https://doi.org/10.1016/j.hcl.2016.08.007
Moorman, C. T., Neumann, J. in Kirkendall, D. (2016). Sports Medicine For The Orthopedic Resident. World Scientific Publishing Company.
Tempelaere, C., Brun, M., Doursounian, L. in Feron, J.-M. (2017). Traumatic avulsion of the flexor digitorum profundus tendon. Jersey finger, a 29 cases report. Hand Surgery and Rehabilitation, 36(5), 368–372. https://doi.org/10.1016/j.hansur.2017.06.002
Walker-McCarter, F. in Fine, J. (2017). Mallet Finger and Jersey Finger. V S. B. Kahn in R. Y. Xu (ur.), Musculoskeletal Sports and Spine Disorders: A Comprehensive Guide (str. 149–152). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-319-50512-1_32