Domov

Storitve

Pokliči

Lokacija

Medicofit

Izvidi - Rama

Za lažje razumevanje vašega zdravstvenega stanja, vam omogočamo razlago medicinskih izrazov, ki se pogosto pojavljajo v specialističnih izvidih pacientov, ki v Medicofit kliniki zdravijo poškodbe ramena.

Rama, kompleksna struktura našega telesa, igra ključno vlogo pri izvajanju številnih aktivnosti, ki vključujejo gibanje roke. Gre za enega najbolj gibljivih sklepov, ki omogoča različne gibe, od dviganja rok nad glavo do vrtenja in obračanja.

Zaradi svoje velike gibljivosti je ta sklep podvržen nestabilnosti in številnim poškodbam, prav tako pa je pogosto mesto pojava preobremenitvenih sindromov.

V kliniki Medicofit smo specializirani za celostno zdravljenje vseh vrst ramenskih poškodb, ki potrebujejo specialno fizioterapevtsko obravnavo.
Zaradi kompleksne sestave tega sklepa, opažamo, da je razumevanje ramenskih poškodb pri pacientih pogosto oteženo.

Za lažje razumevanje in pravilno odločitev glede vašega zdravljenja, smo za vas pripravili razlago strokovnih izrazov, ki jih pogosto vidimo v specialističnih izvidih rame.

izvidi rama

Razlaga strokovnih pojmov iz izvidov za področje ramena

  • Akromioklavikularna (AC) sindezmoliza

  • Ramenski sklep nastane na stiku treh kosti: ključnice, lopatice in ramenske kosti. Konec lopatice se imenuje akromion, sklep med tem delom lopatice in ključnico (klavikulo) pa se imenuje akromioklavikularni sklep.
     
    Do ločitve akromioklavikularnega sklepa ali AC sindezmolize pride, ko se ključnica loči oz. razmakne od lopatice. To lahko povzroči nestabilnost ključnice in palpatorno bolečnost. Običajno nastane zaradi padca neposredno na ramo ali neposrednega udarca pri kontaktnem športu.
    AC sindezmolizo uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • ALPSA lezija

  • ALPSA (Anterior Labral Periosteal Sleeve Avulsion) lezija je podobna Bankartovi leziji, vendar vključuje večji premik anteriornega labruma in periostalne ovojnice. Ta poškodba vodi do resne nestabilnosti sklepa, ker se poškodovani labrum premakne v medialno smer in se ne vrne na svoje mesto. To stanje običajno zahteva kirurško rekonstrukcijo za povrnitev stabilnosti in ustrezno rehabilitacijo.
     
    Rehabilitacijo ALPSA lezije uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Bankartova lezija

  • Poškodba anteriornega dela spodnjega glenoidnega labruma in pripadajoče vezi, ki nastane ob anteriorni dislokaciji rame – sprednjem izpahu rame. Vodi v nestabilnost sklepa in povečuje tveganje za ponavljajoče se dislokacije. Pogosto je potrebna kirurška rekonstrukcija za povrnitev stabilnosti.
     
    Rehabilitacijo Bankart lezije uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Bennettova lezija

  • Gre za manj znano, kronično stanje, kjer se pojavi kalcificirani rob ob posteriornem delu glenoidnega labruma, kar lahko vodi do omejene gibljivosti rame in bolečine, še posebej pri metanju ali pri športih z nadglavnimi gibi. Bennettova lezija se pogosto pojavlja pri metih (baseball, odbojka) in se zdravi s fizioterapijo ali v skrajnih primerih s kirurško odstranitvijo kalcifikacije.
     
    Bennett lezijo uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • HAGL lezija

  • HAGL (Humeral Avulsion of Glenohumeral Ligament) lezija pomeni avulzijo spodnje glenohumeralne vezi na njenem narastišču na nadlahtnico. Gre za redkejšo poškodbo, ki nastane ob akutnem sprednjem izpahu rame. HAGL lezija povzroča nestabilnost rame in je pogosto potrebna kirurška rekonstrukcija za povrnitev funkcije sklepa.
     
    HAGL lezijo uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Hill-Sachsova lezija

  • Gre za impresijsko poškodbo na posterolateralnem delu glave nadlahtnice, ki nastane ob anteriorni dislokaciji rame – sprednjem izpahu rame, ko se glava humerusa zadene ob sprednji rob glenoida. Pogosto izrazito vpliva na stabilnost rame.
     
    Hill-Sachs lezijo uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Kalcifirajoči tendinitis supraspinatusa

  • Kalcinirajoči tendinitis je posledica kopičenja kalcija v mišičnih tetivah. Kalcijeve obloge se lahko kopičijo na enem mestu ali pa se pojavijo na več mestih. Če se obloge povečajo ali razdražijo, lahko povzročijo hude bolečine. Kalcinirajoči tendinitis najpogosteje prizadene rotatorno manšeto – natančneje mišico supraspinatus.
     
    Bolečina je huda, pogosto ostra, z globoko bolečino v ozadju. Običajno se bolečina poslabša ob gibanju rame, čuti pa se globoko v sklepu in po zgornjem zunanjem delu roke. Značilno je, da je močnejša ponoči in pogosto povzroča težave pri spanju.
    Kalcinacijo rame uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Kalcinacija v tetivi infraspinatusa

  • Kalcinacija v tetivi infraspinatusa se nanaša na prisotnost kalcijevih depozitov v tetivi mišice infraspinatus, ki je ena od mišic rotatorne manšete ramenskega sklepa.
     
    Kalcifikacije v tetivi infraspinatusa lahko povzročijo bolečino, omejeno gibljivost ramenskega sklepa in v nekaterih primerih vnetje okoliških tkiv.
    Kalcinacije uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Kronični avulzijski fragmenti

  • Majhni kostni fragmenti, ki ostanejo od prejšnjih poškodb rame, lahko povzročajo bolečine in omejitve gibljivosti. Pogosto zahtevajo artroskopsko odstranitev.
     
    Rehabilitacijo uspešno izvajamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • McLaughlinova lezija

  • Reverse Hill-Sachsov defekt, znan tudi kot McLaughlinova lezija, je definiran kot impakcijski zlom anteromedialnega dela glave nadlahtnice, ki nastane po posteriorni dislokaciji nadlahtnice. Prepoznavanje in korekcija te lezije sta kirurško pomembna, saj preprečujeta razvoj osteonekroze.
     
    Post-operativo uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Parsonage-Turner sindrom

  • To je redko stanje, ki prizadene brahialni pleksus in povzroči akutno bolečino v rami, sledijo pa mišična oslabelost in atrofija. Pogosto ga sproži okužba, travma ali cepljenje. Zdravljenje je predvsem simptomatsko in vključuje fizioterapevtsko rehabilitacijo.
     
    Parsonage-Turner sindrom uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Posteriorna subluksacija rame

  • Gre za delni izpah glenohumeralnega sklepa v zadnjo smer zaradi poškodbe ali šibkosti vezi in mišic. Pogosto spremlja občutek nestabilnosti in bolečino.
     
    Subluksacijo rame uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Posteriorna Bankartova lezija

  • Podobno kot anteriorna Bankartova lezija, vendar gre za poškodbo zadnjega (posteriornega) dela labruma. Ta poškodba je redkejša in se običajno pojavi ob posteriorni dislokaciji rame. Vodi do nestabilnosti ramenskega sklepa in pogosto zahteva kirurško rekonstrukcijo za povrnitev stabilnosti.
     
    Rehabilitacijo uspešno izvajamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Ruptura tetive supraspinatusa

  • Ruptura tetive supraspinatusa je raztrganina tetive mišice, ki se nahaja na zadnji strani rame. Je ena najpogosteje poškodovanih tetiv v rotatorni manšeti. Običajno se razvije skupaj z drugimi poškodbami mišic rotatorne manšete, ki so lahko posledica travme ali ponavljajočih se mikropoškodb, ki se pojavijo ob visoki obremenitvi ramenskega sklepa.
     
    Raztrganina je lahko delna ali polna. Delna raztrganina povzroči nepopolno prekinitev mišičnih vlaken, zato jo lahko zdravimo konservativno, medtem je pri popolni rupturi potrebno kirurško zašitje tetive, kateri mora slediti fizioterapevtska rehabilitacija.
    Rupturo tetive uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Os acromiale

  • Gre za anatomsko variacijo, kjer se akromion (del lopatice nad ramenskim sklepom) ne zlije povsem med razvojem v adolescenci, kar povzroči nestabilnost akromioklavikularnega sklepa. To lahko vodi v bolečine v rami, omejeno gibljivost in težave pri dvigovanju roke nad glavo.
     
    Os acromiale uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

  • Torakalni sindrom

  • Torakalni sindrom ali sindrom torakalnega izhoda, je skupina bolezni, pri katerih prihaja do pritiska na krvne žile ali živce na območju med vratom in ramo. Ta prostor imenujemo torakalni izhod. Stiskanje krvnih žil in živcev lahko povzroči bolečine v rami in vratu ter odrevenelost v rokah.
     
    Pogosti vzroki za torakalni sindrom so poškodbe v prometni nesreči, ponavljajoče se mikropoškodbe pri delu, športu ali nosečnost.
    Torakalni sindrom uspešno obravnavamo v okviru specialistične fizioterapije Medicofit za ramo.
    Naročite se na diagnostično terapijo rame>>
     

Naročite se na diagnostično terapijo rame

    Naprej

    Instagram

    @medicofit_klinika

    Medicofit članki

    Izpah kolka – Simptomi in  rehabilitacija
    Bolečina v sakroiliakalnem sklepu
    Poškodba AC sklepa: Fizioterapija in okrevanje
    Sindrom karpalnega kanala v nosečnosti
    Displazija kolka: simptomi, diagnostika in zdravljenje
    Poškodba TFCC: rehabilitacija zapestja
    Smučarski palec - vzroki, simptomi in zdravljenje
    Vaje za trigger finger
    Nestabilnost gležnja – simptomi in zdravljenje

    Vsi članki