Subakromialni burzitis je pogosta in izredno boleča težava, ki prizadene ramenski sklep. Pojavi se, ko se burza, majhna tekočinska vrečka, ki deluje kot blažilec trenja med kostmi, mišicami in tetivami v rami, vname. Čeprav se lahko simptomi, kot so bolečina, otekanje in omejena gibljivost, na prvi pogled zdijo kot prehodne nevšečnosti, lahko nezdravljeno stanje vodi do resnejših zapletov.
Subakromialni burzitis se pogosto pojavi kot posledica prekomerne uporabe ramenskega sklepa, poškodbe ali degenerativnih sprememb, kar vodi do bolečine, otekanja in omejene gibljivosti ramena.
Neprestana bolečina v rami lahko postane kronična, kar vodi do stalnega nelagodja in omejene zmožnosti izvajanja vsakodnevnih aktivnosti. Nezdravljen subakromialni burzitis lahko vodi do kroničnega vnetja, trajnih poškodb rotatorne manšete in resnih omejitev gibanja, kar bistveno vpliva na kakovost življenja.
Strokovno vodena fizioterapevtska obravnava v Kliniki Medicofit vključuje ciljno usmerjene vaje za krepitev in raztezanje mišic ramenskega sklepa, zmanjšanje vnetja ter izboljšanje funkcije in gibljivosti ramena. S pravočasnim obiskom fizioterapevta lahko preprečite poslabšanje stanja in dolgotrajne posledice.
Naročite se na zdravljenje subakromialnega burzitisa
Kaj povzroča subakromialni burzitis?
Pri vnetju subakromialne burze pride do povečane tvorbe tekočine in kolagena v sinovijskih celicah burze. Tekočina je pogosto bogata s fibrinom in lahko postane hemoragična. Burzitis največkrat poteka v treh fazah: akutni, kronični ali ponavljajoči.
Akutna faza je označena z lokalnim vnetjem in zadebeljeno sinovialno tekočino, kar povzroča boleče premikanje, zlasti pri aktivnostih nad glavo. Kronični burzitis vodi do stalne bolečine in šibkosti ter lahko povzroči pretrganje vezi in kit rotatorne manšete.
Zakaj se subakromailni burzitis pogosto ponavlja? Ponavljajoči se burzitis se običajno pojavi pri bolnikih, izpostavljenih ponavljajočim se obremenitvam ali rutinskim aktivnostim nad glavo, ki se niso odločili za fizioterapevtsko zdravljenje, ki odpravi mišično asimetrijo.
Dejavniki tveganja za nastanek
Vsak proces, ki povzroča draženje subakromialne burze, lahko vodi v burzitis. Pogosti vzroki za nastanek so:
- utesnitveni sindrom rame (impingement)
- ponavljajoče se aktivnosti nad glavo (šport, delo)
- padec ali poškodba rame
- odlaganje kristalov (tudi psevdoprotin)
- okužba burze
- avtoimunske bolezni (npr. revmatoidni artritis)
V kolikor imate katero od naštetih stanj, še ne pomeni, da se bo pri vas razvil burzitis, je pa tveganje za nastanek vnetja izrazito višje. Tveganje za razvoj kronične bolečine v rami lahko zmanjšate s pravočasnim fizioterapevtskim zdravljenjem.
Naročite se na zdravljenje subakromialnega burzitisa
Simptomi subakromialnega burzitisa
Če imate subakromialni burzitis, lahko opazite togost in bolečino v rami. Bolečina je lahko tako močna, da vas ponoči zbudi. Prisotni sta lahko tudi oteklina in rdečica. Rama je občutljiva na dotik, zlasti na sprednji strani ali zgornji tretjini roke. Za burzitis rame je značilna:
- Bolečina na zunanji strani rame, ki se lahko širi navzdol proti komolcu ali zapestju.
- Bolečina se poslabša, ko ležite na prizadeti rami.
- Bolečina se poslabša pri dvigovanju roke nad glavo, kot pri umivanju las ali doseganju visokih polic v omari.
Če je burzitis že napredoval, morda ne boste mogli premikati rame. To lahko vodi do stanja, imenovanega “zamrznjena rama”.
Pomembno je, da prve znake burzitisa prepoznamo in primerno ukrepamo. Paciente, ki se za zdravljenje ne odločijo pravočasno, čaka dolgotrajnejša rehabilitacija.
Naročite se na zdravljenje subakromialnega burzitisa
Diagnostika in zdravljenje subarkomialnega burzitisa
Subakromialni burzitis se diagnosticira s podrobnim kliničnim pregledom. Vizualno lahko opazimo rdečino, toploto, lokalno občutljivost, zmanjšano gibljivost sklepa in otekanje, zlasti pri hujšem vnetju.
Specialistični fizioterapevtski pregled razkrije zmanjšan aktivni obseg gibanja, zlasti pri dvigu roke, notranji rotaciji in abdukciji, kar je posledica bolečine. Najbolj boleče je gibanje med 70 in 120 stopinj abdukcije.
Zgodnja rehabilitacija, ki je individualno načrtovana in obsega zadostno število obravnav, je ključnega pomena za zmanjšanje vnetja in doseganje optimalnih rezultatov.
V prvih 24 do 48 urah po diagnozi vam priporočamo:
- Počitek in izogibanje aktivnostim, ki povzročajo bolečino.
- Uporabo ledenih obkladkov za zmanjšanje otekanja ramenskega sklepa.
Raziskave so pokazale, da vadbena terapija v kombinaciji z instrumentalnimi tehnikami daje najboljše rezultate na dolgi rok. Fizioterapevti v Kliniki Medicofit uporabljajo različne tehnike za zmanjšanje bolečine in otekline, vključno laserjem, ultrazvokom, elektrostimulacijo, kineziotapingom in specialnimi vajami.
Program specialne fizioterapije je prilagojen posamezniku, vključuje pa tudi napredne instrumentalne tehnike, kot so diamagnetoterapija PERISO, visokotonska stimulacija HiTOP, laserska terapija in TECAR terapija. Ročne terapije, kot so sklepna mobilizacija, miofascialno sproščanje in terapija s prožilnimi točkami, pomagajo pri zmanjševanju bolečine in izboljšanju gibljivosti.
Izvajamo vaje za izboljšanje gibljivosti, ki se začnejo s pasivnimi gibi, ki jih izvaja fizioterapevt, in postopoma preidejo na aktivne vaje in raztezanje. Pomembno je tudi izboljšanje fleksibilnosti mišic ramena, roke, prsnega koša in vratu, saj so te mišice običajno zategnjene.
Terapevtske vaje za ramo so zasnovane tako, da pomagajo razbremeniti vnetje in bolečino, hkrati pa izboljšajo funkcionalnost ramena. Pomembno je, da vaje se izvajajo pravilno in brez bolečin.
Kaj pa vadba za moč? Povečanje moči je ključno pri zdravljenju subakromialnega burzitisa. Vaje za krepitev vključujejo uporabo uteži, razteznih trakov in progresivno dvigovanje uteži (glede na zmožnosti posameznika).
Kdaj je potreben kirurški poseg?
Kirurški poseg, znan kot subakromialna dekompresija, je običajno rezerviran za primere, kjer konzervativno zdravljenje ni bilo uspešno pri lajšanju simptomov. Kirurški poseg se izvede le, kadar:
- Konzervativno zdravljenje ni uspešno: Po več mesecih neinvazivnega zdravljenja, kot so fizioterapija, zdravila in injekcije kortikosteroidov, simptomi ne popustijo.
- Hude poškodbe: Kadar so prisotne sočasne poškodbe, kot so ruptura rotatorne manšete ali druge strukture v ramenskem sklepu, ki zahtevajo popravilo.
- Kronična bolečina in omejitev gibanja: Dolgotrajna, huda bolečina in pomembna omejitev funkcije ramenskega sklepa, ki vpliva na vsakodnevne dejavnosti in kakovost življenja.
Subakromialna dekompresija vključuje odstranjevanje vnete burze in morebitnih kostnih izrastkov ali drugih tkiv, ki povzročajo utesnitev in vnetje. Običajno se izvede artroskopska operacija rame, kar pomeni manj invazivni pristop z manjšimi rezi in hitrejšo rehabilitacijo.
Faruqi T, Rizvi TJ. Subacromial Bursitis. [Updated 2023 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541096/
Umer M, Qadir I, Azam M. Subacromial impingement syndrome. Orthop Rev (Pavia). 2012 May 09;4(2):e18. [PMC free article]
Hirji Z, Hunjun JS, Choudur HN. Imaging of the bursae. J Clin Imaging Sci. 2011;1:22. [PMC free article]
Santavirta S, Konttinen YT, Antti-Poika I, Nordström D. Inflammation of the subacromial bursa in chronic shoulder pain. Arch Orthop Trauma Surg. 1992;111(6):336-40. [PubMed]
Klatte-Schulz, F., Thiele, K., Scheibel, M., Duda, G. N., & Wildemann, B. (2022). Subacromial Bursa: A Neglected Tissue Is Gaining More and More Attention in Clinical and Experimental Research. Cells, 11(4), 663. https://doi.org/10.3390/cells11040663
Lanham, N. S., Swindell, H. W., & Levine, W. N. (2021). The Subacromial Bursa: Current Concepts Review. JBJS reviews, 9(11), e21.00110. https://doi.org/10.2106/JBJS.RVW.21.00110
C. Wilson. (2022). Subacromial Decompression. Available from: https://www.shoulder-pain-explained.com/subacromial-decompression.html. [Accessed: 10/6/2024].