Kako v sodobni medicini zdravimo bolečino, pospešujemo naravne procese samoceljenja v telesu, zmanjšujemo oteklino in vnetje ter povečujemo gibljivost v sklepih? S fizioterapijo!
Fizioterapija je zdravstvena veda, ki s svojimi metodami in tehnikami, poleg zgoraj naštetega, izboljša mišično moč in vzdržljivost ter poveča splošno funkcionalnost posameznika.
Fizioterapevtsko zdravljenje je univerzalno, kar pomeni, da se ga poslužujemo za vse generacije (od dojenčkov do starejših ljudi) in za večino bolezenskih stanj (ortopedska, kardiovaskularna, nevrološka) imamo rešitev!
Zakaj je fizioterapija pomembna?
Verjamemo, da ste v svojem življenju že kdaj bili poškodovani, si zvili gleženj, zlomili kost, občutili bolečino v križu ali se udarili v mišico.
Vendar, kaj imajo skupnega našteta bolezenska stanja, ki se vsakodnevno pripetijo ljudem? Vse učinkovito zdravimo s fizioterapijo!
Predstavljajte si, da ste si med igranjem svojega najljubšega športa zvrnili/zvili gleženj, ki je sedaj postal otekel, boleč in pomodrel. Večina ljudi poškodbo samo zdravi v domačem okolju, kjer se po zmanjšanju otekline in bolečine vrnejo v vsaakodnevne aktivnosti.
Ali je to pravilen način zdravljenja? Kaj se zgodi, ko se obolelo tkivo ne pozdravi učinkovito? Kaj se zgodi, ko se takšna poškodba zvina ponovi že drugič in tretjič?
Verjetnost, da si boste ponovno zvili gleženj je 61%, kar pomeni, da se poveča možnost nastanka nestabilnosti v gležnju ali celo pride do obrabe hrustanca v njem.
Kako preprečimo sekundarne posledice poškodbe in nastanek nestabilnosti v gležnju? S fizioterapevtsko rehabilitacijo!
Poznamo več vrst fizioterapij, ki jih razvrščamo v več glavnih skupin:
- ortopedsko (zdravljenje težav z mišično-skeletnim sistemom),
- nevrološko (zdravljenje težav s centralnim in perifernim živčnim sistemom),
- kardiopulmonalno (zdravljenje težav z ožiljem, srcem in dihalno funkcijo),
- pediatrično (zdravljenje razvojnih težav otrok),
- geriatrično (zdravljenje starostnikov),
- dermatološko (zdravljenje težave s kožo),
- fizioterapijo za ženske (zdravljenje povezano z nosečnostjo, vaginalnim porodom, menopavzo),
- športno fizioterapijo (zdravljenje namenjeno rekreativnim in profesionalnim športnikom).
Začetek fizioterapevtskega zdravljenja
Vsako uspešno zdravljenje se prične s fizioterapevtsko diagnostiko, preko katere se pridobi podatke o poškodovancu, zgodovini bolezni, opravijo se mišične meritve, obsegi gibljivosti in artrokinematike, oceno bolečine, biomehaniko hoje, funkcionalne vzorce telesne drže in obremenilno kapaciteto telesnih struktur.
Določeni primeri poškodbe zahtevajo diagnostično slikanje za določitev diagnoze, kot je rentgen (potrdi morebiten zlom kosti), magnetno resonanco (pregled ligamentov, hrustranca in kosti) ter ultrasonografsko preiskavo (za pregled ligamentov).
Vloga fizioterapevta
Fizioterapevt diagnostik preko diagnostičnega pregleda pridobi vpogled v človeško telo – odkrije vzrok za nastanek bolezni/bolečine (je do poškodbe prišlo zaradi neustreznega mišičnega razmerja, laksnosti ligamentov, neustrezne obremenilne kapacitete?) in omejitve bolezni (bolečina, oteklina, omejena gibljivost).
Primer iz prakse (zvin gležnja): Diagnostični pregled zvina gležnja vključuje palpacijo (fizioterapevt diagnostik z uporabo rok določi, kateri ligamenti so poškodovani), oceno gibljivosti in mišične moči ter vzdržljivosti. Fizioterapevt določi stopnjo zvina gležnja (stopnja I,II,III) na podlagi otekline, pomodrelosti in bolečine.
Na podlagi diagostičnega poročila se pripravi strategijo zdravljenja bolezni, ki je specializirana za poškodovančevo telo, njegove omejitve, sposobnosti in se sportno prilagaja napredku rehabilitacije.
Zakaj je pomembno, da se po vsaki poškodbi obišče fizioterapevta diagnostika? S poglobljeno diagnostiko in učinkovito fizioterapevtsko obravnavo se možnost nastanka ponovne poškodbe ali nastanek novih drastično zmanjša!
Fizioterapevtsko zdravljenje poškodb
Začetna faza fizioterapevtskega zdravljenja se osredotoča na kontrolo simptomatike, kar z drugimi besedami pomeni, da se z uporabo fizioterapevtskih modalitet zmanjša bolečino, poveča sklepno gibljivost, poveča mišično moč, zmanjša napetost v telesnih struktur in pospeši celjenje tkiva.
Uspešno fizioterapevtsko zdravljenje v začetni fazi vpliva na simptomatiko bolezni in ob njeni odpravi se sooča z odpravljanjem vzroka nastanka težav. Fizioterapevti pri svojem delu uporabljajo manualno terapijo, instrumentalne naprave in specialno kinezioterapevtsko vadbo.
Celostno fizioterapevtsko zdravljenje vključuje sodelovanje s kineziologi, ki vodi posameznika od zaključene akutne faze rehabilitacije do uspešno opravljenih specialnih meritev po zaključku zdravljenja.
Akutna faza fizioterapevtskega zdravljenja
Poškodovanec bo v začetni/akutni obravnavi prejemal fizioterapevtsko zdravljenje za zmanjšanje bolečine in otekline, povečanje gibljivosti, zmanjšanje napetosti struktur, pravilno obremenjevanja sklepnega hrustanca, preprečevanja obrabe, optimalnega položaja in gibanja kosti med seboj, povečanja gibanja in spodbujanje telesne regeneracije.
Kako fizioterapevti dosežejo vplivajo na simptomatiko bolezni in povečanjo učinek zdravljenja? Z uporabo fizioterapevtskih metod in tehnik, ki so se izkazale, kot dokazano učinkovito!
Manualna terapija
Fizioterapevti pri svojem delu uporabljajo metode manualne terapije, kot so:
- Manualna terapija (fizioterapevt kot metodo zdravljenja uporablja svoje roke in z izvajanjem določenih pritiskov ter specialnimi tehnikami ugodno vpliva na mišice, vezivno tkivo in sklepe),
- Sklepna mobilizacija (manualna tehnika, s katero se vzpostavlja pravilno artrokinematično gibanje v sklepu, pravilno se obremenjuje sklepnega hrustranca in preprečuje nastanek obrabe).
- Trigger point terapija (posebna tehnika manualne terapije, kjer se sprostijo prožilne točke v mišici) in
- Športna masaža.
Fizioterapevtske naprave/instrumentalna terapija
Velik del fizioterapevtske obravnave je uporaba instrumentalnih naprav, ki preko različnih načinov delovanja vplivajo na naravne procese v telesu in ga spodbujajo k samo celjenju, zmanjšanju bolečine in zmanjšanju otekline.
Pri poškodovancu se bodo fizioterapevti med rehabilitacijo posluževali različnih instrumentalnih naprav, ki se sprotno določajo glede na patologijo, stopnjo poškodbe in željenega cilja zdravljenja.
- Ultrazvočna terapija deluje na principu mehanične in termične obdelave (globinsko segrevanje in ne-termična obdelava tkiva), ki spodbuja spremembe na celičnem nivoju. Uporablja se za ligamentarne poškodbe – zvin gležnja, zvin kolena, poškodbe mehkih tkiv, bolečine v hrbtu in bolečine v vratu.
- Terapija z LASERJEM ustvarja biostimulativen učinek v tkivu, kar pomeni, da spodbuja samozdravilne procese v telesu (hitrejše celjenje ran in brazgotin). Terapija deluje protibolečinsko in protivnetno. Odlična je za zdravljenje heksenšus (trd vrat), bolečine v vratu, išias, plantarni fascitis, trn v peti in teniški komolec.
- TECAR terapija je oblika endogene termoterapije, kar z drugimi besedami pomeni, da ustvarja globinsko toploto v telesu. Ustvarja radijske valove, ki so za pacienta prijetni in nenevarni. Terapija se je izkazala kot učinkovita metoda zdravljenja pri bolečinah v hrbtu, artrozi kolka in artrozi kolena, artritisu kolena, vnetju sklepa, vnetju sklepne ovojnice, skakalnim kolenom in sindromu zamrznjene rame.
- Elektroterapija HiTOP uporablja frekvence visokih tonov, ki potujejo v telo in so močnejši od navadne elektroterapije. Preko stimulacije bolečinskih receptorjev zmanjšujejo občutek bolečine v poškodovanem predelu. Uporablja se za bolezenska stanja, kot so sindrom karpalnega kanala, totalna rekonstrukcija sprednje križne vezi, SLAP lezije, utesnitveni sindrom ramena in utesnitveni sindrom kolka.
- PERISO terapija je najsodobnejša oblika diamagnetoterapije, ki s svojim delovanjem sproža globinsko celjenje tkiva po operacijah in travmatskih poškodbah. Je neinvazivna in popolnoma neboleča tehnika zdravljenja, ki je brez stranskih učinkov! Odlična je za zdravljenje zlomov kosti, bolečin v križu, išiasa, diskus hernije in teniškega komolca.
- Terapija z globinskimi udarnimi valovi uporablja radialne in fokusne valovi, ki se ustvarijo takrat, ko piezoelektrični kristali (ki se nahajajo v napravi) pod električnim tokom spremenijo oblliko in ustvarijo udarni val. Globinski udarni valovi uspešno zdravijo kalcinacije v rami, trn v peti, sindrom zamrzle rame, teniški komolec, golf komolec in tendinopatije.
Kinezioterapija
Najpomembnejši del fizioterapevtske rehabilitacije je specialna terapevtska vadba, ki prične z osnovno vzpostavitvijo normalne funkcionalnost poškodovanega predela.
Skozi individualno zasnovan kinezioterapevtski program se izvaja osnovno krepilno in propriceptivno vadbo, ki vzpostavlja osnovno funkcionalno delovanje poškodovanega predela.
Ob popuščanju simptomov in zadostnem izboljšanju sklepne gibljivosti bo poškodovanec prestopil v naslednjo kineziološko fazo zdravljenja, kjer se bo preko ciljne vadbe do končno okrepil in stabiliziral.
Zadostna stabilizacija omogoča prehod k izvajanju funkcionalnih gibalnih vzorcev za krepitev telesa in vzpostavitev celotne biomehanike telesne drže in hoje.
Kineziološka faza zdravljenja
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje vključuje sodelovanje s kineziologi, ki poskrbijo, da se poškodovanci vrnejo v odlično telesno pripravljenost.
Dolgoročni cilj je vzpostaviti takšno telesno pripravljenost, kot je bila pred nastankom poškodbe.
Pri zdravljenju se izvaja specialna kineziološka vadba za krepitev muskulature, povečanje mobilnosti in fleksibilnosti ter izboljšanje proprioceptivnih sposobnosti telesa.
Cilj vadbe je odprava kontralateralnega deficitov v mišičnih skupinah ter doseganje popolne simetrije mišične moči, kar vzpostavljaja pravilen prenos obremenilnih sil na kosti in ligamente.
Pred vrnitvijo v vsakodnevne aktivnosti se opravijo specialni kineziološki testi, ki potrdijo napredek rehabilitiranega predela in pripravljenost na popolno vsakodnevno obremenjevanje.
Preventivna faza vzdrževanja
Po zaključeni fizioterapevtski rehabilitaciji je ključnega pomena ohranjanje splošno telesne okrepljenosti, vzdrževanje preventivne moči in fizične kondicije.
Preventivna faza vzdrževanja aktivno vzdržuje pravilno obremenilno kapaciteto hrbtenice (zdrava hrbtenica), pravilno telesno držo in telesno sestavo.
Post rehabilitacijska faza je odlična za managment degenerativnih stanj in vzdrževanje kroničnih bolečin, saj zaustavlja napredek degeneracije in zmanjšuje njeno simptomatiko.
Kakšna je razlika med fizioterapevtsko obravnavo v javnim in zasebnim zdravstvom?
Verjamemo, da si takoj po poškodbi želite čim hitrejši pričetek zdravljenja in okrevanja vendar je pot od bolečine do fizioterapevta v javnem zdravstvu predolga!
Napotnico za fizioterapijo vam predpiše osebni zdravnik, ki določi stopnjo nujnosti fizioterapevtske obravnave (mala – 30min, srednja – 45min in velika 60min).
Problem dolgih čakalnih dob
Čakalne dobe za ambulantno fizioterapijo so več mesečne, kar z drugimi besedami pomeni, da od vaše poškodbe do prvega obiska fizioterapevta mine več mesecev, kar je odločno predolgo!
Čakalne dobe za zdravljenje poškodb so nesprejemljive, saj se z vsakim novim dnevom, ko se poškodovano tkivo ne zdravi, podaljšuje in otežuje proces rehabilitacije.
Javno zdravstvo omogoča zgolj 8 obiskov ambulantne fizioterapije na napotnico. 8 obiskov je načeloma zadostne le za, zadošča pri odpravljanju akutnih simptomov bolečine in povečanju obsega gibljivosti. Vendar se moramo vprašati, ali je to dovolj za celostno zdravljenje?
Skrivnost vsakega uspešnega fizioterapevtskega zdravljenja se skriva v odpravi vzroka nastanka poškodbe ali bolečine, za kar je 8 fizioterapevtskih obravnav premalo.
Fizioterapevtsko zdravljenje ortopedskih poškodb traja približno 2 do 3 mesece z izvajanjem aktivne rehabilitacije!
Uspešno fizioterapevtsko zdravljenje se časovno prilagaja na podlagi individualnega napredka, se osredotoča na odpravo vzroka nastanka bolečin, odpravo simptomov in dolgoročno izboljša kvaliteto življenja.
Ključnega pomena je pravočasno zdravljenje, kjer vas vodijo strokovnjaki od akutne poškodbe do odlične telesne pripravljenosti.
Zasebna fizioterapija kot odgovor na dolge čakalne dobe
Uspešna fizioterapevtska obravnava se mora začeti takoj oziroma čimprej po poškodbi, kar je zlato vodilo zasebne klinike Medicofit.
Na vrsto pridete takoj in brez dolgih čakalnih vrst, kar je za vašo poškodbo in bolečino bistveno.
Naročite se na diagnostični pregled
Dlje časa, kot mine od poškodbe, večje so vaše bolečine in posledično pogosteje počivate, kar vodi v začaran krog poslabšanja simptomov!
Fizioterapevtsko zdravljenje bo posledično težje in dolgotrajnejše zaradi nastanka sekundarnih težav (upad mišične mase, izvajanje kompenzacijskih gibov, nepravilna telesna drža, porušena biomehanika hoje).
Takojšni začetek fizioterapevtskega zdravljenja v kliniki Medicofit zajema diagnostični pregled (pridobi se poglobljeno razumevanje delovanja vašega telesa, vzroka nastanka težav in posledic bolezni), na podlagi katerega vam fizioterapevt diagnostik predpiše oseben fizioterapevtski program.
Specialna fizioterapevtska obravnava vključuje aktivno rehabilitacijo, kjer se program zdravljenja sprotno prilagaja in dopolnjuje glede na vaš napredek.
Celostno sodobno zdravljenje vključuje sodelovanje strokovnjakov medicine, fizioterapije in kineziologije, ki vas na enem mestu, s skupnimi močmi, vodijo od akutne poškodbe do odlične telesne pripravljenosti!
Dobrodošli v prihodnosti zdravljenja!