Rebra se lahko zlomijo pod vplivom sile na steno prsnega koša. Pri starejših osebah ali tistih z osteoporozo se rebra lahko zlomijo že ob manjših udarcih ali stiskanju (kompresiji) prsnega koša, kar običajno ne povzroči poškodb notranjih organov.
Pri mladih ljudeh, še posebej otrocih, je za zlom rebra potrebna večja sila, zato lahko ob tem pride tudi do poškodb pljuč ali drugih prsnih organov.
Klinična slika zloma rebra se kaže z bolečino, ki se poslabša ob globokem vdihu, pritisku na prsni koš, kašljanju in spreminjanju položaja telesa. Ob sočasni poškodbi pljuč lahko pride tudi do dihalne stiske.
Zdravljenje posamičnega zloma rebra poteka skoraj izključno konzervativno in obsega lajšanje bolečine ter fizioterapevtsko rehabilitacijo. Pri zdravljenju serijskih zlomov (tri ali več reber) je včasih potrebna kirurška stabilizacija kostnih odlomkov, ki ji sledi primerna rehabilitacija. Vas zanima kako poteka rehabilitacija po zlomu reber v kliniki Medicofit?
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu reber
Po poškodbi prsnega koša je ključno začeti z nežnimi gibi, prilagojenimi vašemu udobju, čim prej po poškodbi. Že zgolj udarnina reber lahko traja od 8 do 12 tednov, da se popolnoma pozdravi, zato je v tem obdobju postopno povečevanje splošne telesne aktivnosti izjemno pomembno.
Ali ste vedeli, da so zlome reber včasih povijali s tesnimi povoji? Danes vemo, da to ni koristno. Klasična imobilizacija v primeru reber ne pride v poštev, saj se prsni koš premika praktično pri vsakem vdihu.
Po oceni fizioterapevta boste prejeli navodila glede specifičnih dihalnih vaj, ki vam bodo pomagale pri rehabilitaciji. Strah pred gibanjem in zaščitni položaji telesa lahko povzročijo neravnovesje mišic okoli prsnega koša in hrbtenice, kar lahko podaljša čas trajanja bolečine v primerjavi s časom, potrebnim za zdravljenje poškodbe. Zato je zgodnja mobilizacija pomembna za spodbujanje gibljivosti hrbtenice in preprečevanje vztrajne kronične bolečine.
V primeru bolečine ali togosti, ki se ne umiri z vajami za gibljivost in dihanjem, lahko fizioterapevt uporabi tehnike manualne terapije, da olajša bolečino in omogoči nadaljnji napredek rehabilitacije po zlomu reber.
V rehabilitaciji po zlomu reber je pomembna tudi mobilizacija prsne hrbtenice, saj je prsni del hrbtenice zaradi bolečin in napetosti v tem predelu pogosto zelo otrdel. Gibanje prsne hrbtenice z rotacijskimi in ekstenzijskimi gibi lahko pomaga preprečiti tovrstne težave.
Ko se opomorete po akutni poškodbi rebra ali prsnega koša, je uvajanje vaj za krepitev ključno za rehabilitacijo in vzdrževanje moči hrbta, ramen in zgornjega dela prsnega koša. To zmanjšuje tveganje za poškodbe vratu, ramen in hrbta med aktivnostjo ter ohranja pravilno držo, kar preprečuje težave kasneje v življenju.
Koliko časa traja rehabilitacija po zlomu reber?
Trajanje rehabilitacije po zlomu reber se lahko razlikuje glede na več dejavnikov, vključno z resnostjo zloma, starostjo in splošnim zdravstvenim stanjem posameznika pred poškodbo. V povprečju lahko traja rehabilitacija po zlomu reber od 8 tednov do 3 mesecev.
Začetna rehabilitacija po zlomu reber se osredotoča na celjenje samega zloma. Če gre za serijski zlom reber (3 ali več), bo zaradi nestabilnosti prsnega koša potreben kirurški poseg. V tem primeru je običajno potrebno več tednov, da se zlom zaceli in se lahko začne bolj aktivna rehabilitacija.
Med okrevanjem se običajno že po 2-3 tednih bolečina občutno zmanjša – v tej fazi se poslužujemo pasivne terapije z napravami, ki pospešujejo celjenje. Ob zadostnem izboljšanju, se lahko začne fizioterapija, ki vključuje vaje za krepitev mišic okrog prsnega koša in hrbta, ki pomagajo izboljšati gibljivost, moč in stabilnost prizadetega območja.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu reber
Fizioterapija igra pomembno vlogo pri okrevanju po zlomu reber. Ključni cilj fizioterapije v kliniki Medicofit je obnoviti funkcijo prsnega koša, zmanjšati bolečino, povečati gibljivost in okrepiti mišice okoli prsnega koša. Poskrbimo za:
- Olajšanje bolečin: Uporabljamo različne tehnike, kot so manualna terapija, elektroterapija ali tehnike za raztezanje, ki pomagajo zmanjšati bolečino v predelu reber.
- Preprečevanje zapletov: Po zlomu reber se neredko pojavijo zapleti, kot so razni pljučni infekti zaradi strahu pred bolečino ob globokem dihanju, zato je pomembno vzdrževanje dobre pljučne funkcije.
- Povečanje gibljivosti: Zlom reber lahko omeji gibljivost v torakalni hrbtenici. Rehabilitacija po zlomu reber vključuje raztezne vaje in mobilizacijske tehnike, ki obnovijo normalen obseg gibov v prsnem predelu.
- Okrepitev mišic: Rehabilitacija po zlomu reber zahteva tudi krepitev mišic okoli prsnega koša, kar nam pomaga pri stabilizaciji in zaščiti poškodovanega območja. Izvajali boste terapevtske vaje za krepitev mišic, ki so varne, predvsem pa učinkovite.
Pri okrevanju po zlomu reber v kliniki Medicofit uporabljamo najsodobnejšo opremo in terapevtske metode, ki omogočajo optimalno celjenje kosti ter pospešeno in kvalitetno sanacijo zloma.
Kako vam pomagamo do hitrejšega okrevanja? V fazi celjenja kosti uporabljamo diamagnetoterapijo PERISO in visokofrekvenčno stimulacijo HITOP, ki jo usmerimo tako, da zajame mesto zloma med elektrodami. S tem zagotavljamo izboljšane pogoje za celjenje, kar vodi v hitrejšo in bolj kvalitetno obnovo kosti.
Dodatno izvajamo visokoenergijski laser in TECAR terapijo, ki prispevata k učinkovitemu okrevanju. V primerih zlomov, ki se slabše celijo, apliciramo terapijo z ESWT, ki je znana po izboljšanju pogojev za kostno celjenje in gostoto kosti.
Ko je zlom premoščen, pa je ključnega pomena postopno povečevanje obremenitev. Ta postopek zagotavlja ustrezno prilagajanje kostnine na obremenitve, kar je ključno za dolgoročno trdnost kosti.
V kliniki Medicofit vas skrbno vodimo skozi celoten proces okrevanja po zlomu reber, pri tem pa uporabljamo najnovejše terapevtske metode in tehnologijo, ki zagotavljajo hitro, varno in učinkovito rehabilitacijo.
Pomagali vam bomo pri postopnem vračanju k vsakdanjim dejavnostim, kot so hoja, dviganje in vrtenje telesa, pri čemer se upošteva individualne omejitve in potrebe pacienta.
Krepitev mišic je še posebej pomembna, če se vračate k športu, zato bomo izvajati tudi vaje specifične za vaš šport. To ne bo samo pomagalo preprečiti nadaljnje poškodbe, ampak tudi povečalo vašo uspešnost in samozavest pri vrnitvi v igro.
Celovit pristop fizioterapije po zlomu reber je ključen za optimalno okrevanje in preprečevanje morebitnih dolgoročnih zapletov.
Mark R Elkins, Physiotherapy management of rib fractures, Journal of Physiotherapy, Volume 69, Issue 4, 2023, Pages 211-219, ISSN 1836-9553, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1836955323000930/
Rib Injury Clinic. (2019). Physical Therapy & Rehabilitation. Available from: https://www.ribinjuryclinic.com/treatments/physical-therapy-rehabilitation/ [Accessed: 8/2/2024].
James Roland, Healthline. (2019). How Are Broken Ribs Treated?. Available from: https://www.healthline.com/health/treatment-for-broken-ribs#rest/ [Accessed: 8/2/2024].