Se vam pogosto dogaja, da se zbujate z bolečinami v hrbtu, ki ne izginejo kljub različnim poskusom lajšanja? Niste sami.
Artropatija fasetnih sklepov je pogost vzrok kroničnih bolečin v hrbtu, s katerimi se sooča kar 15% odrasle populacije. Gre za stanje, ki prizadene majhne sklepe v hrbtenici, imenovane fasetni sklepi, in lahko bistveno vpliva na kakovost življenja.
Fasetni sklepi igrajo ključno vlogo pri gibljivosti in stabilnosti hrbtenice. Obraba teh majhnih sklepov povzroči bolečino, ki se širi od hrbta proti bokom, zadnjici in celo nogam.
Statistični podatki kažejo, da je artropatija fasetnih sklepov ena najpogostejših diagnoz pri ljudeh, starejših od 50 let, vendar neredko prizadene tudi mlajše posameznike, še posebej tiste, ki so podvrženi ponavljajočim se obremenitvam hrbtenice.
Zdravljenje in rehabilitacija te patologije sta bistvena, saj lahko nezdravljena artropatija povzroči resne zaplete, vključno z omejitvijo gibanja in kronično bolečino v hrbtenici.
S specializirano fizioterapijo Medicofit preprečimo napredovanje bolezni in uspešno lajšamo simptome. Če težave ne naslovimo pravočasno, lahko to vodi v hujše oblike degenerativnih sprememb, ki zahtevajo invazivne oblike zdravljenja.
Naročite se na zdravljenje arropatije fasetnih sklepov
Vzroki za nastanek fasetne bolečine
Hrbtenica je sestavljena iz vretenc, ki so spredaj povezana z medvretenčnimi ploščicami (diski), zadaj pa z manj znanimi fasetnimi sklepi.
Degenerativni procesi v hrbtenici se pogosto začnejo že v zgodnjem odraslem obdobju, približno po 20. letu starosti. Prva struktura, ki začne kazati znake obrabe, je medvretenčna ploščica, ki se prične posedati.
To posedanje diskov povzroči prenos večje obremenitve na fasetne sklepe, kar pospeši njihovo obrabo in lahko vodi v bolečino.
Fasetna artropatija nastane zaradi obrabe in degeneracije sklepnega hrustanca v fasetnih sklepih. Vzroki za to stanje so lahko različni:
- Starost: S staranjem se naravno obrablja hrustanec in nastajajo degenerativne spremembe – hrbtenica je pogosto mesto osteoartroze.
- Poškodbe: Poškodbe hrbtenice, kot so zlomi ali dislokacije, lahko pospešijo nastanek degenerativnih sprememb.
- Preobremenitev: Dolgotrajna preobremenitev hrbtenice zaradi težkega dela, nepravilne telesne drže ali intenzivne telesne aktivnosti.
- Genetski dejavniki: Nekateri ljudje so zaradi genetske predispozicije bolj nagnjeni k razvoju degenerativnih sprememb v fasetnih sklepih.
Kdo ima večje tveganje za razvoj fasetne bolečine? Povečan pritisk na hrbtenico se lahko pojavi zaradi prekomerne telesne teže, poklicev, ki zahtevajo težko fizično delo ali dolgotrajno sedenje in sedečega načina življenja.
Glavni krivec je predvsem pomanjkanje telesne aktivnosti, ki prispeva k oslabelosti mišic jedra telesa in posledično večji obremenitvi sklepov hrbtenice.
Naročite se na zdravljenje fasetne artroaptije
Simptomi artropatije fasetnih sklepov
Simptomi artropatije fasetnih sklepov so lahko raznoliki in se kažejo kot:
- Bolečina v hrbtenici: Najpogostejši simptom je kronična bolečina v hrbtu, ki se lahko poslabša z gibanjem ali dolgotrajnim sedenjem.
- Omejena gibljivost: Togost in omejena gibljivost hrbtenice, zlasti po dolgotrajnem sedenju ali spanju.
- Sevanje bolečine: Bolečina lahko seva v zadnjico, stegna ali celo noge, kar je posledica pritiska na živčne korenine.
- Zmanjšana funkcionalnost: Oteženo gibanje in izvajanje vsakodnevnih aktivnosti zaradi bolečine in togosti.
Fasetna bolečina se najpogosteje pojavi v ledvenem delu, ki je najbolj obremenjen del celotne hrbtenice, zato ni presenetljivo, da se obraba največkrat kaže prav na tem mestu.
Naročite se na zdravljenje fasetne artropatije
Diagnoza in zdravljenje artropatije fasetnih sklepov
Diagnoza artropatije fasetnih sklepov temelji na kliničnem pregledu, anamnezi in slikovnih preiskavah, kot so rentgen, MRI ali CT.
Te preiskave omogočajo zdravniku, da oceni stopnjo degeneracije in izključi druge možne vzroke bolečine.
Zdravljenje v Kliniki Medicofit
V Medicofit Kliniki se osredotočamo na individualno prilagojene fizioterapevtske programe, ki vključujejo vaje za krepitev mišic hrbta, izboljšanje drže in povečanje gibljivosti.
Specializirana fizioterapija pomaga zmanjšati bolečino ter izboljšati funkcionalnost brez potrebe po kirurškem posegu.
V Kliniki Medicofit vam ponujamo specializirano fizioterapijo, ki je zasnovana posebej za lajšanje simptomov artropatije fasetnih sklepov.
Naši strokovnjaki uporabljajo najnovejše tehnike in opremo za natančno diagnozo in ciljno zdravljenje, prilagojeno vašim individualnim potrebam. Z celostnim pristopom, ki vključuje terapevtske vaje, manualno terapijo in prilagojeno terapevtsko vadbo, vam pomagamo povrniti gibljivost, zmanjšati bolečino in izboljšati kakovost življenja.
Ali ste vedeli, da uporabljamo najsodobnejše ne-invazivne tehnike rehabilitacije? Omogočamo terapije, kot so SUMMUS Laser, TECAR WINTECARE terapija, diamaganetoterapija PERISO, elektroterapija Hitop in številne druge.
Zdravnik vam lahko predpiše protibolečinska zdravila in protivnetna zdravila lahko pomagajo pri lajšanju simptomov. Vendar pa to zdravljenje pogosto služi zgolj kot dopolnilo fizioterapiji, saj ne odpravlja osnovnega vzroka bolečin.
Kdaj je potreben kirurški poseg? V hujših primerih, kjer ne-invazivne metode ne prinašajo olajšanja, se lahko priporoči kirurški poseg, kot je spinalna fuzija ali laminektomija.
Prognoza fasetne artropatije
Prognoza za bolnike z artropatijo fasetnih sklepov je odvisna od pravočasne diagnoze in ustreznega zdravljenja.
Z zgodnjo intervencijo in pravilno fizioterapijo se lahko simptomi znatno izboljšajo. Naši pacienti občutijo o zmanjšanje bolečine in izboljšanje kakovosti življenja že po nekaj tednih terapije.
Dolgoročno sodelovanje s fizioterapevti in upoštevanje priporočil za vadbo lahko prepreči ponovitev simptomov in zagotovi stabilnost hrbtenice.
Pravilno zdravljenje in rehabilitacija lahko preprečita napredovanje bolezni in omogočita bolnikom, da ohranijo aktivno in kakovostno življenje. Pomembno je, da se zdravljenje začne čim prej in da se bolniki zavedajo pomembnosti redne telesne aktivnosti in pravilne drže.
Katz, J. N., & Harris, M. B. (2008). Clinical practice. Lumbar spinal stenosis. New England Journal of Medicine, 358(8), 818-825. https://doi.org/10.1056/NEJMcp0708097
Schwarzer, A. C., Wang, S. C., Bogduk, N., McNaught, P. J., & Laurent, R. (1995). Prevalence and clinical features of lumbar zygapophysial joint pain: a study in an Australian population with chronic low back pain. Annals of the Rheumatic Diseases, 54(2), 100-106. https://doi.org/10.1136/ard.54.2.100
Manchikanti, L., Singh, V., Pampati, V., Beyer, C., & Damron, K. S. (2001). Evaluation of the relative contributions of various structures in chronic low back pain. Pain Physician, 4(4), 308-316.