Vam čevlji postajajo pretesni zaradi izbokline, ki se dela na strani velikega prsta? Opažate, da s težavo hodite in se vam spreminja vzorec hoje? Glavni krivec za nastale težave je vidna deformacija, ki spreminja vaše stopalo, imenovana hallux valgus.
Deformacija nožnega palca ali hallux valgus je pogosta deformacija, ki prizadane metatarzofalangealni (MTP) sklep in povzroči lateralno deviacijo (sklep se deformira stran od telesa).
Hallux je latinski izraz za “največji prst” in valgus je latinski izraz, ki opisuje anatomsko pozicijo glede na longitudinalno os telesa – in sicer opisuje pozicijo, ki je oddaljena od longitudinalne osi.
Deviacija ali deformacija na sklepu se opredeli kot abnormalna, kadar je večja od 15 stopinj.
Točen vzrok nastanka hallux valgusa še ni znan, vendar njegov razvoj pripisujemo različnim dejavnikom (genetski, biomehanika stopala, nevromišične bolezni).
Hallux valgus povzroči prekrivanje nožnega palca s sosednjim prstom, subluksacijo (nepopoln izpah) sklepa in spremembo biomehanike stopala ter hoje.
Ali ste vedeli, da se deformacijo nožnega palca uspešno zdravi s fizioterapevtskim zdravljenjem?
Hallux valgus prizadane prvi MTP sklep v telesu, ki je sam po sebi nestabilen. Svojo stabilnost ohranja s pomočjo statičnih stabilizatorjev (kosti in ligamentov) in dinamičnih stabilizatorjev (kit in mišic).
Sklep je obdan s tetivami mišic (adductor, extensor hallucis longus, flexor hallucis longus), ki ohranjajo pozicijo nožnega palca (naravnost).
Ob deformaciji palca, sila potega tetiv, negativno vpliva na sam sklep, saj povečuje lateralno deviacijo in poveča pritisk na notranji strani sklepa.
Posledično se poškodujeta sklepni hrustanec in kost.
Naročite se na rehabilitacijo Hallux Valgus
Stopnje deformacije nožnega palca
Poznamo štiri stopnje deformacije nožnega prsta, ki so razvrščene po stopnji deformacije:
- Nevtralna pozicija nožnega palca, ki ohranja do 10 stopinj.
- Manjša deformacija, ki povzroči odstopanje od 15 do 20 stopinj.
- Srednja deformacija, ki odstopa od 20 do 30 stopinj.
- Velika deformacija, ki odstopa nad 30 stopinj.
Dejavniki tveganja, ki povzročijo pojav deformacije nožnega palca
Hallux valgus nastane, kot posledica delovanja več različnih dejavnikov:
- Obutev: eden izmed najpomembnejših razlogov za nastanek je izbira obutve – zlasti ozki čevlji in visoke pete
- Anatomsko stanje, kot so npr. ploska stopala povzročijo nastanek deformacije nožnega palca
- Nevromišične bolezni (multipla skleroza, cerebralna paraliza, kap) prispevajo k nastanku hallux valgusa
- Sistemske bolezni, kot je revmatoidni artritis povzročijo ohlapne ligamente, kar vodi v nastanek hallux valgusa
- Baletke in plezalci so bolj dovzetni za nastanek deformacije nožnega palca, zaradi vrste športa, ki ga izvajajo (povečan pritisk na nožni palec).
Naročite se na rehabilitacijo Hallux Valgus
Ali ste vedeli, da deformacija nožnega palca prizadene več žensk kot moških v povprečju 15:1 ampak zakaj? Če ste sklepali, da je kriva obutev, ste imeli prav.
Deformacija nožnega prsta ne nastane iz danes na jutri, ampak se razvija skozi čas.
Po vidni deformaciji (opazni izboklini) se pogosto pojavijo simptomi bolečine in občutljivosti na dotik po nošenju obutve.
Določeni posamezniki poročajo o slišnih krepitacijah, ki nastajajo med gibanjem.
Zaradi otežene hoje in napačne obutve se pojavita rdečina in oteklina, ki povzroči otrdelost sklepa.
Pogosto pride do vnetja burse (bursa deluje kot blažilnik trenja med kostmi in mehkimi tkivi).
Kadar se veliki prst in sosednji prst pričneta dotikati se občasno pojavi kožna reakcija (draženje kože).
Vsako fizioterapevtsko zdravljenje se prične s podrobnim diagnostičnim pregledom, kjer fizioterapevt diagnostik opravi fizični pregled, meritve obsega gibljivosti, mišičnega sorazmerja, biomehaniko hoje in funkcionalno gibalne vzorce.
Fizični pregled vključuje natančno oceno vzorca hoje, vpliv stopalnega loka in stopnjo obremenitve stopala.
Potrebna je ocena anatomske lege velikega palca (»halluxa«) v primerjavi z lego preostalih prstov in velikega prsta na drugi nogi.
Njegova anatomska lega lahko prekriva sosednji prst, se podriva pod sosednji prst ali ga tišči v sredini.
Opravijo se meritve sklepne gibljivosti (normalni gib dorzifleksije stopala (poteg stopala k sebi) je 65-75 stopinj in plantarna fleksija (potisk stopala od sebe) manj kot 15) in opravijo se meritve stopnje deformacije, namreč vsaka deviacija, ki je večja od 15 stopinj se opredeljuje kot abnormalna.
Preveri se temperatura, tekstura in senzibilnost kože (preveri se krvni pretok in delovanje živčevja).
Naročite se na rehabilitacijo Hallux Valgus
Kako poteka rehabilitacija (ali lahko pomagamo brez operacije)?
Po zaključenem diagnostičnem pregledu se zastavi individualen fizioterapevtski program, ki je ciljno usmerjen v posameznikov vzrok razvoja deformacije nožnega prsta in simptomov, ki jih doživlja.
Ali ste vedeli, da se ob neustreznem zdravljenju hallux valgusa razvijejo bursitis (vnetje burse), metatarsalgija (vnetje na podplatu) in zviti prsti (hammertoe)?
Fizioterapevtska faza
Prva faza zdravljenja zajema modifikacijo obutve in izvajanja vsakdanjih aktivnosti. Fizioterapevt vas nauči, kako pravilno obremenjevati stopalo in zakaj je pomembno nositi prilagojeno obutev (zmanjša se pritisk na deformacijo).
Na začetku se s pomočjo instrumentalne terapije izvaja kontrolo simptomov, kjer želimo zmanjšati bolečino, oteklino in vnetje, ki je prisotno zaradi deformacije nožnega palca.
Uporablja se elektroterapijo HiTOP z namenom zmanjšanja bolečine (terapija vpliva na vzdražene bolečinske receptorje). TECAR terapijo, ki segreva tkivo v globini in zmanjšuje vnetje ter LASER terapijo, ki pospešuje proces celjenja tkiva.
Izvaja se manualna terapija in sklepna mobilizacija, z namenom povečanja obsega gibljivosti in zmanjšanja napetosti.
Skozi terapevtsko vadbo se vzpostavlja normalno mišično moč in kontrolo, saj je potrebno okrepiti mišice, ki zaradi deficitiov delujejo neučinkovito in ligamente, ki so ohlapni.
Izvaja se raztezno vadbo, ki zmanjša pritisk v sklepu in bolečino, izboljša obseg gibljivosti, preprečuje poslabšanje deformacije in mobilnost stopala.
Poseben poudarek je na ravnotežni vadbi, ki vzpostavlja primerno ravnotežje in obremenjevanje stopla.
S fizioterapevtskim zdravljenjem učinkovito preprečujemo poslabšanje deformacije nožnega palca.
Kineziološka faza
Po končani akutni fizioterapevtski fazi zdravljenja vas kineziologi vodijo do izboljšane in odlične telesne pripravljenosti.
Hallux valgus povzroči spremenjen vzorec hoje zaradi bolečine, otekline in fizične deformacije. Večina ljudi prične obremenjevati zunanji del stopala (pri malem prstu) in pojavijo se kompenzacijska gibanja.
Kineziološka vadba se s proprioceptivno vadbo osredotoča na ohranjanje primernega ravnotežja in stabilnosti v telesu.
Deformacija nožnega palca poruši mišično ravnovesje, ki se ga skozi kinezioterapijo ponovno vzpostavi. Posebeno pozornost se posveti krepitveni vadbi za intrinzične (abductor hallucis, adductor hallucis, flexor hallucis brevis) in ekstrinzične mišice (tibialis posterior, fibularis longus).
Poveča se obremenilno kapaciteto gležnja, kolena in kolka pri prenašanju sil in vsakodnevnih obremenitev (povečana zmožnost prenašanja zunanjih obremenitev, pravilen prenos sil skozi telo in zmanjšana možnost nastanka poškodbe).
Preventivni kineziološki program
Deformacija nožnega palca in bolečina se ob nezdravljenju stopnjujeta, kar otežuje sam proces rehabilitacije.
V kliniki Medicofit se pacienti po zaključeni rehabilitaciji hallux valgusa udeležijo preventivnega kineziološkega programa, ki aktivno preprečuje ponovni pojav bolezni.
Krepitvena telesna vadba, ki vzpostavlja najbolj optimalno delovanje vašega telesa in ga pripravlja na vsakodnevne situacije (preprečuje nastanek novih poškodb!).
Operativni poseg je indiciran zgolj za najhujše deformacije nožnega palca, saj za njih konzervativno zdravljenje ni učinkovito. Specialist kirurgije opravi bunionektomijo, osteotomijo ali artrodezo palca.
Fizioterapevtsko zdravljenje je ključnega pomena v predoperativni in postooperativni fazi rehabilitacije.
Predoperativna faza rehabilitacije se osredotoča na vzpostavljanje mišične moči, ki hitro upada po posegu in ohranjanju obsega gibljivosti, katero postane okrnjeno.
Fizioterapevtsko zdravljenje v postoperativni fazi zahteva zmanjšanje bolečine, otekline in vnetja. Posluževanje različnih metod in tehnik za pospeševanje celjenje tkiva, mobilizacijo brazgotine, vzpostavitvi pravilne mišične moči in obsega gibljivosti.
Naslednja postoperativna faza zajema vzpostavitev pravilne biomehanike hoje in funkcionalnih telesnih vzorcev.
Kako si pomagate sami doma?
Po dolgem dnevu nošenja čevljev se priporoča dvigniti/stegniti noge na vodoravni površini, saj se s tem zmanjša pritisk na nožni palec.
Priporoča se uporabo krioterapije (hlajenja), kadar postane nožni palec preveč otekel in vnet – cca. 10-15 minut.
Vsakodnevno izvajajte raztezne in krepitvene vaje za povečanje fleksibilnosti in moči v stopalu. Priporočamo obisk fizioterapevta, ki vas bo podučil, kako pravilno izvajati vaje.
Svetuje se nošenje opornice po posvetu z izbranim zdravnikom.
- Cavalheiro CS, Arcuri MH, Guil VR, Gali JC. HALLUX VALGUS ANATOMICAL ALTERATIONS AND ITS CORRELATION WITH THE RADIOGRAPHIC FINDINGS. Acta Ortop Bras. 2020 Jan-Feb;28(1):12-15. doi: 10.1590/1413-785220202801226897. PMID: 32095105; PMCID: PMC7006535.
- Glasoe W. M. (2016). Treatment of Progressive First Metatarsophalangeal Hallux Valgus Deformity: A Biomechanically Based Muscle-Strengthening Approach. The Journal of orthopaedic and sports physical therapy, 46(7), 596–605. https://doi.org/10.2519/jospt.2016.6704
- Kuhn J, Alvi F. Hallux Valgus. [Updated 2022 Sep 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092/
- Mortka K, Lisiński P. Hallux valgus-a case for a physiotherapist or only for a surgeon? Literature review. J Phys Ther Sci. 2015 Oct;27(10):3303-7. doi: 10.1589/jpts.27.3303. Epub 2015 Oct 30. PMID: 26644698; PMCID: PMC4668189.
- Schuh, R., Hofstaetter, S. G., Adams, S. B., Jr, Pichler, F., Kristen, K. H., & Trnka, H. J. (2009). Rehabilitation after hallux valgus surgery: importance of physical therapy to restore weight bearing of the first ray during the stance phase. Physical therapy, 89(9), 934–945. https://doi.org/10.2522/ptj.20080375