Doživljate vi ali vaša ljubljena oseba razpršeno bolečino po telesu, za katero ni jasnega razloga? Se vam občasno pojavlja občutek mravljinčenja in hudi glavoboli?
Fibromialgija (ali sindrom fibromialgije) je kronično bolezensko stanje, za katerega je značilna razpršena mišično-skeletna bolečina, utrujenost in občutljivost na dotik (na določenih delih telesa).
Življenje za paciente predstavlja velik izziv, saj so simptomi fibromialgije izčrpajoči in izredno vplivajo na pacientovo vsakodnevno čustveno in fizično počutje.
Ali ste vedeli, da fibromialgija prizadene miljone ljudi po svetu vendar so v večini obolele ženske?
Fibromialgija je še vedno zelo raziskovana bolezen, saj je natančni vzrok za njen nastanek še nepoznan vendar strokovnjaki verjamejo, da na njen razvoj vpliva kombinacija genetskih, okoljskih in psiholoških dejavnikov.
Fizioterapija se je izkazala, kot učinkovit pristop zdravljenja pacientov s fibromialgijo, saj vpliva na vzdrževanje oziroma izboljšanje splošne telesne funkcije, zmanjšanje bolečine in izboljšanje kakovosti življenja.
Strokovnjaki fizioterapije v kliniki Medicofit imajo ključno vlogo pri obvladovanju simptomov fibromialgije in pri ponovni vzpostavitvi nadzora nad pacientovim življenjem. Kako izgleda celostno zdravljenje fibromialgije vam razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje fibromialgije
Fibromialgija je kronična bolečinska motnja, ki se odraža skozi tipične znake razširjene mišično-skeletne bolečine, utrujenosti, kognitivne motnje in somatske znake.
Zagon bolezni sprožijo ali poslabšajo številni čustveni, psihični in fizični stresorji (okužbe, fizična travma, čustvena travma).
Natančen vzrok nastanka fibromialgije je trenutno še ne poznan, vendar se domneva, da prihaja do motnje uravnavanja bolečine v možganih – motnjo, ki spada med obliko sindroma centralne preobčutljivosti.
Pacienti občutijo konstantno prisotno bolečino zaradi spremembe senzorične obdelave, ki se zgodi v centralnem živčnem sistemu.
Pacienti s fibromialgijo občutijo bolečino že pri nižjih stopnjah fizične stimulacije, ker obstaja možnost, da imajo v svojem telesu pomanjkanje naravnih endogenih analgetičnih sistemov (To je evolucijski sistem v telesu, ki omogoča nadzor bolečine s sproščanjem molekul endofinov, enkefalinov ipd.).
Pri pacientih s fibromialgijo so odkrili nenormalno aktivnost nevrotransmiterjev in nevromodulatorjev v možganih (povišane ravni ekscitatornih nevrotransmiterjev – glutamat in snov P, zmanjšano raven serotonina in norepinefrina ter disregulacijo dopamina).
Opisano predstavlja težave s procesiranjem bolečine v možganih, kar posledično vodi v preobčutljivost na bolečino.
Ali ste vedeli, da je možnost za nastanek fibromialgije večji pri pacientih z revmatološkimi obolenji?
Naročite se na zdravljenje fibromialgije
Fibromialgija povzroči simptome po celem telesu in najbolj značilen znak fibromialgije je razširjena bolečina.
Prisotni so skeletno-mišični simptomi, ki se izražajo, kot jutranja okorelost, mišična slabost, mišični krči, bolečina v sklepih in prisotna oteklina.
Bolečine pri fibromialgiji
Bolečina, povezana s fibromialgijo, se pogosto opisuje kot konstantno kronično bolečino, ki traja vsaj tri mesece. Da se bolečina šteje za razširjeno, mora zajemati obe strani telesa ter zgornji in spodnji del pasu.
Bolečina, ki jo občutijo pacienti s fibromialgijo je raznolika – občutijo hiperalgezijo (povečan odziv na bolečino), alodinijo (bolečino zaradi nebolečih dražljajev) in parestezijo (nenormalne živčne občutke).
Utrujenost in motnje spanja
Ljudje s fibromialgijo se pogosto prebudijo utrujeni, čeprav poročajo, da so spali dolge ure. Spanje pogosto moti bolečina, in mnogi bolniki imajo tudi druge motnje spanja, kot je sindrom nemirnih nog.
Ali ste vedeli, da se kar 90% pacientov sooča z motnjami spanja? Slab spanec lahko dodatno prispeva k težavam s kognicijo. Pomanjkanje kakovostnega spanja lahko negativno vpliva na spomin, pozornost in druge kognitivne funkcije.
Kognitivna funkcija
Nenehna bolečina močno ovira sposobnost osredotočanja, pozornosti in koncentracije pri mentalnih nalogah.
Posamezniki s fibromialgijo se pogosto soočajo s težavami pri kratkoročnem in dolgoročnem spominu, prav tako lahko bolezen vpliva na sposobnost ohranjanja pozornosti in osredotočenosti.
Naročite se na zdravljenje fibromialgije
Dodatni simptomi, ki so izraženi pri fibromialgiji so napenjanje, trebušni krči, driska, zaprtje, pogosto uriniranje, izjemne bolečine med menstruacijo, bolečine v medenici in prezgodnja menstruacija.
Nevrosenzorični simptomi se izražajo v obliki glavobolov, migren, omotice, občutljivosti na svetlobo, hrup in vonjave.
Psihološki simptomi se kažejo, kot anksioznost, depresija, nihanje razpoloženja in razdražljivost.
Potrebno se je zavedati, da se simptomi razlikujejo od osebe in osebe zato vsi pacienti z fibromialgijo ne bodo imeli prisotnih oziroma izraženih vseh simptomov.
Vzroki za nastanek fibromialgije in dejavniki tveganja
Vzroki za nastanek fibromialgije so nam trenutno še nepoznani vendar je znano, da fibromialgijo povzroči osrednji pojav preobčutljivosti, ki nastane zaradi disfunkcije živčnih povezav, ki so odgovorne za zaznavanje, prenos in obdelavo aferentnih nociceptivnih dražljajev (bolečinskih dražljajev). Prav te disfunkcije se izražajo v obliki bolečine na ravni lokomotornega sistema.
Fibromialgijo se povezuje tudi z drugimi dejavniki tveganja, kot so vnetni, imunski, endokrini, genetski in psihosocialni.
Genetski dejavnik tveganja je možen, vendar še niso identificirali dokončnega gena, ki bi bil zato odgovoren. Fibromialgijo sprožijo tudi fizični ali čustveni dogodki, kot je prometna nesreča ali dolgotrajen psihološki stres.
Ali veste kako nastane preobčutljivost za bolečino? Bolečinski receptorji možganov razvijejo vrsto spomina na bolečino in postanejo preobčutljivi, kar pomeni, da lahko pretirano reagirajo na boleče in neboleče signale.T a sprememba vključuje nenormalno povečanje ravni določenih kemikalij v možganih, ki signalizirajo bolečino.
Celostno zdravljenje fibromialgije
Celostno zdravljenje fibromialgije v kliniki Medicofit je povezano v štiri faze rehabilitacije, ki so med seboj tesno povezane.
Zdravljenje se prične z diagnostičnim pregledom, ki ga z vami opravi fizioterapevt diagnostik, da pridobi vpogled v fizično stanje vašega telesa.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualni fizioterapevtski program zdravljenja, ki je usmerjen v vaše specifične težave, ki so se pojavile zaradi fibromialgije.
Fizioterapevtsko zdravljenje vključuje postakutni kineziološki del rehabilitacije, kjer se vzdržuje aktivnost in pripravljenost vašega telesa.
Po zaključenem zdravljenju se priporoča vključiti v postrehabilitacijski program, ki dolgoročno vzdržuje funkcionalnost telesa in pripravljenost na vsakodnevne obremenitve.
Diagnostika sindroma fibromialgije
Uvodni del zdravljenja sindroma fibromialgije se prične z diagnostičnim pregledom, ki ga opravi fizioterapevt diagnostik.
Prične se z poglobljeno anamnezo (uvodni pogovor), kjer odgovarjate na vprašanja o času trajanja težav, intenzivnosti simptomov, kdaj so bolečine najmočnejše in ocenite bolečino.
Izvede se klinični pregled z inspekcijo in palpacijo telesa, kjer se identificira točno določena področja, ki so občutljiva na dotik oziroma se občuti bolečina.
Izvede se poseben test za fibromialgijo, kjer se preveri občutljivost na dotik na 18 točkah po celem telesu.
Diagnozo fibromialgije vam postavi specialist medicine, ponavadi revmatolog, kadar se pacientu vsaj tri mesece širi bolečina po telesu in kadar bolečino povzroča pritisk na vsaj 11 od 18 občutljivih točk.
Izvede se ocena razširjene bolečine, ki je pri pacientih s fibromialgijo prisotna na obeh straneh telesa, nad in pod pasom ter v skeletu – hrbtenica ali prsni koš.
Diagnostik bo poleg fizičnih simptomov preveril tudi prisotnost preostalih simptomov, kot so utrujenost, motnje spanja, kognitivne težave, depresija in anksioznost.
Ključnega pomena za specialista diagnostika je, da se postavi pravilna diagnoza fibromialgije, saj obstajajo bolezni s podobnimi simptomi, kot so revmatoidni artritis, avtoimunske in vnetne bolezni.
Zaradi kompleksnosti bolezni fibromialgije se diagnoza postavi na podlagi kombinacije klinične presoje in vzorca prisotnih simptomov.
Akutna fizioterapija
Strokovnjaki fizioterapije imajo ključno vlogo pri kontroli simptomov fibromialgije in izboljšanja kvalitete življenja pacientov.
Zdravilo za fibromialgijo ne obstaja vendar s fizioterapevtskim zdravljenjem zmanjšamo bolečino, zmanjšamo vnetje, izboljšamo gibalno funkcijo, izboljšamo fleksibilnost in mobilnost telesa.
Primarno se izvaja kontrola bolečine po telesu, kjer strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, sklepno mobilizacijo in miofascialno sproščanje, z namenom zmanjšanja mišične napetosti, povečanja prekrvavitve in zmanjšanja bolečine.
Izvaja se instrumentalna terapija, ki spodbuja naravne procese celjenja v telesu, poveča lokalno prekrvavitev, izboljša delovanje celičnega metabolizma in zmanjša bolečine.
Uporablja se najsodobnejše naprave, kot so TECAR WINTECARE terapija, diamagnetoterapija PERISO, visokoenergijski SUMMUS laser in visokotonska elektrostimulacija HiTOP.
Specialna fizioterapevtska vadba je bistvenega pomena pri zdravljenju fibromialgije, saj s prilagojenim vadbenim programom izboljšamo delovanje kardiovaskularnega sistema, povečamo mišično moč telesa, povečamo splošno vzdržljivost in gibljivost telesa.
Fizioterapevtsko zdravljenje fibromialgije je osredotočeno na izboljšanje telesne drže in vzpostavljanje pravilne biomehanike gibanja zaradi pozitivnega vpliva, ki ga imajo na pravilno mišično sorazmerje, bolečine in utrujenost pri pacientih s fibriomialgijo.
Fizioterapevt vam bodo svetovali z ustreznim znanjem obvladovanja fibromialgije in strategijami, kako pomagati sami sebi doma, s pomočjo relaksacijskih tehnik, ki zmanjšajo simptome bolezni.
Vsak pacient s fibriomialgijo ima specifične težave, ki se jih obvladuje zgolj z individualno prilagojenim fizioterapevtskim programom zdravljena.
Pri zdravljenju pacientov s fibromialgijo je ključnega pomena sodelovanje med strokovnjaki fizioterapije in strokovnjaki kineziologija.
Postakutna kineziologija
Kineziološka faza rehabilitacije je ključnega pomena pri pacientih s fibriomialgijo zaradi specialne kineziološke vadbe in analize gibanja.
Strokovnjaki kineziologije izvedejo analizo gibalnih vzorcev in biomehanike telesa, na podlagi katerega ocenijo, kako se pacient s fibromialgijo giblje. Skozi analizo pridobijo podatke o abnormalnosti, nesorazmerjih in kompenzacijskih gibanjih, ki jih povzroči bolečina.
S spoznanjem vaših gibalnih vzorcev zastavijo program, ki je usmerjen v optimizacijo gibalnih vzorcev, izboljšanja telesne drže in biomehanike telesa.
Izvaja se vadba za povečanje mišične moči, vadba za povečanje gibljivosti v telesu in vadba za povečanje proprioceptivnih sposobnosti.
Ali ste vedeli, da ima strukturirana vadba dolgoročne pozitivne učinke na potek fibromialgije? V zdravljenju te zahrbtne bolezni žal ni bližnjic, so pa rezultati trajni in pacienti se počutijo bolje običajno že po 3 mesecih.
Potrebno se je izogibati aktivnostim in vadbi, ki še dodatno sprožajo bolečino zato se vadbo sprotno prilagaja.
Preventivna kinezioterapija
Dolgoročno vzdrževanje moči in gibalne funkcije telesa je pri pacientih s fibromialgijo bistvenega pomena, zato smo v kliniki Medicofit pripravili postrehabilitacijski program.
Postrehabilitacijski program je sestavljen iz specialne kineziološke vadbe, katere glavni namen je vzdrževati optimalno funkcijo telesa.
Ker pri zasebni fizioterapiji Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo skozi dolgoročno zdravljenje fibromialgije, obvladovanje njenih simptomov in vam pomagamo pri ponovni vzpostavitvi nadzora nad svojim življenjem.
Kako si lahko pomagate sami?
Kljub temu, da zdravljenje vedno zahteva celosten pristop, lahko posamezniki s fibromialgijo sami veliko naredijo za izboljšanje svojega počutja. Tu je nekaj koristnih strategij za samopomoč:
- Redna telesna aktivnost: Sprejemljiva telesna dejavnost, kot so hoja, plavanje ali joga, lahko pomaga zmanjšati bolečine in izboljšati gibljivost. Pri tem je ključna postopnost in prilagajanje vadbe lastnim zmožnostim.
- Uravnotežena prehrana: Zdrava prehrana, bogata z antioksidanti, omega-3 maščobnimi kislinami in hranili, lahko pozitivno vpliva na vnetne procese v telesu. Izogibajte se preveliki količini sladkorja, kofeina in predelane hrane.
- Upravljanje stresa: Stres lahko poslabša simptome fibromialgije. Tehnike sproščanja, kot so meditacija, dihalne vaje ali joga, lahko pomagajo zmanjšati stres in izboljšati duševno počutje.
- Upravljanje spanca: Kvaliteten spanec je ključnega pomena pri obvladovanju fibromialgije. Poskrbite za reden spalni urnik, ustvarite sproščujoče okolje v spalnici in izogibajte se stimulansom pred spanjem.
- Socialna podpora: Razumevanje okolice in podpora bližnjih lahko pomagata pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša fibromialgija. Pogovarjajte se o svojih občutkih, poiščite podporo v skupinah ali se posvetujte s strokovnjakom.
S pravilnim ravnanjem in osredotočanjem na strategije za samopomoč lahko posamezniki s fibromialgijo pripomorejo k izboljšanju svojega življenja. Kljub temu pa je vedno priporočljivo posvetovanje s strokovnjakom fizioterapije za dodatne smernice in nasvete glede specifičnih potreb posameznika.
Zakaj je tako težko diagnosticirati fibromialgijo?
Fibromialgijo se težko diagnosticira zaradi:
- pomanjkanja objektivnih diagnostičnih testov (ni točno določenih testov, ki bi pokazali na diagnozo),
- simptomov, ki so podobni ostalim boleznim,
- subjektivnosti bolečine (vsak posameznik občuti bolečino subjektivno) in
- premalo splošnega zavedanja v zdravstvu (napačno diagnosticirano).
Kako lahko izboljšam kakovost svojega življenja če imam fibromialgijo?
Kvaliteto življenja se izboljša s fizioterapevtskim zdravljenjem (kontrolo bolečine), izvajanjem redne vadbe, aktivno zmanjševanje stresa (s posebnimi sprostitvenimi tehnikami), izboljšati spalne navade in imeti dobro podporo ljudi okoli sebe.
Ali je fibromialgija dedna?
Genetski dejavnik predstavlja določeno tveganje, saj bolezen pogosto “teče”v družinah, vendar še niso identificirali dokončnega gena, ki bi bil zato odgovoren.
Ali poznamo zdravilo za fibromialgijo?
Fibromialgija je kompleksna bolezen za katero žal ne poznamo zdravila, ki bi jo ozdravilo. Kljub temu pa obstajajo zdravila, ki se včasih uporabljajo za lajšanje simptomov posameznikov s to boleznijo. Natančen načrt zdravljenja je odvisen od posameznih simptomov in potreb pacienta in lahko vključuje: protibolečinska zdravila, antidepresive, antikonvulzive, mišične relaksante. Vsa zdravila delujejo le kratkotrajno, medtem ko strukturirana vadba prinese dolgoročne rezultate.
Kakšna je prognoza fibromialgije?
Fibromialgija lahko močno omeji posameznikovo sposobnost za delo in povzoča hude bolečine, vendar na srečo ne povzroča trajen invalidnosti. Mnogi ljudje s fibromialgijo s fizioterapijo uspešno obvladujejo svoje simptome in ohranjajo zadovoljivo kakovost življenja.
Antunes MD, Marques AP. The role of physiotherapy in fibromyalgia: Current and future perspectives. Front Physiol. 2022 Aug 16;13:968292. doi: 10.3389/fphys.2022.968292. PMID: 36051912; PMCID: PMC9424756.
Araújo, F. M., & DeSantana, J. M. (2019). Physical therapy modalities for treating fibromyalgia. F1000Research, 8, F1000 Faculty Rev-2030. https://doi.org/10.12688/f1000research.17176.1
Borchers, A. T., & Gershwin, M. E. (2015). Fibromyalgia: A Critical and Comprehensive Review. Clinical reviews in allergy & immunology, 49(2), 100–151. https://doi.org/10.1007/s12016-015-8509-4
Clauw D. J. (2014). Fibromyalgia: a clinical review. JAMA, 311(15), 1547–1555. https://doi.org/10.1001/jama.2014.3266
Maffei ME. Fibromyalgia: Recent Advances in Diagnosis, Classification, Pharmacotherapy and Alternative Remedies. Int J Mol Sci. 2020 Oct 23;21(21):7877. doi: 10.3390/ijms21217877. PMID: 33114203; PMCID: PMC7660651.
Siracusa R, Paola RD, Cuzzocrea S, Impellizzeri D. Fibromyalgia: Pathogenesis, Mechanisms, Diagnosis and Treatment Options Update. Int J Mol Sci. 2021 Apr 9;22(8):3891. doi: 10.3390/ijms22083891. PMID: 33918736; PMCID: PMC8068842.
Sosa-Reina MD, Nunez-Nagy S, Gallego-Izquierdo T, Pecos-Martín D, Monserrat J, Álvarez-Mon M. Effectiveness of Therapeutic Exercise in Fibromyalgia Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Biomed Res Int. 2017;2017:2356346. doi: 10.1155/2017/2356346. Epub 2017 Sep 20. PMID: 29291206; PMCID: PMC5632473.