Ste morda opazili, da se vam prsti na roki vse težje vzravnajo? Ali, da vas pri vsakodnevnih opravilih, kot je stisk pesti, pisanje ali držanje skodelice, omejuje napetost v dlani? Kaj lahko ti znaki pomenijo?
Za omenjene težave je lahko krivec tako imenovana Dupuytrenova kontraktura – benigna mioproliferativna bolezen, ki prizadene dlan in povzroči napredne flektorne kontrakture prstov. Najpogosteje sta prizadeta prstanec in mezinec, zelo pogosto pa se pojavlja obojestransko. Kadar pa gre za enostransko kontrakturo, je večja verjetnost, da se ta pojavi na desni strani. Gre za stanje, ki neopazno napreduje in lahko vpliva na vašo funkcionalnost roke. S skrbno načrtovano fizioterapijo in rehabilitacijo je mogoče ponovno vzpostavit polno sposobnost uporabe rok.
Kaj se zgodi v primeru, da se oseba ne odloči za fizioterapevtsko obravnavo pri Dupuytrenovi kontrakturi? Lahko pride do napredovanja kontrakture (vezivno tkivo se še bolj zadebeli in skrči), omeji gibe rok in povzroči trajno deformacijo prstov.
Nadaljevanje članka se bo osredotočalo na potek rehabilitacije pri Dupuytrenovi kontrakturi, kako nastane in kakšni so možni dejavniki tveganja in simptomi ter zakaj je ključnega pomena pravočasno ukrepanje!
Naročite se na fizioterapevtsko zdravljenje Dupuytrenove kontrakture
Vzrok za nastanek gre iskati v več dejavnikih, v osnovi pa govorimo o genetski bolezeni, ki se pojavlja avtosomno dominantno (dovolj je, da ima samo eden izmed staršev okvarjen gen).
Sama kontraktura se izoblikuje skozi tri faze, zaradi nenormalnega zadebeljevanja in krčenja vezivnega tkiva, ki se nahaja pod kožo dlani. Začnejo se tvoriti vozlički, ki vlečejo prste proti dlani, kar tvori kontrakture (ukrivljenost prstov).
Vzrok je pogosto kombinacija dednih in okolijskih dejavnikov, vendar je pravočasno zdravljenje ključno za ohranjanje funkcije roke!
![Kaj je Dupuytrenova kontraktura](https://medicofit.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/Medicofit_Dupuytrenova-kontraktura2.jpg)
Dejavniki tveganja
Stanje nastane kot kombinacija starostnih sprememb, preobremenitev hrbtenice in drugih dejavnikov. Spodaj so navedeni najpogostejši dejavniki tveganja:
- Starost (s staranjem postanejo medvretenčne ploščice manj elastične in dovzetnejše za poškodbe),
- poklic (npr. težka fizična dela z dvigovanjem bremen, sedentarno delo),
- pretekle poškodbe hrbtenice,
- slaba telesna drža,
- genetika,
- povišana telesna teža in
- kajenje.
Dupuytrenova kontraktura se počasi razvija in sprva ne povzroča večjih težav, nato pa se simptomi počasi stopnjujejo.
Med pogoste simptome spadajo:
- Bleda koža,
- zadebelitev kože na dlani,
- deformacije prstov (opazne vdolbine in žlebovi),
- občutljivost prstov in
- težave pri vsakodnevnih opravilih.
![Dupuytrenova kontraktura prizadene tudi mlajše osebe](https://medicofit.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/Medicofit_Dupuytrenova-kontraktura3.jpg)
Naročite se na fizioterapevtsko zdravljenje Dupuytrenove kontrakture
Diagnostična terapija temelji na anamnezi in kliničnem pregledu. Z opazovanjem in inspekcijo opazimo zadebelitev kože na dlani, z napredovanjem bolezni pa opazimo trakove fibrotičnega tkiva. Sčasoma so lahko prsti tudi v stalni fleksijski kontrakturi. Sledi še ocena funkcije v smislu mobilnosti sklepov in mišične moči.
Osebo lahko pošljemo na RTG, da se prepričamo ali so prisotne še druge kostne nepravilnosti, ki vplivajo na stanje. Ultrazvok je tudi smiselna metoda slikovne diagnostike, saj jasno pokaže zadebeljeno fascijo dlani in nodule (vozličke). Po zajemu vseh potrebnih informacij sledi priprava individualnega celostnega načrta zdravljenja.
Fizioterapevtsko zdravljenje
V začetnih fazah bolezni se svetuje konzervativno zdravljenje, v primeru hujših deformacij pa je indiciran operativni poseg (kirurška resekcija in fasciektomija). Akutna faza zdravljenja se osredotoča na manualno terapijo s sklepno mobilizacijo za izboljšanje gibljivosti sklepov ter sprostitvijo mehkih tkiv.
Znanstvene študije poročajo o učinkovitosti terapevtskega ultrazvoka za globinsko segrevanje tkiv, ki izboljša prekrvavitev in sprosti vezivno tkivo. Prav tako je smiselna aplikacija toplotne terapije in razteznih pripomočkov ali opornic za vzdrževanje prstov v iztegnjenem položaju in preprečevanje nadaljnje ukrivljenosti.
![Fizioterapija Dupuytrenove kontrakture](https://medicofit.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/Medicofit_Dupuytrenova-kontraktura_terapija.jpg)
Specialisti fizioterapevti si v okviru celostne obravnave prizadevajo prizadeto področje razgibati in raztezate, s čimer pozitivno vplivajo na poškodovano tkivo. Smiselna je tudi krepitev okoliških mišic in sosednjih segmentov za ohranjanje funkcionalne moči prstov, dlani in roke. Tukaj si lahko pomagamo z žogicami, elastikami, utežmi ali vsakodnevnimi pripomočki. Prav tako je potrebno skrbeti za uvajanje progresivnih vaj propriocepcije (npr. powerball). Svetujemo tudi redno izvajanje aerobne vadbe, ki igra pomembno vlogo pri splošnem zdravju in obvladovanju nekaterih dejavnikov tveganja.
Preventivno vzdrževanje pa ima poudarek na dolgoročnem vzdrževanju funkcionalnosti sklepov in posledično dobre kakovosti življenja, preventivne moči ter fizične kondicije.
Rehabilitacijo je potrebno prilagoditi vsakemu posamezniku, glede na stopnjo bolezni ali pooperativno stanje. Strokovnjaki v kliniki Medicofit bodo poskrbeli, da se vaje izvajajo pravilno in varno!
Prognoza in trajanje rehabilitacije
Prognoza stanja je dobra, vendar je odvisna od stopnje bolezni, metode zdravljenja in pacientovega sodelovanja pri rehabilitaciji. Čeprav se stanje ne more popolnoma pozdraviti, se lahko s pravilnim zdravljenjem znatno izboljša funkcija in kakovost življenja.
Trajanje rehabilitacije pri konzervativnem zdravljenju je od nekaj tednov do mesecev, po operaciji 6–12 tednov, vendar pa se polna funkcionalnost povrne šele po 3–6 mesecih.
Dupuytrenova kontraktura pogosto zahteva dolgotrajno obravnavo, ampak lahko s pravočasnim in pravilnim zdravljenjem dosežemo zelo dobre rezultate!
Ball, C., Izadi, D., Verjee, L. S., Chan, J. in Nanchahal, J. (2016). Systematic review of non-surgical treatments for early Dupuytren’s disease. BMC Musculoskeletal Disorders, 17(1), 345. https://doi.org/10.1186/s12891-016-1200-y
Dupuytren’s Contracture. (b. d.). Physiopedia. Pridobljeno 28. januar 2025, s https://www.physio-pedia.com/Dupuytren%E2%80%99s_Contracture
Mella, J. R., Guo, L. in Hung, V. (2018). Dupuytren’s Contracture: An Evidence Based Review. Annals of Plastic Surgery, 81(6S), S97. https://doi.org/10.1097/SAP.0000000000001607
Soreide, E., Murad, M. H., Denbeigh, J. M., Lewallen, E. A., Dudakovic, A., Nordsletten, L., Wijnen, A. J. van in Kakar, S. (2018). Treatment of Dupuytren’s contracture: a systematic review. The Bone & Joint Journal, 100-B(9), 1138–1145. https://doi.org/10.1302/0301-620X.100B9.BJJ-2017-1194.R2