Se vam je pojavila bolečina v stopalu? Občutite bolečino med hojo in s težavo prehodite daljše razdalje? Odgovor na vaše težave se morda skriva v plantarnem fasciitisu ali ploskemu stopalu.
Stopalo predstavlja stik telesa s površino, prenaša obremenitve celotnega telesa, omogoča prenos telesne teže in hojo.
Vzrokov za bolečino v stopalu je veliko vendar dva izmed najpogostejših, ki jih uspešno zdravimo v kliniki Medicofit sta plosko stopalo/platuf in plantarni fasciitis.
Bolečina v stopalu se pri plantarnemu fasciitisu tipično pojavi pri peti in poteka skozi celoten stopalni lok medtem ko se bolečina pri ploskem stopalu razširi na celotno stopalo.
Zakaj se je pojavila bolečina v stopalu se ugotovi skozi diagnostični pregled, ki ga opravi fizioterapevt diagnostik.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualen fizioterapevtski program zdravljenja, ki je zasnovan na podlagi vzroka za nastanek bolezni, prisotnih simptomov, omejitev in sposobnosti pacienta.
Ali ste vedeli, da je stopalo preko miofascialnega sistema povezano s čeljustnim sklepom? Bolečina v stopalu vpliva na biomehaniko celotnega telesa.
Kako vodimo pacienta od poškodbe v stopalu do svobodnega gibanja brez bolečin vam razkrivamo v nadaljevanju.
Kako je stopalo anatomsko sestavljeno?
Kompleksnost stopala se kaže v sami strukturi, kjer je 26 kosti, ki so med seboj povezane z ligamenti in na njih se pripenjajo tetive mišic.
Stopalo je sestavljeno iz falangialnih (kosti prstov na nogi), metatarzalnih (kosti, ki povezujejo prste s kostmi pete in gležnja) in tarzalnih kosti (peta in gleženj). Kosti so med seboj povezane z ligamenti, ki predstavljajo statično stabilnost.
V stopalu se nahaja več različnih mišic, ki skupaj zagotavljajo kontrolo nad gibanjem. Delimo jih na:
- intrizične mišice (se nahaja znotraj stopala in funkcijsko izvajajo gibanje prstov kot so m. flexor hallucis brevis, m. abductor digiti minimi in m.plantar interossei),
- ekstrinzične mišice (se ne nahajajo v stopalu vendar se preko tetiv pripenjajo nanj in izvajajo gibanje dorzifleksije (dvig stopala k sebi) in plantarne fleksije (spust stopala k tlom), kot so npr. m. gastrocnemius, m.soleus, m. tibialis anterior).
- mišice stopalnega loka (se nahajajo znotraj stopalnega loka in ohranjajo njegovo obliko ter prenašajo težo celotnega telesa. To so m. flexor hallucis longus, m.flexor digitorum longus, m. tibialis posterior).
Kaj so vzroki za bolečino v stopalu?
V kliniki Medicofit uspešno zdravimo bolečine v stopalu in dve izmed najpogostejših patologij stopala, ki ju zdravimo sta plosko stopalo in plantarni fasciitis.
Plosko stopalo
Plosko stopalo oziroma platuf je bolezensko stanje stopala, kjer gre za odsotnost longitudinalnega stopalnega loka s pridruženim valgusom petnice (stopalni lok nima zaobljene oblike ampak je raven in kost petnice je rotirana navzven).
Stopalni lok “pade” ali se ne razvije pravilno in zato se celotni podplat dotika površine.
Stopalni lok podpirajo anatomske strukture: tetiva mišice tibialis posterior, plantarni kalkaneonavikularni ligament, deltoidni ligament, plantarna fascija, mišici fleksor hallucis brevis in longus.
Simptomi
Najpogostejši simptomi ploskega stopala so bolečina in občutek neugodja v stopalu po dolgotrajni stoji in hoji, težave pri dvigovanju na prste in aktivnostim, ki zahtevajo upogib stopala.
Stopalo vpliva na celotno biomehaniko drže zato plosko stopalo negativno vpliva in povzroči razvoj sekundarnih posledic zaradi preobremenitve na celotni kinetični verigi – gležnju, kolenu, kolkih, medenici, hrbtenici vse do vratu in čeljustnega sklepa.
Zakaj nastane plosko stopalo?
Kadar je plosko stopalo prirojeno, se v večini primerov razreši v obdobju odraščanja do 10 let starosti. Plosko stopalo se pridobi tudi skozi življenje zaradi prekomerne telesne teže, poškodbe anatomskih sturktur, ki podpirajo stopali lok ali drugih bolezni.
Plosko stopalo delimo na rigidno in fleksibilno obliko stanja. Rigidno plosko stopalo nastane zaradi napačnega razvoja kosti (kostne malformacije) medtem ko fleksibilno plosko stopalo najpogosteje nastane med otrokovem razvoju, povišani telesni teži, neustrezni stopnji mišične moči in aktivacije invertorjev gležnja ter intrizičnih mišic stopala.
Ali ste vedeli, da ima kar 20-37% svetovne populacije plosko stopalo? Najpogosteje gre za fleksibilno obliko ploskega stopala.
Plantarni fasciitis
Plantarni fasciitis je degenerativna in preobremenitvnega poškodba plantarne fascije, ki se nahaja na dnu stopala (podplat).
Plantarna fascija je čvrsto vezivno tkivo, ki poteka od kosti petnice vse do prstov na nogi in ustvarja stopalni lok. Plantarna fascija je ključnega pomena za vzpostavljanje pravilne biomehanike stopala in posledično celotnega telesa.
Kadar je na narastišču plantarne fascije na kosti petnice prisoten kalcinat govorimo o trnu v peti.
Kako se občutijo simptomi plantarnega fasciitisa?
Najpogosteje se plantarni fasciitis občuti v obliki jutranje bolečine ob prvih korakih, ki čez čas izgine. Pacienti opisujejo ostro bolečino, ki se prav tako pojavi med dolgotrajnim stanjem, hojo in po fizični aktivnosti.
Občasno se pojavi oteklina in občutek otrdelosti, kar onemogoča polno gibljivost v stopalu. Predel stopala, kjer se pojavi plantarni fasciitis je boleč na otip.
Pogosto se pojavijo sekundarne posledice na telesu, kot je skrajšava ahilove tetive in posteriorne mišične verige spodnjih udov ter spremenjen vzorec hoje.
Zakaj nastane plantarni fasciitis?
Glavni vzrok za nastanek plantarnega fasciitisa je kronična preobremenitev narastišča plantarne fascije. Preobremenitev nastane zaradi:
- šibkosti mišice triceps surae,
- zmanjšanega obsega dorzalne fleksije gležnja,
- ploskega stopala,
- povišanega stopalnega loka,
- debelosti,
- sladkorne bolezi,
- razlike v dolžini udov in
- neustrezne obutve.
Ali ste vedeli, da se kar 83% vseh primerov plantarnega fasciitisa pojavi v populaciji med 25 in 65 let?
Vsako fizioterapevtsko zdravljenje v kliniki Medicofit temelji na uvodnem diagnostičnem pregledu, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi vpogled v delovanje vašega telesa, vzroka nastanka bolezni, simptome bolezni, vaše omejitve in sposobnosti.
Diagnostični pregled se priče z uvodnim pogovorom (anamnezo) o preteklih boleznih, morebitnih težavah s stopalom, ki bi vplivale na razvoj bolezni, podatke o bolečini in simptomih bolezni (kdaj se je bolečina pričela, kdaj se poslabša itd.).
Klinični pregled zajema
- inspekcijo in palpacijo (pregled temperature, potnosti in barva kože, občutljivost na dotik, vidna oteklina, vnetje ali atrofija mišic),
- fizičnim pregledom (stopalnega loka, položaj gležnja),
- oceno gibljivosti in artrokinematike,
- testiranje mišične moči in vzdržljivosti,
- analizo hoje (ocena prisotnosti težav z biomehaniko telesa)
- izvedba funkcionalnih testov (Windlass test za plantarni fasciitis)
Za dodatno potrditev diagnoze se opravi diagnostično slikanje, kot je roentgen, ultrasonografska preiskava ali magnetno resonančno slikanje.
Celostno zdravljenje ploskega stopala in plantarnega fasciitisa
Na podlagi diagnostičnega pregleda se zastavi individualni fizioterapevtski program, ki je usmerjen v odpravo vzroka nastanka težav in kontrolo simptomatike.
Izvaja se aktivna fizioterapija, kjer je pacient vključen v fizioterapevtsko zdravljenje. V kliniki Medicofit zagovarjamo doseganje dolgotrajno učinkovitih rezultatov na podlagi 90 minutne individualne obravnave.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od diagnostičnega pregleda in fizioterapije do kineziološke faze rehabilitacije.
Fizioterapevtska faza
V akutni fizioterapevtki fazi strokovnjaki fizioterapije uspešno kontrolirajo simtome (zmanjšanje bolečine, vnetja, otekline, povečanje gibljivosti, povečanje mišične moči).
Izvaja se manualno terapijo, sklepno mobilizacijo, terapijo prožilnih točk in miofascialno sproščanje z namenom sproščanja napetosti v mečni muskulaturi in plantarne fascije.
V kombinaciji z uporabo najsodobnejših naprav, ki so dokazano učinkovite pri zdravljenju plantarnega fasciitsa in ploskega stopala:
- TERAPIJO S FOKUSIRANIMI IN RADIALNIMI UDARNIMI VALOVI na petnico,
- TECAR WINTECARE TERAPIJO za povečanje prekrvavitve in pospešitev celičnega metabolizma,
- VISOKOENERGIJSKI SUMMUS LASER za pospeševanje procesov celjenja tkiva,
- VISOKOTONSKO ELEKTROTERAPIJO HITOP za aktivno zmanjševanje bolečine.
V akutni fizioterapevtski fazi zdravljenja se prične izvajati specialno terapevtsko vadbo, z namenom izboljšanja gibljivosti gležnja in krepitev mišic, ki dvigajo in podpirajo longitudinalni stopalni lok.
Kadar se skozi diagnostični pregled ugotovi, da je vzrok nastanka plantarnega fasciitisa v šibkosti mišice triceps surae in zmanjšanega obsega dorzalne fleksije gležnja se izvaja progresivna terapevtska vadba za okrepitev mišice in povečanje obsega gibljivosti.
Specialna terapevtska vadbba se pri zdravljenju plantarnega fasciitisa dodatno osredotoča na vadbo za moč plantarnih in dorzalnih fleksorjev ter intrinzičnih mišic stopala. Prav tako se izvaja raztezno vadbo za plantarne fleksorje in plantarno fascijo.
Prva izboljšanja stopalnega loka pri fizioterapevtski rehabilitaciji fleksibilnega ploskega stopala so vidna že po 10 tednih.
V večini primerov je indiciran operativni poseg za zdravljenje rigidnega ploskega stopala. Postoperativna fizioterapevtska rehabilitacija rigidnega ploskega stopala traja od 20 do 30 tednov.
Kinezioterapevtska faza
Po zaključeni fizioterapevtski fazi pacienta prevzamejo strokovnjaki kineziologije in ga vodijo do odlične telesne pripravljenosti!
Specialna kineziološka vadba za zdravljenje plantarnega fasciitisa in ploskega stopala se osredotoča na krepitev mečnih in plantarnih mišic, izboljšanje proprioceptivnih sposobnosti gležnja in celotnega spodnjega uda (golenskih, stegenskih in obkolčnih mišic).
S specialno vadbo se odpravijo deficiti in mišična nesorazmerja, ki povzročajo preobremenitev in porušeno biomehaniko telesa. Doseže se popolno simetrijo in normative mišične moči stegenske, obkolčne in golenske muskulature.
V primeru, da gre za pacienta, ki se ukvarja s specifičnim športom se v kinezioterapevtski fazi zdravljenja izvaja pliometrična vadba, ki je usmerjena v obremenitve določenega športa.
Po koncu zdravljenja opravimo posebne meritve, ki se imenujejo TESTNA BATERIJA ZA GLEŽENJ, ki prikažejo gibalno učinkovitost in pripravljenost na vrnitev v vsakodnevne obremenitve.
Postkineziološki program
Po uspešnem fizioterapevtskem zdravljenju pacienti nadaljujejo s preventivnem kineziološkem programu, ki smo ga pripravili pri fizioterapiji Medicofit v Ljubljani.
Postkineziološki program, ki vključuje krepitveno vadbo za celotno telo, uspešno preprečuje ponovitev starih poškodb in nastanek novih. Aktivno pripravlja posameznika na vsakodnevne obremenitve.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje paciente vodimo od okrnjene hoje in poškodbe do svobodnega gibanja brez bolečin! Povrnemo polno moč in gibalno funkcijo v gležnju in stopalu!
- Buchanan BK, Kushner D. Plantar Fasciitis. [Updated 2022 May 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431073/
- Latt, L. D., Jaffe, D. E., Tang, Y., & Taljanovic, M. S. (2020). Evaluation and Treatment of Chronic Plantar Fasciitis. Foot & ankle orthopaedics, 5(1), 2473011419896763. https://doi.org/10.1177/2473011419896763
- Hara, S., Kitano, M., & Kudo, S. (2023). The effects of short foot exercises to treat flat foot deformity: A systematic review. Journal of back and musculoskeletal rehabilitation, 36(1), 21–33. https://doi.org/10.3233/BMR-210374
- Nielsen, M. D., Dodson, E. E., Shadrick, D. L., Catanzariti, A. R., Mendicino, R. W., & Malay, D. S. (2011). Nonoperative care for the treatment of adult-acquired flatfoot deformity. The Journal of foot and ankle surgery : official publication of the American College of Foot and Ankle Surgeons, 50(3), 311–314. https://doi.org/10.1053/j.jfas.2011.02.002