Bolečine v rokah so pogost simptom, ki lahko močno vpliva na spodobnost izvajanja vsakodnevnih aktivnosti in kakovost življenja posameznika.
Ne glede na to, ali se pojavijo bolečine v desni ali levi roki, običajno izvirajo iz anatomskih struktur, kot so mišice, sklepi, živci in kosti roke.
Ali ste vedeli, da je bolečina v levi roki značilna za angino pektoris? Bolečina v roki je tudi možen simptom srčnega infarkta – pojavi se lahko v obeh rokah, čeprav je značilnejša za levo. Namreč, živci, ki izhajajo iz srca, in živci, ki izhajajo iz leve roke, pošiljajo signale istim možganskim celicam, zato možgani pogosto ne morejo jasno ločiti vira bolečine.
Razumevanje vzrokov za bolečine v rokah je ključno za pravilno diagnozo in učinkovito zdravljenje. Kako vam pri mišično-skeletnih bolečinah pomagamo v kliniki Medicofi, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje bolečine v rokah
Mišično-skeletni vzroki bolečine v rokah
Tendinitis
Tendinitis je stanje, kjer pride do vnetja debelih vlaknastih trakov, ki povezujejo mišico s kostjo. Te trake vezivnega tkiva imenujemo tetive. Vnetje tetive lahko povzroči bolečino v rokah in občutljivost tik zunaj sklepa.
Kje se lahko pojavi tendinitis? Tendinitis se lahko pojavi v kateri koli tetivi, vendar je najpogostejši prav v ramenih, komolcih in zapestjih. Tendinitis se največkrat pojavi v dominantni roki – desničarji torej največkrat občutijo bolečine v desni roki.
Večino primerov tendinitisa je mogoče zdraviti z počitkom, fizioterapijo in zdravili za zmanjšanje bolečine. Dolgotrajno vnetje tetive lahko povzroči njeno rupturo, kar lahko zahteva kirurški poseg – zato nikar ne ignorirajte prvih znakov tetivne poškodbe.
Burzitis
Bolečina v levi roki (ali desni) lahko nastane kot simptom burzitisa ramenskega sklepa, ki pogosto izvira iz prekomerne obremenitve ramena. Burzitis se pojavi kot posledica vnetja, s tekočino napolnjene vrečke – burze, ki se nahaja med kostjo in okoliškim mehkim tkivom ter deluje kot blažilnik med gibanjem.
Zdravljenje je praktično zmeraj konservativno – s pomočjo fizioterapije lahko uspešno odpravimo mišične asimetrije in napačne vzorce gibanja, ki so privedli do burzitisa.
Poškodbe rotatorne manšete
Rotatorna manšeta je sestavljena iz štirih mišic: supraspinatusa, infraspinatusa, teres minor in subscapularis, ter njihovih tetiv, ki tvorijo stabilno ovojnico okoli ramenskega sklepa.
Poškodbe rotatorne manšete se lahko pojavijo zaradi degenerativnih sprememb, prekomerne obremenitve, akutnih poškodb ali nenormalnih biomehanskih vzorcev, kar lahko vodi v oslabitev ali rupturo mišičnih tetiv – največkrat pride do rupture tetive supraspinatusa.
Pacienti s poškodbami rotatorne manšete pogosto poročajo o bolečinah v ramenu, ki se poslabšajo pri dvigovanju ali obračanju roke, še posebej nad glavo. Poleg tega, se lahko bolečina širi tudi v roke, opazijo lahko omejeno gibljivost sklepa, šibkost v rokah, otrplost ali mravljinčenje vzdolž roke in v nekaterih primerih celo »škripanje« v ramenu med gibanjem.
Sklepni vzroki bolečine v rokah
Osteoartritis
Osteoartritis rok je kronično degenerativno stanje, ki prizadene sklepe in okoliška tkiva, kar vodi v bolečino, omejeno gibljivost in funkcionalno omejitev. V primeru osteoartritisa v rokah se lahko pojavijo simptomi, kot so bolečina v rokah, togost in oteklina v prizadetih sklepih, ki lahko ovirajo izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, kot so prijemanje, dviganje in uporaba rok.
Patofiziologija osteoartritisa v rokah zajema degeneracijo hrustanca, nastanek osteofitov (izrastkov kosti), vnetje sinovialne membrane ter spremembe v gostoti in strukturi kosti.
Terapevtski pristopi vključujejo kombinacijo konzervativnih ukrepov, kot so spremembe življenjskega sloga, fizioterapija, protivnetna zdravila in injekcije kortikosteroidov. Kirurški posegi, kot je artroplastika, so potrebni v primeru napredovalih in neodzivnih primerov.
Cilj fizioterapije je zmanjšati bolečino, izboljšati gibljivost in funkcionalnost rok ter omogočiti bolniku čim boljšo kakovost življenja.
Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, ki prizadene predvsem sklepe, vključno z rokami, ter lahko povzroči hude bolečine in omejeno gibljivost. Bolečine v rokah pri revmatoidnem artritisu so posledica vnetja sinovialnih membran v sklepih, kar vodi v uničenje hrustanca in otekanje sklepov.
To povzroča bolečino pri premikanju rok, še posebej pri upogibanju in raztezanju prstov. Poleg tega lahko pride tudi do otekline, zmanjšane gibljivosti in deformacij prstov, kar dodatno otežuje vsakodnevne aktivnosti.
Zdravljenje revmatoidnega artritisa običajno vključuje uporabo protivnetnih zdravil, ki jih predpiše revmatolog. Poleg tega se uporabljajo tudi imunosupresivi, biološka zdravila in specialna fizioterapija za zmanjšanje vnetja, izboljšanje funkcionalnosti sklepov in boljše obvladovanje bolečin.
Nevrološki vzroki bolečine v rokah
Sindrom karpalnega kanala
Karpalni kanal je ozek prehod v zapestju, ki ga tvorijo kostne strukture zapestja in priležni ligamenti. Skozi karpalni kanal potekajo tetive fleksorjev prstov in palca ter mediani živec, ki zagotavlja inervacijo mišic in senzibilitete v roki in prstih.
Utesnitev medianega živca lahko vodi v sindrom karpalnega kanala, klinično stanje, ki se kaže s simptomi, kot so bolečina v rokah, otrplost, mravljinčenje in šibkost v roki in prstih. Pogosti sprožilci tega sindroma so ponavljajoči se gibi, poklicna obremenjenost ali določene anatomske spremembe.
Ali ste vedeli, da se lahko pojavi utesnitev na obeh rokah? Pri levičarjih je bolj značilen začetni pojav bolečine v levi roki, pri pisarniških delavcih, ki pogosto uporabljajo miško, so značilnejše bolečine v desni roki, pri kar 70% pa utesnitev prizadene obe zapestji.
Zdravljenje sindroma karpalnega kanala vključuje širok spekter terapevtskih pristopov, vključno s konzervativnimi metodami, kot so počitek, nošenje opornic, specialna fizioterapija, injekcije kortikosteroidov ter kirurškimi posegi v primeru hujših in neodzivnih primerov.
Hernija diska
Hernija diska vratne hrbtenice nastane, ko pride do rupture fibroznega obroča medvretenčnega diska, kar povzroči pritisk na okoliške živce in hrbtenjačo. To lahko izhaja iz degenerativnih sprememb, poškodbe, prekomernega obremenjevanja ali nenormalne biomehanike vratne hrbtenice.
Pacienti z vratno hernijo diska pogosto poročajo o bolečinah v vratu, ki se nato širijo v ramena, roke in prste. Poleg bolečine lahko opazijo tudi otrplost, mravljinčenje, šibkost ali izgubo mišičnega nadzora v zgornjih okončinah. Simptomi se pogosto poslabšajo pri določenih gibih vratu, kot je obračanje ali upogibanje, ter celo pri kašljanju ali kihanju!
Zdravljenje hernije diska vratne hrbtenice vključuje kombinacijo fizioterapevtskih tehnik zdravljenja, ki so uspešne v kar 90 odstotkih, zato je kirurški poseg le redko potreben.
Cervikalna radikulopatija
Cervikalna radikulopatija je nevrološko stanje, ki nastane zaradi stiskanja ali draženja živčnih korenin v vratni hrbtenici. To lahko povzroči bolečino, otrplost, mravljinčenje ali šibkost vzdolž živčne poti, ki izvira iz hrbtenjače v vratnem delu hrbtenice in poteka v roko. Bolečina se običajno kaže v vratu, rami, roki in prstih ter lahko izžareva tudi v prsni koš.
Naši pacienti pogosto poročajo o poslabšanju bolečine pri obračanju glave ali nagibanju vratu, pa tudi pri dvigovanju ali premikanju roke.
Pri zdravljenju se poslužujemo specialne fizioterapije, v kolikor pa k zdravljenju ne pristopite pravočasno ali gre za velike strukturne spremembe, bo morda potreben tudi kirurški poseg za odpravo osnovnega vzroka stiskanja živčnih korenin.
Poškodbe roke
Poškodbe roke predstavljajo kompleksen spekter stanj, ki lahko povzročijo bolečino v roki in močno vplivajo na vsakodnevno funkcionalnost posameznika. Bolečina je lahko posledica različnih vzrokov, kot so poškodbe mišic, tetiv, zvini, izpahi ali zlomi kosti, in lahko izhaja tudi iz vseh sklepnih struktur, kot so ramenski sklep, komolčni sklep ali zapestje.
Pomembno je ustrezno oceniti vzrok bolečine in izvesti primeren diagnostični postopek, ki lahko vključuje klinični pregled, slikovne preiskave, da bi ugotovili osnovno patološko stanje in zagotovili ustrezno zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje bolečine v rokah
Specializirana fizioterapija ima ključno vlogo pri obvladovanju bolečin v rokah, saj lahko prispeva k zmanjšanju nelagodja, povečanju gibljivosti ter izboljšanju funkcionalnosti posameznika. V kliniki Medicofit se posvetimo celoviti obravnavi bolečin v rokah, kjer vas sprejme strokovnjak, specializiran za patologije rok in podrobno oceni vaše stanje.
Naš prvi korak je diagnostična terapija, ki vključuje temeljito analizo gibalne biomehanike, mišične moči ter ostalih dejavnikov. S pomočjo naprednih diagnostičnih metod lahko natančno identificiramo osnovne vzroke bolečin ter oblikujemo individualiziran terapevtski pristop.
V okviru diagnostične terapije izvajamo tudi akutne postopke zdravljenja že ob prvem pregledu, kar omogoča hitro lajšanje bolečin in izboljšanje stanja.
Ciljana terapevtska vadba, ki jo izvajajo strokovnjaki kineziologije, se osredotoča na krepitev mišic roke in podlakti, kar lahko prispeva k stabilizaciji sklepov ter zmanjšanju obremenitve. Poleg tega se uporablja tudi manualna terapija za sprostitev napetih mišic in izboljšanje gibljivosti sklepov.
Z našim individualiziranim pristopom in strokovno podporo lahko dosežemo trajne pozitivne rezultate ter izboljšamo kakovost življenja posameznika z bolečinami v rokah.
Patnaik, S., Carr, A., Inaparthy, P., & Kieffer, W. K. (2021). Radicular arm pain. British journal of hospital medicine (London, England : 2005), 82(3), 1–10. https://doi.org/10.12968/hmed.2020.0365
Padua, L., Coraci, D., Erra, C., Pazzaglia, C., Paolasso, I., Loreti, C., Caliandro, P., & Hobson-Webb, L. D. (2016). Carpal tunnel syndrome: clinical features, diagnosis, and management. The Lancet. Neurology, 15(12), 1273–1284. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(16)30231-9
Marshall, M., Watt, F. E., Vincent, T. L., & Dziedzic, K. (2018). Hand osteoarthritis: clinical phenotypes, molecular mechanisms and disease management. Nature reviews. Rheumatology, 14(11), 641–656. https://doi.org/10.1038/s41584-018-0095-4
DeCastro A. (2020). Common Upper-Extremity Injuries. Primary care, 47(1), 105–114. https://doi.org/10.1016/j.pop.2019.10.005
- Morrison MD,. (2019). Possible Causes of Arm Pain. Available from: https://www.healthline.com/health/arm-pain#causes . [Accessed: 14/2/2024].