Bolečine v dimljah so pogosta težava ljudi, ki imajo težave s kolki. Velikokrat ljudje mislijo, da je vzrok bolečine v dimljah potegnjena mišica ali ligament v dimeljskem področju, vendar je lahko pogosto posledica draženja znotraj kolčnega sklepa.
Bolečina v kolku in dimljah, se običajno razvije počasi, sčasoma brez posebne poškodbe ali travme. Običajno je hujša, kadar je kolk upognjen, na primer med sedenjem na nizkem stolu ali med vožnjo.
Sčasoma običajno ljudje z bolečino v kolku opazijo nekaj togosti in zmanjšanje gibljivost. Bolečina je v izhodišču običajno topa, vendar lahko postane ostra in zbadajoča, še posebej pri aktivnosti.
Dimlje so območje, kjer se trebuh stika z zgornjim delom stegen, vključno z mestom, kjer se notranja stegna pritrdijo na sramno kost. Zato ni vedno enostavno razločiti, ali je glavni vzrok bolečine v kolku ali v dimljah.
Pri mladih, aktivnih ljudeh je vzrok bolečine v dimljah pogosto mišični nateg ali raztrganina, zlasti če ste jo že doživeli, saj se nategi pogosto ponavljajo. Če ste starejši, je bolj verjetno, da je vzrok vaših bolečin degenerativno stanje
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku in dimljah
Nateg mišic v dimljah
Nateg mišice ali tetive je eden najpogostejših razlogov za bolečine v kolku in dimljah, zlasti pri športnikih. Pri pretiranem treningu ali športni igri lahko raztegnete ali natrgate eno od mišic v dimljah.
Najverjetneje se to zgodi med tekom, hitrim spreminjanjem smeri ali ob nenavadnem premiku kolka. Posledica natega dimelj je vnetje, bolečina in zavrta gibljivost.
Bolečina zaradi natega mišice se pojavi nenadoma in se poslabša z gibanjem. Zgornji del stegna ali dimelj je lahko tudi pomodrel ali otekel. Vaša noga je lahko šibka in morda ne morete dobro premikati kolka. Gibi, ki lahko sprožijo ali poslabšajo bolečino so raztezanje dimelj, stiskanje nog skupaj ali dvigovanje kolena proti prsnemu košu.
Potrebna je diagnostična ocena pri fizioterapevtu, da se določi obseg poškodbe in pravilna rehabilitacija.
Utesnitveni sindrom kolka (FAI)
Do utesnitvenega sindroma kolka pride, ko na eni ali obeh kosteh v kolčnem sklepu »zraste dodatna kost«, ki je nepravilne oblike. Pri gibanju se kostni izrastki drgnejo med seboj in lahko stisnejo mehko tkivo ali dražijo sklep, kar povzroča bolečino v kolku in dimljah.
Bolečina pogosto omejuje gibanje, saj lahko čutite bolečino že pri običajnih dejanjih, kot je izstopanje iz avtomobila. Bolečina se običajno poslabša, ko dlje časa sedite ali stojite. Potrebna je fizioterapevtska rehabilitacija, v določenih primerih pa tudi kirurško popravilo.
Raztrganina labruma kolka
Kolk je kroglični sklep, v katerem se stegenska kost vstavi v vdolbino, imenovano acetabulum. Labrum je čvrst hrustanec, ki poteka vzdolž roba tega ležišča in deluje kot tesnilo in blažilec udarcev. Kolkčni labrum se lahko raztrga zaradi poškodbe ali pretirane obremenitve kolka.
Pri raztrganini kolčnega labruma boste čutili globoko bolečino v kolku in dimljah. Bolečina je lahko topa ali ostra in se stopnjuje ob aktivnosti ali prenašanju teže. Pri premikanju kolka lahko začutite togost, v sklepu pa lahko slišite prasketanje ali pokanje.
Zdravljenje se prične s fizioterapevtsko rehabilitacijo. Včasih nadaljnje zdravljenje ni potrebno in raztrganina se zaceli brez kirurške intervencije.
Osteoartritis kolka
Osteoartritis je najpogostejša oblika degenerativne bolezni sklepov in je najpogostejši vzrok invalidnosti pri starejših ljudeh. Nastane zaradi obrabe hrustanca v sklepih. Hrustanec je potreben za nemoteno gibanje sklepov.
Stalna okorelost ter bolečina v kolku in dimljah sta značilna simptoma osteoartritisa, kadar prizadene kolčni sklep. V kolku se lahko pojavi tudi škripanje ali klikanje. Počitek običajno izboljša bolečino, medtem ko jo gibanje in stoječe delo poslabšata.
Protivnetna zdravila in fizioterapija sta običajno prvi način zdravljenja osteoartritisa. Če imate prekomerno telesno težo, se priporoča zmanjšanje le-te, saj se lahko ustavi napredek bolezni.
Tendinitis kolka
Tetive povezujejo mišice s kostjo in se pogosto vnamejo zaradi pretirane obremenitve mišic – to imenujemo tendinitis.
Do tendinitisa kolka lahko pride, ko se vname tetiva, ki povezuje mišico iliopsoas v kolku z zgornjim delom stegna. Bolečina se lahko začne tudi v kolku in se širi v dimlje, kadar pride do vnetja tetiv, ki pritrjujejo mišico na kolčno kost.
Bolečina pri tendinitisu se začne postopoma in se stopnjuje ob povečanju aktivnosti. Prva vrsta zdravljenja je prenehanje ali omejitev telesne dejavnosti, ki povzroča bolečine. Pri obvladovanju vam lahko pomaga fizioterapija za raztezanje in krepitev področja kolka.
Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku in dimljah
Fizioterapija v kliniki Medicofit igra ključno vlogo pri obvladovanju bolečin v kolku in dimljah. S pomočjo krepitvenih vaj, razteznih vaj, manualne terapije ter individualno prilagojenih programov fizioterapevti prispevajo k izboljšanju stabilnosti, gibljivosti in zmanjšanju bolečin.
Učijo vas tudi pravilne drže, gibanja ter uporabo terapevtskih pripomočkov, kar pripomore k izboljšanju funkcionalnosti in kakovosti življenja posameznika.
Številna stanja in poškodbe v kolku lahko brez pravilne rehabilitacije vodijo v trajne poškodbe in invalidnost, zato jih ne smemo spregledati.
Lee, D. W., Lim, C. H., Han, J. Y., & Kim, W. M. (2016). Chronic pelvic pain arising from dysfunctional stabilizing muscles of the hip joint and pelvis. The Korean journal of pain, 29(4), 274–276. https://doi.org/10.3344/kjp.2016.29.4.274
Chamberlain R. (2021). Hip Pain in Adults: Evaluation and Differential Diagnosis. American family physician, 103(2), 81–89.
Andrews J, Yunker A, Reynolds WS, et al. (2012). Noncyclic chronic pelvic pain therapies for women: Comparative effectiveness (Comparative Effectiveness Review No. 41). Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality.
Millar, A. M. Bell M.D.. (2024). Causes of hip and groin pain, and how to treat them. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/hip-and-groin-pain . [Accessed: 22/1/2024].
Nancy Moyer M.D.. (2023). Identifying and Treating Your Groin and Hip Pain. Available from: https://www.healthline.com/health/groin-hip-pain#causes-of-groin-to-hip-pain/ . [Accessed: 22/1/2024]
OrthoInfo. (2022). Femoroacetabular Impingement. Available from: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/femoroacetabular-impingement /. [Accessed: 22/1/2024].