Do izpaha pogačice pride, ko se ta popolnoma odmakne od femoralnega žleba. Poškodba prizadene 42 od 100.000 ljudi na leto, med njimi so najpogostejši mladi med 20. in 30. letom.
Še vedno se porajajo vprašanja o učinkovitosti konzervativnega ali operativnega zdravljenja, saj se ponovni izpah pojavi pri 40 % ljudi, ki so že imeli kakšen predhodni izpah. To lahko vpliva na njihovo kakovost življenja in posledično morajo tudi spremeniti življenjski slog.
Čeprav se v nekaterih primerih pogačica lahko vrne v svoj pravilen položaj brez kirurškega posega, pa je pri mnogih pacientih operacija nujna za preprečevanje nadaljnjih težav in za obnovitev normalne funkcionalnosti kolena.
Operacija po izpahu pogačice ni zgolj popravilo trenutne poškodbe, temveč predstavlja ključno intervencijo, ki stabilizira sklep in zmanjšuje tveganje za ponovne izpahe ter dolgoročne komplikacije, kot so artritis in kronične bolečine.
Po operaciji je potrebna ustrezna fizioterapevtska rehabilitacija, ki zagotovi dolgoročnost kirurškega posega!
Kaj je izpah pogačice in kako nastane?
Ali ste vedeli, da je izpah pogačice drugi najpogostejši vzrok za travmatično hemartrozo kolena, takoj za poškodbo sprednje križne vezi (ACL). Predstavlja kar 3 % vseh travmatičnih poškodb kolena!
Izpah pogačice je najpogosteje lateralni ali medialni. Mehanizem poškodbe je ob upogibu kolena in sočasnem valgusu, v 93 % je nekontaktnega izvora. Ob poškodbi pacienti poročajo o nestabilnosti sklepa, močni bolečini in sklepnem izlivu.
Ob neprimernem zdravljenju imajo lahko pacienti dolgoročne posledice, kot so nestabilnost pogačice, vztrajajoča bolečina, ponavljajoči se izpahi ali patelofemoralna artroza. Zato je pomembno, da ob poškodbi hitro ukrepamo in začnemo s primernim zdravljenjem.
Naročite se na zdravljenje izpaha pogačice
Kdaj je operacija potrebna in kako poteka?
Kdaj je torej potrebna operacija? Operacija se svetuje v primerih, ko gre za ponovljeni izpah, kar lahko vodi v kronično nestabilnost pogačice, ob hujših poškodbah ligamentov in ob prisotnosti kostnih fragmentov, ki bi lahko še dodatno poškodovali kolenski sklep.
Smiselna je tudi ob neuspešnem konzervativnem zdravljenju, ko pacient še vedno poroča o bolečinah in nestabilnosti, pri mladostnikih in športno aktivnih posameznikih in pri ljudeh, ki imajo prisotne določene anatomske dejavnike.
V zadnjih letih se medicina napredovala in odkrila nova znanja na področju zdravljenja izpaha pogačice z novimi metodami kirurške stabilizacije pogačice.
Ligamentarna rekunstrukcija je postala zlati standard operacij po izpahu pogačice. Na to je vplivalo večjo zanimanje za raziskovanje rekonstrukcije medialnega patelofemoralnega ligamenta (MPFL – ligament, ki je odgovoren za stabilnost pogačice).
Operacija lahko poteka z uporabo različnih graftov (iz mišic semitendinosus in tibialis anterior ter umetnih materialov). Prav tako so v uporabi femoralne osteotomije spodnjega uda, kjer s povečevanjem odpravljajo prekomeren upogib kolena navznoter.
Uspešnost posega se je s sodobnimi fizioterapevtskimi tehnikami znatno povečala, saj lahko s primerno rehabilitacijo ponovno dosežemo polno obremenilno kapaciteto kolenskega sklepa!
Naročite se na zdravljenje izpaha pogačice
Zakaj je potrebna fizioterapevtska rehabilitacija po operaciji?
MPFL rekonstrukcija in primerna fizioterapevtska rehabilitacija povečata možnost za izboljšanje opravljanja vsakodnevnih aktivnosti.
Cilji fizioterapevtske rehabilitacije so povečati obseg giba poškodovanega sklepa in ojačati okoliške mišice, ki pripomorejo k ravnotežju in stabilnosti pogačice.
Pomembno je nošenje opornice, krepitev mišic celega spodnjega uda in jedra s poudarkom na mišici kvadriceps, ki nudi pogačici dodatno oporo. Poleg tega je nujno izvajanje proprioceptivnih vaj, uporaba fizikalnih agensov in preprečevanje brazgotinjenja.
Trajanje rehabilitacije je odvisno od več dejavnikov, vključno s specifičnim tipom operacije, stopnjo poškodbe, starostjo bolnika, fizično pripravljenostjo in odzivom na terapijo.
S primerno fizioterapevtsko obravnavo po operaciji po izpahu pogačice Vam v Kliniki Medicofit zagotavljamo vrnitev v športne dejavnosti po 3 do 6 mesecih!
S strokovnim kadrom v Kliniki Medicofit opravite težave po operaciji po izpahu pogačice!
Duthon, V. B. (2015). Acute traumatic patellar dislocation. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research, 101(1, Supplement), S59–S67. https://doi.org/10.1016/j.otsr.2014.12.001/
Mackay, N. D., Smith, N. A., Parsons, N., Spalding, T., Thompson, P. in Sprowson, A. P. (2014). Medial Patellofemoral Ligament Reconstruction for Patellar Dislocation: A Systematic Review. Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 2(8), 2325967114544021. https://doi.org/10.1177/2325967114544021/
Smith, T. O., Davies, L., Chester, R., Clark, A. in Donell, S. T. (2010). Clinical outcomes of rehabilitation for patients following lateral patellar dislocation: a systematic review. Physiotherapy, 96(4), 269–281. https://doi.org/10.1016/j.physio.2010.02.006/
Smith, T. O., Gaukroger, A., Metcalfe, A. in Hing, C. B. (2023). Surgical versus non-surgical interventions for treating patellar dislocation. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 1(1), CD008106. https://doi.org/10.1002/14651858.CD008106.pub4/
Uimonen, M. M., Repo, J. P., Huttunen, T. T., Nurmi, H., Mattila, V. M. in Paloneva, J. (2021). Surgery for patellar dislocation has evolved towards anatomical reconstructions with assessment and treatment of anatomical risk factors. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy, 29(6), 1944–1951. https://doi.org/10.1007/s00167-020-06277-x/