Več o manualni terapiji
Manualna terapija je oblika fizioterapije, ki se osredotoča na uporabo ročnih tehnik za diagnosticiranje in zdravljenje mišično-skeletnih težav.
Izvaja se s strani usposobljenega fizioterapevta, ki lahko uporablja različne tehnike, kot so masaža, mobilizacija sklepov, manipulacija, vaje in druge ročne metode.
Manualna terapija je oblika fizikalne terapije, kjer fizioterapevt kot metodo zdravljenja uporablja svoje lastne roke. Metode fizioterapije se sicer delijo na manualne in instrumentalne tehnike, kamor spadajo:
- terapija z visoko energijskim laserjem
- terapija z globinskimi udarnimi valovi
- TECAR terapija
- magnetoterapija
- elektroterapija.
Kako se izvaja manualna terapija?
Pri manualnih terapijah fizioterapevt s pritiski in specialnimi ročnimi tehnikami manipulira z mišičnim, vezivnim tkivom ter sklepi s ciljem zmanjšati mišične napetosti ter izboljšati disfunkcije mišično-skeletnega sistema.
Manualne tehnike v kliniki Medicofit uporabljamo v okviru programov zdravljenja postoperativnih, predoperativnih ter kroničnih bolečinskih stanj. Manualna terapija ima največje učinke zdravljenja, kadar sklepi nimajo ustrezne mobilnosti ter kadar obstajajo neravnovesja v mišični napetosti.
Oboje je naraven pojav po ortopedskih operativnih posegih, ko je potrebno mobilnost sklepa, mišična ravnovesja in gibalne vzorce remodelirati oz. postaviti znova od začetka. Asimetrično tonizirane mišice in omejena mobilnost sklepov sta pogosto tudi problem in hkrati povzročitelj kroničnih degenerativnih bolečinskih stanj.
Kakšni so cilji manualne terapije?
Cilj manualne terapije je obnoviti normalno gibanje in funkcijo sklepov ter zmanjšati bolečino.
Terapevt s pomočjo ročnih tehnik poskuša odpraviti omejitve gibljivosti in izboljšati stabilnost prizadetih območij.
Manualna terapija se pogosto uporablja pri zdravljenju različnih stanj, kot so bolečine v hrbtu, vratu, sklepih, športne poškodbe in druge mišično-skeletne težave.
Pomembno je, da manualno terapijo izvaja strokovnjak z ustrezno usposobljenostjo in znanjem, saj lahko nepravilna uporaba ročnih tehnik povzroči dodatne poškodbe.
Trenutne raziskave kažejo, da manualna terapija, še posebej kadar se kombinira s terapevtsko vadbo, prinaša izredno koristne rezultate za paciente. Zato je manualna terapija tehnika, ki se v kliniki Medicofit uporablja v kombinaciji s specialno vadbo med potekom zdravljenja.
Kakšne težave zdravimo z manualno terapijo?
Z manualnimi tehnikami fizioterapevt izboljša funkcijo sklepov in mišic s povečanjem mobilnosti, remodelacijo mišičnega tonusa in posledično tudi korekcijo položajev sklepov pri držah telesa. Cilj manualne terapije je, da dosežemo gibanje sklepa brez bolečin.
Povečana mišična napetost je pogosta težava kroničnih bolečinskih stanj, ko zaradi prisotne degeneracijo z določenimi gibi kompenziramo in prekomerno obremenjujemo ”napačno, nasprotno ali sosednjo” mišično skupino, ki postane prekomerno napeta in povzroči še močnejše bolečinske simptome.
Z manualnimi tehnikami pogosto uspešno zdravimo:
- disfunkcije sakroiliakalnega sklepa
- sindrom boleče ledvene hrbtenice
- bolečine v križu
- bolečine za kolenom
- bolečine v kolku
- teniški komolec
- golf komolec
- bolečine v rami
- bolečine v vratu
- simptome išiasa ter bolečine v dimljah.
Manualne tehnike v kliniki Medicofit vključujejo terapevtsko masažo, športno masažo, lokalno mobilizacijo mehkih tkiv, trigger-point terapijo, ERGON tehnike, prečno frikcijo in druge ročne tehnike.