Bolečina v peti je pogost simptom, ki lahko prizadene ljudi vseh starosti in življenjskih slogov. Ta neprijeten občutek lahko omeji gibanje in vpliva na kakovost življenja posameznika.
Pomembno je razumeti anatomijo stopala in pete ter različne vzroke, ki lahko pripeljejo do težav in bolečine v peti ob strani. Bolečina se lahko pojavi tako na notranji kot tudi zunanji strani stopala, kar zahteva celovit pristop k diagnozi in zdravljenju.
Ali ste vedeli, da se bolečina v peti ob strani kar 8x pogosteje pojavi pri športno aktivnih posameznikih? Ob zunanji in notranji strani pete namreč potujejo številne pomembne mišične tetive, ki so pomembne za optimalno gibanje stopala.
Klinika Medicofit lahko ponudi različne terapevtske metode in program rehabilitacije, ki so usmerjeni v zmanjšanje bolečine, izboljšanje funkcije stopala ter preprečevanje ponovitve težav.
Naročite se na zdravljenje bolečine v peti ob strani
Poškodba peronealne tetive
Najpogostejša vrsta poškodbe jepreobremenitev tetive, imenovana peronealni tendinitis – gre za vnetno stanje, ki se običajno kaže z bolečino na zunanji strani pete ali gležnja. Simptomi draženja tetive se običajno pojavijo postopoma med fizično aktivnostjo ali nekaj ur po njej, pogosto kar naslednje jutro.
Kaj pa, če pride do akutne poškodbe? Raztrganine peronealne tetive povzročijo nenadno, intenzivno bolečino v peti ob strani, ki jo pogosto vidimo ob zvinu gležnja.
Pri zdravljenju se običajno priporoča obdobje relativnega počitka, v kombinaciji s postopnim načrtom vadbe za krepitev mišic. V primeru raztrganin lahko zahteva tudi obdobje imobilizacije v ortopedskem čevlju pred pričetkom fizioterapevtskega programa za moč.
Pomembno je slediti strokovnim smernicam in priporočilom glede primernega zdravljenja in rehabilitacije.
Poškodba tetive plantaris
Poškodba tetive plantaris se kaže s specifičnimi simptomi, predvsem v območju notranje (medialne) strani Ahilove tetive, približno 6 cm nad petno kostjo. Na tem mestu se lahko pojavi zmeda, saj je tetiva plantaris tako blizu Ahilove tetive, da je simptomatika pri obeh izredno podobna.
Običajno se vnetje tetive plantaris začne postopoma proti koncu treninga ali v nekaj dneh, medtem ko raztrganina povzroči nenadno bolečino v peti ob strani. Aktivnosti, ki povzročajo močno dorzifleksijo gležnja (na primer raztezanje meč ) ali prekomerno pronacijo gležnja, značilno poslabšajo bolečino.
Za zdravljenje priporočamo uporabo vložkov ali kineziotaping gležnja za zmanjšanje pronacije, če je le-ta prekomerna. Poleg tega je v zgodnjih fazah okrevanja pomembno izogibanje dejavnostim, ki preveč obremenjujejo tetivo plantaris, kot je raztezanje v dorzifleksiji ali nošenje čevljev z ravnim podplatom.
Program v kliniki Medicofit vključuje progresivne vaje za moč, ki ciljajo na tetivo plantaris ter izboljšujejo stabilnost gležnja in kolkov. S tem se lahko zmanjša prekomerna pronacija in pospeši celjenje tovrstne poškodbe.
Poškodba tetive tibialis posterior
Poškodba tetive tibialis posterior lahko povzroči nelagodje in bolečino v peti ob strani (na notranjem delu gležnja). Tetiva se lahko poškoduje na mestu pritrditve na notranji del stopalnega loka, kar lahko povzroči bolečino, ki seva od sredine stopala preko notranje strani pete in proti gležnju.
Začetek simptomov je pogosto povezan s prekomerno pronacijo gležnja, ki obremenjuje tetivo tibialis posterior. Običajno se ta poškodba razvija postopoma med ponavljajočimi se aktivnostmi, zlasti med daljšimi obdobji hoje v neustrezni obutvi.
Uporaba vložkov, ki podpirajo stopalni lok, lahko koristi, vendar je pomembno, da se pravilno prilegajo, saj lahko nepravilno nameščeni vložki povzročijo dodatne težave.
Ali ste vedeli, da se pri poškodbi tetive v gležnju odsvetuje pretesno vezanje vezalk na čevljih? Pritisk čevlja na tetivo lahko povzroči dodatno draženje.
Potrebne bodo rehabilitacijske vaje, osredotočene na izboljšanje moči in stabilnosti stopala, gležnja ter noge na splošno, ki so koristne pri lajšanju simptomov in pospeševanju vašega okrevanja.
Poškodba tetive flexor hallucis longus
Poškodba tetive flexor hallucis longus (FHL) lahko povzroči bolečino na notranji strani pete. Ta tetiva, ki omogoča upogibanje palca, poteka od mišice v zadnjem delu goleni preko notranjega dela pete, gležnja in nato pod stopalom do palca. Simptomi se lahko pojavijo kjerkoli na tej poti, vendar se najpogosteje pojavi prav bolečina v peti ob strani.
Poškodba tetive FHL se običajno začne pri aktivnostih, ki vključujejo močno odrivanje s palcem, kot sta na primer balet ali tek. tudi tukaj igra vlogo prekomerna pronacija, saj tetiva FHL pomaga tudi pri nadzoru nad gibanjem stopala.
Kako se pojavijo simptomi? Bolečina se običajno razvije postopoma med vadbo ali v več dneh, medtem so raztrganine te tetive izredno redke.
Pri zdravljenju je pomembno zagotoviti tetivi počitek z začasnim zmanjšanjem aktivnosti, ki vključujejo močno pritiskanje ali odrivanje s palcem.
Načrt rehabilitacije je treba prilagoditi specifičnemu vzroku poškodbe – na primer s vključitvijo vaj za zmanjšanje prekomerne pronacije stopala.
V začetnih fazah se je pomembno izogibati obremenitvam palca na nogi, kasneje pa vključiti postopno stopnjevanje vaj, kot je obremenitev meč, ki vključuje odrivanje s palcem. Začeti je potrebno z majhnimi obremenitvami in jih postopoma povečevati glede na potrebe posameznika in njegovo športno aktivnost.
Naročite se na zdravljenje bolečine v peti ob strani
Kaj storiti takoj ob poškodbi? Pri zmanjšanju bolečine v peti ob strani je ključno dvigniti stopalo nad nivo srca, kar lahko dosežete s postavitvijo stopala na blazino. Ta preprost, a učinkovit korak lahko hitro olajša nelagodje in omogoči, da se razdražene strukture umirijo ter začnejo celiti.
Nato bo za zdravljenje specifične bolečine v peti najbolj učinkovit individualni fizioterapevtski pristop. Fizioterapevt v kliniki Medicofit bo prilagodil načrt zdravljenja glede na vaše potrebe in okoliščine. Prvi korak je pogosto zmanjšanje obremenitve na peti, kar omogoča, da se vnetje umiri in celjenje začne.
Sledi načrtovanje ustrezne rehabilitacije za krepitev mišic spodnjih okončin, izboljšanje ravnotežja in povečanje gibljivosti v gležnju.
Med pogostimi instrumentalnimi terapijami, ki se uporabljajo pri zdravljenju bolečine v peti ob strani, je terapija z udarnimi valovi. Ta napredna terapija sproži naravne procese celjenja s pomočjo usmerjenih valov, kar spodbudi obnovo tkiva in olajša bolečino.
Pri akutnih stanjih lahko že v nekaj tednih opazite izboljšanje, medtem ko je pri kroničnih težavah s tetivami (tendinopatijami) potrebno daljše obdobje okrevanja.
Pomembno je slediti strokovnim navodilom fizioterapevta in zaključiti celoten program, saj to zagotavlja najboljše rezultate okrevanja, preprečuje morebitne zaplete in zmanjšuje tveganje za ponovne težave s stopali v prihodnosti.
Maryke Louw. (2019). Pain at the back of the heel? How to figure out what’s causing it and what to do about it. Available from: https://www.treatmyachilles.com/post/pain-at-the-back-of-the-heel-how-to-figure-out-what-s-causing-it-and-what-to-do-about-it . [Accessed: 3/4/2024].
Millar, N. L., Silbernagel, K. G., Thorborg, K., Kirwan, P. D., Galatz, L. M., Abrams, G. D., Murrell, G. A. C., McInnes, I. B., & Rodeo, S. A. (2021). Tendinopathy. Nature reviews. Disease primers, 7(1), 1. https://doi.org/10.1038/s41572-020-00234-1
Brukner, Peter & Khan, Karim (2016). Brukner & Khan’s clinical sports medicine: Injuries (5th edition). McGraw-Hill Education (Australia), North Ryde, N.S.W.
Kulig K, Pomrantz AB, Burnfield JM, et al. Non-operative management of posterior tibialis tendon dysfunction: design of a randomized clinical trial [NCT00279630]. BMC Musculoskeletal Disorders 2006;7(1):1.
Tu, P. (2018). “Heel pain: diagnosis and management.” American Family Physician 97 (2): 86-93.