Hondrokalcinoza je pogosta, a premalo poznana bolezen sklepov, ki jo povzroča nalaganje kalcijevih kristalov v sklepnem hrustancu. Čeprav se morda sliši kot redek pojav, se z njo sooča precejšnje število ljudi, zlasti starejših.
Bolezen se pogosto skriva za simptomi, kot so bolečina, oteklina in togost sklepov, zaradi česar jo mnogi zmotno zamenjujejo z drugimi vrstami artritisa, kot sta revmatoidni artritis ali osteoartritis.
Kristali kalcijevega pirofosfata sprožijo vnetje v sklepih in povzročajo neprijetne bolečine, ki pogosto posnemajo bolj znano bolezen – protin, prav zato hondrokalcinozo imenujemo tudi psevdoprotin.
Simptomi se lahko pojavljajo nenadno in napadi bolečin lahko trajajo od nekaj dni do več tednov. Pravilna diagnoza je ključna, saj omogoča ustrezno zdravljenje in obvladovanje bolezni, kar pa pogosto zahteva pomoč specializiranih strokovnjakov.
Ko se soočamo s hondrokalcinozo, je pomembno vedeti, da je bolezen obvladljiva. Učinkovita kombinacija prilagojene prehrane, zdravil in fizioterapije lahko pomaga zmanjšati simptome in izboljšati funkcionalnost sklepov.
Pri obvladovanju hondrokalcinoze igra posebno vlogo specializirana fizioterapija. Individualno prilagojen program vaj, namenjen krepitvi mišic okoli prizadetih sklepov, izboljšanju gibljivosti in zmanjšanju bolečine, lahko bistveno izboljša kakovost življenja.
Vzroki za nastanek hondrokalcinoze
Hondrokalcinoza nastane zaradi odlaganja kristalov kalcijevega pirofosfata v sklepnem hrustancu, vendar točen mehanizem nastanka še ni povsem pojasnjen. Obstaja več dejavnikov, ki lahko povečajo tveganje za razvoj te bolezni:
- Starost: Najpogostejši dejavnik tveganja je starost. Z leti se verjetnost za nastanek hondrokalcinoze povečuje, saj so degenerativne spremembe sklepov povezane s kopičenjem kristalov.
- Genetski dejavniki: Družinska nagnjenost igra pomembno vlogo, saj so bile ugotovljene genske mutacije, ki lahko povečajo tveganje za nastanek hondrokalcinoze. Te mutacije vplivajo na presnovo kalcijevega pirofosfata in njegovo kopičenje v sklepih.
- Presnovne bolezni: Hondrokalcinoza je pogosto povezana z drugimi boleznimi, kot so hemokromatoza (prekomerno kopičenje železa v telesu), hiperparatiroidizem (prekomerno delovanje obščitničnih žlez) in hipomagneziemija (pomanjkanje magnezija).
Predhodne poškodbe ali operacije sklepov lahko prav tako povečajo tveganje za odlaganje kristalov in razvoj hondrokalcinoze zaradi sprememb v strukturi sklepnega hrustanca.
Simptomi in diagnostika hondrokalnicoze
Simptomi hondrokalcinoze so lahko zelo raznoliki in segajo od blagih do močno izraženih, kar lahko vodi v napačno diagnozo ali zamenjavo s podobnimi boleznimi sklepov, kot je protin.
Nenadna bolečina, otekanje in pordelost sklepa, ki je pogosto napačno diagnosticirana kot protin. Napadi lahko trajajo od nekaj dni do nekaj tednov.
- Kronična sklepna bolečina: Pri kronični obliki hondrokalcinoze je bolečina dolgotrajna, zlasti pri obremenitvi sklepa. Pojavi se lahko togost in omejena gibljivost sklepa.
- Omejena gibljivost: Zaradi nalaganja kristalov pride do sprememb v sklepnem hrustancu, kar zmanjša gibljivost sklepa.
- Krepitacije: Pri premikanju sklepa lahko pride do občutka »pokanja« ali »škripanja«, kar je posledica trenja kristalov v sklepu.
Diagnostika hondrokalcinoze vključuje kombinacijo kliničnega pregleda, slikovnih metod in laboratorijskih testov. Na rentgenskih posnetkih so vidni depoziti kalcijevih kristalov v sklepih, kar je značilno za hondrokalcinozo.
Mikroskopska analiza sklepne tekočine lahko pokaže prisotnost kristalov kalcijevega pirofosfata, kar potrdi diagnozo.
Naročite se na zdravljenje hondrokalcinoze
Fizioterapevtsko zdravljenje hondrokalcinoze
Fizioterapija ima ključno vlogo pri obvladovanju simptomov hondrokalcinoze in preprečevanju napredovanja bolezni.
Klinika Medicofit se pri zdravljenju hondrokalcinoze osredotoča na individualno prilagojen pristop, ki je zasnovan tako, da zmanjšuje bolečino, izboljšuje gibljivost sklepov in povečuje funkcionalnost.
Specialna fizioterapija izvaja z uporabo naprednih tehnik in sodobne opreme, kar zagotavlja najboljše možne rezultate za bolnike.
Naročite se na zdravljenje hondrokalcinoze
- Vaje za povečanje gibljivosti: Pri hondrokalcinozi so vaje za izboljšanje gibljivosti sklepov ključne za ohranjanje funkcionalnosti sklepa. Fizioterapevti v Medicofitu uporabljajo prilagojene raztezne tehnike, ki zmanjšujejo togost in povečujejo obseg gibanja, kar pripomore k boljšemu vsakodnevnemu funkcioniranju.
- Krepitev mišic okoli sklepa: Krepitev mišic, ki podpirajo prizadete sklepe, je bistvenega pomena za zmanjšanje bolečine in preprečevanje nadaljnje poškodbe sklepov. Uporablja se kombinacija klasičnih vaj in sodobnih metod, ki so prilagojene specifičnim potrebam bolnika.
- Manualna terapija: Manualne tehnike, ki jih uporabljajo izkušeni fizioterapevti Medicofit, pomagajo pri sproščanju mišične napetosti, izboljšanju prekrvavitve in zmanjšanju bolečine v prizadetih sklepih.
V kliniki Medicofit uporabljajo najsodobnejše tehnološke pripomočke, kot so elektroterapija HiTop, laserska terapija, izredno učinkoviti globinski udarni valovi, ki pomagajo pri absorbciji kalcijevih depozitov in zmanjšanju vnetja.
Poleg aktivne fizioterapije se v klinki Medicofit osredotočajo tudi na izobraževanje bolnikov. S tem pomagajo pacientom razumeti naravo svoje bolezni in jih opremijo s praktičnimi napotki za obvladovanje bolečine in izboljšanje kvalitete življenja.
Klinika Medicofit se ponaša z edinstvenim pristopom, ki združuje strokovno znanje, sodobno tehnologijo in osebni pristop, kar omogoča celostno obravnavo bolnikov s hondrokalcinozo.
Prognoza hondrokalcinoze
Prognoza in trajanje okrevanja pri hondrokalcinozi sta odvisna od več dejavnikov, vključno s težo bolezni, prizadetostjo sklepov, odzivom na zdravljenje in morebitnimi pridruženimi boleznimi.
Trajanje in potek bolezni:
- Akutne epizode: Akutni napadi bolečine in otekanja sklepov lahko trajajo od nekaj dni do nekaj tednov. Z ustreznim zdravljenjem se simptomi pogosto znatno izboljšajo v nekaj dneh.
- Dolgotrajno obvladovanje: Čeprav se akutni napadi lahko hitro umirijo, hondrokalcinoza ostaja kronično stanje, ki ga ni mogoče popolnoma odpraviti. Pri mnogih bolnikih se lahko epizode ponovijo, zato je pomembno dolgoročno obvladovanje z zdravim načinom življenja, redno vadbo in fizioterapijo, ki pomaga ohranjati gibljivost sklepov in zmanjšuje tveganje za nove napade.
Rosenthal, A. K., & Ryan, L. M. (2016). Calcium pyrophosphate deposition disease. New England Journal of Medicine, 374(26), 2575-2584. Dostopno na: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra1511117
Zhang, W., Doherty, M., Bardin, T., Barskova, V., Guerne, P., Kaklamanis, P., … & Pascual, E. (2011). European League Against Rheumatism recommendations for calcium pyrophosphate deposition. Part I: Terminology and diagnosis. Annals of the Rheumatic Diseases, 70(4), 563-570. Dostopno na: https://ard.bmj.com/content/70/4/563
Kohn, M. D., Sassoon, A. A., & Fernando, N. D. (2016). Classifications in brief: Kellgren-Lawrence classification of osteoarthritis. Clinical Orthopaedics and Related Research, 474, 1886-1893. Dostopno na: https://link.springer.com/article/10.1007/s11999-016-4732-4